Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare Bord CN !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
AleCSaNNNdER.
Am gasit aceasta poze pe net si ma intereseaza sa vad daca a facut cineva aceasta operatie, imi pare mult mai frumos decat ....sa punem pe ceasurile acelea din bord autocolant alb ! astept pareri!?
iulian'71
Un fost coleg de-al meu a avut montate aparate de bord de R18 pe o Dacia 1310 TLX din '87. El a cumparat masina dotata cu ele cat si cu motor, cutie de viteze si planetare de R.18. Atat stiu ca pana a dat-o la rabla acum 3 ani nu a avut probleme cu ea exceptand suspensia.
AleCSaNNNdER.
As fi interesat sa imi pun si eu dinalea chiar imi plac !

Scuze pentru dublu post, are cineva asa ceva !?
bv-08-fgm
Cauta pe net si o sa gasesti,eu pe fosta dacie(a lu taicamiu) am avut ceasuri de Opel Ascona,care functionau in intregime si veneau si bine.
N E S
Am auzit de la uncoleg pe forum ca poti pune un bord intreg de opel corsa, fara modificari, cu ceasurile perfect functionale. Ma refer la corsa editia mai veche, 96 - 97. Deci poti pune niste ceasuri de acolo.
http://www.daciaclub.ro/Daciile-noastre-t38464.html Este chiar prima masina din topic.
AleCSaNNNdER.
Da foarte frumos.. adica mie unu imi place cum arata masina e super ok o sa caut si eu ceva ori ceasuri de R18 ca mi-au cam ramas ochii la ele sau vreun bord complet de oper corsa model 96-97 cum ai spus si u excl.gif biggrin.gif
djalex_bolidu
QUOTE(AleCSaNNNdER. @ 1 Dec 2010, 19:45)
Am gasit aceasta poze pe net si ma intereseaza sa vad daca a facut cineva aceasta operatie, imi pare mult mai frumos decat ....sa punem pe ceasurile acelea din bord autocolant alb ! astept pareri!?
*


Astea sunt ceasuri de 19 nu de 18.si nu le poti monta pe cutia de dacie ca nu iti vor indica bine viteza.iar turometrul am inteles ca merge pus dar trebuie sa stii ceva electronica...
Asa arata la mine.mai am de legat apa si turometrul:-P
AleCSaNNNdER.
Nu inteleg ce treaba are cutia cu vitezometrul!? adica de ce nu ar arata vitaza corecta!? up.gif
CT-93-YUX
djalex_bolidu, cum ai facut bordul? Ceasurile de unde le-ai luat? Vreau sa fac si eu asa ceva la masina mea.

Astept raspuns!

Multumesc!
CT 06 THH
AleCSaNNNdER. Vitezometrul este legat la cutia de viteze..pinionul care actioneaza cablul de la kilometraj din cutia de renault 18 are alta turatie fata de cel de la Dacie si din cauza asta nu ar indica viteza corecta. Si eu am un kilometraj cu 220 de Renault care mi se potrivea perfect in locul celui original, dar imi indica mai mult decat viteza reala( in conditiile astea nu ma ajuta cu nimic)
djalex_bolidu
QUOTE(CT-93-YUX @ 3 Dec 2010, 13:59)
djalex_bolidu,  cum ai facut bordul? Ceasurile de unde le-ai luat? Vreau sa fac si eu asa ceva la masina mea.

Astept raspuns!

Multumesc!
*



Cum am spus ceasurile sunt de Renault 19.am bricolat putin cu acele ceasuri si bordul de 1300.iti trebuie doar putina indemanare si imaginatie..smile.gif dar repet nu or sa iti mearga cu cutia de dacie.o sa iti indice mai mult cum a spus si colegu de mai sus.eu am cutie de reno 25 si s-a "pupat" cu vitezometrul de 19.
AleCSaNNNdER.
@CT 06 THH
Multumesc ... chiar nu am stiut eu am 18 ani si am luat permisu de vreo luna asa...dar de condus conduc de vreo 5 ani drum de tara si la mecanica..nu ma pricep asa bine ms de informatie !
Alex4u
sincer nu vad legatura dintre acel bord si de cat timp conduci tu..in fine..
AleCSaNNNdER.
QUOTE(Alex4u @ 4 Dec 2010, 10:04)
sincer nu vad legatura dintre acel bord si de cat timp conduci tu..in fine..
*



Daca citeai mai bine ce a zis omu si cum i-am raspuns... te prindeai dar cred ca ai postat sa te aflii in treaba !
CT-93-YUX
QUOTE(djalex_bolidu @ 3 Dec 2010, 23:55)
Cum am spus ceasurile sunt de Renault 19.am bricolat putin cu acele ceasuri si bordul de 1300.iti trebuie doar putina indemanare si imaginatie..smile.gif dar repet nu or sa iti mearga cu cutia de dacie.o sa iti indice mai mult cum a spus si colegu de mai sus.eu am cutie de reno 25 si s-a "pupat" cu vitezometrul de 19.
*




Eu vreau sa fac doar turometrul, la kilometraj nu umblu. La acel ceas de turometru daca fac montajul electronic de dacia 1310 o sa functioneze bine turometrul?
djalex_bolidu
Nu stiu daca o sa mearga.eu insa nici pana acum nu am fost in stare sa leg turometrul....dac vrei am eu ceasuri de 1300 cu turometru:40 ron
marinel_no1
QUOTE(AleCSaNNNdER. @ 4 Dec 2010, 09:49)
De mult caut niste jante de al pt dacia mea am vazut la multi modelul nou de cms si modelul vechi de cms unde as putea gasi unul dintre aceste modele !?

Mie unul imi plac mai mult modelul vechii daca stie cineva pe undeva si un pret m-ar interesa! multumesc!
*




QUOTE(Muttley @ 4 Dec 2010, 14:10)



3 Jan 2011, 03:28:
daca mai cauti jante intra pe id meu sa vb marinel_no1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.