Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: suport bieleta antirasturnare rupt
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
SiLencE
ajutorrr mi sa rupt suportul de la bieleta antirasturnare de pe cutie.sa rupt partea exterioara a suportului si acum se balanseaza motorul in fata si imi trepideaza:( aveti vreo solutie stie careva daca se poate suda si daca tine?? sau trebuie sa schimb cutia:(
serviccom
Fii mai precis. Ti s-a rupt bucata din cutie, in zona unde vine prinsa bieleta rasucita?
pician90
pai in cutie vine pinsa cu surub :[attachmentid=1627685089]
SiLencE
deci mi sa rupt bucata care tine surubul fix( nu stiu cum sa iti explic si nici poze nu am cum sa fac momentan),bucata spre exteriorul cutiei. sper ca ma intelegi cutia nu are nimic numa ca daca trag de baia de ulei inspre fata masini se departeaza tare de bieleta, in schimb daca imping de baie catre spatele masini motorul se opreste in bieleta

<span class='edit'>3 Jan 2011, 14:00:</span>
deci la cutie unde vine prinsa cu surub acolo a sarit bucata aia de metal de acolo si iese surubul cu totul

e portiunea care am marcato eu cu verde!
pician90
unde e incercui acolo s-a rupt? ..[attachmentid=1627685098] urata treaba.Din experienta cu sudura ar merge daca se pune intaritura..dar nu prea prezinta garantie..
SiLencE
da partea mai proasta e ca nu mai am nici bucatica aia de metal sad.gif si nu as vrea sa imi schimb cutia pentru treaba asta si in plus o cutie costa un sac de banii iar acu dupa sarbatori ....smile.gif e c`am mic bugetu

<span class='edit'>3 Jan 2011, 15:22:</span>
aporpo are cineva si vreoun cod de original renault la bieleta acea antirasturnare... ca in orice caz tre sa o schimb si pe aia si poate gasesc ceva mai bun decat originalul! si mai ieftin!

3 Jan 2011, 21:19:
nu ati mai intalnit niciodata problema asta?? oare eu is primu posesor de dsn cu aceasta problema??
ramsen
frate...ai puso rau...acolo nu merge sudat cu nimic pe cutie...singura solutie este alta cutie ...la ce sa iti mai trebuiasca cod bieleta antibasculare cind tu ai ureghea rupta la cutia de viteze unde vine prinsa bieleta antibasculare...deci singura si cea mai buna solutie alta cutie de viteze...asta este...ai schimbat biueleta de mult???de ti s-a rupt sau a strinso ala prosteste
BoomPunk
Eh,poate a fost stransa prea tare...poate a dat intr-o groapa in minunata noastra patrie....Nu prea conteaza acum.Conteaza ca omul chiar are o problema.Eu zic asa:te duci la Remat.Acolo sigur gasesti macar o Solenza de la care sa iei cutia la un pret foarte bun.Daca nu esti din Bucuresti,merita sa vii pana aici pentru asa ceva,pret ca la Remat nu cred ca o sa gasesti.
ramsen
dar el are super nova 2001 si nu sint la fel cutiile de viteza...numai pe la dezmembrari poate sa gaseasca asa ceva
SiLencE
am gasit aici in iasi o cutie dar costa 1000 roni si nu am banii astia:) cred ca o sa incerc sa o sudez ma costa undeva in jur la 350 roni.. problema e ca nu stiu cat o sa tina sudura :| aveti ideee cat de rezistenta e sudura in aluminiu sau duraluminiu sau din ce natie de material e facuta cutia?

ps: eu am avut forfecat surubul acela de la bieleta si am dat gaura prin el si am bagata un alt surub si acesta era cel mai jos punct de la masina si tot am mai luat cate o groapa cate ceva...si de la gheata probabil... si acu o cedat de tot.

pician90
QUOTE(SiLencE @ 4 Jan 2011, 11:36)
am gasit aici in iasi o cutie dar costa 1000 roni si  nu am banii astia:)  cred ca o sa incerc sa o sudez ma costa undeva in jur la 350 roni.. problema e ca nu stiu cat o sa tina sudura :| aveti ideee cat de rezistenta e sudura in aluminiu sau duraluminiu sau din ce natie de material e facuta cutia?

