Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Talpa cauciuc pentru antena CB magnetica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
P-A-C-O
de cand am pus suportul de cauciuc am sesizat o imbunatatire a semnalului....sa fie oare vorba de un avantaj al suportului magnetic dpdv SWR sau e doar CANCAN? blush.gif

user posted image
gotty
De unde l ai cumparat?nu de alta dar bucata aia de cauciuc din jurul magnetului s a cam ros la mine si vroiam sa o schimb....
Tamango
Am si eu ... mi-am luat de aici: http://www.mivarom.ro/catalog/product_info...roducts_id=5574 Dar sa stii ca nu e chiar asa rezistenta. Mai bun e cauciucul tau.
P-A-C-O
QUOTE(gotty @ 29 Dec 2010, 21:15)
De unde l ai cumparat?

de la un magazin de piese elctronice.... nu i-am retinut numele wacko.gif

QUOTE(Tamango @ 29 Dec 2010, 21:17)
... sa stii ca nu e chiar asa rezistenta. Mai bun e cauciucul tau.

cu prima ocazie cand se va deteriora talpa respectiva, m-am gandit sa decupez o bucata dintr-o camera auto si sa o lipesc cu prenandez pe suportul magnetic al antenei smile.gif
andmik
Cauciucul de camera e prea gros si creste SWR-ul!
Tamango
Pai la grosime e cam cat pad-ul ala magnetic ... cat ar putea sa creasca ?
kvy
Orice pui sub talpa creste SWR-ul dar nu se simte aproape deloc la raza de actiune.
E f posibil in schimb sa zboare la vant...
A mea CB 109 are o folie subtire de plastic din fabrica, lipita pe magnet, si care e cea mai ok si pt a nu deteriora vopseaua si pt a nu fi luata de vant.
mariusscout
eu ma lipit banda adeziva de talpa de cauciuc, si apoi am facut o verificare cu reflectometru. nu am constatat nici o diferenta. antena am indoit-o pana la nivelul talpii si i-am dat drumul. nu s-a dezlipit, asa ca nu o sa o ia vantul.
cosmin_cosmin_1
daca talpa antenei vine cu o protectie de cauciuc, acea protectie trebuie data jos sau se pastreaza? sub cauciuc talpa are o folie argintie
yo4lhr
las-o acolo ca este pentru a nu zgaria masina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.