Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce trebuie sa stim cand ducem copiii la MacDonald
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
besche
Un meniu la Mc Donald...

''Chifla contine ingredientele urmatoare:
- sare
- sulfat de calciu E516
- carbonat de calciu E170 colorant alb
- gluten de grau
- sulfat de amoniu E517 stabilizator
- clorura de amoniu E510 - mai sarat decat sarea
- stearil de sodiu lactilat, E481(i) emulsifiant, stabilizant
- esteri mixti acetic si tartrici ai mono si digliceridelor acizilor grasi E472(f)
- DATEM (Diacetyl Tartaric (Acid) Ester of Monoglyceride)
- acid ascorbic E300

- azodicarbonamid E927
- mono si digliceride E471
- mono et di-glicerides etoxile E488
- ortofosfat monocalcic E341(i)
- enzime
- guma guar E412
- peroxid de calciu E930
- faina de soia
- propionat de calciu E282 (conservant)
- propionat de sodium E281 (conservant)
- lecitina de soia
- graunte de susan
- agent de panificatie


Sosul "inimitabil" (Big Mac® Sauce) :
- ulei de soia
- condiment de castraveti murati facut din:
- castraveti murati taiati in cuburi
- sirop de porumb cu continut ridicat de fructoza
- zahar
- otet
- sirop de porumb
- sare
- clorura de calciu (E509)
- guma xantan (E415)
- sorbat de potasiu (E202)
- extract de condimente
- monooleat de polioxietilen de sorbitan (polisorbat 80) (Emulsifiant)
- extract de otet
- apa
- galbenus de ou
- pudra de ceapa
- boabe de mustar
- sare
- condimente
- alginat de propan -1 E405
- benzoat de sodiu (conservant)
- tarate de mustar
- zahar
- pudra de usturoi
- proteina vegetala (porumb hidrolizat, soia si grau) – (Este vorba in realitate despre glutamat de sodiu)
- colorant caramel
- extract de boia de ardei
- lecitina de soia
- curcuma (colorant)
- disodiu de calciu de EDTA (E385) (conservant de aroma).

Un hamburger Mc Donald nu mucegaieste niciodata !!!

N-a existat niciodata in el nimic viu. Este hrana androida. Pastrati-l intr-un sertar sau in buzunarul hainei timp de cativa ani... va ramane tot asa.
Indestructibil..!! Aerul si Timpul nu au impact asupra acestei materii. Bacteriile n-o vor nici ele. Ultimul dintre microbi, cea mai mica dintre ciuperci o iau la fuga cand dau de Big Mac. Numai oamenii pot sa inghita o asemenea nenorocire. Ce devine acest fel de mancare in adancurile corpului omenesc? Unde se acumuleaza materiile chimice adunate de-a lungul zilelor? Cine stie...

Cel mai teribil nu este ca aceasta "chestie" exista si ca este chiar mancata. E dreptul androizilor care colonizeaza acum specia umana sa inghita asemenea feluri mutante. Cel mai teribil este ca inca se poate numi aceasta "chestie" "paine", caci nu este paine, ci o impostura de paine. Un simulacru. O minciuna. Ca si cum un stiulete de porumb genetic modificat n-ar trebui sa se mai poata numi "porumb", painea de laborator ca cea a lui Mc Donald n-ar trebui sa aiba dreptul la numele de "paine". Este prima si poate singura batalie pe care ar trebui s-o dea ecologistii si adeptii hranei biologice. Aceea a cuvintelor, a numelui. Intr-o societate in care deja nu se mai deosebeste adevarul de fals, numele n-ar trebui nici ele sa fie uzurpate, caci altfel vom pierde curand orice contact cu realitatea.''
argon
voi va duceti pe voi la mac, sau mai rau, copiii ? blink.gif
Maskatu
Pentru adulti mai e cum mai e. Organismul este totusi mai dezvoltat si rezista mai bine la toate porcariile ce le contine mancarea, insa la copii... De fiecare data vad parinti inconstienti ce le cumpara copiilor mec, kfc, burger king, si par ca nici nu le pasa cat de cancerigena poate fi mancarea aia pentru cei mici si nu se gandesc o clipa ca intr-un fel sau altul le poate afecta cresterea pe viitor sau chiar sanatatea.

