Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Caut catalizator :-s
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Forja
Salutare...am o supernova din 2001 si pana in prezent nu pot sa spun ca am avut probleme cu ea dar...din pacate moshu meu i`a facut una in drum spre Ploiesti cand a luat o denivelare serioasa si a cam lasat in urma scutu si a facut un pic mai mult praf catalizatorul...de atunci merge foarte greoi masina de la 160 in sus...unde pot gasi un catalizator SH bunicel si sonda lamda la el?
ArtVandelay
si inainte era racheta de la 160 in sus ?
Forja
frate...mergea totusi mai ushor...se simte acum de parca ar sugruma ceva motorul...iar daca dau jos catalizatorul face urat si urla :|
adi_jte
in targ in vitan aveau nou si parca era in jur de 750 ron nu mai stiu exact dar pe acolo se invarte unul nou
argon
QUOTE(ArtVandelay @ 31 Dec 2010, 17:17)
si inainte era racheta de la 160 in sus ?
*



Racheta nu, dar de la 160 la 165 cat e viteza maxima constructiva cand era noua se ducea ca verionu.
Maskatu
Nasol asta. Barem sa fi mers usor pana pe la 180-190, ca te mai descurcai cat de cat in oras, dar cu maxim 160, nu faci fata nici pe autobahn.

PS: viteza maxima constructiva, trecuta si in talon este de 160km/h. Adica 150-155 reali pe jipies. Mai mult de atat nu prea prinde si chiar daca ar prinde nu ar fi indicat sa mergi intr-o super nova cu viteza asta.

Hepi Niu Ier.
GrOzOy
Daca nu ai ceva gume mai late de la 150 incolo incepe sa pluteasca pe sosea :| si daca pui o frana mai brusca la viteza aia ai senzatia ca spatele vrea sa mearga mai tare ca fata dry.gif
SERGIULICA04FUX
cand trece acu de 180 pe probate cu masina mea am pe GPS 162, am facut acest experiment pe autostrada singur in masina, si cand am fost 3 in masina mai mult de 151 pe GPS nu urca. deci in concluzie cand ai pe ceas 160 in realitate nu ai mai mult de 150 cu indulgenta

1 Jan 2011, 14:44:
deci in concluzie nici sa vrei cu o sn stock nu o sa atingi 180 Km/h
BoomPunk
Si comentariile voastre sunt offtpoic la greu.Omul a intrebat de catalizator.S-a scris deja cat e unul nou in targ,probabil de origine,dar nu bag mana-n foc.Unul compatibil nou e vreo 250-300 lei.
Maskatu
Recomand sh, de pe o masina cu maxim 50-60 mii km. Cred ca merge si de solenza, dar nu bag mana in foc... spor.
avram1987
nu cred k merge de pe solenta din cate stiu solenta e euro3 si supernova euro2
argon
Obligativitatea Euro 3 e de la 1 ian 2005, deci Solenzele de dinainte, deci majoritatea sunt E2.
ramsen
cine ti-a spus tie ca solenza este numai euro 3...te anunt eu ca solenza euro 3 este cea fabricata in 2005 iar a mea solenza 2004 este euro 2 si are acelasi catalizator si tobe ca la super nova...
Vladd
QUOTE(Maskatu @ 31 Dec 2010, 22:42)
Nasol asta. Barem sa fi mers usor pana pe la 180-190, ca te mai descurcai cat de cat in oras, dar cu maxim 160, nu faci fata nici pe autobahn.

PS: viteza maxima constructiva, trecuta si in talon este de 160km/h. Adica 150-155 reali pe jipies. Mai mult de atat nu prea prinde si chiar daca ar prinde nu ar fi indicat sa mergi intr-o super nova cu viteza asta.

Hepi Niu Ier.
*


Cand fusei in Austria i-am dat pe o perioada scurta de timp 168 pe "jipies", pe ceasuri aveam trecut de 175, ar mai fi mers dar ma gandeam ca trebuie sa ajung si acas intreg.
SiLencE
eu pe ceasuriel de logan i`am dat 165 si mai mergea un pic.. dar vb colegului de mai sus.. vroiam sa ajung intreg acasa:))
caphonne
QUOTE(Forja @ 31 Dec 2010, 17:35)
frate...mergea totusi mai ushor...se simte acum de parca ar sugruma ceva motorul...iar daca dau jos catalizatorul face urat si urla :|
*


Nu face urat si nu urla.Eu nu l-am dat jos l-am decupat si golit.Poti face si tu la fel momentan.Masina merge normal dar itp-ul nu il vei mai lua.Am preferat varianta asta pentru ca unul nou este scump si ai sanse ca masian sa dea noxe smile.gif) asta mi-au ziso chiar cei de la service.
andreiy
Motor cu ardere interna, care sa nu scoata noxe(NOx), in veci n-ai sa vezi.
bobomaster
Eu am catalizatorul scos de pe masina de pe la 55 k km pentru ca am modificat tot traseul. Sonda a ramas pe masina. Da pm si spune cat oferi si discutam tongue.gif
211CFL
dezmembrari...pot sa iti spun doar ca sonda m-a costat 50 de lei.si din ce am auzit eu...un catalizator de solenza costa 2000-3000 de lei huh.gif si stiu ca se potriveste si pe nova...
puiu82
Eu zic sa mai tai un zero biggrin.gif
Bafta!
mafiozzo
stiu ca nu e bursa aici dar am eu catalizator ti-l dau la 200 lei, e original de supernova
t3r0r1s7u
QUOTE(mafiozzo @ 29 Jan 2011, 10:34)
stiu ca nu e bursa aici dar am eu catalizator ti-l dau la 200 lei, e original de supernova
*



e in stare buna?biggrin.gif problema e ca nu prea se poate proba... ca si eu sunt in cautare de catalizator.
Maskatu
Daca masina are pana in 100.000 km, nu vad de ce ar avea probleme...
nmt
am si eu un catalizator 45.ooo km .....daca intereseaza pe cineva 100 ron
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.