Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scoala de soferi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
Fire
Va salut. Nu mai am de asteptat prea mult pentru a face 18 ani si acum ma aflu intr-o dilema...care ar fi masina cea mai buna pe care sa invat sa conduc si sa dau examenul si pentru cei cunoscatori, care ar fi scoala cea mai buna (Teo, Ilioara?)
Mentionez faptul ca deja cunosc cateva lucruri de baza pentru a pune in miscare o masina (adica o pot aduce din spatele blocului in fata scarii smile.gif ) si masinile pe care le voi conduce vor fi un Break si Logan.
Nu iau in considerare pretul pentru ca intre Berlina si Logan e o diferenta de un milion la taxa, pe care il pot permite.
Asadar:
1)Berlina (pt ca daca inveti pe o "dacie" inveti pe toate)
2)Matiz (pt ca e mic si se manevreaza usor?)
3)SuperNova/Solenta (pt ca au si ele un motor si cutie mai flexibile?)
4)Logan (pe acesta il voi conduce in urmatorii ani..sau e prea dificil pentru un incepator de luat in calcul dimensiunile acestuia?)
marksman
Alege o masina la care nu te chinui sa bagi in viteza si nu are probleme cu motorul/cutia. Cunosc cazuri de persoane care au picat examenul pentru ca tocmai atunci cutia sau motorul s-a gandit 'sa faca urat'. Politaiul a zis(intr-unul din cazuri): "Pai daca nu stii nici sa bagi in viteza, mai vino cand inveti."
Asa ca alege o scoala serioasa, care are masini ok, si instructori buni. Faza cu "daca ai condus dacia stii sa conduci orice" e cam pe duca. Daca spui ca o sa conduci Loganul, nu alege o berlina. (desi sa stii ca sunt si din cele care sunt in stare buna - vorbesc dpdv al motorului si cutiei)
Bafta!
Valentine
Eu aveam de condus o Solenza si o Berlina cand am dat de carnet. Ca atare am facut scoala pe o DSN smile.gif Deci o idee buna ar fi la tine sa faci scoala pe un DSN sau o Solenza. biggrin.gif
MoneyTalks
Eu am facut scoala pe o berlina (nu erau altele pe vremea aia icon_mrgreen.gif), am dat examen pe alta berlina (care se conducea diferit), dupa care am facut o pauza de 1 an jumate (lipsa masina) si am inceput cu Oltcit.

Deci poti face scoala pe ce vrei. smile.gif

PS. Desi am facut scoala pe berlina, nu am invatat de toate... biggrin.gif adica nu am facut nimic legat de mecanica. Numai strict legat de conducerea masinii.
Fire
asadar e un fel de loterie cu berlinele astea, ca e posibilitatea de a-mi pica una care sa aibe fite la motor si cutie.
Acum cred ca voi opta pentru o Solenza ca are motor bun si cutie buna (cred) si nici nu are dimensiuni greu de luat in calcul smile.gif
..IcemaN..
eu am invatat sa merg pe Berlina (vezi campu de la tara cand il innebuneam pe frate-miu biggrin.gif)
DAR , scoala am facut-o la Ilioara pe DSN , si pot sa spun ca dupa ce m-am obisniut cu masina .....im placea la nebunie cum schimbam , era noua , si mergea brici........deci...satisfactie..... dupa ce am luat permisu' m-am intors la berlina si eram dezamagit total de berlina....dar in 2 zile mi-am revenit smile.gif



sfatu' meu : Da pe DSN sau LOGAN , la Ilioara.....ca asa stii sigur ca dai examenul pe masina pe care te-ai pregatit wink.gif