Asa se prostesc copii de mici si dupaia se mira parintii ca la 20 de ani au 100 de kg si sunt 1 pe 1. Pai normal... daca de la 2 ani le-au deschis ei apetitul cu junk-food.
Laurentziu83
Astea-s stiute de ani de zile....
Si nu numai Mac-ul, dar altii stiu bine cat de daunatori sunt cartofii prajiti, coca-cola, etc, si cu toate astea le consuma fara remuscari.

@Maskatu: pentru unii e semn de "trait bine" daca mananca de la Mac, au scapat de mancarea proasta pe care o haleau la tara.
Vorba unui medic nutritionist: Cand moare unul hranit numai asa, daca il dezgropi dupa 10 ani, e conservat mai bine ca Napoleon.
yhattori
QUOTE(besche @ 25 Nov 2010, 10:16)
Un meniu la Mc Donald...

Chifla  contine ingredientele urmatoare:
- acid ascorbic E300

*



dom'le ce s-au schimbat vremurile! pe cind eram eu copil toti stiam ca vitamina C e buna pentru om. a avansat stiinta dom'le...

oricum, eu duc dorul unei trichineloze ca pe vremea mamii. sau un botulism ca-n batrini. fir-ar ai dracului de conservanti ca nici de mincare nu te mai poti bucura din cauza lor.

mai nou baga astia fluor in pasta de dinti, am auzit ca si-n apa e o chestie de-i zice DHMO, pina si clorofila din copaci e colorata-n verde cu E-uri. eu maninc strict de la mine din gradina, ingrasate cu caca personal si de la apropiati, foarte gustos si hranitor. e adevarat ca am facut o hepatita micuta da' macar stiu c-o sa putrezesc eco dupa ce mor.
rodi
Va atrag atentia pe aceasta cale topica smile.gif ca la carnati - subtiri, medii, grosi - cremwurst - salam - sunca - parizer - si alte mezeluri, membranele sunt artificiale asa ca, jupuiti produsul, inainte de a-l ingurgita smile.gif
corbex
QUOTE(yhattori @ 25 Nov 2010, 10:31)
dom'le ce s-au schimbat vremurile! pe cind eram eu copil toti stiam ca vitamina C e buna pentru om. a avansat stiinta dom'le...
oricum, eu duc dorul unei trichineloze ca pe vremea mamii. sau un botulism ca-n batrini. fir-ar ai dracului de conservanti ca nici de mincare nu te mai poti bucura din cauza lor.
*


Din tot ce e scris acolo, tu ai vazut doar vitamina C. Care poate fi consumata si sub forma de mere, ceapa, castraveti, etc, nu-i musai sa fie acid ascorbic.
Nu stiu care-i zona ta de origine, au am aflat de botulism din carti, nu tin sa fac lucrari practice la McDonald's.
tribunul
QUOTE(rodi @ 25 Nov 2010, 10:38)
Va atrag atentia pe aceasta cale topica smile.gif ca la carnati - subtiri, medii, grosi - cremwurst - salam - sunca - parizer - si alte mezeluri, membranele sunt artificiale asa ca, jupuiti produsul, inainte de a-l ingurgita smile.gif
*


Cica crenvustii de la Meda sunt cu membrana naturala.
apunake
Înainte de a merge mai departe cu miturile de pe internet (vezi mitul cu chifla de la Mc Donalds care nu mucegăiește și care a fost infirmat), l-aș ruga pe autorul postului să ne spună de unde are datele și dacă are habar despre substanțele din așa zisele rețete pe care le-a postat. Zic asta pentru că site-ul oficial al companiei McD ne dă rețeta chiflei:
"Chifla Big Mac
Faina de griu, apa, zahar, grasime vegetala, drojdie, sare, ameliorator de panificatie, E300 acid ascorbic, seminte de susan"

Iar în rețeta chiflei din postul ăsta, spre exemplu, apare odată "sare" și apoi "clorura de amoniu E510 - mai sarat decat sarea" ohmy.gif . Care e logica să pui sare și apoi ceva mai sărat decât sarea????

Așa că să jure autorul postului cu mâna pe oliță că nu a luat datele de pe http://www.protectiaanimalelor.ro/vegetari...te_big_mac.html.

Sigur, a nu se înțelege că mâncarea de la Mc e recomandată pentru copii, dar dacă tot e să postăm chestii senzaționale măcar să le și gandim un pic cu capetele noastre, nu cu ale altora.

