Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme marii ! apa in masina :((
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
g0dz3uS
Am o mare problema...cand este ud pe jos si rulez cu masina,mi se uda bancheta spate in partea dreapta,repectiv spatarul....m-am uitat in portbagaj..este putin umed si pe acolo,sub mocheta,pe unde intra apa?....spatarul nu este ud pe partea din spate in portbagaj,decat in interior:((..help pls..care a mai avut problema asta,si respectiv o solutie sad.gif
ramsen
pai sint multe locuri pe unde intra apa pina ajunge la bancheta si spatar...pe la triple,luneta,si poate cum am eu acum pe linga chederul portbagaj si hayon...numai in mers imi intra si asta pina schimb chererul portbagaj cit de curind...
canea_dragos
Mai adaug si eu pe langa cele spune de ramsen surubul care tine hayonul, cel de sub acea tablita dintre usa din spate si hayon. Mie pe acolo cred ca-mi intra apa ca gasesc mereu aripa umeda pe interior din dreptul usitei pentru benzina pana sus unde se infileteaza acel surub.

Baga silicon la luneta prima data si verifica ca hayonul sa se inchida perfect, sa nu ramana lufturi intre el si cheder cand este inchis.
g0dz3uS
QUOTE(canea_dragos @ 5 Dec 2010, 23:03)
Mai adaug si eu pe langa cele spune de ramsen surubul care tine hayonul, cel de sub acea tablita dintre usa din spate si hayon. Mie pe acolo cred ca-mi intra apa ca gasesc mereu aripa umeda pe interior din dreptul usitei pentru benzina pana sus unde se infileteaza acel surub.

Baga silicon la luneta prima data si verifica ca hayonul sa se inchida perfect, sa nu ramana lufturi intre el si cheder cand este inchis.
*


nu inteleg exact locul...eu sper sa nu imi intre pe la aripa sa aibe vreo gaurica ceva...treaba cu triplele se exclude,chederul la fel cred..ideea este ca imi intra doar cand masina ruleaza,daca stationez nu am treaba,deci nu intra pe sus...pe undeva pe langa roata:(,la oala ceva cred
canea_dragos
Cand hayonul este deschis se observa foarte bine pe langa cele 2 telescoape din parti 2 balamale ale hayonului care se prind de masina. Acele 2 balamale sunt prinse fiecare cu cate 1 surub mascat de o tablita pe lateralul masinii. O sa caut o poza si o sa-ti pun una aici.

Este posibil sa-ti intre prin spatele oalei amortizorului, pe unde trece centura de siguranta. Adica sa-ti atunce de la roti apa, oalele avand un mic sant si pe acolo este posibil, numai ca daca ar fi asa trebuie sa ai ruginita acea zona. Altfel nu vad cum.

Cel mai bine rabateaza canapeaua spate, scoate mocheta din portbagaj si da o tura cand e ud pe jos. Asa trebuie sa se vada de unde vine apa.
i96nds
Este un topic deja cu plouatul in masina.
Deci tu zici ca NU iti intra apa cand ploua, ci doar cand mergi pe asfalt ud si NU ploua afara ?
Te rog intai sa citesti celalalt topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.