Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa iti faci o firma de tractarii!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Paco_il
Salut! Vreau si eu sa imi fac o firma de tractarii cu masina si platforma mea. As fi interesat daca stie cineva cum trebuie sa procedez. Poate unii dintre voi v-ati facut o asemenea firma si stiti despre ce e vorba sau sunteti mai informati decat mine. smile.gif Astept pareri. Multumesc!
Alex4u
vrei sa tractezi cu solenza??
corbex
Daca stii sa intri pe DC, sigur reusesti sa intri si pe site-ul lu' ministerul lui Berceanu. Stie ala.
Cind ai scris cuvintul "firma", sigur te-ai gindit la Registrul Comertului, iar cind ai zis "tractare", adica transport, la Berceanu te-ai gindit.
Paco_il
@ Alex4u, nu cu solenza

@ corbex, nu am inteles ce vrei sa zici, in fine

daca nu aveti idee la ce am intrebat nu mai intrebati sau spuneti aberatii dinastea ca nu ma intereseaza
cristian_
Daca te intereseaza ceva in legatura cu tragtarii , ai nimerit bine.
Daca e vorba intr-adevar de tractarii , pas
Markos
Ce platforma ai?
corbex
Vechea platforma a PNL-ului. Magarii au scos-o la licitatie.
Paco_il
@ cristian_, .......

@markos, inca nu am platforma, am gasit sa cumpar una, dar mai intai vreau sa ma interesez cum si ce fel trebuie sa fac
DannyY
Un studiu de piata ai facut? Ai loc de manevra?
Markos
In mare: trebuie sa īti faci un sereleu si trebuie sa obtii licenta de transport si ceva autorizatii (RAR, ARR samd). In plus, īti trebuie asigurare pentru tipul asta de serviciu.
Paco_il
@ DannyY, da asta nu e o problema
@ Markos, hmmm cam multe de facut. ai idee la ce pret ajung toate astea si de unde pot sa ma informez mai bine? de unde pot sa iau toate detaliile?
Multumesc!
OAP
QUOTE(Paco_il @ 4 Jan 2011, 16:47)
@markos, inca nu am platforma, am gasit sa cumpar una, dar mai intai vreau sa ma interesez cum si ce fel trebuie sa fac
*


parerea mea e sa te linistesti...daca nu ai o pila sa faci "ridicari"nu tractari....n-ai nici o sansa

vet
Primul pas consta in infiintare firmei. Daca ai timp si chef de alergat....o poti face tu. Daca nu....o poate face un avocat. Asta te duce pe la 1000 lei. In statutul firmei trebuie sa ai trecut codul CAEN specific activitatii pe care doresti sa o desfasori.
Pasul 2....si aici nu ma prea pricep.... consta presupun in autorizarea platformei si obtinerea licentelor necesare....probabil pe la d.na Boagiu pe la minister. Posibil ca si nenea ala care se da cu platforma sa aiba nevoie de ceva atestate....de care se ocupa acelasi minister.
corbex
Am zis eu mai sus, intri pe site la Registru Comertului si gasesti ce acte si citi bani iti trebuie sa faci o firma. Dupa aceea, pe site la Ministerul TYransportului, cauti ce autorizatii si licente iti trebuie.
Postarea o fi parind la misto, informatiile erau serioase.
Markos
Nu am idee la ce suma totala ajungi. Pentru partea cu sereleul, vezi aici. Pentru restul, cauta pe site-urile RAR si ARR. Cauta si pe site-ul Min. Transporturilor, cum ti-a sugerat corbex.

Sau, cea mai directa metoda: īntreaba pe cineva care se ocupa cu asa ceva. E cel mai simplu, ca sa-ti faci o idee de ansamblu.
Paco_il
QUOTE(OAP @ 4 Jan 2011, 15:57)
parerea mea e sa te linistesti...daca nu ai o pila sa faci "ridicari"nu tractari....n-ai nici o sansa
*


Nu vreau sa fac "ridicari" ci tractari. Sa car masini avariate si altele.
corbex
QUOTE(Markos @ 4 Jan 2011, 17:00)
Nu am idee la ce suma totala ajungi. Pentru partea cu sereleul, vezi aici. Pentru restul, cauta pe site-urile RAR si ARR. Cauta si pe site-ul Min. Transporturilor, cum ti-a sugerat corbex.