Cred că știu: ăștia de la Mc Donalds sunt masoni. Sau extraterești.
Merced
QUOTE(tribunul @ 25 Nov 2010, 10:00)
Cica crenvustii de la Meda sunt cu membrana naturala.
*



E bine. Ca umplutura mai mult ca sigur e 30% ziare. tongue.gif
Shush
A murit pana acum cineva din cauza mancarii de la McDonalds ?
Ca asa de ingrasat te poti ingrasa de la orice fel de mancare daca mananci ca spartul si nu faci deloc miscare.
corbex
QUOTE(apunake @ 25 Nov 2010, 11:31)
Înainte de a merge mai departe cu miturile de pe internet (vezi mitul cu chifla de la Mc Donalds care nu mucegăiește și care a fost infirmat), l-aș ruga pe autorul postului să ne spună de unde are datele și dacă are habar despre substanțele din așa zisele rețete pe care le-a postat. Zic asta pentru că site-ul oficial al companiei McD ne dă rețeta chiflei:
"Chifla Big Mac


*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Imi place asta: Gica e cinstit fiindca asa zice el ! radmasa.gif radmasa.gif
Si site-ul oficial al lui Dacia zice ca vinde masini, dar fata de el vad ca manifesti mai multa neincredere.
@Slush: te astepti la un diagnostic de medicina legala cu "mort cu chifle McDonald's"?
Ai ideie cam pe la ce virste a inceput lumea sa faca cancer? Sugereaza-ne citeva cauze ale motivelor.
Laurentziu83
Eu unul nu stau sa ma uit cate E-uri are fiecare fel de mancare pe care il mananc, sau de cat de toxic e. Daca era intr-adevar toxic, era oprit de la comercializare de catre Ministerul Sanatatii.
Am insa grija sa nu devina obicei mancatul de asa ceva, sa inlocuiesc dulciurile cu fructe, hamburgerii cu o ciorba, prajelile cu o tochitura, o tuica din cand in cand sa dezinfecteze instalatia si nici sa nu fiu sedentar.
Din pacate nimeni nu explica lucrurile astea, multi cumpara lapte cu 0.5% grasimi, se uita ca n-are nici un gust si nici nu slabesc de la el. Eu iau din cel integral, ca sa nu compensez lipsurile lui din alte parti.
corbex
Stii. cumva, citi ani a fost folosit DDT-ul, inclusiv pentru despaducherea copiilor, fiind declarat inofensiv?
La un moment dat a fost redeclarat ofensiv si interzis in toata lumea.
Ala nu-i argument. Mai nenorociti decit fabricantii de medicamente si mincare nu-s decit fabricantii de chinezarii.
Shush
Ideea e ca McDonalds asta e prin toata lumea. Si in alte parti exista activitisti pro-bio/eco sau cum le spune mult mai infocati decat la noi. Daca era sa fie atat de periculos de mult era interzis, mai ales prin unele tari din UE.
Normal ca e mai nesanatoasa mancare de la Mc decat rosia culeasa din gradina, dar la fel sunt mancarurile si de la celalalte fast-food-uri sau restaurante.
Eu mai mult mi-as face griji din cauza uleiului ala schimbat de 2 ori pe an decat din cauza unor E-uri. Insa practica asta cu uleiul e comuna tuturor fast-food-urilor.
tribunul
QUOTE(apunake @ 25 Nov 2010, 11:31)
Care e logica să pui sare și apoi ceva mai sărat decât sarea????   
*


Si inca odata iar sare, cel putin la cartofii prajiti asa procedeaza, pun sare cu sacul.
yhattori
QUOTE(corbex @ 25 Nov 2010, 11:44)
La un moment dat a fost redeclarat ofensiv si interzis in toata lumea.
*



ofensiv ca grenada ofensiva? sau ca limbajul?
argon
QUOTE(Shush @ 25 Nov 2010, 11:34)
A murit pana acum cineva din cauza mancarii de la McDonalds ?
Ca asa de ingrasat te poti ingrasa de la orice fel de mancare daca mananci ca spartul si nu faci deloc miscare.
*



Asta-i banc sau ce vroiai sa zici? au murit destui de cancer, leucemie, etc, la care ghici ce a contribuit!?