*



Eu am avut la scuter,blocul motor crapat,mai exact patea ce tine toba.Am sudat in aluminiu si am pus o gramada de intaritura si a tinut.A fost supus la multe socuri(toba avea `~ 10 kg.)Am sudat cu electrozi de aluminiu si cu un aparat ELIN.(aparat de sudura electric la 380..cum sunt cei din fabrica).Daca se pune intaritura..si e meserias omul eu zic ca merge.

Spor.
SiLencE
sper ca o sa mearga o sa fac aceasta operatiune zilele acestea sa vad cum imi fac timp.. sper sa nu se strice altceva. sa vb cu nenea sudoru si sa vad ce zice si poate ii fac si un filet acolo sa o fac ca din fabrica:)
pician90
pai trebuie neaparat filet si pus surub la loc(sa fie lung).daca sudeaza cu electric iti indic sa iei bornele de la baterie si in special de la calculator sa iei muf jos (pentru siguranta pieselor).
djasu82
QUOTE(ramsen @ 3 Jan 2011, 23:10)
frate...ai puso rau...acolo nu merge sudat cu nimic pe cutie...singura solutie este alta cutie ...la ce sa iti mai trebuiasca cod bieleta antibasculare cind tu ai ureghea rupta la cutia de viteze unde vine prinsa bieleta antibasculare...deci singura si cea mai buna solutie alta cutie de viteze...asta este...ai schimbat biueleta de mult???de ti s-a rupt sau a strinso ala prosteste
*


O sudeaza in argon dar o sa-i ia cam 100-200 de lei .
george_scala_2004
da' de ce sa schimbe cutiacu totul ? sa incerce sa gaseasca NUMAI capacul inferior, sau cum s-o numi. daca e prea scump poate incerca si varianta cu sudura...dar cindva va trebui sa schimbe capacul...sau masina... wink.gif
SiLencE
decat sa schimb carcasa mai bine schimb masina. din cate am vazut eu intr`o schita ca sa schimb carcasa trebuie sa scot pinioanele si tot ce e in cutie smile.gif deci o las balta ori sudata ori alta cutie ori alta masina:)
pician90
QUOTE(SiLencE @ 4 Jan 2011, 16:51)
alta masina:)
*


cool.gif
djasu82
macar sa aiba bani de combustibil cica ajunge peste 3 luni la 5 lei pe litru tongue.gif eu mi-am dat comanda de bicicleta biggrin.gif
puiu82
QUOTE(SiLencE @ 4 Jan 2011, 12:36)

ps: eu am avut forfecat surubul acela de la bieleta si am dat gaura prin el si am bagata un alt surub si acesta era cel mai jos punct de la masina si tot am mai luat cate o groapa cate ceva...si de la gheata probabil... si acu o cedat de tot.
*



Bine ai venit in club sad.gif ......si eu am patit exact la fel cu afurisitul ala de surub......la mine inca nu s-a rupt prinderea aia......am alt surub.........inca tine.......pana cand.......habar n-am.
Sa traiasca 'meseriasii'de la service autorizat dacia din Cluj......ca m-au ajutat pana n-au mai putut........tu-i in aripa.......macar de ma lasau sa stau langa masina,poate gaseau o metoda mai buna.
Bafta!
SiLencE
puiu ai grija la gropi si denivelari daca ai avut noroc si ti`au pus un surub care sta fix e bine dar daca are un pic de joc ... o sa cedeze in timp.. exact asta am patit si eu:)



djasu82 Posted Today, 19:14
macar sa aiba bani de combustibil cica ajunge peste 3 luni la 5 lei pe litru tongue.gif eu mi-am dat comanda de bicicleta biggrin.gif


dar benzina e deja 5 lei ma rog 4.98 ron:) cel putin aici in iasi asa e:)
Maskatu
QUOTE(djasu82 @ 4 Jan 2011, 19:14)
macar sa aiba bani de combustibil cica ajunge peste 3 luni la 5 lei pe litru tongue.gif eu mi-am dat comanda de bicicleta biggrin.gif
*