si faza e ca daca inveti sa mergi pe oricare din masinile de mai sus ....te obisnuiesti cu orice masina , si f repede .....in 3-4 semafoare....deci , cade aia cu stii pe dacia stii pe toate
Fire
aha, deci spui ca daca invat pe o anumita masina, nu inseamna ca automat voi da examenul pe aceeasi? Exista "riscul" de a da de carnet pe alta masina?
free_fiber
Ciudat sa dai examen pe alta masina. Teoretic dai pe aceeasi masina. Opinia mea este sa faci scoala pe o berlina.
Daedalus
Eu am facut scoala pe Matiz si mi-a mers tare usor, se conduce usor, intra usor in viteze si tot asa. Mi-a fost extrem de greu insa cand m-am suit pe berlina mea 1310 ca am dat de non-servodirectie si pedale tari ca la balamuc, plus intrat greu in viteze. Deci daca ai de gand sa mergi cu berlina fa scoala pe berlina. Daca mergi cu Loganu poti sa faci scoala si pe Matiz si pe Solenza si SuperNova. Ai putea sa faci mai bine scoala pe berlina sa vezi si tu ce inseamna sa faci muschi de la volan biggrin.gif
Sony
Daca faci scoala pe Matiz si apoi conduci Logan ti se va parea imens acesta din urma. Mai ales la mersul cu spatele.
costi
Este o falsa problema.
Nu exista decit scoli de soferi.
Nu scoli de 1300, Logan, Matiz, Oltcit, etc.
Important este sa fie o scoala cu masini & instructori buni !
Dupa ce ai carnetul trecerea de la un tip de masina la alta va fi usoara sau mai grea dar pt asta nu trebuie sa cauti disperat o scoala pt un anumit tip de masina!
Kunzite
Pai teoretic dai pe aceeasi masina, dar se poate intampla ca, din diverse motive, masina aceea sa nu fie disponibila (de ex. sa se strice chiar inainte de examen).
In privinta Matizului tind sa-i dau dreptate lui Sony. O fi usor de condus (avantaj in timpul scolii&examenului), dar nu te vei acomoda cu usurinta cu Loganul. In fine... cred ca te vei acomoda greu indiferent de masina pe care o vei alege wink.gif
Nici ideea de a conduce o rabla nu mi se pare OK (asa ca, daca vrei neaparat berlina - desi eu as zice ca un break ar fi mai bun, vezi unde se termina - asigura-te ca e intr-o stare foarte buna. In principal cutia de viteze e buba...
Laurentziu83
QUOTE(Sony @ 29 May 2005, 12:23)
Daca faci scoala pe Matiz si apoi conduci Logan ti se va parea imens acesta din urma. Mai ales la mersul cu spatele.
*


Nu exista dificultati in a merge cu spatele. ceea ce lipseste e RABDAREA (uitati-va la soferii de tir cum blocheaza o strada intreaga cand baga mastodontul in vreo curte, si o baga perfect dar o baga ca melcul), in sensul ca cu o masina mica te obisnuiesti sa te infigi peste tot, sa dai cu spatele cu viteza etc, iar cand te sui pe una mare nu mai poti sa faci aceleasi exchibitii cu ea. la majoritatea le e frica sa dea cu spatele etc pentru ca au fundul ala mare de care nu vezi nik. obisnuiti-va cu oglinzile laterale atunci si daca tot va e frica atunci ori va luati masini cu bare negre ori va duceti mai des la casco sa va vopseasca barele. eu am julituri pe spoilere de nu se mai vad barele sub ele, am obiceiul sa merg cat incape, adica dau pana face poc, in fata am nr de inmatriculare pe post de protectie, hehe. e fier se indreapta, nu v-a facut masina pe voi. primele julituri te dor la masina noua, dupa aia nu te mai deranjeaza.
Eu conduc matiz dar cand vin acasa mi se mai intampla sa trebuiasca sa ma sui pe Passat sa-l conduc (masina alor mei) si nu-mi trebuie mai mult de 1 km sa ma obinsuiesc cu el. si nu l-am zgariat niciodata si doar numai prin oras mergeam cu el (cand nu aveam gaz in matiz tongue.gif )
Scoala am facut-o pe berlina acum aproape 3 ani (deja erau si alte masini de scoala mai bune, gen MTZ sau SRN) si nu mi-a parut rau. cam singurul dezavantaj al berlinelor este sa nu nimeresti schimbatorul varza, in rest e mai bine sa te inveti sa faci muschi la maini.
Valentine
QUOTE(Laurentziu83 @ 29 May 2005, 13:35)
am obiceiul sa merg cat incape, adica dau pana face poc, in fata am nr de inmatriculare pe post de protectie, hehe. e fier se indreapta, nu v-a facut masina pe voi. primele julituri te dor la masina noua, dupa aia nu te mai deranjeaza.
*


