Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cumpar furca ambreiaj - Dacia Nova, carburator-1999
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Luckos
Salut!

Cumpar furca ambreiaj (de la cutia de viteze) pt o Dacia Nova din 1999, pe carburator.

De asemenea sunt interesat sunt interesat si de o capeta, orice culoare, pt. acelasi model.

Astept replyuri aici si pe PM.

O seara faina,

Lucian
BLUE R 19
QUOTE(Luckos @ 16 Dec 2010, 22:58)
Salut!

Cumpar furca ambreiaj (de la cutia de viteze) pt o Dacia Nova din 1999

Lucian
*



Furca de ambreiaj modelul original noua (cea din tabla ambutisata) pt. Nova nu cred sa gasesti pe undeva. Eu sunt din Pitesti si nu am gasit. Iar sa o cumperi de la dezmembrari nu merita pt ca metalul ala poate fi obosit si sa cedeze oricand.

Eu am gasit in schimb un model de furca turnat (cred ca din otel)care nu a fost in prim montaj, insa este recomandat ca pt nova. La prima vedere pare solida, este vopsita cu bronz auriu, putin mai lunga, dar asta mareste forta de apasare si micsoreaza efortul la picior. Trebuie prinsa pe axul ei cu un surub mic, mai lung ca cel original si cu doua piulite la capat.

Executia furcii este cam ..."din topor" , eu am fost nevoit sa ajustez prin pilire lateralele bratelor furcii pt ca ar fi fortat urechiile din plastic ale rulmentului si sigur le rupeau daca nu pileam acolo.
Luckos
Pai si de unde pot cumpara una de genul ala?
BLUE R 19
Tot de la magazine de piese auto, cauti pana gasesti.

Eu am luat-o cu 30 lei acuma 1an jumatate din Pitesti si erau chiar la mai multe magazine.
x.fun
am furca...dar o dau cu tot cu CV tongue.gif
PH-06-BOA
Fa-o din otel mai tare, nu din tabla cum e din fabrica, ca asa cum se spune mai sus, e foarte proasta. Cu un flex , polizor , menghina si putina imaginatie, faci treaba mult mai buna.
Luckos
Am gasit la targ in Vitan, turnata din fonta si nu mai are moarte! Am luat-o pe ultima - 50 RON. Merci de sfaturi tuturor!
BLUE R 19
QUOTE(Luckos @ 21 Dec 2010, 13:17)
Am gasit la targ in Vitan, turnata din fonta si nu mai are moarte! Am luat-o pe ultima - 50 RON. Merci de sfaturi tuturor!
*



In mod clar este mai rezistenta decat cea originala, dar este cam mult sa spui ca nu are moarte. si cele de la seria 1300 erau turnate din fonta de calitate si se mai puteau rupe si alea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.