Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un barbat s-a aruncat de la balconul Cam. Dep.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
bz_26_zzz
Sarbatori fericite, Boc!

http://stirileprotv.ro/bin/tv/?media_id=60463630
Alex4u
Soarata...o sa ajungem sa ne omoram ..si nu avem curajul sa dam odata guvernul asta jos...eu prima as fii bagat cutzitu in ei si apoi ohmy.gif
felix.m
Omul acela nu s-a aruncat de fericire ci de durere si saturat de ce se intampla cu tara asta , care este condusa de niste oameni incapabili si fara scrupule.
dragoselu
Eram la benzinaria Lukoil din Giurgiulesti (R. Moldova) cand am vazut stirea... am ramas masca... no comment... sad.gif
Alex4u
sa stiti ca nici la mn nu e prima oara cand ma gandesc la asa ceva... huh.gif
kxz
Astia suntem ca popor... Cei mai multi cat mai au un os de ros, stau cuminti in cusca lor...

P.s. 2 melodii superbe:

&feature=related
Executron
In Africa traiesc oamenii in mizerie lucie, boli, lipsa apei si hranei, fara sperante de imbunatatire a situatiei... Exista victime ale multiplilelor razboaie civile din care au rezultat femei mutilate, violate, parinti omorati in fata lor

.. si totusi oamenii traiesc si incearca sa supravietuiasca.

Nimic nu justifica un asemenea gest... Omul avea probleme psihice.
cosmin_2300
Nimic nu justifică acest gest cu atât mai mult că are copii (dintre care unul handicapat) ...
Markos
QUOTE(Executron @ 23 Dec 2010, 22:34)
Omul avea probleme psihice.
*


Si cu asta am rezolvat problema aplauze.gif Nici nu mai conteaza cauzele care au provocat respectivele probleme psihice. Era nebun si gata!

Ai redescoperit America. Mai precis, faptul ca un om care se arunca de la înaltime are probleme psihice. Felicitari sleep.gif
Executron
Nu prelua practicile majoritatii ziaristilor din vremurile noastre, nu interpreta IZOLAT o remarca de-a mea ci interpreteaza IN CONTEXT. De asemenea, nu interpreta "cu rea credinta", in scopul de a-ti intari un argument/o parere persoana.

Nu consider un astfel de gest un mod de protest sau cu scopul de a transmite orice mesaj deoarece este facut de un om cu PROBLEME PSIHICE, altfel nu accepta sa lase familia FARA NICIUN FEL DE VENIT IN ACEASTA SITUATIE.

E exact aceeasi situatie precum parintii care parasesc copii/se sinucid datorita unei situatii pe care o considera de netrecut (saracie etc).

Cauzele care au provocat problemele psihice intr-adevar conteaza, dar nu sunt 100% BOC... Sunt : fondul genetic + mediul (nu sunt medic de specialitate). Mediul e format din muuulte aspecte, nu doar din situatia financiara proasta.

--

Drept concluzie parerea mea sa nu se exagereze cu acest incident pentru ca VOR IMPINGE MULTI OAMENI LABILI PSIHICI LA ACELEASI GESTURI FARA SENS SI REZULTAT.
vi_escu
QUOTE(Executron @ 23 Dec 2010, 22:34)
Nimic nu justifica un asemenea gest... Omul avea probleme psihice.
*



