Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: INDICATOR CARBURANT
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
cosminsz
Salutare, doresc a va intreba daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema:
-(rezervorul meu este cam tot timpul FULL ) si la un drum de cateva sute de km parcursi scade in bord ( indicatorul de carburant) penzina consumata , iar cand doresc sa fac din nou plinul UNEORI nu mai urca ( sa imi idice ca e Full rezervorul).

Aceasta problema am rezolvat-o cu un test ( reset + contact) sau nu... isi revenea in timp.

( 20.000km - 2 ani)
Vi s-a mai intamplat aceasta problema? icon_mrgreen.gif
tribunul
Putin mai explicit daca se poate.
Steel Tormentor
S-a mai intamplat si altora.
bolidu
Nu cumva ai alimentat cu contactul pus ? Daca da, de acolo e.
cosminsz
nu. nu am alimentat cu contactul pus...
ma gandeam sa nu fie o problema ca tot timpul este rezervorul plin... pana la refuz
bobo77
Adica pana-n buza, atunci nu te mai mira de problema aparuta...
cosminsz
dar teoretic ce problema poate fi daca rezervorul meu este tot timpul plin?

Johnny91
Ar exista pe acolo sus pana unde il umplii tu o electrovalva(banuiesc ca e) care da drumul la gazele acumulate in rezervor ca sa nu faca BUM masina... Poate electrovalva aceea este conectata intr-un fel cu indicatorul de carburant si asa se leaga toate.
Ma rog chestia e mai complicata acolo, nu ma prea pricep eu, dar in principiu e o asa-zisa canistra de carbon prin care trec gazele si sunt absorbite de acest carbune activ si apoi eliberate...bla bla bla.
Te-ai prins tu....
Daca ai facut plinul cu peste 50 de litri(total=cat ai avut in rezervor+cat ai bagat sa la pompa), sa nu te mire. In rezervor intra 60, dar umpli si acel gol, care a fost creat pentru a servi ca loc de expansiune pentru carburant si de acolo altele....
cosminsz
am inteles:) ms mult de ajutor
GIC
Canistra de carbon nu are nimic de a face cu indicarea nivelului in rezervor, nu are nici cea mai mica influenta. Problema ce apare la tine este la toate Loganurile si tine de histerezisul indicatorului. Mai pe romaneste, calculatorul are un filtru care nu ia in considerare schimbarea de nivel din rezervor, pentru a nu fluctua tot timpul datele odata cu agitarea benzinei. Rezolvarea este ca trebuie sa alimentezi cu mai multa benzina ca sa apara o liniuta in plus la bord (de obicei cam peste 4-5L) sau resetare (dar asa parca pierzi si datele din CB). Dupa cum a spus si Johnny91 nu e sanatos sa ai mai mult de 50L in rezervor din cauza sistemului lui de aerisire prin canistra de carbon.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.