Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: senzor combustibil
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
evghenin26
salutari. revin cu o problema ce ma scoate din sarite , duminica trecuta am bagat 8 l motorina, acul de la ceas a urcat pana la prima liniuta subtire de sub cea de a doua groasa , aratandu-mi ca am in rezervor aprox. 17 litri de motorina, in 2 zile am mers 20 km, acul a scazut la prima liniuta de peste prima linie groasa, am mai facut vreo 20 km, a scazut la prima liniuta sub prima linie groasa. Nu pot sa cred ca am un asemenea consum, incat sa imi manance atata motorina , ca doar nu-i tanc. Apare aici alta problema, se aprinde becul de la motorina imediat ce coboara sub prima liniuta de sub linia groasa.
Care ar fi motivul sau motivele: sa fii prins senzorul din rezervor mizerie si pur si simplu sa nu arate corect cantitatea de motorina din rezervor?, e ceva butoias de plastic care sa se fi spart cumva si se umple de motorina ducand la problema aratata mai sus? Pun o poza cu ceasul cum arata acum, voi mai pune una imediat ce se va aprinde becul sa vedeti si voi ce arata.se presupune ca acum am 10 litri de motorina, maine mai mult ca sigur se va aprinde becul aratand ca nu am motorina.Rezervorul nu este spart ca ar curge motorina si ar baltii sub ea cand sta, m-am uitat pe dedesubt la el si e uscat.

ps . scuze ca e facuta poza invers, urmatoare o voi face normal ca sa va dati seama mai bine
augustin87r
Se poate sa fi intrat motorina in plutitor.

La mine indica diferit : cand am plinul, acul scade greu pana la jumatate. De la jumatate scade mai repede si de la sfert si mai repede. De ex daca fac un drum de 200 km si merg pe autostrada cu 120 si am rezervorul plin, abia scade cand ajung in Bucuresti. Cand fac acelasi drum retur, cu rezervorul jumate, scade vizibil (ingrijorator chiar) acul cand ajung inapoi acasa.....Consumul e totusi bun, e vorba de o mica eroare de la bord...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.