Sau, cea mai directa metoda: īntreaba pe cineva care se ocupa cu asa ceva. E cel mai simplu, ca sa-ti faci o idee de ansamblu.
*


nu poci decit ca sa zic: respekt.gif Mai zice unii ca orice subiect e impins in derizoriu!
OAP
QUOTE(Paco_il @ 4 Jan 2011, 17:01)
Nu vreau sa fac "ridicari" ci tractari. Sa car masini avariate si altele.
*


Ia posteaza tu atunci "forecastul"pe un an...banuiesc ca ai asa ceva, nu?..
cdadan
Nu declara nimic, stai relax. Michelin vrea sa-ti fure afacerea. blush.gif
corbex
Daca mai astepti doua posturi o sa vezi ca-ti cere si lista clientilor.
OAP
aia o am deja de la dacia.... icon_mrgreen.gif
GoGu
Markos, esti ostentativ laugh.gif Ti-a sparlit cineva parola? wink.gif cool.gif

@initiator: iute ce-am gasit in 2 minute de googaleala: http://www.arr.ro/doc_297_Intrebari-frecvente_pg_0.htm

Daca ai o platforma cu MMA pana la 3.5 t, atunci poti duce vehicule avariate cu permis cat B si fara sa ai nevoie de autorizatie de transport. Itio trebuie un PFA sau SRL sa te poata beli statu' de bani.

Si, daca tot ai adus vorba, am si eu o rugaminte: vreau sa deschid o spalatorie auto ecologica cu cabinet stomatologic, coafura, service laptopuri si masaj erotic. Aveti idee ce acte imi trebuie? Unde pot gasi fete care sa se priceapa la masaj si la coafura si spalatorie, preferabil si laptopuri, sa nu angajez prea mult personal? Credeti ca gasesc sa se priceapa si la dinti? Pot folosi sauna sa spal masinile ecologic cu jet de abur? Va rog fara mistouri, ca ma grabesc. Sa dati link sa dau clic pe el, nu sa citesc, si sa nu ma puneti sa dau copypaste ca nu-mi merge CTrl din partea dreapta si cu stanga nu pot, da?
Markos
QUOTE(GoGu @ 4 Jan 2011, 16:26)
vreau sa deschid o spalatorie auto ecologica cu cabinet stomatologic, coafura, service laptopuri si masaj erotic.

Ia legatura cu Fibrć.


(din partea lui Markos, stie el)
OAP
QUOTE(GoGu @ 4 Jan 2011, 17:26)
vreau sa deschid o spalatorie auto ecologica cu cabinet stomatologic, coafura, service laptopuri si masaj erotic. Aveti idee ce acte imi trebuie?

