Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Otylyk
Am o supernova inamtrioculata in romania si trebuie sa o trec acum pe numele meu la politie. Ce acte si cat am de platit pentru traba asta?Mentionez ca e vorba de schimbare de proprietar nu de inmatriculare de masina noua!
bundaionut
nu le stiu pe toate dar astea sunt sigur:

trebuie in primul rand radiata de la fisc;
trebuie facuta identificarea RAR ( te programezi telefonic);
asigurare ;
trebuie platita o taxa pentru certificat la CEC, parca;
copie dupa certificatul de imatriculare si cartea masinii;
contractul de vanzare-cumparare;
si cam atat imi aduc aminte, oricum ieftin nu ai cum sa scapi, numai identifcarea este vreo 100 ron
trebuie sa existe pe langa politie vreun magazin care se ocupa cu asa ceva si sigur vanzatoarea stie exact ce iti trebuie.

sper ca am putut sa te ajut cat de cat
Relu_GTT
procedeul se numeste transcriere
tuti
Mi-am transcris eu masina acum 3 zile.

Inchei cu fostul proprietar un contract de vanzare cumparare
Completati o Fisa de Inmatriculare
Fostul proprietar merge cu contractul si fisa de inmatriculare la directia de taxe si impozite de unde apartine, plateste o taxa de timbru de 4 lei si pe a doua zi primeste o fisa fiscala si o stampila pe fisa de inmatriculare.
Cu astea doua, mergi tu la directia de taxe si impozite, unde iti faci o copie dupa certificatul fiscal primit de la fostul proprietar, si te iau ei in evidenta. Acolo, ti se pune a doua stampila pe fisa de inmatriculare.
Masina trebuie sa aiba ITP valabil! Mergi la RAR dupa ce te-ai programat in prealabil telefonic, si faci identificarea. Platesti acolo 104 RON.
Mergi la CEC (de sector daca esti in buc) si platesti "taxa de inmatriculare"si "taxa de talon" ( 57 + 36 ron PARCA)
Platesti RCA pt cel putin pe 6 luni, pe numele tau (RCA-ul vechi isi pierde valabilitatea)
Mergi la Politie, completezi o cerere de inmatriculare, si ti-o transcrie in 2 ore. Daca e nevoie, platesti numerele (85 lei numere personalizate)
succes!

LE: Contractul, fisa de inmatriculare, cererea, TOATE actele le poti complecta TU!. nu ai nevoie de nici un intermediar! eu asa am facut la sfatul direct al politistilor!!! Gasesti toate formularele pe internet.
robert1991
daca treci o masina pe numele tau .. si ai rovigneta valabila dar pe numele fostului propietar ramane valabila nu ?

adica nu trebuie sa fac si rovigneta ...
ramsen
pe rovignete nu exista numele proprietarului...pe ea sint scrise numarul masinii,numarul de identificare ,valabilitatea care ai cerut-o...ce spui tu ai pe asigurarea RCA...
robert1991
nu numele... dar este numarul vechi al masinii... nu cel nou...
ramsen
ai numarul de identificare al masinii pe el...eu zic ca merge mers tot pe rovigneta aia...cel mai bine iti faci tu alta rovigneta si stai linistit
ca acum nu te mai opresc astia ci iti trimit direct acasa amenda
p_alecsu
stie cineva ce acte trebuiesc facute pentru trecerea masinii pe o noua adresa ?
91_CTL
Salut!
Cum adica sa o treci pe o noua adresa? Vrei sa faci transcriere cum doreste @otylyk ?
harry
QUOTE(p_alecsu @ 5 Feb 2011, 09:01)
stie cineva ce acte trebuiesc facute pentru trecerea masinii pe o noua adresa ?
*


Mergi la politie cu actele actuale, (CI) si completezi acolo o cerere de schimbare talon. Trebuie sa achiti taxa de talon.
p_alecsu
Deci pana in vara am stat in bucuresti. de ceva timp m.am mutat la taranoaia si mi.am schimbat CI. pe 11 februarie imi expira asigurarea si cu ocazia asta m.am gandit ca ar fi cazul sa trec masina pe noua adresa si sa.i schimb numerele. de asta am intrebat.
91_CTL
Aaa. am inteles acum ce vrei sa faci. Cred ca o sa-ti trebuiasca, cam aceleasi acte ca la transcriere cu exceptia actului de vanzare-cumparare.
p_alecsu
m.am interesat azi si e exact cum spune colegul 91_CTL si nici nu mai e necesara o vizita la RAR pentru identificare. deocamdata am inceput cu asigurarea care expira pe 11 feb. cu restul continui saptamana viitoare cand fac rost de ceva banuti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.