Probabil ca este unul din romanii care inteleg justetea masurilor guvernului (cum fabula nu de mult bordureanu).
Victoras2001
Ei nu inteleg ca astfel de gesturi nu impresioneaza imbecilii de la putere. Ba mai mult, ii lasa reci. Nu le tulbura deloc somnul.
Nu merita sa te nenorocesti si mai mult decat esti. Faptul ca nu mori, e in dezavantajul tau. Dupa ce ca n-ai, va trebui sa dai bani si pe medicamente. Cu ce i-a miscat greva foamei facuta de invatatoarea aia? Nici macar n-au vizitat-o. Dar ei la ce i-a folosit? Daca pana la greva n-avea bani pentru un trai decent, dupa greva n-are bani pentru o hrana de calitate si vitaminele necesare recuperarii, adica o duce mai rau. Amaratul asta nu s-a aruncat de bine de la etaj. Bun, daca zice el ca acum ii e mai bine... Inteleg ca printr-o actiune de orice fel, tinzi la mai bine, nu la mai rau.
Macar daca ar sensibiliza pe cineva. Macar daca in urma actiunilor lor, n-ar duce-o ei mai bine, dar ar duce-o altii.
Acum o sa vina boul ala de basescu si-o sa-i explice ca trebuia sa munceasca mai bine. Ce nu intelege animalul e ca nu toti sunt genii, nu toti sunt "cei mai buni in domeniul lor". Mai sunt si mediocri. Iar astia n-au nicio sansa la un trai decent in ziua de astazi, desi ar trebui sa aiba si ei acest drept.
Markos
QUOTE(Executron @ 23 Dec 2010, 22:48)
Cauzele care au provocat problemele psihice intr-adevar conteaza, dar nu sunt 100% BOC... Sunt : fondul genetic + mediul (nu sunt medic de specialitate).

Ok, sa lasam politicul deoparte. Sa analizam "mediul".

Uite un caz ipotetic. Un copil de întoarce de la scoala. Pe trecerea de pietoni, copilul e spulberat de un cretin. Copilul moare. Tatal înebuneste. Dar nu de tot. Asteapta procesul. Criminalul primeste 3 ani cu suspendare, pe motiv ca era copilul 20 de cm în afara zebrei. Tatal o ia razna de tot si-si da foc în fata Min. Justitiei. Tambalau în presa si pe antene, pret de vreo 3 zile. Medicii scot fisa sinucigasului la lumina. Executron ne informeaza ca "omul avea probleme psihice".
De vina sunt fondul genetic si mediul.
dragoselu
Si eu ma gandesc cateodata sa... pun mana pe-un pistol si sa-i zbor creierii Piticului, a devenit o obsesie pentru mine, nu il mai suport, e de-a dreptul hidos de inuman, de nepasator... Simt ca muncesc groaznic de mult, o multime de hartii de completat si la timp, sunt oribil de urmarit de diverse comisii inutile (ARACIP, inspectorat) pentru 701 lei lunar! Dar nu ma lasa luciditatea care imi invinge obsesia, apoi lasitatea, am o familie, in urma acestui gest, as fi aplaudat de o majoritate, dar as lasa o familie neajutorata... Poate ca dupa gestul acestui biet om, CRETINUL se va gandi care ar fi urmatorul PAS!... Ii cred si pe ei ca trebuie sa fie parte integranta din sistemul de parghii masonice ale UE... dar trebuie sa reprezinte si interesele poporului, sa fie mai UMANI...
corbex
QUOTE(dragoselu @ 24 Dec 2010, 00:08)
Si eu ma gandesc cateodata sa... pun mana pe-un pistol si sa-i zbor creierii Piticului, a devenit o obsesie pentru mine, nu il mai suport, e de-a dreptul hidos de inuman, de nepasator... Dar nu ma lasa luciditatea ................
*


Pistolul l-ar lasa, e la locul lui, in sertar, uns si incarcat.
Executron
Prin ce-am postat am realizat ca voi fi combatut, dar a mi se spune ca sunt om care intelege masurile guvernului mi se pare o concluzie ivita din senin si fara ceva justificat.

Daca reindreptam discutia in alte sensuri atunci putem sa discutam etern.

REZULTATELE CONCRETE ALE ACESTUI CAZ :

- tambalau 3 zile la TV, apoi rezultat 0, suntem de unde am plecat
- o familie total distrusa (dupa ce ca erau oricum distrusi de situatia economica si faptul ca unul din membri trebuie sa se lupte cu o boala psihica crunta)
- un om care acum are si el nevoie de tratament si adauga la situatia precara a familiei

- IDEEA INDUSA/ADANCITA in alti posibili sinucigasi ca situatia este atat de crunta incat NU MAI MERITA DECAT SINUCIDEREA.

--
ORICE SITUATIE MI-AI PREZENTA. Sinuciderea PURA (excludem "sinuciderea" cu scopul direct a salva viata altui om intr-o situatie critica) nu poate fi justificata si nu ajuta la nimic in special IN SPECIAL in situatia actuala.

