Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme frine
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
contabilosu
Sal am o nova gt pa carburatie din 99 , si azi dimineata cind am plecat si am apasat prima data frina se aude un suflat ca si cind ar fi un acordeon spart si rasufla . Ce sa fie ? Este periculos sa mai merg asa cu ia ? Se poate sa ramin fara frine ?
ghitza
sa dus servofrana adica oala de la servo
G I M
Nu mai merge cu masina pana nu rezolvi problema. Verifica servofrana si furtunul care pleaca din galerie.
contabilosu
Care galerie ? care furtun ? Se poate sa ramin fara frine ?

8 Dec 2010, 22:57:
Se schimba greu ? costa mult?
x.fun
in spatele carburatorului ai un furtun care pleaca de sub el si se duce in servofrana.verifica-l sa nu fie crapat.

Da...frana devine mult mai greoaie...si pe anotimp rece...mai bine o lasi pe dreapta pana o rezolvi.

Furtunul e ieftin si la fel si acea supapa.Daca e servofrana,iti recomand sa pui de supernova.te vei chinui putin la demontat/montat si reglat, dar totusi..sunt franele si nu te joci cu ele.
eustefan88
din cate observ din posturile tale nu te pricepi la "mecanica", Poti sa vorbesti cu un priceput sa-ti schimbe membrana de cauciuc din pompa de servo. E mare chin, dar iesi mai ieftin decat daca ai cumpara o pompa servo noua, undeva la 70 ron turceasca. Sau mai exista varianta dezmembrari, iarasi iei pe cineva care se pricepe cu tine sa o verifice.
x.fun
nu recomand desfacerea si schimbarea membranei din sevo.
70 lei membrana? si 110 lei servofrana...

dar ce garantie ai ca te va tine daca schimbi membrana?
G I M
Ce 70 ma? Eu am cumparat tot setu de garnituri cu 5 lei anu trecut, le-am inlocuit si n-am mai avut probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.