Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Werewolf3
De cand au venit caldurile a inceput sa mi se dezlipeasca putin cate putin chederul de la parbriz facand fisuri suficiente pentru ca la o ploaie mai tare sa-mi intre apa in masina.Stie cineva cu ce sa il lipesc(sa il pot mesteri eu in fata blocului si sa nu trebuiasca sa ma duc prin service)?
romulus
Incearca cu silicon. Da sa cureti de praf inainte
raptordivx
In cazul in care ai deja crapaturi pe cheder sad.gif nu poti face nimic in privinta asta nu mai ai cum sa il repari decat daca il carpesti cu silicon dar se vede urat. Dar ai o solutie simpla si eficienta : Te duci frumos pana la primul magazin de piese auto dai 300.000 pe un keder nou mai iei un tub de silicon de sticla pe care il aplici fin pe rama chederului in interior si mai pui si pe rama de metal a geamului. Dupa care aplici frumos geamul si daca mai ploua pe acolo eu mananc geamul ala. Sau poti face acelasi lucru cu chederul vechi insa este munca in zadar pentru ca s-ar putea sa nu merga poate sa crape de tot la desfacere in cazul in care e rascopt.
vierme_ha
mai mult tine de probleme tehnice...
hai sa iti zic ce am facut eu...
asta vara am dat parbrizul jos ,l-am scos din cheder si l-am curatat de ceva negru...mare greseala!l-am montat si nu vedeam nici un defect...pana la prima ploaie cand am observat ca deasupra bordului(nu aveam grilajul pus) se facuse o mica balta.not funny!si am evitat sa mai ies cu masina pe vreme ploioasa.am dat intr-o zi cu soare parbrizul jos si am luat un tub de silicon si am dat in interiorul chederului(unde intra parbrizul) caci intre parbriz si cheder imi intra apa...
A! si un mic hint:sa puneti neaparat ceva in santurile alea mici din caroserie in colturile de jos ale chederului..un surub,orice sa se scurga apa ca prinde rugina...--->pentru cei care nu aveti deja:)
Werewolf3
Mersi mult.Chiar nu ma asteptam la un raspuns asa de rapid. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.