mad.gif mad.gif Presupun ca la ala in care faci tu "poc" nu te-ai gandit pana acuma!!
Bine ca nu stai in Bucuresti! Ti se taia repede de faze d-astea pe aici!
Fire
QUOTE(Laurentziu83 @ 29 May 2005, 12:35)
am obiceiul sa merg cat incape, adica dau pana face poc, in fata am nr de inmatriculare pe post de protectie, hehe.
*


sper ca ai glumit....pana si vecina mea care parcheaza aproape perpendicular la o percare laterala nu spune asa ceva.
Chiar imi e frica de o berlina, ca stiu cum e break-ul nostru, bag a Ia....nu intra....o bag din nou...caraie...o bag a 3a oara si merge smile.gif
Totusi o Solenza mi se pare cea mai buna alegere pt ca are dimensiuni normale, cutia e cam ca logan daca nu ma insel, si motorul e flexibil.
Marius
Mai oameni buni, astia care aveti permis... voi ati uitat ca prima data cand conduci oficial si legal (adica cu permisul in buzunar), mergi de parca esti cazut de pe alta planeta? Marea majoritate a incepatorilor merg asa, e normal. Mai conteaza ca esti intr-un Matiz sau intr-un Lincoln? Eu zic ca nu. Ganditi-va numai cand ati incercat sa parcati prima data si erati la volanul primei masini, in afara celei pe care ati facut scoala. Haos total. Am loc? Ating? E prea aproape? Prea departe? blink.gif

Sfatul meu este sa faci scoala pe Matiz ca e mic si usor de manevrat si in felul asta poti obtine permisul mai usor. Dupa aceea te obisnuiesti si cu Berlina si cu Loganul si cu altele.
tarzy

o scoala buna in bucuresti este AUTOGENERAL, e drept ca-i cam enevrvanta la conditii, trebuie sa faci obligatoriu pe bune orele de legislatie, nu te baga in examen la Politie pana nu treci sala la ei, etc. dar ... pe bucuresti cel putin au cea mai mare rata de absolventi.

tipul de masina chiar nu conteaza, important este priceperea instructorului si masina sa functioneze in parametrii (fara faze ca intra in viteza la a t-spea incercare, frana tine numai dupa a II-a pedala, etc)

faptul ca ulterior o sa conduci alt tip de masina iarasi nu prea conteaza, nu ai de cat ca primii 2-3 KM sa-i mergi mai atent apoi o sa te obisnuiesti
Fire
QUOTE(tarzy @ 30 May 2005, 10:02)
o scoala buna in bucuresti este AUTOGENERAL, e drept ca-i cam enevrvanta la conditii, trebuie sa faci obligatoriu pe bune orele de legislatie, nu te baga in examen la Politie pana nu treci sala la ei, etc. dar ... pe bucuresti cel putin au cea mai mare rata de absolventi.

*



Mai eu sunt mai naiv...adica la alte scoli poti sa pici sala si sa faci mai putine ore dintre cele obligatorii? huh.gif Nu credeam ca se ajunge si la asta...dar ma rog, cand vezi unele femei de 18-19 ani cum conduc pare realizabil smile.gif

Pai zic ca ar conta tipul de masina...adica nu sunt sanse mai mari la o berlina sa apara problemele tipice, fata te un matiz/SZ?
Zeus
Pai faza cu acele conditii eu as considera-o un plus, asta demonstreaza ca e o scoala care se respecta.

