Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare motor pe dacia pickup
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
hnicu
Am un prieten ce are o dacie pickup 4x4 pe benzina 1,6.
Omul ar vrea sa isi puna alt motor pe benzina. (din seria renault pt a pastra cutia)
Ce motare s-ar potrivi cu modificari minore.

Am tot caut pe forum dar am gasit doar schimbari de motoare cu motoare smechere 2000cm3 sau turbo etc.
Ma poate ajuta cineva cu o idee.

freddybb
amicul tau poate sa-si inlocuiasca motorul cu succes cu un motor din gama Renault 5, 9,11, sau Volvo 340, 343 etc, fara modificari la partea de prindere, recomand motoare Renault din seria C2j si motoare B 144 E de la Volvo
Muttley
freddybb, are 1.6, de ce si-ar pune 1.4?
hnicu
are 1,6 care bate din toate incheieturile si mananca la ulei mai mult ca benzina
smile.gif)
Muttley
1.7 mpi, cod F3N.
1.7 carburatie, cod F2N.
Florinel 86`
...sau vreun monstru de 1,8 16v F7P cu modifcarile aferente....
djalex_bolidu
Ia legatura cu userul Bartenders..vezi ca vinde tot ce ai nevoie sa montezi motor de VW pe dacie(suporti,cutie,planetare,etc....) 900 ron
barbutu
am si eu o curiozitate,de ce vrei motor mai mare?credeam ca lumea se orienteaza spre diesel ca sa consume mai putin.
daca optezi pentru un motor din gama vw-audi iti pot da carter pentru cutia de viteze,ca sa poti pastra cutia de 4x4(asa am si eu pe papucul meu,numai ca eu am motor de 1.6 diesel)
hnicu
nu caut un motor mai mare. Ma gandeam decat sa il repare pe acela de dacie sa puna altul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.