Si ca sa-ti raspund la intrebare, sigur au murit cativa din cauza mancarii de la mac, in toata lumea asta imposibil sa nu se fi inecat careva in timp ce manca.
corbex
La fel de ofensiv ca si ofensiva promotorilor de produse indoielnice sau daunatoare.
Tutunul e daunator? L-a interzis cineva? Nici asta nu-i argument. Economia se misca cu bani, nu cu bun simt sau cinste. Dar noi, consumatorii finali (victimele finale), am putea fi ceva mai cinstiti unii cu altii.
ageana
QUOTE(Laurentziu83 @ 25 Nov 2010, 10:41)
Din pacate nimeni nu explica lucrurile astea, multi cumpara lapte cu 0.5% grasimi, se uita ca n-are nici un gust si nici nu slabesc de la el. Eu iau din cel integral, ca sa nu compensez lipsurile lui din alte parti.
*



Ai impresia ca laptele e carnitina sa slabesti de la el? Laptele ala degresat are mai putina grasime. In rest, daca ai bunavointa sa citesti pe ambalaj, are aceeasi cantitate de proteine, carbo, vitamine, etc.
Si faci foarte rau ca nu citesti pe ambalaje dupa E-uri si alte cele. Eu ma uit pe fiecare produs cumparat la ingrediente si la cantitatea de proteine/ carbohidrati/ grasimi. Una e sunca presata, cu 40% carne, si alta e muschiul file Adlis neinjectat, cu 99%carne. Zic si eu...

In materie de fast food prefer oricand saorma, e mult mai putin plina de chimicale decat burgerii.
sorin1983
ca sa iti raspund conform titlului de topic:
trebuie sa stim ca s-ar putea sa ne ingropam copiii.
Laurentziu83
Nu, normal, dar ce gandeste omul de rand cand vede procent mai mic de grasime? Ca nu se mai ingrasa, nu?

Stai linistit, ca nu am obiceiul sa-mi cumpar parizer sau mai stiu eu ce porcarii, rareori mananc dintr-astea iar de produse imi dau seama si dupa gust cam cate chimicale au prin ele.
einstein1984
QUOTE(argon @ 25 Nov 2010, 11:55)
Asta-i banc sau ce vroiai sa zici? au murit destui de cancer, leucemie, etc, la care ghici ce a contribuit!?

Si ca sa-ti raspund la intrebare, sigur au murit cativa din cauza mancarii de la mac, in toata lumea asta imposibil sa nu se fi inecat careva in timp ce manca.
*


Sunt spitalele pline de oameni de la tara, de maninca de la ei din gradina si tot au cancer, leucemie etc.
Dar degeaba traiesti mult daca nu te si bucuri de viata.
dizzy
Am uitat in portbagaj o data un hamburger de la Mac.
Nu arata bine deloc dupa o saptamana, era imputit zdravan desi in portbagaj nu e chiar raiul bacteriilor.
Uite, eu sunt dispus sa facem un experiment.
Vin eu cu un meniu oarecare de la Mac si veniti voi cu o saorma sau ce alt produs de fat-food (n-am uitat 's') sau meniu de restaurant.
Le lasam in aer liber sa vedem cum arata dupa o saptamana.
Nu cred ca arata bine vreunul.
Nu sunt adeptul fat-foodului dar daca sunt undeva unde vreau sa mananc repede, la un pret decent, fara frica de toxiinfectie o sa mananc la Mac.
Cred ca e mai bine pt sanatatea mea sa mananc o data pe luna la MAc decat la cine stie ce restaurant cu mancare de alaltaieri.
apunake
QUOTE(argon @ 25 Nov 2010, 10:55)
Asta-i banc sau ce vroiai sa zici? au murit destui de cancer, leucemie, etc, la care ghici ce a contribuit!?

Si ca sa-ti raspund la intrebare, sigur au murit cativa din cauza mancarii de la mac, in toata lumea asta imposibil sa nu se fi inecat careva in timp ce manca.
*


Problema gravă este că într-adevăr, leucemia și alte forme de boli maligne cunosc o mare recrudescență, dar toate discuțiile astea despre chifla de Mc nu fac decât să ne abată de la cauzele adevărate.

Ia ziceți, când ați mâncat ultima oară la Mc???? Ai?

