Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traiasca ROMANIA si poporul ROMAN!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Ion_R5
Acum de 1 Decembrie 2010 sa ne bucuram impreuna de ziua nationala.

Nu intamplator scriu aici pe acest site. Dacia - asa cum a luat ea nastere - a reprezentat numele primului automobil romanesc cu productie de masa - utilizand licenta franceza Renault.

Cumva putem spune ca ne-am intors la radacinile automobilului Dacia - prin modelul Logan - daca e sa ne gandim la implementarea proiectului Dacia 1300, ce a fost pregatit prin asamblarea modelului Renault 8 sub denumirea comerciala Dacia 1100.

Ca demnitate a poporului Roman, e bine sa ne aducem aminte si sa simtim DACIA, nu atat ca automobil ci ca precusorul Statului Romanesc asa cum a strabatut el prin istorie - Dacia reprezentand un stat stravechi al unui popor stravechi al Europei.

Sa ne bucuram si sa nu uitam ca suntem ROMANI! Crize si necazuri au tot fost si vor mai fi, dar noi am ramas aici si in demnitate si in continuitate ducand mai departe filonul acestui neam incercat de istorie.

Dumnezeu sa ne binecuvanteze!

La multi ani!
C a t a l i n
Mi-ar place să urez LMA României de undeva din Canada.
Altis
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 22:12)
dar noi am ramas aici si in demnitate si in continuitate ducand mai departe filonul acestui neam incercat de istorie.
*



In ce am ramas maaa? ohmy.gif
Muttley
Urati-i ce vreti, da' faceti-o repede, ca mult n-o sa mai fie icon_mrgreen.gif
Ion_R5
Fiecare cum a putut. Macar acum sa pastram condescendenta fireasca.
Altis
Deci, aceasta condescendenta fireasca la care te referi tu, e fireasca poate pentru o parte dintre romani. Foarte mica. Fiecare cum a putut, bine zici. Romaneste adica, unii fura de sparg, altii sunt demni (si prosti) si crapa de foame si frig. La Multi Ani RRomania!
Muttley
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 22:18)
condescendenta
*


QUOTE(Altis @ 30 Nov 2010, 22:21)
condescenta
*


Ce sa caut in DEX pan' la urma? sad.gif
radian
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 22:12)
... Sa ne bucuram si sa nu uitam ca suntem ROMANI!...
*



Io, daca-s jumate roman, jumate ungur, ce fac? Ma bucur doar 50%?
Altis
Am editat Mutli, destele erau in frenzi...
Victoras2001
Traiasca Romania
corbex
@Radian: ailanta 50% te-ai bucurat asta vara, per total nu esti in pierdere radmasa.gif
Ion_R5
Hai sa fim bucurosi de ziua nationala, dar sa avem exercitiul demnitatii. Sa nu mai fim carcotasi unul cu altul! Nu se bucura destul strainii de dihonia dintre noi?

Sa nu mai facem deliciul altora si al intunericului sufletesc.

Romania nu va piere si nici poporul asta nu va piere. Nu conteaza ce-si doresc altii sau ce viitor proiecteaza pentru noi.

Noi sa stim cine suntem si sa stim ca suntem ROMANI! Iar cine carcoteste - poate sa gandeasca ce doreste - dar sa se gandeasca daca si cum a contribuit la statul ROMANIA si sa se gandeasca daca a dus vreo contributie poporului ROMAN si abia dupa aia ca aiba pretentii si cerinte. Nu cert pe nimeni, dar invit la sinceritate si la profunzime.

Nici unul din cei de acum nu am contribuit la nasterea statului ROMANIA. Nici nu am avea cum, fiindca s-a intamplat acum aproximativ 200 de ani. Daca nu reusim sa punem o caramida la ROMANIA, macar sa nu dam cu pietre.

La multi ani Romania! La multi ani Romani!
aphophis
nu-s nici mandru, nici nu ma apuca borala ca suntem romani bla bla bla. Deci.. mi se rupe ca maine e ziua romaniei. Daca as fi avut si liber, ar fi fost ceva, as fi zis si eu "hai romania " laugh.gif
Victoras2001
Mai verule. Pai atunci fie cum spui tu. Sa sarbatoreasca aia care au contribuit la nasterea statului Romania.
Nici io nu cert pe nimeni, dar te invit sa ai parte toata viata de contributiile statului roman la bunastarea Ta si a Romaniei si nimic mai mult sa n-ai.
Ion_R5
QUOTE(radian @ 30 Nov 2010, 22:28)
Io, daca-s jumate roman, jumate ungur, ce fac? Ma bucur doar 50%?
*



Dupa parerea mea, conteaza ce simti tu in sufletul tau.