DA, "omul avea probleme psihice" deci gestul sau nu a fost unul al unui om rational, nu a plecat dintr-o minte rationala, care a putut analiza informatiile in mod coerent.

De ce marea majoritate a oamenilor (vezi cazurile enumerate de mine mai sus din AFRICA unde situatia este de-a dreptul critica) nu se sinucid? Este cumva singurul in situatia aceea disperata? Chiar cand sunt pusi in fata unor situatii dezastruoase oamenii realizeaza ca sinuciderea nu poate rezolva ABSOLUT NIMIC. De aceea... "omul avea probleme psihice".
dragoselu
QUOTE(corbex @ 24 Dec 2010, 00:10)
Pistolul l-ar lasa, e la locul lui, in sertar, uns si incarcat.
*



Poate ca sunt obosit, dar nu te inteleg, vrei sa reformulezi ?
Markos
M-ai spart cu Africa ta.. sad.gif

Bine ma, sa luam exemplu de la somalezi si rwandezi, ca de altceva oricum nu suntem în stare, m-am lamurit.
corbex
Pe altii nu-i lasa lipsa pistolului, cu constiinta s-ar impaca ei, cumva.
Atunci ajuta pe cineva care are cusurul de a sta prost doar cu logistica !
aphophis
is curios cati din cei ce plang acu cu lacrimi de crocodil de mila amaratului ala (cam dobitoc , parerea mea), au angajati platiti cu 700-800 lei.
Markos
cine plange, mai afofis? (cam dobitoc, parerea mea)
dragoselu
QUOTE(Executron @ 24 Dec 2010, 00:11)
Prin ce-am postat am realizat ca voi fi combatut, dar a mi se spune ca sunt om care intelege masurile guvernului mi se pare o concluzie ivita din senin si fara ceva justificat.

Daca reindreptam discutia in alte sensuri atunci putem sa discutam etern.

REZULTATELE CONCRETE ALE ACESTUI CAZ :

- tambalau 3 zile la TV, apoi rezultat 0, suntem de unde am plecat
- o familie total distrusa (dupa ce ca erau oricum distrusi de situatia economica si faptul ca unul din membri trebuie sa se lupte cu o boala psihica crunta)
- un om care acum are si el nevoie de tratament si adauga la situatia precara a familiei

- IDEEA INDUSA/ADANCITA in alti posibili sinucigasi ca situatia este atat de crunta incat NU MAI MERITA DECAT SINUCIDEREA.

--
ORICE SITUATIE MI-AI PREZENTA. Sinuciderea PURA (excludem "sinuciderea" cu scopul direct a salva viata altui om intr-o situatie critica) nu poate fi justificata si nu ajuta la nimic in special IN SPECIAL in situatia actuala.

DA, "omul avea probleme psihice" deci gestul sau nu a fost unul al unui om rational, nu a plecat dintr-o minte rationala, care a putut analiza informatiile in mod coerent.

De ce marea majoritate a oamenilor (vezi cazurile enumerate de mine mai sus din AFRICA unde situatia este de-a dreptul critica) nu se sinucid? Este cumva singurul in situatia aceea disperata? Chiar cand sunt pusi in fata unor situatii dezastruoase oamenii realizeaza ca sinuciderea nu poate rezolva ABSOLUT NIMIC. De aceea... "omul avea probleme psihice".
*



In Africa toti traiesc in saracie, sunt resemnati in fata ei... Dar cand ma gandesc ca o nesimtita si profitoare de contabila (de la luna la luna merg si ii dau peste nas ca nu mi-a calculat bine orele suplimentare) ia 4100 lei lunar, cu 800 lei mai mult decat directorul scolii, pai ma ia "criza" cu bajbaieli de ciuda... Ce face fiinta asta pentru 1000 de Euro, fratilor?
l@u
ceea ce nu faci tu !
Markos
QUOTE(dragoselu @ 23 Dec 2010, 23:19)
In Africa toti traiesc in saracie, sunt resemnati in fata ei...