Și acuma ia ziceți:
- câți folosiți zilnic deodorante sintetice? Ați citit conținutul? Știți că multe dintre substanțele alea trec prin piele direct în sânge?
- câte femei iși vopsesc părul odată la două săptămâni? Ați citit ingredientele?
- V-ați uitat ce conțin fardurile folosite de soțiile și fiicele voastre? Care probabil au fost sau vor fi însărcinate?
- Câți petreceți 10 ore pe zi în lumină artificială?
- Câți vă umpleți burta cu zaharuri de sinteză mai mult decăt poate organismul să ducă? Și seara o bere, două, trei....
- Câți faceți mișcare cel puțin o oră pe zi în aer liber?
- Câte ore pe zi petrec copii voștri la desene animate?

Așa că marele inamic nu este chifla de la Mc pe care poate o mâncăm odată pe lună.
Shush
QUOTE(argon @ 25 Nov 2010, 10:55)
Asta-i banc sau ce vroiai sa zici? au murit destui de cancer, leucemie, etc, la care ghici ce a contribuit!?
*



Noxele de la limuzinele vechi ? happy.gif
tribunul
Teoria ta nu e buna.
Iti fac un suc de mere si-l las 2 ore in spatiu deschis.
Iar merele le iau dintr-un pom crescut in curte fara chimicale la radacina, si fara ca merele sa fie stropite.

Marea problema cu alimentele este cand vrei sa le conservi, atunci ai nevoie de asa numitele chimicale, ca altfel nu rezista in timp.

Tot laptele care este pe piata este pasteurizat, odata cu pasteorizarea unui produs se pierd foarte mult din "proprietatile" acelui produs.
corbex
Nu-i vorba sa maninci sau sa nu maninci aia sau ailalta. Fiecare maninca ce vrea, ce-i place, ce are la indemina. Dar e pacat sa indemni oamenii catre produse despre care stii bine ca, macar pe termen lung, nu-ti pot face bine. Iar sa vorbesti fara sa stii, e la fel de rau.
@Apunake: le luam si noi pe rind, daca tot a deschis cineva discutia despre mincaruri sintetice...
@Tribunul: sucul de mere luate din gradina incepe sa se oxideze imediat. Daca-l lasi citeva ceasuri, va fi plin de bacterii de fermentatie. Vei face diaree, dar asta trece fara urme.
La fel cu laptele. Prefer un lapte care se acreste dupa 3 ceasuri, unuia care e valabil 6 luni. Faptul ca se acreste, imi confirma ca are mai putini aditivi in el.
Laptele de la mamicile noastre o fi fosr degresat? blink.gif
besche
[quote=apunake,25 Nov 2010, 10:31]
Înainte de a merge mai departe cu miturile de pe internet (vezi mitul cu chifla de la

Articolul e luat de la protectia animalelor....etc...
Am terminat acum ceva ani chimia alimentara si urmaresc diferite forumuri care ating subiectul.
Poti intreba orice despre orice--in limita subiectului--dar avem google,nu ?
Hai sa te invat despre sare: toata lumea stie cum se extrage sarea alimentara si de unde..
dar clorura de amoniu E510,
face parte din sarea marină și sarea gemă. Obținuta din acid clorhidric și amoniac ! Si nu are simplul rol de a da gust alimentelor ,este un regulator de aciditate si adaos pt drojdie la produsele fermentate cu drojdie--panificatie--
E510 este interzis persoanelor cu insuficienta hepatica sau renala.
Pe cei de la Mac Donald vad ca ii doare fix la basca faptul ca E510 este (sau era,nu mai stiu sigur) interzis in Romania
ageana
Laptele ala se strica in 6 luni daca nu-i desfacut.
Asta pt. ca au murit microorganismele (adevarat, unele pot face si bine) din el, prin pasteurizare, si nu are aer inauntru.
Daca-l desfaci, in 2 zile e la fel de stricat ca cel integral.
corbex
Nu ma gindeam la pasteurizare. Asta da o garantie de 7-10 zile. Sint cutiile alea, tip "Dorna", care tin 6 luni. Inchise, adevarat, dar laptele netratat, chiar si inchis se strica la fel de repede. Deschis se acreste, inchis se impute icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(einstein1984 @ 25 Nov 2010, 12:04)

Dar degeaba traiesti mult daca nu te si bucuri de viata.
*



story of your life mellow.gif
tkx
important e sa adaugi viata anilor, nu ani vietii
Markos
QUOTE(rodi @ 25 Nov 2010, 09:38)
asa ca, jupuiti produsul, inainte de a-l ingurgita

ati retinut ba stelistilor?
sorin1983
aha...voi le-ati ingurgitat nejupuite?
yhattori
QUOTE(besche @ 25 Nov 2010, 12:21)
Am terminat acum ceva ani chimia alimentara


atunci explica-mi si mie ce vrei sa zici cind zici despre clorura de amoniu ca e

QUOTE
mai sarat decit sarea


care-i unitatea de masura a saraturii?