In alta ordine de idei am facut scoala pe o berlina, ce-i drept noua, iar dupa aceea am condus un Fiat Punto, un Cielo Hunchback, o Solenza si un Nissan.Probleme am avut doar la Punto pentru ca eram dupa o pauza de vreo 2 ani de necondus dupa ce am luat permisul.
Din punctul meu de vedere fa-ti viata usoara baga-te la o masina cat mai noua si gandeste-te si la confortul tau ( ac, servo directie) si foarte important asigura-te ca dai examenul pe aceeasi masina.
Fire
realizez ca e un plus, nici nu ma gandeam sa fac smecherii pt eu as fi avut de pierdut. Dar atunci cand voi da examenul numai la confortul meu nu ma voi gandi smile.gif
Uncle-Sam
Tatutu, fa scoala pe o berlina care sa nu aiba probleme. Ai cele mai precise repere de parcare. Tu vrei sa inveti sa conduci sau "sa iti fie usor la scoala"? 90% pe care i-am auzit sa faca scoala pe altceva in afara de berline (poate si supernova) le pica ceru in cap cand le pui in mana un volan de berlina
gattoman
eu am facut scoala pe un tico si dupa ce am luat permisu am condus berlina. am avut probleme doar cu pedalele ca la berlina sunt un pic mai tari ca la tico da m-am obisnuit repede. in rest nu am avut probleme cu acomodarea. la parcari las cu jumate de metru mai mult fata de cat lasam la tico.
nu conteaza marca masinii pe care faci scoala. trebuie sa fie in stare tehnica buna dar mai ales conteaza instructorul. poti sa faci si pe un mert dar daca instructorul e varza degeaba.
apropo in iasi este un 206cc la scoala tongue.gif
rtulea
Scoala efectuata pe o berlina este cel mai bun lucru pe care-l poti face. (in cazul in care dupa scoala nu o sa conduci un Corvete sau Cadillac). Inveti sa faci parcari laterale si cu spatele si te obisnuiesti cu ambreiaj si directie mai greoaie. Persoanl canmd m-am urcat in Logan-ul unui prieten era sa ies cu pedala de ambreiaj prin podea, obisnuit fiind cu pedala de berlina. Oricum, masina nu prea are importanta mare, conteaza ceea ce inveti sa faci si cum inveti sa conduci.
Fire
sincer vreau sa-mi fie usor la scoala, sa iau permisul fara dificultati prea mari. Nu ar fi mare impact daca as face sc. pe o masina buna si apoi sa merg cu break-ul ca dupa cum a sesizat rtulea si eu era sa rup ambreiajul la logan cand l-am apasat (cu masina stand pe loc, bineinteles).
Si spuneti ca am repere de parcare mai bune la o berlina si astfel e mai usor de manevrat la o parcare laterala, cu spatele, etc. fata de alte masini? Ca mie de aceea mi-e frica sa fac sc. pe un logan de ex. Cand ma uit in spate habar nu am daca mai am 20 de cm sau un m spatiu intre masini.
tarzy
QUOTE(Fire @ 30 May 2005, 12:40)
Mai eu sunt mai naiv...adica la alte scoli poti sa pici sala si sa faci mai putine ore dintre cele obligatorii? huh.gif  Nu credeam ca se ajunge si la asta...dar ma rog, cand vezi unele femei de 18-19 ani cum conduc pare realizabil smile.gif

Pai zic ca ar conta tipul de masina...adica nu sunt sanse mai mari la o berlina sa apara problemele tipice, fata te un matiz/SZ?
*





vorbeam de orele de legislatie, nu de cele de conducere.
in mod normal se face 30 ore de condus si 210 de ore de legislatie. bineintele ca majoritatea fenteaza (daca deja ai servici nu prea ai cum sa le impaci pe toate) orele de legislatie, ba ... unele scoli nu au deloc prof ptr asa ceva si te trimit in alta parte, ideea este ca dosarul depus la politie trebuie sa contina si o foaie de absolvire ptr aceste ore, cei de la Autogeneral nu elibereaza aceasta foaie daca tu nu ai trecut "sala" mai intai la ei sau daca nu ai prezenta la ore (cred ca accepta totusi 2-3 absente).