Baa!!! Nu-i sopti! mad.gif
corbex
QUOTE(dragoselu @ 24 Dec 2010, 00:19)
. Ce face fiinta asta pentru 1000 de Euro, fratilor?
*


Fa o lista, daca se merita, ii stringem !
Executron
QUOTE(Markos @ 23 Dec 2010, 23:14)
M-ai spart cu Africa ta..  sad.gif

Bine ma, sa luam exemplu de la somalezi si rwandezi, ca de altceva oricum nu suntem în stare, m-am lamurit.
*



Imi doresc din tot sufletul sa ne comparam pe viitor cu Suedia, Norvegia si Elvetia...

Eu unul lucrez si studiez cat de pot de mult si voi continua aceasta practica si in viitoarea mea profesie... mai mult nu pot sa fac pentru tara asta, fiind doar un nesemnificativ om... sad.gif

QUOTE
In Africa toti traiesc in saracie, sunt resemnati in fata ei...


Generalizare, imprecisa, ignoranta chiar...

Incep sa se miste lucrurile (in ritmul redus de la noi) in multe tari si la ei (Botswana, Nigeria etc). Intr-adevar in state esuate precum Somalia, Liberia lucrurile sunt critice.

Insa este irelevant pentru discutia noastra. Tot ce-am vrut sa punctez este ca sunt oameni total distrusi din cauza unor evenimente incredibile din trecutul lor, dar care continua sa lupte.

Nu pot sa uit cazul unei fete, ai carei parinti au fost omorati in fata ei intr-un razboi civil, a fost violata de rebelii respectivi, a nascut copilul respectivului rebel care evident ca are SIDA, iar cei doi au fost respinsi din comunitatea lor datorita acestor aspecte (copil "din flori" cu SIDA). Si in interviul separat tot declara ca lupta pentru ca fiul sau sa poata obtina o viata putin mai buna.
aphophis
QUOTE(Markos @ 23 Dec 2010, 23:18)
cine plange, mai afofis? (cam dobitoc, parerea mea)
*


pun pariu ca daca dau pe latrinele (1,2,3) sau pe realitate, dau peste o gramada de deontologi ce plang de mila boului ala wink.gif Desi multi dintre ei, platesc mult mai prost decat lua ala in mana
kog
QUOTE(corbex @ 23 Dec 2010, 23:15)
Pe altii nu-i lasa lipsa pistolului, cu constiinta s-ar impaca ei, cumva.
Atunci ajuta pe cineva care are cusurul de a sta prost doar cu logistica !
*


chiar asa, un TOKAREV (TT 33) adus de la vecinii de peste Prut ar face minuni
Markos
mai afofise, aici e forumul DC, nu-s antenele. discutam între noi. lasa fumigenele astea, nu ma impresioneaza.
corbex
QUOTE(dragoselu @ 24 Dec 2010, 00:19)
Ce-as face eu, ca fiinta, pentru 1000 de Euro, fratilor?
*


De pilda, pentru mia aia de euro, ai sari de la balcon in capul lui Antonescu? E o treaba riscanta, are cap de lemn.
dragoselu
QUOTE(l@u @ 24 Dec 2010, 00:20)
ceea ce nu faci tu !
*



Laurentiu, aici vorbesc de munca cinstita, ma raportez, muncind cinstit, la ce munca depune ea, intelegi? huh.gif
aphophis
QUOTE(dragoselu @ 23 Dec 2010, 23:19)
In Africa toti traiesc in saracie, sunt resemnati in fata ei... Dar cand ma gandesc ca o nesimtita si profitoare de contabila (de la luna la luna merg si ii dau peste nas ca nu mi-a calculat bine orele suplimentare) ia 4100 lei lunar, cu 800 lei mai mult decat directorul scolii, pai ma ia "criza" cu bajbaieli de ciuda... Ce face fiinta asta pentru 1000 de Euro, fratilor?
*



pai dragosele, uite de aia o duceti voi prost. Pentru ca situatie cum zici tu exista in romania de sute de mii de ori. E plina romania, de tot felul de parasute si parasuti, platiti multe prea mult pentru ceea ce fac. Am mai zis: acu vreo juma de an parca am avut revelatia vietii mele cand la o scoala de cartier, am gasit vreo 3 sau 4 secretare si parca vreo 2 sau 3 contabile. Nu le stiu veniturile, dar banui ca numa mici nu erau.

