Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cateva Intrebari
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
yonutz85
Salutare! As avea si eu cateva intrebari referitor la motorul de 1.6:

- vibrochenul este acelasi cu cel cu palier marit de 1,4 sau este diferit?

- de la ce producatori se gasesc seturi motor/ care il recomandati?/un pret apx?/

- cat mai costa un carbotest pentru carb-ul dublu corp si unde se mai gaseste un atelier care face asa ceva (in Buc)?

- la motorul de 1.6 exista numai etanasare pe cupru la camasi/bloc sau sunt si pe cauciuc?

- pompa de ulei cu debit marit...ce producator este recomandat,de Scornicesti cumva? De asemenea cum pot proba pompa de ulei actuala?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! Stiu ca sunt topicuri pe aceste teme dar servicul chiar nu-mi permite sa stau ore in sir pe net...
krapcarasu
vibrochenul e altfel, are manetoanele mai lungi
set 1.6 numai setcar am gasit
Alex4u
normal pompa de ulei se poate verifica asa...bagi sorbul in ulei ...pui degetul in gaura pe unde arunca ulei..si incerci sa invarti la mana de ax..daca nu poti invarti e ok pompa..daca poti invarti cauta alta..ptr ca aia scapa
BlackAlien
- la motorul de 1.6 exista numai etanasare pe cupru la camasi/bloc sau sunt si pe cauciuc?


exista si cu garnitura de cauciuc.
Iuli
pompa de ulei se verifica in benzina nu in ulei
payty
set motor am vazut si Mahle, nu numai setcar.
McCIUKEN
Ma ajuta si pe mine cineva cu niste dimensiuni? Sunt nou si nu stiu unde sa intreb. Vreau sa stiu si eu lungimea bielei de dacie si inaltimea de compresie a pistonului de 1400.
McCIUKEN
Distanta intre axele alezajului bielei aste 128 mm (scrie in manualul dacia)
Iuli
mot 102-13 copresia 9,5 mot 102-14 compresia 8,5 biela e la fel 13,14, 16, diferenta e la arbore si set
payty
la 102-13 compresia e 9:1.

singurul motor cu compresie mai mare de atat e cel de 1600 care are 9.25:1
krapcarasu
QUOTE(Iuli @ 30 Dec 2010, 18:04)
mot 102-13 copresia 9,5  mot 102-14 compresia 8,5 biela e la fel 13,14, 16, diferenta e la arbore si set
*

intre 102-13 si 102-14 difera inaltimea qlasei, setul si arborele sunt identice
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.