Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: unde vin cablurile
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
AlfieDacia1300
Ieri bateria mea a fost furat și cablurile au fost smulse/taiate. sunt două cabluri conectate la motor. Unul este roșu, celălalt este verde. cum se conecteaza cablurile corect?
kitzsteinhorn91
Acelea sunt firele de la sondele de temperatura apei. Din cate imi aduc aminte cea rosie vine la sonda din dreapta, iar cel verde la sonda din stanga.
mircea2006x
Sa-ti pui un cablu otelit , lant si lacat la capota sa nu se repete evenimentul.De preferat si in spate la port bagaj la fel . Sunt Stan patitul si eu .....
bygy007
alea doua sint de la senzori , procedezi in felul urmator , pui contactul , apoi le pui pe rind la masa , la unul trebuie sa urce acul la apa si la altul se aprinde becul , vezi care cum este si retii culorile (care este becul si care este ceasul) le pui acolo si observi ce se intimpla cu indicatoarele cind se incazeste motorul , daca acul sta in 0 si becul incepe sa se aprinda usor le sucesti intre ele
AlfieDacia1300
QUOTE
alea doua sint de la senzori , procedezi in felul urmator , pui contactul , apoi le pui pe rind la masa , la unul trebuie sa urce acul la apa si la altul se aprinde becul , vezi care cum este si retii culorile (care este becul si care este ceasul) le pui acolo si observi ce se intimpla cu indicatoarele cind se incazeste motorul , daca acul sta in 0 si becul incepe sa se aprinda usor le sucesti intre ele


Multumesc pentru ajutor, dar masina e din '82 1300, cu bord vechi, nu este ceas pentru temperatura, numai becul rosu.

Ai cumva o alta idee?

Alex4u
pai asa vine mai cele 2 de acolo sunt pentru temperatura apei si parca asa am si eu cel rosu in dreapta si verde in stanga
ursu_florin2002
Am un vecin pe scara care ia in fiecare seara in casa bateria si volanul.
Alex4u
si eu iau bateria in casa si pun topor dala pe volan:)
krapcarasu
volanul ca volanul biggrin.gif dar bateria daca o luam in casa era bine, doua baterii mi-au furat anul trecut in decembrie
on, daca ai numai bec pui numai un fir (cel la care se aprinde becul daca il legi la masa)la sonda pe care scrie o temperatura , 108 de ex
claudyyu89
ce bine ca am garaj laugh.gif
PH-06-BOA
N-ai ceasuri in dreapta? Unul de apa si unul de ulei? Unul din cele doua fire, daca-l dai la masa, se va duce acul ceasului de apa, la maxim, si-l pui pe sonda pe care nu scrie o temperatura, asa cum ti s-a zis mai sus, 108, 110 grade. Aia e de la bec. La acea temperatura, se aprinde becul. Daca dupa 10 min de mers a motorului, acul nu se ridica, inseamna ca le-ai pus invers. Nu te speria, nu se intampla nimic rau daca sunt inversate. Nu cred ca n-ai cele doua ceasuri in dreapta, ca majoritatea si-au pus, si apoi nu ar mai fi avut sonda pe chiulasa.
Alex4u
BOA cred ca are bord de 1300..nu are cum sa aiba ceasurile in dreapta
PH-06-BOA
Si cum se explica prezenta sondei, si a firului conectat? Unii si-au pus ei, sub bord, in dreapta.
florian90
QUOTE(claudyyu89 @ 25 Nov 2010, 20:42)
ce bine ca am garaj laugh.gif
*




ete na..iti fura si din garaj...ce crezi ca hotului ii este rusine?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.