Sa mai zic ca stiu localitate unde au trebuit sa faca o noua primarie, ca nu mai incapeau in aia veche toate rudele potentatilor locali? wink.gif
l@u
@dragos inteleg perfect...tu nu ai inteles postul meu !
dragoselu
QUOTE(aphophis @ 24 Dec 2010, 00:34)
pai dragosele, uite de aia o duceti voi prost. Pentru ca situatie cum zici tu exista in romania de sute de mii de ori. E plina romania, de tot felul de parasute si parasuti, platiti multe prea mult pentru ceea ce fac. Am mai zis: acu vreo juma de an parca am avut revelatia vietii mele cand la o scoala de cartier, am gasit vreo 3 sau 4 secretare si parca vreo 2 sau 3 contabile. Nu le stiu veniturile, dar banui ca numa mici nu erau.

Sa mai zic ca stiu localitate unde au trebuit sa faca o noua primarie, ca nu mai incapeau in aia veche toate rudele potentatilor locali? wink.gif
*



Pentru astia de ce nu exista comisii de verificare a muncii lor? Ar trebui sa facem plangeri peste plangeri la ITM cum ca sunt supra-platiti! mad.gif

24 Dec 2010, 00:44:
QUOTE(l@u @ 24 Dec 2010, 00:40)
@dragos  inteleg perfect...tu nu ai inteles postul meu !
*



Acum am inteles, sunt obosit, merg imediat la culcare. Contabilele din scoala, "in mare", fac niste state de plata, si atat. Revin maine!
l@u
QUOTE(dragoselu @ 23 Dec 2010, 23:41)
Pentru astia de ce nu exista comisii de verificare a muncii lor? Ar trebui sa facem plangeri peste plangeri la ITM cum ca sunt supra-platiti!  mad.gif
*



pai vezi mai Dragos ca, aici este problema !!!!cate plangeri ai facut?trebuie atitudine nu smiorcaiala !
sobolan
QUOTE(Executron @ 23 Dec 2010, 23:11)
.....De ce marea majoritate a oamenilor (vezi cazurile enumerate de mine mai sus din AFRICA unde situatia este de-a dreptul critica) nu se sinucid? Este cumva singurul in situatia aceea disperata? Chiar cand sunt pusi in fata unor situatii dezastruoase oamenii realizeaza ca sinuciderea nu poate rezolva ABSOLUT NIMIC. De aceea... "omul avea probleme psihice".
*



Mai nene...du-te tu si traieste in africa si lasa-ne....nu-l mai acuza pe ala ca se gandea ca maine poimaine nu mai are ce da de mancare la copii....a avut o "scapare" ....
Suntem o tara de oameni capabili/inteligenti dar nimeni nu ia atitudine/nu are cum sa ia atitudine si ne uitam cum mai cade unu,altu se arunca,altu isi da foc....asa o sa facem toti pana la urma...suntem vanduti plini de datorii si am devenit din tara colonie....
patriotismul din noi s-a dus cu vaca wink.gif
Executron
QUOTE(sobolan @ 23 Dec 2010, 23:57)
Mai nene...du-te tu si traieste in africa si lasa-ne....nu-l mai acuza pe ala ca se gandea ca maine poimaine nu mai are ce da de mancare la copii....a avut o "scapare" ....
*



PAI CE SCAPARE? O scapare egoista, poate, pentru el insusi... Caci daca el pleaca din lumea asta cu siguranta sotia n-o s-o duca mai usor si cu siguranta ca saracul copil nu o s-o duca mai bine...

