Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cazare Romania, experiente personale
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
ageana
Deschid acest topic pentru a ne ajuta reciproc cu sfaturi referitoare la diverse unitati de cazare.
Recunosc ca ideea mi-a venit dupa ce uichendul trecut am stat la un hotel mizer, descris mai jos.
Preferabil ca raspunsurile sa fie bazate pe experienta proprie (nu din auzite sau alte surse), si sa fie la subiect.

Busteni
Hotel Marasesti (-): nu v-as sfatui sa calcati vreodata pe-acolo, a fost cea mai mizera camera in care am platit vreodata sa stau.
La prima vedere parea totul ok, de-aia am si acceptat sa stam acolo, neplacerile au venit dupa. Pe scurt: lenjeria nu parea spalata (erau fire de par prin asternuturi, si nu mirosea a curat), praful probabil nu mai fusese sters de o saptamana, colacul veceului arata de parca ar fi fost folosit de bovine, mi-a fost teama sa utilizez prosoapele (la fel ca si lenjeria), mucegai la greu in cabina de dus.
Camerele aratau bine, si erau spatioase; pacat de intretinerea precara.

Vidraru
Cabana Vidraru (-): nici aici nu va recomand sa mergeti. Nu am avut apa calda seara - mers la receptie, discutat cu oamenii, mi s-a promis ca o sa vina in 30 min. Ei bine, a venit abia dimineata.
Un alt minus a fost spatiul (camera e cam cat portbagajul unui Tico) si pretul cam mare (150 lei).

Sibiu
Garsonierele Tourism & Accomodation (+): intotdeauna impecabil. Am stat la mai multe garsoniere ale aceluiasi proprietar, toate au fost absolut ok. Totul curat intotdeauna, dotari corespunzatoare, pret decent, pozitionare centrala, proprietar ok.

Ranca
Cabana Craiul Muntilor (+). Camera micuta dar curata, pat cam scartaitor, dar pret foarte foarte bun (daca tin bine minte, vreo 70 lei cu mic dejun inclus - in vara).

Sper sa nu se considere ca incerc sa fac (anti)reclama, nu am niciun beneficiu din asta. Se poate sterge in caz contrar.
ageana
Busteni
Casa Dodo (-): nu foarte recomandabil. Am stat la mansarda, inaltimea camerei era de max 2m, practic daca ma ridiicam pe varfuri ieseam cu capul prin tavan. Baile au suprafata de 1x1m, toata incaperea fiind o cabina de dus mai mare. In schimb relativ curat si preturi foarte mici.

Brasov
Casa Chriss (+): puteti merge cu incredere. Foarte curat, spatios, bine amenajat, proprietari draguti, pozitionare buna. La toate astea se adauga si un pret bun, deci foarte recomandabil.

Casa Lida (+): decent. La fel de curat, spatios si bine aranjat. Singurul inconvenient fiind ca se afla vis-a-vis de calea ferata si o bariera al carei sunet de avertizare il veti auzi permanent. Daca nu va deranjeaza asta, totul este perfect in rest.
STORMTROOPER
DE EVITAT: Pensiunea Spiritul Muntintilor(Muntelui) din Girda de Sus.
Proprietarii sunt pusi pe tepe, am rezervat o camera dubla cu baie proprie, am primit o camera cam 1/2 din cea dubla cu baia la comun.La baie mizerie cit cuprinde, mucegaiul era la capitolul cultura industriala,Masa execrabila, cica agroturism.
ydaniel
+ hotel poiana lerului,leresti,arges.
tariful este de 155lei/noapte cu mic dejun inclus.
liniste,curat,frumos.
stau cam prost la bucatareala:scump si portii mici-nu prea gustoase.

pt masa:un mare + il are restaurantul hangita din Campulung Muscel:portii mari si preturi mici.
tkx
[editat] nu observasem ca se refera la romania biggrin.gif

in fine, ca sa fiu ontopic: (+) hotel dana din venus
victor.vajoi
Am fost sapt trecuta la Sambata de Sus la Vila Sorina (+)
Curat, ieftin si frumos. Proprietara de nota 10+
rombul
(+)Pensiunea Hora cu Brazi -Oras Zarnesti
Paul Gabriel
(+) Hotel Poem, Calarasi- am stat 15 zile, camera cu mic dejun, ce-i drept ca-n ultimele 2 zile micul dejun era 2 ochiuri cu boia pe ele, fara rosii, masline, sunca, Telemea/cascaval. In rest a fost ok

(-) Un mare - il are un hotel din Targul Carbunesti (gorj), mai rau ca si in camine, geamuri spate si lipite cu banda izolatoare, paturi de spital, baia era ruginita, era praf.