cum am spus, nu conteaza tipul de masina ci ... starea tehnica, e drept ca berlina se strica mai des dar si reparatia este mai ieftina, de fapt pana la urma totul se rezuma la instructor - daca-i bun atunci o sa si aiba masina OK.

tarzy
QUOTE(Fire @ 30 May 2005, 16:55)
sincer vreau sa-mi fie usor la scoala, sa iau permisul fara dificultati prea mari. Nu ar fi mare impact daca as face sc. pe o masina buna si apoi sa merg cu break-ul ca dupa cum a sesizat rtulea si eu era sa rup ambreiajul la logan cand l-am apasat (cu masina stand pe loc, bineinteles).
Si spuneti ca am repere de parcare mai bune la o berlina si astfel e mai usor de manevrat la o parcare laterala, cu spatele, etc. fata de alte masini? Ca mie de aceea mi-e frica sa fac sc. pe un logan de ex. Cand ma uit in spate habar nu am daca mai am 20 de cm sau un m spatiu intre masini.
*




reperele se invata ptr fiecare masina in parte, eu am trecut de pe berlina pe Logan si ptr a-mi stabili reperele mi-au trebuit fix 30 de minute in care am facut exercitii in fata blocului de se cruceau vecinii (mai putin aia intre ale caror masin ma chinuiam eu sa intru biggrin.gif )

Laurentziu83
QUOTE(Fire @ 29 May 2005, 15:56)
sper ca ai glumit....pana si vecina mea care parcheaza aproape perpendicular la o percare  laterala nu spune asa ceva.

in cele mai multe situatii normal nu apelez la asa ceva, ma mai uit sa vad ce bara de protectie are respectivul (urasc barele vopsite, eu le am negre tongue.gif ), si pana la urma daca a parcat in asa fel incat m-a blocat se cheama ca a acceptat riscurile. eu trebuie sa plec intr-un fel de acolo, nu?
maxiK
eu am facut scoala pe o dacia 1310 dar asta nu are importanta, cum nu are nici daca o faci pe logan, slz sau dsn.
dupa parerea mea "personala" conteaza foarte mult instructorul pentru ca el te va invata toate smecheriile indiferent ce masina vei conduce. deci indiferent de scoala cauta un instructor recomandat de un prieten etc.
p.s.
nu-ti face probleme vis a vis de faptul ca o sa te obisnuiesti greu cu loganul (in doua -trei zile o sa fie "foricica la urechiuta"
Multa Bafta!!!
Fire
multumesc...cred ca m-am lamurit destul. mi-ati fost de ajutor si pana in septembrie cand incep scoala nu mai are sens sa postam aici, deci topicul poate fi inchis
Cornel001
Inainte sa fie inchis: Indiferent pe ce masina faci scoala, ia breaku si fa slalomuri printre cauciucuri (sunt pe post de jaloane) la Ilioara sau alt poligon. Dupa asta, ar trebui sa-ti fie mai usor sa crosetezi cu o masina cu servodirectie prin traficu dement (la anumite ore si locuri) din Bucuresti. S-ar putea sa prinda bine, mai ales pt un incepator. Eu de exemplu cand am fost cu sormea (are carnetu da experineta ioc ca nu a condus mai deloc dupa ce l-a luat) la poligon cu Breaku nostru, am pus-o sa faca d-astea. S-a descurcat mai bine decat ma asteptam, tinand cont ca e si fata, precum si gabaritu si "dotarile" masinii (vezi ce s-a spus mai sus de servodirectie(mai degraba lipsa ei), ambreiaju, cutia de viteze la o 1310).
Oricum, bafta! smile.gif
Fire
eu as fi vrut sa merg la un poligon inainte dar taica-miu nu ma lasa ca "cine stie ce idei gresite imi fac despre condus, idei pe care va trebui sa ti le scoata din cap instructorul ca sa ti le bage la loc dar bine". asa ca slabe sanse aici, doar daca as fura break-ul noaptea cand doarme tongue.gif

