Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stampila Service Autorizat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Ivdanyel
Salut,

Daca cumpar piese aftermarket si am factura pe piese (pers fizica) servicul la care ma duc (autorizat dacia ,AutoNesti) pe langa factura emisa ca mi-am montat piesele la ei nu trebuie cumva sa-mi puna stampila si pe factura primita de la magazinul de la care am cumparat piesele?
Maskatu
In mod normal ar trebui sa fie suficienta factura si bonul sau chitanta lor, pentru ca in factura ar trebui sa scrie detaliat ce si cum ti-au schimbat, si sa ai garantie pe montaj, in baza acestor acte. Nu cred ca ii intereaza pe ei de unde ti-ai luat piesele si daca ai factura sau nu.

La unele piese, cum ar fi amortizoarele, primesti certificat de garantie inca de la cumparare, prezent in cutie. Vanzatorul completeaza data vanzarii si numele cumparatorului, apoi te duci la service si cei de acolo completeaza la datele service-ului autorizat ce a montat amortizoarele. In baza acestui certificat de garantie si a bonului fiscal, in caz ca se intampla ceva, beneficiezi de garantie la amortizoare, timp de 60 mii km.

Dar asta am intalnit decat la amortizoare. La alte piese nu am primit nici un certificat, nici macar la axul volan care costa cat porcu'.
Ivdanyel
Multumesc de raspuns.Stateam in dubiu in leg cu garantia ca trebuie sa schimb distributia si nu vreau sa cumpar piese de origine.
quick
cea mai mare greseala faci ca nu vrei sa cumperi piese de origine(mai ales cureaua de distributie), eu daca tin minte am dat anu trecut 200, 200 si ceva nu mai stiu, pe curea si rola de origine, nu cred ca i asa scump.
nu iti face mari iluzi cu garantile astea, garantia tine de magazin, si daca nu vrea sa iti schimbe piesa nu tio schimba(gasesc tot felul de motive), si la o eventuala rupere a curelei, magazinu iti schimba cureaua da pistoanele, supapele cine ti le schimba?

ca sa iti raspund la intrebare servisu tre sa iti puna stampila pe garantia de la magazin, nu pe factura de la magazin.
SiLencE
nu iti fa prea mari iluzii ca la distirbutie(in special la curea) nu ai sa primesti garantie! cel putin asa stiu eu!:)
Ivdanyel
pentru cat o sa mai tin masina eu zic ca piesele aftermarket sunt cele mai bune:
la autonesti kit distributie 270
pompa apa 360

Totusi preturi ft mari avand in vedere ca este o dacia.
Maskatu
radmasa.gif Cu ce bani ai zis tu, cumperi originale si ramai si cu bani, dar na... daca tu preferi sa platesti adaosurile comerciale de 100-200-300% de la nesti, este alegerea ta.

Kit distributie original, curea si rola, te duce undeva pe la maxim 220 iar pompa de apa daca imi aduc bine aminte este 200-250.

bafta
Ivdanyel
Dasta incerc sa-mi iau piese aftermarket sau daca stii magazine in bucuresti mai ieftine care au piese de origine fata de ce am zis eu te rog sa-mi comunici si mie.

Multumesc
Maskatu
Piese pentru super nova gasesti pe toate drumurile, la toate magazinele de piese auto. Marile "lanturi" nu au piese pentru super nova pentru ca nu se "incurca" ei cu asa ceva. Prefera solenza si logan.

Gasesti destule piese compatibile in targul vitan, cum ar fi klaxcar, ferodo, conex, etc, depinde de ce piese ai nevoie. Unele piese compatibile sunt la fel de bune ca si cele originale. Este important ca inainte de a le cumpara, sa citesti pe forum detalii si sa fi foarte atent la ce cumperi.

Eu am luat distributia klaxcar, radiatorul de caldura polonez, termostatul klaxcar, filtrul de aer tot ceva compatibil, si nu am avut probleme.

De asemenea sunt unele piese care sunt mult mai bune ca "originalul" , cum ar fi bujiile. Eu am pus NGK care sunt de vreo 3-4 ori mai scumpe decat cele din fabrica adica eyquem.
Ivdanyel
pompa apa de care ti-ai pus?
Ca am gasit si eu Klaxcar (pompa de apa) dar nimeni nu o recomanda,kit distributie o sa-mi iau Klaxcar ca am vazut in alte topicuri ca o recomanzi.
puiu82
Salutare! Daca vrei ieftin.....targ Vitan duminica dimineata....la paturica.
Dar fara nici un fel de garantie.........
Bafta!
Maskatu
Eu nu am recomandat nimic, doar am spus ca mi-am cumparat si nu am avut probleme. Oricum fac 4 ani mai repede decat 60 mii. In 2 ani am facut aproape 20 mii, deci peste 2 ani va trebui sa schimb kit-ul din motive de "uzura morala". Probabil ca voi lua original, sau getz care sunt foarte bune (cele din urma). Depinde cum stai cu buzunarul. In perioada aia nu prea am avut de ales pentru ca s-a nimerit si itp-ul si schimbarea tobelor + multe alte piese asa ca am mers pe klaxcar care era cam la jumatatea pretului kit-ului original.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.