Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pasta ciudata pe furtunul de la capacul de la tache
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iordache ionut lucian
asatazi am gasit o pasta ciudatape furtunul de la capacul de la culbutori cel care merge in carburator
pasta arata la culoare ca mustarul si nu stiu de unde poate sa fie
e posibil sa fie condens din motor?
dacia_amg
Probabil sunt muci... de la uleiul de proasta calitate pe care-l ai in
motor... La urmatorul schimb, baga Aral 10W40 Bluetronic sau un
Castrol Magnatec 15W40 sau 10W40...
iordache ionut lucian
asa mam gindit si eu isi o sa schimb uleiul da o sa caut sa ii pun bp 15w40 daca mai gasesc
ca pe vremea cnd vaceam practica la service asta erea cel mai folosit ulei de cei care tineau la dacioarele lor
sau daca nu mai ar fii elf 15w40
Alex4u
asa pateam si eu inainte...am pus aral 10w40 si numai am nici un muc...poti incerca cu un epurator de oltcit..
CGDBZ
Uleiul are mai putina importanta daca motorul este uzat , nu vei scapa de acea "pasta" indiferent ce ulei pui.
Alex4u
da dar poate incerca cu un epurator de oltcit..sau cum a facut un coleg de aici de pe forum ..ca un filtru decantor..pentru a nu ii mai murdari carburatorul...

9 Dec 2010, 08:03:
oricum a fost super/mega/extra discutata chestia trebuia sa dea doar un sherch si gasea absolut tot
unikat45
emulsie de ulei cu condens...si la mine apare..desi motorul nu scoate fum..daca scot de la culburi furtunul nu iese fum poate doar putin abur
doar daca etansarea la supape nu este ok cred ca pot aparea scapari..
rodi
Ionut,

citeste aici - nu pune tifon si alte materiale moi, nu se gaseste separatorul de ulei Oltcit, dar poti sa pui decantor fara apa... O sa citesti tu, cu rabdare. Pana te hotarasti ce aplici, poti spala furtunele si teul cu benzina si duza de pe furtun sa o cureti.

dupa ce vei face decantor, sa aplici ceea ce scrie aici :

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2542730
este vorba de teul economizor.
Spaland sistemul din cand in cand cu benzina, pana pui decantorul de ,,muci", nu uita !

Teul economizor are diuza deci scoate duza cea veche de pe furtun si lasa-l liber, are deci , in capat la teu.
fsilviu86
oameni bun este s normal sa faca asa zisi "muci" nu din cauza uleiului prost sau ca motorul este uzat, eu am motorul bun nu bate nu mananca ulei nu nimka si bag numai ulei de calitate castrol si nu pueti sa ziceti ca este un ulei prost, si tot face. acei "muci" se fac in zilele mai racoroase cand afara este frig si se creeaza condens, dar acei muci dispar daca mergi cu masina mai mult si se evapora condesul de pe capacul culbutorilo. si este si normal ca acei muci sa existe pt ca ei intra prin carburator si ajung in camera de ardere si ajuta la o ungere mai eficienta a segmentilor. cititi in manualul de service despre acei muci care se creeaza pe vreme rece. am sa scanez pagina respectiva si am sa o postez.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.