(-) In bucuresti la periferie, nu mai stiu cum se numeste, era un hotel unde se faceau si ceva cursuri de calarie, de genu. In camere mirosea a canal

(+) Hotel Maria din botosani, era foarte curat si ok.

Am fost cam la 30 hoteluri in toata tara, cu lucru si spun ca majoritatea au fost ok, in afara de cele doua de mai sus
SorinCT
Un mare + pentru Pensiunea urzica, Moeciu de Jos.
Proprietar de nota 10, totul este curat, mancare buna, pret corect.
namidee
Un mare + de la mine pentru Casa Motul (Motzul) - ceva mai la deal de Garda in Apuseni. Multe chestii la superlativ pentru ei: locatie, conditii, masa.

LE: Tot un mare + pentru bucataria de la pensiunea Schwabenhaus (satul Sandra pe DN intre Timisoara si Cenad) - cazarea f. probabil e excelenta de asemenea (n-am innoptat acolo).
calcaneu
Din categoria "Najpa turizm" va pot povesti multe patanii, dar una mai recenta am si documentat-o : Motel Belvedere , Breaza cartier Nistoresti

Prima chestie care te frapeaza e faptul ca esti foarte aproape de o sosea ultracirculata si usa de tamplarie aluminiu se inchide doar prin ridicarea ei din balamale si impins vartos cu umarul. Oricum efortul e inutil, dupa jumatate de ora de zvarcolit in pat deja stii toate marcile de tir-uri dupa zgomotul pe care-l fac pe DN1.
Cel mai fain e ca reclama din parcarea motelului spune ca e de fapt o oaza de relaxare "Rasfata-te cu ce-i mai bun macar o data/Garantam ca te vei simti bine"
[attachmentid=1627700960]
Cercetand un pic camera, constati ca de fapt esti primul fraier care a platit o zi intreaga de cazare in ultimii ani, restul clientilor fiind adeptii politicii " cu ora"
A fost prima oara in viata cand am dormit cu ceva peste perna, mi-a fost un pic frica sa nu migreze rimelul "doamnei" de pe fata de perna pe fata mea
[attachmentid=1627700961]
Restul dotarilor amintesc de dotarile taberelor de pionieri
[attachmentid=1627700962]
[attachmentid=1627700963]
[attachmentid=1627700964]
Interesanta pentru doamnele cu fir scurt la vibrator este amplasarea prizei in crestetul capului, intre perna si tablia patului
[attachmentid=1627700965]
Bomboana pe coliva este sifonierul magic din holisorul de la intrare, care este de fapt incastrat intr-o gaura care substituie peretele despartitor intre camere. In acest fel ai ocazia sa auzi noaptea, intre 2 tir-uri, pe vecinul care se scarpina/da la rame/mananca, etc.

Recomandarea mea calduroasa este sa alegeti dormitul in masina in favoarea acestei locatii, iar pentru cei ce se gandesc la ghidusii "cu ora", recomand mai degraba cladirea abandonata a haltei Nistoresti.

[attachmentid=1627700968]
STORMTROOPER
Hotel Dunarea - Galati
pro: Camera - ok, curata si cu o sticla de apa din partea casei zilnic.Asta la camere de 2 stele, la celelalte nu stiu.
- domnisoareel de la receptie foarte dragute
Contra: - in fiecare seara a trebuit sa astept cam jumatate de ora sa vina apa calduta/calda ca sa pot face un dus,
- masa se serveste la Restaurant Rapsodia in holul hotelului, mic-ul dejun cam saracacios, pare a avea o multitudine de sortimente de mincare, dar este doar o iluzie. Prinzul vai de mama lui, iti spune ca iti da cartofi prajiti dar te pomenesti cu conopida gratina, iar platourile de seara sunt reci si vechi de nu se stie cind.
Concluziile le trageti voi.
ageana
Vila Montana - Ranca
Pro:
- pret foarte bun pentru conditiile oferite (60 lei);
- cabanier amabil, mereu la dispozitia clientilor;
- curat;
- camere foarte spatioase, cu bai si mai spatioase.

