Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-A RUPT UN SURUB DE LA CULBUTORI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iordache ionut lucian
salut
astazi am reglat culbutori si s-a rupt un surub de reglaj de la evacuarea pistonului 4
surubul s-a rupt chiar de la fata si nu am cu ce sa il scot vreo idee de la cineva
ghitza
schimbi culbutoru
psanyiro
ai reglat bine daca s-a rupt surubul blush.gif
iordache ionut lucian
s-a rupt cnd am vrut sa il desfac am ramas cu el in mina
Ov
oi fi eu mai sensibil azi (nu de alta, dar sunt la munca), dar va rog eu din suflet sa scrieti s-a, nu "sa"

nu vedeti ca v-a editat cineva posturile? blush.gif
sechi
Datorita ruperii surubului, s-a suparat si pe Limba Romana. radmasa.gif

Schimba culbutorul si gata, sau incearca sa-l scoti de acolo cu o bormasina, ceva, apoi pui altul nou.
mecanick_maverick
S-au radmasa.gif scoti culbutorul de pe rampä si prinzi cu un mops sau în menghinä capätul inferior al surubului (cel care atacä tija ) si-l scoti foarte simplu .

PS. unsure.gif Totusi aveam alte pretentii de la cineva care se oferä sä dea lectii de mecanicä la intrarea pe forum ...
CGDBZ
Nu stiu cum ai putut sa rupi acel surub . Nici eu care strang ca "ghiolbanu" nu am rupt niciunul si am rupt multe alte suruburi , tatal meu e rupt cheia de roti incercand sa desfaca piulitele stranse de mine . In fine , daca scoti culbutorul sa insemnezi cumva ceilalti culbutori si sa-i bagi in acelas loc in care au fost .
suchea
In urma reglarii cubutorilor, la strangerea capacului am reusit sa rup un surub( partea dinspre galeria de evacuare, ultimul di colt)

Cum as putea sa-lscot?


Voi reveni cu poze.
yhattori
cauta pe youtube "broken bolt removal" o sa gasesti zeci de exemple, si cu scule specializate, si cu scule improvizate.
PH-06-BOA
Nu esti clar cu pozitia lui. Toate suruburile de la culbutori, sunt pe centru. Te referi la vr-unul de la chiulasa? Daca da, trebuie sa dai chiulasa jos, si va iesi usor, ca nu e intepenit capatul ramas. Daca e la rampa de culbutori, sie din rasul chiulasei, poti sa sudezi o piulita peste el (ca nu va prinde sudura de aluminiu), si incalzindu-se surubul, se va desprinde usor . Trebuie sa izolezi bine gaurile, sa nu intre droburi de sudura sau zgura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.