Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indicator de benzina, blocat?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Andyno
motor: injectie

an: 2000, break.

ceasurile sunt exact ca in poza de mai jos.

masina a stationat 3 luni cu 2 l de benzina intr-o parte...s a intepenit cumva plutitorul? nu-mi explic.. wacko.gif

am bagat benzina de 100 lei si acul nu s a miscat deloc...sa zic ca se misca 1 cm cand cobor o bordura mai mare.

ce as putea sa i fac? sa umblu la plutitor?
ghitza
pai exact,dute in spate si vezi care e problema.Scoti afara,pompa din rezervor si vezi ce sa intepenit.cred ca tija ce tine plutitoru
Andyno
ok...am sa verific...

scz ca am gresit locatia topic-ului.
krys_finutzu2000
Desfa capacul din spate de la rezervor si vezi care e problema. Daca atunci cand scoti sonda afara curge benzina din plutitor, inseamna ca e spart si d-aia nu mai indica. Sau verifica daca e tija blocata. vezi sa nu ai probleme cu firele care duc acolo.
Andyno
am scos capacul mare din tabla si am ajuns la pompa...

DAR....cum se desface ?! nu are suruburi, nu are nimic...daca o desfac mi e ca nu o mai pun la loc biggrin.gif
Andyno
nimeni?
ghitza
banuiesc ca daca ai zis CAPACU MARE DE TABLA nu ai pe injectie masina nu?daca nu o ai se schimba sonda cu tot cu capac
Ov


QUOTE(ghitza @ 2 Dec 2010, 22:08)
banuiesc ca daca ai zis CAPACU MARE DE TABLA nu ai pe injectie masina nu?



QUOTE(Andyno @ 21 Nov 2010, 16:10)
motor: injectie


habar n-am cum se scoate sonda din pompa, dar sunt aproape sigur ca ti s-a spart plutitorul, mai ales ca zici ca se misca fff putin cand cobori o bordura
ghitza
daa ai pe injectie ea se desface de pompa prin 2 surubele(unu sus si unu jos cu cap pentru surubelnita in cruce) ,unde pe un surub ai si masa(un fir negru il vezi acolo) prinsa printr-un papuc cu gaura,daca ai in plutitoru spart atunci schimbi doar pe el daca poti daca nu atunci alta sonda,nu e o avere

<span class='edit'>3 Dec 2010, 15:16:</span>
http://www.bestautovest.ro/catalogsearch/r...a+injectie,uite sonda

<span class='edit'>3 Dec 2010, 15:17:</span>
poate a iesit doat tija din sonda sau a serit de pe acel carlig ce o tine lipita de sonda ,pune o poza cu ansamblu
Andyno
eu nu stiu cum sa desfac acolo la rezervor sa scot pompa...

capacul rotund unde intra mufa de la pompa...cum se desface?
ghitza
are un inel care int-rn sens strange si in celalalt destrange,are niste urechiuse asa mai inalte din lcoc in loc in alea iei o surubelnita mai la a si bati usor cu un ciocande la stanga sprea dreapta pana junge la locasu ce este situar pe merginea de la rezervor(sper sa intelegi)are 3 pinteni si 3 locasuri pe buza de la rezervor,tu tre sa duci urechiusele la locas si arunci sare si poti scoate ansamblu afarain sus
psanyiro
exact
Andyno
mersi...acum am inteles.....

cred ca in primavara am sa umblu acolo ca acuma e prea naspa afara..
Andyno
am fost la mecanic, am dat pompa afara...

plutitorul era plin de benzina, asa ca am cumparat altul..

plutitor 2 lei, manopera 10..ieftin biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.