Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme pompa de apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Costy2000
Salut ......Am o probleme la pompa de apa uruie si se si misca(are joc) fulie se misca rau parca ar fi ovalizata dar acuma nu stiu de la ce este se poate sa fie de la pompa sau sa fie fulia ovalizata ca pompa se cam misca eu cred ca sau dus rulmentii daia uruie si se misca?
Si imi este cam frica sa mai merg cu ea asa ca poate se intampla ceva sa sara sa imi sparga raditorul sau altceva sa dau mai mult si sa o fac acuma o parere o sugestie ?
Miscare care o are fulia se misca 2-3mm spre raduiator 2-3mm spre motor cand privim de sus acuma daca ma poate ajuta si pe mine ceva ca mai mult ca sigur acolo este o problema. smile.gif
rodi
Os recomanda aceasta :

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=240160
IntensBurnE
ar fi indicat sa schimbi partea superioara a pompei de apa "capacul de la pompa".acelasi lucru l`am patit si eu ,dupa ce l`am schimbat,gata huruit si joc wink.gif
paul-tm
Si eu am pus capac nou de pompa de apa, si are joc capacu.
Dar nu huruie!
probabil trebuie schimbat capacu.
Kiraly
schimba capacul de pompa dar nu strange cureaua prea mult!
PH-06-BOA
Eu ti-as fi recomandat sa-l repari, ca numai asa sti ce bagi, dar numai faptul ca nu sti ce-i acolo (si ce urmari ar avea), la fel zic si eu, schimba-l imediat, dar atentie ce cumperi, ca sunt multe modele, care mai de care mai proaste. Tipul cu rulmenti separati si turbina de fonta, ar fi mai sigura.
rodi
Da gaura la capac pentru racordul de ungere cu bila si vei avea viata mai lunga la rulmentii asa zisi ,, unsi pe ... viata".
vallyyy
Bag mana in foc si pana in panzele albe ca masina aia nu vede ANTIGEL decat iarna ....Schimba capacul de la pompa de apa e 10-15 lei in targ unul - il incerci la mana sa nu aiba joc in rulmenti sau cumpara nou (consider ca nu renteaza,in special ca nu cred ca mai gasesti de uzina ci doar de ASAM ) .....eu l-am schimbat acum 3 ani ,l-am pus sh luat din targ cu 15 lei,dar masina a vazut doar ANTIGEL de atunci si capacul nu are nici pana la ora actuala vreun joc sau vreo pierdere......deci capacul nu se strica de nebun , se uzeaza datorita depunerilor apei ......BAGA DOAR ANTIGEL de acum incolo si nu o sa mai ai probleme prea curand la pompa de apa
Costy2000
Asa multumesc pentru sfaturi treaba cu antigelul ca zicea cineva am avut antigel de asta vara de cand am reparat-o masina a stat foarte mult timp trasa pe dreapta cam 5-6 ani (in ia am avut antigel nu i-am ma dat drumul) pana a renviat din nou ca a trebuit sa ii fac tinichigeria (tabla)sa o repar ca era cam mancata si sa ii traga o vopsea si am mai facut si o mica parte din mecanica la ea.
Acum sa revenim la oile noastre pompa e schimbat de anul trecut tot nou (corp si capac)si acuma nu stiu ce are de odata a inceput sa uruie, eu prima data am zis ca merge infranata masina dar nu a fost era pompa de apa.
Acum intreb uni poate nu o sa creada eu am pompa ei originala de fabrica (din 96)
are gresor nu are joc nu are nimic cred ca si semeringul e bun la prima vedere din mana dar nu stiu cum o sa se comporte pe masina mie imi este frica sa nu curga sa fi semeringul dus,am gresato se invarte usor.
Am schimbat-o cu totul si corp si capac ca era corpul dus(curge pe la un stut)si am zis hai sa iau tot nou dar vad ca sunt acut de SRL si nu tin.
Si mai am inca o pompa dar e la fel ca asta dupa masina nu are gresor si o gaura in minus fata de ce am avut eu pe masina original din fabrica PE CARE DIN ELE SA LE PUN EU UNU AS ZICE CA CEA ORIGINALA A MASINI. tocilar.gif
