Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: montare leduri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
danxkc
salut as vrea si eu sa imi montez niste leduri la picioare dar vreau in asa fel incat atunci cand deschid usa sa se aprinda ledurile iar cand inchid usa sa se stinga smile.gif si la portbagaj cum fac acest lucru?

va rog ajutati-ma

STIMA
raducutu
Salut!ai putea sa alimentezi ledurile de la contactorul usii respective partii pe care vrei tu sa pui ledurile!
cosmin_2300
Gogule, tu la butonul ăla ai doar 1 fir (care dacă nu mă înșel, e "-").
Mai trebuie să tragi un fir de undeva.
Poți să tragi ambele fire de la plafonieră.
Maskatu
Eu mi-am pus leduri la picioare, atat in fata cat si in spate. Am tras un singur fir de la plafoniera de pe partea soferului. Am coborat firul prin stalpul fata stanga, apoi am tras peste tot sa le alimentez. Luminile se aprind doar cand deschid usa.Ma rog, eu am si tempo lumini activate, dar se sting incet dupa ce pun contactul. smile.gif
Frank Martin
eu încă nu știu ledurile de ce culoare să fie,mă gândeam să fie verde pentru că și mașina este verde.voi ce ziceți?
cristi_supernova
Sper sa nu deranjez cu postare problemei mele aici.
Eu am o singura plafoniera pe partea dreapta, inainte cand deschideam usa mi se aprindea acum nu se mai aprinde, care o fi cauza?
GabyDSN
Eu am 4 leduri sub bord : 2 stanga 2 dreapta , dar la mine se aprind cand deschid masina , si se sting cand bag cheia in contact
tr04www
QUOTE(cristi_supernova @ 29 Nov 2010, 15:20)
Sper sa nu deranjez cu postare problemei mele aici.
Eu am o singura plafoniera pe partea dreapta, inainte cand deschideam usa mi se aprindea acum nu se mai aprinde, care o fi cauza?
*




o fi de la bec?sau daca nu este de la bec, inseamna ca s-au uzat contactele de la usi, montate pe stalpul din fata la usile din fata si pe stalpul central la usile din spate.
cristi_supernova
Pai daca aprind eu plafoniera apasand pe buton se aprinde. Sa schimb acele contacte?
tr04www
pai atunci schimba contactele alea ca sigur de acolo este.sau incearca sa le cureti prima data.le desfaci de pe stalp si cureti contactul ala din spate unde este legat firul.
GabyDSN
asa imi face si mie trebuie sa tin apasat pe buton s aimi stea plafoniera aprinsa
melomanuu
Vezi ca una din problemele plafonierei de dacie e aceea ca face figuri intrarupatorul de pe ea. Incearca cu usa deschisa sa misti de butonul plafonierei si daca se aprinde e clar de acolo, daca nu sunt contactele de pe stalpi, care sunt cum sunt, mai ales in sezonul rece si umed
cristi_supernova
Am observat ca are problema intrerupatorul. Ca sa mi se aprinda becul trebuie sa apas mai tare pe el, dar am incercat si cu usa deschisa sa apas pe el dar degeaba. Deci trebuie sa verific contactele din usi.
danxkc
da frate am incercat si eu ieri si nu se sting cand deschid usa de ce oare?
Maskatu
QUOTE(Frank Martin @ 29 Nov 2010, 12:47)
eu încă nu știu ledurile de ce culoare să fie,mă gândeam să fie verde pentru că și mașina este verde.voi ce ziceți?
*


Pai poti sa pui ce leduri vrei. Eu am facut un compromis cu albastru si alb insa acum imi pare rau pentru ca albastrul cu toate ca este "de efect" este destul de obositor si nu lumineaza la fel de tare ca albul. Drept urmare incet incet schimb modulele albastre si pun module cu leduri albe.

Am in plan sa pun leduri si sub usi, ca la "audi" sa lumineze in jos cand intri in masina, plus leduri prin mai multe locuri de prin masina.

QUOTE(cristi_supernova @ 29 Nov 2010, 15:20)
Sper sa nu deranjez cu postare problemei mele aici.
Eu am o singura plafoniera pe partea dreapta, inainte cand deschideam usa mi se aprindea acum nu se mai aprinde, care o fi cauza?
*


Verifica contactul de la plafoniera. Asa am patit si eu cu plafonierele vechi, contactul ruginise si evident nu mai facea contact. Se pare ca la tine a ruginit doar contactul pentru pozitia de usi deschise. Daca nu este de la el verifica contactul de la usa. Eu am pus de matiz, sunt multe mai bune si au si protectie de cauciuc, drept urmare nu mai ingheata iarna cum inghetau panaramele alea din fabrica.

QUOTE(GabyDSN @ 29 Nov 2010, 15:22)
Eu  am 4 leduri sub bord : 2 stanga 2 dreapta , dar la mine se aprind cand deschid masina , si se sting cand bag cheia in contact
*


Asta inseamna ca functioneaza perfect, la fel ca si la mine.

QUOTE(danxkc @ 30 Nov 2010, 06:17)
da frate am incercat si eu ieri si nu se sting cand deschid usa de ce oare?
*


cristi_supernova
QUOTE(Maskatu @ 30 Nov 2010, 08:17)
Verifica contactul de la plafoniera. Asa am patit si eu cu plafonierele vechi, contactul ruginise si evident nu mai facea contact. Se pare ca la tine a ruginit doar contactul pentru pozitia de usi deschise. Daca nu este de la el verifica contactul de la usa. Eu am pus de matiz, sunt multe mai bune si au si protectie de cauciuc, drept urmare nu mai ingheata iarna cum inghetau panaramele alea din fabrica.
*




Multumesc! O sa verific contactele de la plafoniera. Dar as vrea sa schimb si contactele de la usa. Se gasesc pe la magazinele auto? Sau trebuie sa umblu dupa ele ceva mai mult?
danxkc
putin ajutor?
danxkc
deci voi a-ti tras fire din plafoniera ?
Maskatu
@cristi: gasesti la majoritatea magazinelor de piese auto. Costa 7-10 lei.

@dan: am tras plus si minus de la plafoniera soferului prin spatele plasticelor laterale pana unde am vrut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.