Altfel ti-as spune ca esti un om care sarbatoreste de 2 ori.
radian
Ti-a soptit Corbex, nu se pune...

Marty
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 22:12)
Dacia - asa cum a luat ea nastere - a reprezentat numele primului automobil romanesc cu productie de masa
Si Burebista a fost primu' pilot de incercare, doar a condus primu' Dacia.


QUOTE
Cumva putem spune ca ne-am intors la radacinile automobilului Dacia - prin modelul Logan - daca e sa ne gandim la implementarea proiectului Dacia 1300, ce a fost pregatit prin asamblarea modelului Renault 8 sub denumirea comerciala Dacia 1100.
Sa moara canceru' din lume daca propozitia asta are vreun sens sau inteles!


QUOTE(radian @ 30 Nov 2010, 22:28)
Io, daca-s jumate roman, jumate ungur, ce fac? Ma bucur doar 50%?
*

Pai, ca sa te simti implinit pe deplin, tu poti sa te pisi plingind pe steagu' Ungariei. 04.gif
Apropos, tu stii ca n-a existat niciun Burebista de fapt si ca respectivu' era ungur si-l chema Böroș Pișta. wink.gif
Ion_R5
QUOTE(Victoras2001 @ 30 Nov 2010, 22:31)


Te rog frumos sa iti editezi postarea si sa scoti linkul pus de tine. Ce ai postat tu nu are nici o legatura cu topicul postat de mine. Din cauza abordarilor de acest gen nu mai avem demnitate si respect, atat ca oameni cat si ca natie.
Marty
Ba Pictoras, io cre' ca vorbeste serios. Scoate linku' d-acolo ca-ti iei dracu' vreun cap in gura nevinovat.
Muttley
QUOTE(Marty @ 30 Nov 2010, 22:52)
Sa moara canceru' din lume daca propozitia asta are vreun sens sau inteles!
*


radmasa.gif

Ion, nici 1100, nici 1300, si sub nicio forma Loganu' n-au o treaba cu identitatea si demnitatea si Burebista si nimic din ce incerci tu sa spui aici. Cu Brigitte Bardot si banii ei poate.
corbex
Numele stravechii noastre patrii vine de la obiceiul lu' Boros Bista asta care, cind venea cite un sol de la roma si-i cerea, insetat, o stacana de vin, asta-i zicea, aratind spre locul unde preromanul isi tinea demintatea, "Ia D'acia!". Numele a fost preluat de Plinius cel Batrin care nu suporta starea de gol, si se invatase cu vinurile negutatorite de dromicheti la Roma.
radian
QUOTE(Marty @ 30 Nov 2010, 22:52)
... respectivu' era ungur si-l chema Böroș Pișta. wink.gif
*



naughty1.gif Deci s-o aflat pana la urma...
Ion_R5
QUOTE(C a t a l i n @ 30 Nov 2010, 22:14)
Mi-ar place să urez LMA României de undeva din Canada.
*



Ma bucur sincer ca mai avem romani care simt asta - chiar si in Canada.

La multi ani ROMANIA! La multi ani ROMANI!
aphophis
QUOTE(corbex @ 30 Nov 2010, 23:04)
Numele stravechii noastre patrii vine de la obiceiul lu' Boros Bista asta care, cind venea cite un sol de la roma si-i cerea, insetat, o stacana de vin, asta-i zicea, aratind spre locul unde preromanul isi tinea demintatea, "Ia D'acia!". Numele a fost preluat de Plinius cel Batrin care nu suporta starea de gol, si se invatase cu vinurile negutatorite de dromicheti la Roma.
*


radmasa.gif radmasa.gif bre , daca ar fi reputatia ai primi de la mine o gramada de plusuri radmasa.gif Cateodata daciaclub face cat 2 seriale de comedie radmasa.gif
Marty
banana_bailando.gif drunksinging.gif aplauze.gif RO_flag.gif
Ion_R5
Nu. Sa nu radem. Astia suntem. Pana nu ne constientizam si bunele si relele, nu vom progresa.

E bine sa privim realitatea exact asa cum este. Vom depasi si aceste probleme. Dar asta inseamna sa nu le ascundem si sa vedem ce si cum putem indrepta.
radian
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 23:08)
Ma bucur sincer ca mai avem romani care simt asta - chiar si in Canada.