QUOTE
Poti intreba orice despre orice--in limita subiectului--dar avem google,nu ?


daca avem google de ce sa te mai intrebam pe tine?

QUOTE
Hai sa te invat despre sare: toata lumea stie cum se extrage sarea alimentara si de unde..
dar clorura de amoniu E510,
face parte din sarea marină și sarea gemă. Obținuta din acid clorhidric și amoniac !


clorura de amoniu E510 face parde din sarea marina si sarea gema care sint obtinute din acid clorhidric si amoniac? sau clorura de amoniu E510 e obtinuta din acid clorhidric si amoniac? in cazul asta insa cum mai face parte din sarea marina si sarea gema?

trecind la consideratiuni generale as vrea sa ma lamuresti si pe mine de ce consideri o moarte datorata unor toxine "naturale" produse de niste procariote bio superioara unui deces cauzat de niste otravuri de sinteza produse de laba omului?

besche
De fapt tu nu intrebi nimic concret...Articolul l-am copiat si rescris cu ghilimelele de rigoare,doar pentru informare si atat. Esti cam impertinent in adresare ceea ce poate face orice soricel din spatele unui monitor. Data viitoare cand mai raspunzi asa,semet si de sus iti voi spune cate ceva de stramosi si despre cum s-a modificat adn-ul lor pana la tine..din cauza alimentatiei desigur...
yhattori
ba te-am intrebat o chestie foarte concreta: de ce clorura de amoniu e "mai sarata decit sarea"? cum masori cit de "sarata" e o sare? care-i unitatea de masura pentru asta?

hai, doar esti chimist, ar trebui sa fie simplu.

edit: apropos, tartratii (saruri ale acidului tartric) sint acri si sulfatii (saruri ale acidului sulfuric) amari. si unii si altii se folosesc in alimentatie. astia cit de sarati sint fata de sarea de bucatarie?
Filip
Bre, am mai mancat si eu de la MC. Si KFC, si shaorma, ca deh... daca ti se face foame pe strada, si mai dureaza pana ajungi acasa, doar n-o sa stai sa faci foamea. Ceva trebuie sa linisteasca stomacul. Si n-o sa ma apuc sa jupoi scoarta de pe copac. Oricum stiu ca un hamburger e mai putin daunator decat o tigara fumata.
argon
Si un mic de la kaufland cum e?
tribunul
QUOTE(yhattori @ 25 Nov 2010, 14:52)
cum masori cit de "sarata" e o sare?
*


tu n-ai limba?
Filip
E bun si ala, e mai ieftin, e buna si pizza de la spring time, desi cica unui amic i s-a facut rau de la pizza de acolo. Dar bine, eu n-am nimic. tongue.gif Mai ales ca in 10 lei ai o pizza de marime medie + o doza de suc la alegere, la 0,25l.
Maskatu
Probabil ca tu iti alegi cola... dry.gif
Filip
Pepsi! tongue.gif
Maskatu
Mda... din ciclul nu-i 7up, este sprite. Same shit. Iti distrugi stomacul cu cola/pepsi. Eu am renuntat. Consum maxim un pahar/luna.
Filip
Crede-ma ca eu seara, nu pot sa ma joc GTA daca nu am un bol de floricele + o sticla de 2,5L de Pepsi Twist. Asta chiar daca sunt satul. Pur si simplu nu pot, cum au fumatorii reflex sa duca mana la pachetul de tigari, cand sunt la PC, am reflex sa caut pe langa scaun PET-ul de pepsi. laugh.gif
Diac
Filipe, nu mai bea pepsi, strange bani de piese la Dacie.
Maskatu
Daca vrei sa apuci sa iti vezi mostenitorii, lasa-te de cola. Argon o foloseste pentru curatat anvelopele, cand le depoziteaza in garaj si tu o bei? Pai se poate? slap.gif
argon
recomand!
Maskatu
Filip, bea un pahar de cola si apoi inghite 2-3 mentos-uri. Apoi baga un review pe forum cu ce s-a intamplat. unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.