Iar tu spui ca daca as conduce la inceput o masina fara servo, ar fi mai bine pentru mine? Adica astfel m-as descurca mai bine cand m-as sui pe una cu servo decat sa fi incercat din prima cu a 2a optiune?
Cornel001
Desi probabil ai avut ocazia sa faci asta macar o data pana acum, poti incerca urmatorul experiment: Ia niste chestii ceva mai grele si incerca sa le ridici. Apoi ia niste sacose cu greutate mult mai mare in ele, si plimba-te ceva cu ele (sau poti sa iei pe cineva in brate sa te plimbi cu el/ea putin) . Dupa aia ia din nou greutatile initiale. Nu ti se par ca acum sunt "puf" sau relativ usoare? Acum ar trebui sa poti face analogia cu ce ti-am spus eu.
Fire
smile.gif m-am prins, e un fel de crestere a satisfactiei pentru acea optiune tongue.gif
Diac
Am si eu o intrebare. Pe unde mai exista poligon pentru a face cateva manevre? Am o cunostinta care "da de carnet" si nu am gasit nimic pentru parcari laterale, garari, etc. Am fost undeva pe la Policolor unde era un poligon al RATB dar era in paragina si traversat tot timpul de camioane cu pietris. Ne-a lasat paznicul sa ne invartim pe acolo, dar a venit un sef si a facut scandal ca nu avem voie sa intram. La Ilioara am inteles ca in poligon nu intra decat masini cu scoala si instructor.
Asa ca unde se mai pot face ture legal cu o persoana care tocmai face scoala de soferi? Mersi.
Cornel001
Diac, dupa cum spuneam eu am fost la Ilioara cu sor-mea, si, desi ea are carnet, oricum nu ne-a luat la intrare la intrebari despre asta; si in afara de noi erau acolo destule masini care nu erau oficial de scoala. Ideea e ca, va trebui oricum sa stea cineva cu cunostinta ta alaturi, sa-l supravegheze, ca daca da din greseala peste alta masina pe acolo si nu are inca carnet...

Fire, intr-adevar poate fi vb si de satisfactie smile.gif ideea mea era insa ca un incepator obisnuit mai intai cu greul la scoala de soferi sau in poligon ii va fi mai usor sa se descurce ulterior in trafic in situatii mai naspa, mai ales cu servodirectie, dar si fara.
..IcemaN..
stiu ca era unu in parcul Tineretului.......dar daca mai este funtional nu stiu....incearca si tu
dantes
QUOTE
stiu ca era unu in parcul Tineretului...


Este....anu' trecut am facut cu soata ceva parcari...de curand fost pe acolo si inca era... Problema e ca e mic in draci..si sa nu te puna draq sa intri pe aleile de langa poligon ca esti halit... Tot timpul sta o masina de politie pe acolo si asteapta ciupeala...

Pe straduta cu rampa si cea paralela poti...si atat...
Diac
Mersi de informatii. Eu auzisem ca la Ilioara nu intra decat masini de scoala, acuma vad ca informatia imi este infirmata. La Tineretului am fost si eu in urma cu o luna, dar nu am gasit poligonul, probabil de mic ce era...
Cornel, cam cat costa ora de poligon la Ilioara?
body
QUOTE(free_fiber @ 28 May 2005, 23:54)
Ciudat sa dai examen pe alta masina. Teoretic dai pe aceeasi masina. Opinia mea este sa faci scoala pe o berlina.
*


In 1990 cand am dat eu ex nu era asa !Am facut scoala pe o masina iar ex pe alta masina ( o Dacie suuuuper junghi de pe care picau tablele) .
..IcemaN..
QUOTE(Diac @ 3 Jun 2005, 14:25)

Cornel, cam cat costa ora de poligon la Ilioara?
*


O sticla de ceva ieftin la paznic laugh.gif , imi aduc aminte cand am facut eu scoala.....mereu se lua instructorul meu de el ca lasa alte masini in poligin si ca era pilit
Cornel001
QUOTE(Diac @ 3 Jun 2005, 14:25)
Cornel, cam cat costa ora de poligon la Ilioara?
*


Acu 1-2 luni, daca nu ma inseala memoria, era vro' 20.000
alc
[quote=Diac,3 Jun 2005, 13:14]
Am si eu o intrebare. Pe unde mai exista poligon pentru a face cateva manevre?