La multi ani ROMANIA! La multi ani ROMANI!
*



Ma tem ca ai inteles gresit mesajul...
Marty
Io ma tem ca nu l-a-nteles deloc! 04.gif
aphophis
QUOTE(Marty @ 30 Nov 2010, 23:13)
  banana_bailando.gif  drunksinging.gif  aplauze.gif  RO_flag.gif
*


chestiile astea ma fac mandru ca sunt roman wub.gif
Victoras2001
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 22:54)
Te rog frumos sa iti editezi postarea si sa scoti linkul pus de tine.
*


Am editat postarea si am scos linkul pus de mine.
Muttley
Gata, topic inchis, a elucidat-o Marty.
E ziua nationala a piganilor 04.gif
corbex
Sa traiti , asa facem! Depunem eforturi sa constientisam apartenenta la marele popor . Promitem sa iesim la prasila cu mindrie, sa platim zeciuala si sa nu ne foothem nevasta-n postul mare.
Ion_R5
Nu se inchide topicul asa cum ROMANIA nu se termina cand isi dau unii cu parerea.

Fiecare sa isi faca topicul propriu si sa isi posteze acolo ideile - indiferent care ar fi ele.

Aici cine vrea sa posteze sa citeasca titlul si subtitlul si apoi daca crede ca are ceva de spus, sa posteze.
Marty
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 23:20)
Nu se inchide topicul asa cum ROMANIA nu ne termina cand isi dau unii cu parerea.

Fiecare sa isi faca topicul propriu si sa isi posteze acolo ideile - indiferent care ar fi ele.

Aici cine vrea sa posteze sa citeasca titlul si subtitlul si apoi daca crede ca are ceva de spus, sa posteze.
*

Ma Victoras, io cre' ca asta are ceva cu tine, prea se uita chiondorish... nedumerire.gif
corbex
Io cre' ca-i cam impermeabil.
Muttley
De fapt explicatia e ca si-a luat Logan si-i consuma 6.5 la suta.
Da' nu vreau sa zic.
corbex
Logan fiind numele scitic al Daciei Minor.
radian
QUOTE(corbex @ 30 Nov 2010, 23:17)
... sa nu ne foothem nevasta-n postul mare.
*



Da ce bre, avem nevasta comuna?
corbex
Lasa circoteala, nevasta, unica si singulara nevasta personificata de femeia din batatura fiecaruia.
marian-j
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 23:20)
Aici cine vrea sa posteze sa citeasca titlul si subtitlul si apoi daca crede ca are ceva de spus, sa posteze.
*


Pai bunii si o parte din strabunii mei n-au fost prea fericiti cand l-i s-a mutat capitala din mandra Viana in Bucuresti.
Jo estet!
Ion_R5
Eu am rabdare mai mult decat aveti voi chef de mistouri.

Dar va rog sa va opriti. Nu sariti calul, ca o sa cer moderatorilor sa mute topicul la "Jurnal de bord" - si acolo o sa dau delete la toate postarile aberante sau jignitoare.

Respectati ziua nationala a ROMANIEI!

corbex
Lasa, Mariane, strabunii mei au fost si mai suparati cind Basarab al nustiucutilea si-a suit gagicile in caruta si s-a mutat la Tirgoviste !
Marty
QUOTE(Ion_R5 @ 30 Nov 2010, 23:41)
Dar va rog sa va opriti. Nu sariti calul, ca o sa cer moderatorilor sa mute topicul la "Jurnal de bord"
*

Sa mori tu-nfipt? radmasa.gif
Si cam ce vei scrie la jurnalu' de bord al Romaniei, viteazule? Cum au vindut-o unii ca p-o curva la iarmaroc? Cum si-au bagat toti pu|a-n ea? Ia, uimeste-ma!


30 Nov 2010, 23:50:
QUOTE(corbex @ 30 Nov 2010, 23:45)
Lasa, Mariane, strabunii mei au fost si mai suparati cind Basarab al nustiucutilea si-a suit gagicile in caruta si s-a mutat la Tirgoviste !
*

Pai s-a gindit omu' sa fie mai aproape de Bucuresti, Po' sa-l condamni?
corbex
Da, da' uite ca dupa el s-a luat toata lumea si asa am ajuns 4 milioane !
kaspersky
terminati cu mistourile, va bate zalmoxis!
Maskatu
RIP Romania, asta ar trebui urat...
user posted image
Merced
Si de ce-i nevoie de un pocket PC pe crucea acestei tari? huh.gif
Victoras2001
Merced
Noroc cu sefu' vostru ca se mai vaita si el la teveu', sarac mai e si el...
Maskatu
QUOTE(Merced @ 30 Nov 2010, 23:55)
Si de ce-i nevoie de un pocket PC pe crucea acestei tari?  huh.gif
*


N-am gasit alta poza. dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.