Mai am o intrebare cand am gresat-o trebuia sa imi dea vasilina in fata unde se prinde ventilatorul ?
Kiraly
daca uruie nu va tine prea mult.eu vara am schimbat numai Asam era aici pe la magazin dar inca merge ceas.sunt curios cat va tine.ia ceva antigel de calitate si numai apa distilata si o sa vezi rezultatul.
Costy2000
Cand am demontat-o nu uruia, nu curgea nu avea joc toate erau la locul lor eu am schimbato ca era corpul dus curgea pe la un stuti era rupt si nu mai prindea furtunul bine si curge pe langa el
Kiraly
si atunci ce-i problema acuma?
Costy2000
Problema e ca urie are joc cea care o am pe masina acuma eu zic de ce originala care am avut-o pe masina inainte
Citeste in postul nr: 9
Kiraly
poi schimba atunci daca vrei sa rezolvi problema
paul-tm
Cumpara un capac de autospeed, costa cam 50 roni.
Oricum altceva nu prea mai gasesti la preturi mai decente: asam,autospeed,klaxcar, S.E.P;
Baga un antigel de calitate strain. Antigelu roamnesc e foarte coroziv. Daca e roamnesc antigelu sa fie roz sau rosu( echivalentu g12). Si nu ai sa mai vezi depuneri de saruri, aluminiu corodat, si tine si pompa de apa.
Bafta
G I M
S.E.P am luat eu, a avut joc in rulmenti de noua.
PH-06-BOA
Degeaba ai gresor, ca tot trebuie demontata fulia si ventilatorul, pentru gresare. Nu cred ca ti-ar place. Daca presetupa e slaba, se invarte usor la mana. Trebue sa mearga greoi, si la invartirea vioaie cu mana, se opreste imediat ce ii dai drumul. Apa are impuritati abrazive si polizeaza presetupa in timpul mersului. Odata trecuta spre rulment, spala vaselina si-i face si lui acelasi lucru, ciupind calea de rulare, rugineste si incepe melodia.Gaura dintre rulmenti, e pentru a se elimina apa care deja lucreaza la primul rulment, pana se astupa cu ce se poate si apoi trece si la celalalt rulment. Antigelul dizolva aluminiul, fie si de la Sfantu Petru. Un vecin, la un fiat 850, i-a pus laptele pe care-l luase de la soacra, in drum spre casa. Cred ca l-a blestemat, dar tot a ajuns acasa. Eu as pune tuica, nu dizolva, nu ingheata, si ca pret e mai putin.
Costy2000
Multumesc petru sfaturi am sa vad maine sa o schimb sper sa nu am probleme daca nu cumpar una noua si o demontez si o pun pe aia care cred ca nu o sa tina dar ma rog asta e tara in care traim smile.gif
Pompa care imi face felu'acuma uruie si are joc nu are un an de zile de cand am puso a fost noua in masina am avut numai antigel.
Eu iau alta dar nu cred ca o a tina nici aia asa de mult sau poate o sa o brodesc una buna
rodi
QUOTE(PH-06-BOA @ 7 Dec 2010, 20:41)
Eu as pune tuica, nu dizolva, nu ingheata, si ca pret e mai putin.
*


glumesti dumneata biggrin.gif

pt ungerea la gresor : exista o unsoare rezistenta la apa- rosie la culoare si fluida in tub cu jutaj.
PH-06-BOA
Eu nu contest unsoarea, ci locul in care e gresorul, adica sub fulie. Daca ai alt loc unde sa-l pui, sa ai acces diret la el, sa-ti fie de bine! Eu nu vad locul.
rodi
gresor flexibil ?
Costy2000
Salut am schimbat pompa de apa cu una veche cum am spus si dupa ce am aerisit am vrut sa vad daca are joc si are joc in mana cand am verificat-o nu avea dar dupa ce am montato are joc deci nu cred ca va tine mult macar sa ma tina pana la primavara si iau un nou dar ma indoiesc ca va tine si aceea.
Si mai cred ca este stramba si fulia ca se depalseaza inspre radiator si inapoi spre motor nu mult are o oscilatie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.