Mai este un poligon ( are si rampa ) la ACR in Pajura pe Jiului ( vis-a- vis de Lukoil )
50 K lei/ora la portar dupa ora 17:00 sau oricand sambata si dumunica.
MoneyTalks
QUOTE(Fire @ 30 May 2005, 13:55)
sincer vreau sa-mi fie usor la scoala, sa iau permisul fara dificultati prea mari.

Eu credeam ca vrei sa faci scoala ca sa inveti sa conduci... blink.gif Dificultatile mari vin abia dupa ce iei carnetul... Daca in scoala nu inveti sa conduci bine, risti sa... apari la stirile de la ora 5... blink.gif
musicall
Eu am facut scoala pe o berlina 1998 / 5 vitexe... cu vreo... 170.000 km reali ;-) Instructor particular !!!
A fost in general bine !!! Scaunele aveau gaura de atata lume cat a stat in ele biggrin.gif
St
Am vazut eu o berlina scoala cu 350000 km . Era din 84 sau cam asa ceva. Dacia vecinului(fabricatie 1977) arata mult mai bine decat aia.
Sony
E si normal! Dacia vecinului era condusa numai de el. In timp ce masina de scoala a fost torturata de multi incepatori. De fapt nici incepatori nu se puteau numi.
Apostol Bogdan
@Fire: daca te apropii de 18 ani poti sa imi spui tu daca se poate face scola inainte cu o luna de a implini 18 ani? Am mai intrebat pe forum dar si eu sunt in aceeasi situatie si doresc sa stiu.
Fire
QUOTE(MoneyTalks @ 4 Jun 2005, 09:14)
Eu credeam ca vrei sa faci scoala ca sa inveti sa conduci... blink.gif Dificultatile mari vin abia dupa ce iei carnetul... Daca in scoala nu inveti sa conduci bine, risti sa... apari la stirile de la ora 5... blink.gif
*


Acum eu prin a conduce inteleg mai mult decat sa schimb vitezele si sa parchez. Ca sa spun ca am invatat sa conduc inseamna sa ma pot descurca bine in trafic, sa fiu constient de tot ce este in jurul meu cand sunt la volan si sa nu incurc pe altii...manevrarea masinii sa fie "reflex" si sa fiu 95% atent la sosea iar restul la masina.

Ori asta nu pot invata intr-o luna zic eu, ce te poate invata un instructor mai mult decat sa ma uit in toate partile si sa o parchez?
Asa ca vreau sa iau carnetul cat mai usor si sa fiu pe sosea cu minimul necesar de cunostiinte in asa fel in cat sa nu ajung la stirile de la ora 5...si cu timpul voi capata intelepciune tongue.gif

Bogdan, legal vorbind nu poti face scoala inainte de 18 ani, m-am interesat la scoli si s-a mai interesat si un tovaras de-al meu. Bine, acuma mai stiu si pe un prieten al carui prieten a facut scoala la un instructor particular cu 3 luni inainte sa faca 18 ani...si si-a luat permisul chiar cu o zi inainte de majorat...dar dupa mine astea sunt povesti usor spre gogosi asa ca hai sa mai rezistam cateva luni
blush.gif
B_28_URA
Prietene, eyu am avut un instructor super si are DSN, omul e tampit de-a dreptul, ideea e sa il asculti, k inveti meserie. El e la "TEO" Dak te intereseaza, da-mi un mail la remus15ro@yahoo.com , si iti dau nr lui de tel

LIMBAJ IRC! WARN 10%
Apostol Bogdan
@Fire: mi-a spus si mie o cunostinta care e instructor ca pot face scoala inainte cu o luna dar eu nu sunt prea sigur da asta. Din cauza aceasta te-am intrebat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.