Asule tu de cand nu ai mai bagat benzina? La omv, aia de 95 e 5 lei de vreo luna, acum este cam 5,3, iar cea de 99 este 5,8. La petrom este 4,98-5,05. wacko.gif

@initiator: Mergi la centre de dezmembrari si cauta cutie sh. 1000 on este mult. Cu atat se vand MOTOARELE! Eu zic ca mai mult de 200-300 nu merita, si daca ai gasi in banii astia ar fi perfect. Plus de asta daca nu esti sigur de cutie, ii pastrezi doar carcasa si ii pui componetele din a ta. Partea nasoala e cu demontatul si montatul. Daca nu ai pe cineva o sa te coste inca 200-300. Spor!
yon
In slatina se cere in jur de 500 de ron pe o cutie de supernova functionala cu garantie. 1000 de ron este f mult mai ales ca se adauga si montajul. Eu am grupul conic defect si am cautat cam peste tot in jurul judetului olt, am gasit si persoane care mi-au cerut 800 dar de regula pretul este 500.
SiLencE
eh.. am demontat cutia si sa vad ce rezolv zilele astea cu sudura:)
daca as fi gasit o cutie la vreo 500 roni maxim as fii schimbato cu totu dar asha incerc cu sudura:)
Fantastik
Salut .. si eu am avut aceeasi problema... pana la urma am schimbat cutia de viteze... am dat 370 pe cutie + 150 montat dar... cautand pe forum am gasit pe cineva care face sudura in Argon si aluminiu si am vorbit cu el la telefon... se poate repara... adica : se incarca cu sudura elementul rupt si pe urma se da o alta gaura... si gata..numai ca lucrarea costa intre 200 si 400 lei... ceva de genu.... + dat jos cutia si montat la loc.. trebuie dusa demontata la mester.. daca esti interesat cauta la anunturi permanente la bursa.. Succes
SiLencE
aveti idee ce dimensiune are surubul acela de la bieleta antirasturnare??? cel de la cutie?? ca am intrebat la cateva magazine si nu au asa ceva si nu au ! am vazut pe la un clio 2 ca ar fii un surub de M12X 85 dar vrea usa sti usigur daca e la fel!
george_scala_2004
salut,

poate iti dai seama de aici:
[attachmentid=1627686074]

bafta,
SiLencE
george_scala_2004 multumesc de ajutor dar surubul acela nu e in fisierul acela pe care l`ai atasat tu, am cautat pe internet si am gasit catalogul pieselor de schimb la DSN, si acolo e specificat dimensiunea de M12x85., eventual si un cod(poate o sa aibe cineva nevoie) de oe 6001543546(dar cred ca e un cod mai vechi si nu o sa il gasiti dupa acest cod, un alt cod care se poate comanda de la renault cel de la clio2 7703101492


6 Jan 2011, 15:39:
si apropo daca doriti bielete antirasturnare va recomand sa comandati cele de clio2 vin pe producator gen lemforder, ruville , febi si sunt tot cam la acelasi pret si sunt mai bune decat cele de renault originale
ramsen
60 01 545 222 Surub HRDL M12-85...asta este codul si marimea la surubul de la bieleta antibasculare de la cutia de viteze...asta este la solenza dar cred ca sint la fel
george_scala_2004
QUOTE(SiLencE @ 6 Jan 2011, 15:33)
george_scala_2004   multumesc de ajutor dar surubul acela nu e in fisierul acela pe care l`ai atasat tu, am cautat pe internet si am gasit catalogul pieselor de schimb la DSN, si acolo e specificat dimensiunea de M12x85., eventual si un cod(poate o sa aibe cineva nevoie) de oe 6001543546(dar cred ca e un cod mai vechi si nu o sa il gasiti dupa acest cod, un alt cod care se poate comanda de la renault cel de la clio2 7703101492

*



oops blush.gif ...am uitat ca sint pe aria supernova...eu fiind solenzist... wub.gif

problema a fost dezbatuta si pe reno.ro:
http://www.reno.ro/Inlocuire-tampon-cutie-...ze-t177566.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.