Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: urgent legislatia muncii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Altis
Desi Radian o sa RRadieze ca am chiulit la seminarul ala, nu era vb. despre asta. Pe scurt, legea spune asa: posturile de conducere, dau preaviz 30 zile la demisie, celelalte 15.

Angajatul care a fost incadrat pe asistent manager, adica 15 zile, ulterior trecut pe director adica 30 zile DAR, in anexa la contract scrie functia se modifica la director comercial si salariul la .... fara sa mentioneze altceva, ce trebuie sa dea, 15 sau 30 zile preaviz?

Va rog fara caterinca, macar pana primesc un raspuns corect! Klauss, dau o bere la pet, cand imi gasesc alt loc de munca!
Merced
Nu lucrai la firma cumnatului sau incurc eu borcanele? huh.gif
GoGu
Eu zic 30, functia de "director" mi se pare a fi cat se poate de conducere. In contractul individual (pe vechea functie) aveai mentionata durata de preaviz? Poate e specificata doar in contractul colectiv...
radian
Nu radiez bre, nu am nici un motiv sa ma bucur de necazul altuia, dar nu pot sa nu ma minunez, asa repede incepi saptamana de lucru? La 0.01?

In final, in momentul in care ai primit preavizul pe ce functie erai incadrat?
GoGu
Eu inteleg ca vrea sa dea preaviz, nu ca a primit...
Altis
Deci plec, nu sunt"dat la plecare". M-am angajat secretar, am avansat la director, dar in anexa scrie ca am renascut director si am crescut in bani, si ca restul punctelor raman neschimbate, recte preavizul. Deci?
Da, e cumnata-meu, dar daca citesti printre randuri o sa vezi si ca ne iubim mult....

Deci cred ca tocmai mi-am raspuns, anexa cica raman neschimbate restul punctelor, iar codul, recte legea cica dau 30 avans. Presupun ca legea castiga...
klaus
Preavizul legal - 30zile
La intelegerea partilor el poate sa fie si 30 minute...
Altis
Sar'na boieru! Ai o bere neagra cu prima ocazie!
GoGu
Legea zice ca
QUOTE
Termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile și nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariații care ocupă funcții de conducere.


Deci, daca ai in contract 15 zile, poti forta sa mergi pe alea, legea stabileste doar pragul superior...
Altis
Maine la prima ora, la 11 adica, ca la 11 e prima ora pt. cine stiu eu, o sa primesc un rasousn mai avizat (cred) decat al lui Klauss care e tata lor. Dar pana atunci, as vrea sa am hartia semnata.
klaus
din art. 79 din Codul muncii (din care a citat si Gogu al. 4):
QUOTE
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Smiley
deci tu vrei sa pleci, nu ei smile.gif
ai 2 variante mari si late:
-demisie, caz in care trebuie sa mai stai preavizul de 30 de zile (e functie de conducere, parerea mea)
-plecare prin acordul partilor, caz in care stabiliti voi cat mai stai. poti sa pleci pe loc sau poti sa pleci si dupa 1 an, depinde cum va intelegeti.
DannyY
Strecoara si tu chestia cu "acordul partilor" in demisie, daca-ti semneaza te-ai scos.
Inca nu e ora 11...
kxz
Noroc ca e firma cumnatului, ca voiam sa intreb ce munci presteaza secretarul ca sa ajunga director...
Altis
Asistent director, care este un nume mai pompos pentru secretar/a...
I-am dat-o cu 30 zile, fiind in familie nici cu curu-n balta nu vreau sa ii las.

Multumesc pentru raspunsuri, case closeT.
corbex
Tu te duci la concurenta. Adica la familia nevestei.
Altis
Ma duc **lii de suflet! Ce betie am tras azi noapte, nu am mai tras din studentie. Evident ca acu trag sa mor...
neumann
spune-i ca ii iei masina cu imprumut si o lovesti, daca nu iti da preavizu de 15 zile!
neumann
nu ala, meganu wink.gif
Altis
Ce megan sefu? huh.gif Daca te referi la clasicu ala de acu 2 ani...pai sa fii matale sanatos!
neumann
Multumesc, si tu sa fii sanatos wink.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.