Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inhibare martor acustic centura
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Imbunatatiri - Dacia Duster
arson
stie careva vreo modalitate de a face piuitul ala enervant sa dispara fara sa mai pui centura de siguranta? stiu ca la ford se apasa de 3 ori consecutiv pe sistemul de prindere al centurii. sau pe unde s-ar putea gasi de cumparat clema de prindere a centurii...
bygy007
am vazut pe la semafoare vindeau astia doar catarama , poti baga una sau taia firul
saddan
Nu trebuie taiat nimic. In partea dinspre bancheta din spate exista un fir electric cu o mufa infipta in suportul ala de prindere al centurii. Daca se scoate mufa aceea pa pusi si bonjur, DESI NU RECOMAND SA CIRCULATI FARA CENTURI DE SIGURANTA.
free_fiber
Banuiesc ca se poate dezactiva functia din interfata de diagnosticare. La logan se poate.
IRONICK
Pai si "buzzarul" de la logan este pe airbag sau pe uch?
doctorasul
Buzerul este in airbag,se poate face o legatura sub scaun,nu recomand scoaterea mufei din cupla,de fapt recomand purtarea centurei. smile.gif
IRONICK
Lasa-i bre sa se mai chinuie un pic, le-ai dat raspunsul din prima. Sa primeasca o perna in fata si pe urma sa le mai vedem parerea.
arson
nu mai inteleg nimic... buzzar, uch etc blink.gif
intreb doar daca stie cineva vreo combinatie de apasari pe cupla cataramei de la centura sau din contact vreo smecherie pentru anularea bipului. bineinteles ca e de dorit purtarea centurii, dar totusi!
bobo77
Mai pana acum lumea bazaia ca loganul nu are acest martor de semnalizare a centurii nepuse, acum ca dusterul il are unii posesori vor sa-l dezactiveze, de necrezut asa ceva...
P-A-C-O
coffee_spitsk.gif

QUOTE(arson @ 25 Nov 2010, 23:07)
stie careva vreo modalitate de a face piuitul ala enervant sa dispara fara sa mai pui centura de siguranta?


domnii moderatori, se poate sa unim cele "doo topice" ? sleep.gif
http://www.daciaclub.ro/Logan-NU-are-led-c...nta-t24081.html

rolleyes.gif

PS: vand cuple centura din plastic - 5 RON/buc 04.gif
rusugxg
Eu vreau sa imi pun pe sacunele din spate. Am observat ca, la cuplele din fata, in partea dinsre spate, exista o gaura aproximativ patrata. Se simte la pipait. Cuplele la centuri par la fel la Duster. Stie cineva daca nu se gasesc "senzori" separat care sa intre in gauara respectiva? Su daca se poate adapta ceva contacte. O poza ar fi utila.
Exclud idea cu alta cupla.
Multumesc
bolidu
QUOTE(bobo77 @ 26 Nov 2010, 22:52)
Mai pana acum lumea bazaia ca loganul nu are acest martor de semnalizare a centurii nepuse, acum ca dusterul il are unii  posesori vor sa-l dezactiveze, de necrezut asa ceva...
*



Absolut corect ! Am vazut un exemplar chiar zilele trecute ca domne` el are martor inactiv pe bord cu centura ca de ce nu a pus fabrica? La fel si cu ledurile portocali stok daca din fabrica venea cu leduri albe, rosi sau verzi toti vroiau portocali...
YRX
Duminica am fost in Vitan si nu stiam ce dracu' vindeau toti mulatrii ambulanti niste cuple de centura din plastic. Acum m-am lamurit la ce folosesc radmasa.gif radmasa.gif
Ba, da erau tone, pe toate randurile, cred ca d-abia a venit vaporu din China.
Dsign
... greu rau sa tragi centura aia....
fofo444
Meu uprava
biggrin.gif
dxr
Am vazut ca s-a imbunatatit prima varianta de catarama falsa pentru anularea bipaitului acesta al centurilor de siguranta:
[attachmentid=1627786128] [attachmentid=1627786129]

Noua varianta permite si prinderea centurii in cazul in care vrei sa o porti... Oricum ambele variante arata foarte urat dupa parerea mea...
marksman
Greu e sa porti centura aia. Pana iei un airbag in mecla si dupa aia o porti si cand parchezi. Am mai avut experiente cu colegi si prieteni "smecheri" pe care-i duceam cu masina prin oras (sau mai rau, la drum lung) si nu-si puneau centura pe locul din dreapta, ca-i incomoda. De cand am Passatul si mai pune cate unul curul pe scaunul din dreapta fara sa-si puna centura, incepe buzzerul "programul" pana-si pun centura.
siandu
Salut,

nu e greu sa pui centura, dar ma deranjeaza urmatoarea situatie: sunt in mers si vreau sa opresc, merg incet (cu 5 km/h) sa caut un loc de parcare, iar co-pilotul desface centura INAINTE de oprire... buzzerul incepe sa tipe si pana nu se da jos nu tace. M-ar interesa sa am decat avertizare vizuala (martorul de pe panoul central) NU si sonora. Daca stiti vreo solutie, in afara de introdusul unei catarame false, va sunt recunoscator.
D-Ice
EDUCI "copilotul" sa scoata centura DUPA ce opresti motorul. Tu esti la volan, tu esti The Big Boss.
Eu asa procedez si fara buzzer pe centuri.
arab
La alte marci exista o temporizare automata,cca 5 minute,parca!

Unii mai practica si asezatul pe centura cuplata!
jay333
QUOTE(siandu @ 18 Oct 2012, 15:59)
merg incet (cu 5 km/h)
*


Din cate am observat eu la a mea, bazaiala incepe undeva pe la 20 km/h. Mai decuplez si eu centura in parcare inainte de a opri complet masina si nu se apuca de urlat.
Daca vrei neaparat sa nu mai urle, vezi ca era un neamt pe youtube care facuse un tutorial de dezactivat martorul sonor.
siandu
multumesc jay333, un raspuns care sa ma ajute asteptam. Nu vreau sa se stea pe centura (vreau sa fie purtata de copilot), iar 'educarea' nu se preteaza in toate cazurile (daca e seful sau soacra e cam greu). In plus, suna foarte tare, daca sunetul era mai elegant nu ma deranja.

19 Oct 2012, 14:23:
@jay333: am cautat pe youtube dar nu am gasit. Poate ma ajuti cu un link.
bobo77
Pana acum toata lumea voia acesta "smecherie" si erau foarte suparati ca pe celelalte masini dacia nu este, acum unii vor sa o dezactiveze...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.