Contra:
Drept colocatari am avut niste cretino-imbecilo-manelisti care nu au parasit cabana DELOC in 2 zile. Stateau in casa si ascultau muzica (daca putem numi asa rahaturile care ieseau din boxe) tare la combina adusa de acasa. Si asta se intampla pana pe la ora 1 noaptea.
Discutand cu proprietarii, acestia au considerat ca e normal, spunand: "doar nu va credeti la hotel". Chestia e ca retardatii nu inchiriasera cabana integral, mai erau si alti oameni pe-acolo.
Un alt minus (inexistent pt cei cu masini mai inalte) este drumul de acces. Foarte abrupt si foarte prost.

Daca inchiriati cabana integral, nu veti regreta, isi merita pe deplin pretul. Daca insa aveti bafta mea, de animale pe post de vecini, mai bine nu.
BioHazarD
Recomand Pensiunea Dealu' Morii (Cartisoara) si Pensiunea Otilia (Rasinari). Toate bune si frumoase.
Gill_ro
Si eu Recomand pensiunea Otilia din Rasinari - am fost anul trecut in toamna, totul a fost super bine, proprietarii sunt foarte primitori.
PhilipMorris
Un mare plus pentru pensiunea Rodica din statiunea Venus.
Din punctul meu de vedere, al altora poate fi diferit.
Conditii bune, umbra, personal super dragut si serios, disponibil 24 ore din 24.
Am stat 4 zile fara sa pot gasi cusur.
BlaueCorsa
(+) Pensiunea Liliana, Campulung Moldovenesc - curat, gazde primitoare, bucatarie exceptionala

(+) Vila Camelia, Sinaia - decor superb, camere imense si bine renovate





cosmin_2300
Hotel 333 din Eforie Nord.
Plusuri:
- curat;
- AC, TV, duș în cameră, etc;
- supravegheat video;
- foarte aproape de plajă.

Minusuri:
- fiind în centru, este o gălăgie infernală până pe la 23;
- cred că este făcut din strucură de lemn, că atunci când pășeau "vecinii" de la etajul 2 zdrăngănea camera ...;
- prețul mare (120 ron/noapte);
- cu parcarea mănâncă rahat, parcarea se face în stradă!.
radian
Casa Ionescu, Viseu de Sus.

Pentru cei care vor sa se dea cu mocanita.

Locatia este la 2, 3 miunte de mers pe jos in ritm lejer pana la gara. Gazdele chiar sunt niste oameni prietenosi. Au doua apartamente complet mobilate, iar daca soliciti doar o camera, pe a doua n-o inchiriaza altor clienti. Practic cu 60 lei/noapte am avut la dispozitie un intreg apartament. Mai nasol e drumul de acces, si faptul ca la pensiune nu se serveste mancare iar cel mai apropiat restaurant este cam la 1,5-2 km. In schimb au gratar in curte si bucatarie complet utilata.
BZN
Statiunea Durau:
(-) Campingul "Ursuletul", administrator miere la inceput, dupa ce te stabilesti devine destul de artagos, amabilitatea-i lipseste cu desavarsire.
(+) Pensiunea Rapsodia, camere curate, gazde disctrete, practic nu le-am simtit prezenta.
Praid:
(+) Pensiunea Ibolya- Imola, ieftin si bun, (80 ron camera dubla) foarte aproape de Strand si Salina. Camere cu baie proprie, bucatarie complet utilata, gratar, loc de joaca pt copii. Se ofera si cazare cu 70 ron/noapte, in acest caza baia fiind impartita cu alte doua camere.
Cu mancarea nu-i problema, in zona fiind destule localuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.