Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: electromotor (demaror)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
sorcer
Cine poate sa imi spuna cu exacticitate daca electromotorul de logan se poate pune pe solenza sau nu ????
ramsen
cel de pe logan 2004 da...dar trebuie sa ii dai jos fulia si sa o pui pe aia de la ala de solenza
ca tu ai curea alternator cu 3 canaluri si logan are cu 4
sorcer
QUOTE(ramsen @ 30 Dec 2010, 21:12)
cel de pe logan 2004 da...dar trebuie sa ii dai jos fulia si sa o pui pe aia de la ala de solenza
ca tu ai curea alternator cu 3 canaluri si logan are cu 4
*




frate nu vreau sa fiu rau in ultimele zile din an gun3.gif , asa ca te rog mai citeste odata ce am scris eu 183.gif

cheers.gif
ramsen
scuze...ma gindeam in alta parte si m-a luat valul...dar din cite stiu de pe la meseriasi de mecanici de pe aici si ala ar merge pe solenza...o sa ma interesez mai detaliat si te anunt aici...dar ce probleme ai tu la electromotorul de la solenza???ce ti s-a stricat la el???
cristianrobert
cred ca tu te referi la alternator iar sorcer la electromotor, este o mica neintelegere laugh.gif
sorcer
QUOTE(ramsen @ 30 Dec 2010, 23:08)
scuze...ma gindeam in alta parte si m-a luat valul...dar din cite stiu de pe la meseriasi de mecanici de pe aici si ala ar merge pe solenza...o sa ma interesez mai detaliat si te anunt aici...dar ce probleme ai tu la electromotorul de la solenza???ce ti s-a stricat la el???
*



periile sunt gata , si colectorul prezinta uzura prea mare . Dar mi-a promis cineva ca imi da unu nou de logan si de aia ma interesez. Problema e ca ala de logan are bobina in alta pozitie si e posibil sa loveasca in ceva si sa nu poata fi pus , de aia vreau un raspuns de la cei care au incercat asa ceva , nu doar presupuneri .
bygy007
nu gasesti tu un strungar?
sorcer
si ce sa faca strungaru?
augustin87r
probabil sa iti refaca colectorul care e piscat de scantei...
sorcer
colectoru nu se poate "reface" numa se poate lua din el pe strung si il subtiezi , dar la uzura care e la mine trebuie subtiat prea tare . In fine discutia nu trebuie sa fie despre repararea celui vechi ci daca se potriveste cel de logan (daca a incercat cineva si poate spune cu precizie) .
bygy007
asta e un rotor de berlina strunjit , inca nu a fost decanelat a avut niste gauri in el si a fost luat cam 2-3 mm din el , numai daca ai lamele lipsa dar daca este uzat se poate face , o poza m-ar lamuri
sorcer
lipsa nu sunt , dar mie mi se par lamele subtiri , nu am un rotor de berlina sa compar . Oricum ideea topicului e daca pot pune ala de logan fara modificari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.