Pana una, alta, omul avea un salariu stabil la TVR, era capabil de munca... Acum ce va face?
sobolan
total de acord....a gresit-o pe moment si el.... sad.gif
cdadan
QUOTE(dragoselu @ 23 Dec 2010, 23:08)
Si eu ma gandesc cateodata sa... pun mana pe-un pistol si sa-i zbor creierii Piticului, a devenit o obsesie pentru mine, nu il mai suport
*


Esti intr-o mare eroare. Piticul are o singura vina: e sarac cu duhul. Cam acelasi lucru pot spune si de amaratul/tembelul care s-a aruncat ca-n piscina.
Ia la rand pe ala mare, marinarul sef. Lichidezi bocul, tot un bou va fi numit in locul lui. Sau o vaca.
Garett
QUOTE(Executron @ 23 Dec 2010, 22:34)
Omul avea probleme psihice.
*


Interesant e ca abordarea asta nu e noua! Si in celalalt regim, ala "de trista amintire", cum se trezea unul sa zica in public ceva de regim cum i se descopereau subit probleme psihice si ajungea la tratament! Asa s-a spus si despre ala care si-a dat foc pe partie in '89, si despre cel care si-a dat foc in Praga in '68 in fata trupelor sovietice, etc. E un atribut al regimurilor totalitare: daca nu este de acord cu masurile lor inseamna ca ai probleme psihice, restul oamenilor "sunt convinsi de justetea deciziilor noastre"!
aphophis
radmasa.gif garett sper ca iti dai seama ca bati campii cu gratie. Daca nu.. e grava situatia pentru tine wink.gif
Garett
Rabbit, sper ca-ti dai seama cat esti de ....... ! Daca nu, well, de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere! wink.gif
aphophis
de ce ca is nu stiu cum? Ca nu incerc sa capat capital politic cum s-au grabit peneleii sa o faca chiar langa ala? wink.gif
ceribros
sleep.gif Pana mea nu am putut ramane indiferent la topicul asta asa ca imi spun si eu punctul de vedere:
1. Aia in Africa se nasc in saracie si nu au resurse pentru a putrea iesi din ea, spre deosebire de tara noasra care are absolut tot ceea ce ii trebuie in afara de o conducere competenta. Una e sa te nasti intr-un anumit mediu de saracie si alta e sa devi sarac peste noapte (vine banca iti ia casa, reduce pensia copilului sau a invalidului etc)
2. Macar omu ala a facut ceva, nu cea mai buna solutie, dar a facut ceva spre deosebire de noi marea majoritate care stam strangem din dinti si pe zi ce trece devenim tot mai saraci.
cdadan
QUOTE(ceribros @ 24 Dec 2010, 08:50)
Macar omu ala a facut ceva, nu cea mai buna solutie, dar a facut ceva spre deosebire de noi marea majoritate care stam strangem din dinti si pe zi ce trece devenim tot mai saraci.
*


A facut o lae. Iar voi ceilalti, majoritatea, ati facut sufucient la urne. Eu macar stiu ca n-am votat ever pedei, pedelei sau basesti. Si am mers la vot cam de fiecare data.
corbex
Fesenistule !
kxz
Parca voi nu stiti proverbul romanesc: "Nu conteaza cum se voteaza, conteaza cum se numara voturile"


QUOTE(sobolan @ 23 Dec 2010, 23:57)
Suntem o tara de oameni capabili/inteligenti
*



merci, m-ai facut sa rad...


cdadan
Fesenist a fost baselu. Iar TVR-ul e o institutie de kkt.
Multi ani s-au bagat bani cu ghiotura in stupize. Zeci de mii de coco pe saptamana. Sa planga pensionarii sambata seara la teveu. In urma cu putin timp (o luna?) moare un realizator de nus' ce emisiune, in acccident rutier. Mergea cu masina (o coaja de dacie break) institutiei in interes de serviciu, un bou s-a infiltrat si iote pomul.
Si ma intreb: pai cu banii aruncati aiurea in stupize, nu schimbau astia parcul auto de 7 ori? Mai aveau amaratii de angajati o sansa.
Sa nu mai pomenim de abonamente obligatorii ca ma iau dracii.

kxz: daca nu-i vota nici cucu, nu mai "numarau" ei voturile. Dar i-au votat, exagerat de multi.
ceribros
Ps am citit dupa mai atent asa ca am modificat tongue.gif
studioworks


QUOTE(ceribros @ 24 Dec 2010, 08:50)

2. Macar omu ala a facut ceva, nu cea mai buna solutie, dar a facut ceva spre deosebire de noi marea majoritate care stam strangem din dinti si pe zi ce trece devenim tot mai saraci.
*


Pai sari si tu de undeva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.