certificat cu parafa autentica...vizat la zi.. icon_mrgreen.gif
corbex
La toate activitatile astea mergea si un bufet expres. Ala care-si aduce laptopul la spalat, in timp ce-si face freza, n-ar minca o gogoasa cu gem?
GoGu
Nu ma necaji... Poa' sa manance o gogosica la masaj daca doreste neaparat...
Ceea ce imi aduce aminte: ma intreaba astia de la Mediu daca folosim jetu' nostru sau al clientului si nu-mi dau seama ce vor sa spuna sleep.gif Ce sa le raspund? Difera taxele?
Markos
La jeturi se pricepe Marty, lucreaza īn domeniu.
bz_26_zzz
Cum vrei tu sa faci tractari cand benzina si motorina "este" scumpe?? Cum??
.
Mai bine fa un protest , asteapta sa scada pretul carburantilor (asta dupa ce ai facut protestul) si mai apoi apucate de tractari. La pretul actual nu o sa ai un profit foarte bun.
.
Deci, recomand sa se faca un protest, asa nu se mai poate dom`le. mad.gif
Paco_il
multumesc pentru informatii
namidee
@Paco_il: eu te-as sfatui sa deschizi un topic la Legislatie, asta dupa ce cauti sa vezi daca nu e altul deschis pe tema asta. Desi Gogu cred ca te-a lamurit cu problema.
ady77
bre o zis Auras Barbulescu sa-l suni ca te indruma el rolleyes.gif .
ipiq
-daca nu depasesti 3.5tone, nu ai nevoie de autorizatie si nici de copie conforma. merge cu B-ul si n-ai treaba.
-daca iti iei shlap (=masina pt transport auto avariate) vezi sa fie cat mai usoara. daca shlapul are 2 tone, urci o masina mare (ex. alfa romeo 149 are 1650kg) si te trage ARR-ul pe dreapta la cantar ai incurcato.
-daca ai alta masina la care vrei sa ii atasezi remorca (trailer), masina tragatoare trebuie sa fie mai grea decat ansamblul remorca(trailer)+masina tractata. de-aia toti pe care ii vezi ca trag au gip sau microbuz...
-fa-ti PFA nu SRL ca e mai simplu si mai ieftin.
-ca sa iti deschizi PFA-ul o sa ai nevoie de o diploma/document care sa certifice ca esti apt sa iti desfasori activitatea. poate fi (cred) ori atestatul profesional de taximetrist ori certificatul de coordonator transporturi marfa. primul curs costa 2milioane, al doilea in jur de 7milioane. pe langa asta actele si umblatura pt deschiderea PFA-ului te mai costa in jur de 100 de euro (cu stampile, registrii, timbre, caziere etc)
-da o bere la vre-un avocat/jurist sa iti explice cum sa faci sa fii in legalitate, apoi mai da o bere la un contabil sa iti explice cat de costa deschiderea si mai ales cat te costa dupaia! (pensii, sanatate, impozit etc). dupa toate astea fa-ti un calcul si vezi daca merita. iti spun eu sigur: NU! smile.gif
bafta!

LE: mda... ar trebui mutat la legislatie dry.gif
kum
Sper sa nu se supere initiatorul!
QUOTE
firma de tractarii

Ma, care-i ma treaba cu iiiiiiiiiiiiiii-urile astea ma? blink.gif
Intrebarea e retorica si se adreseaza tutulol!
Ca am observat ca e una din cele mai fregvente erori de greseala! huh.gif
tatabobu
Ce, n-ai auzit niciodata vorba aia batraneasca "mai bine sa ramana decat sa nu se-ajunga"?
Paco_il
QUOTE(ipiq @ 5 Jan 2011, 01:00)
-daca nu depasesti 3.5tone, nu ai nevoie de autorizatie si nici de copie conforma. merge cu B-ul si n-ai treaba.
-daca iti iei shlap (=masina pt transport auto avariate) vezi sa fie cat mai usoara. daca shlapul are 2 tone, urci o masina mare (ex. alfa romeo 149 are 1650kg) si te trage ARR-ul pe dreapta la cantar ai incurcato.
-daca ai alta masina la care vrei sa ii atasezi remorca (trailer), masina tragatoare trebuie sa fie mai grea decat ansamblul remorca(trailer)+masina tractata. de-aia toti pe care ii vezi ca trag au gip sau microbuz...
-fa-ti PFA nu SRL ca e mai simplu si mai ieftin.
-ca sa iti deschizi PFA-ul o sa ai nevoie de o diploma/document care sa certifice ca esti apt sa iti desfasori activitatea. poate fi (cred) ori atestatul profesional de taximetrist ori certificatul de coordonator transporturi marfa. primul curs costa 2milioane, al doilea in jur de 7milioane. pe langa asta actele si umblatura pt deschiderea PFA-ului te mai costa in jur de 100 de euro (cu stampile, registrii, timbre, caziere etc)
-da o bere la vre-un avocat/jurist sa iti explice cum sa faci sa fii in legalitate, apoi mai da o bere la un contabil sa iti explice cat de costa deschiderea si mai ales cat te costa dupaia! (pensii, sanatate, impozit etc). dupa toate astea fa-ti un calcul si vezi daca merita. iti spun eu sigur: NU! smile.gif
bafta!

LE: mda... ar trebui mutat la legislatie  dry.gif
*




de ce sa nu se merite? piata o am asigurata la mine. am un papuc cu 4 locuri diesele si leg de el o platforma. eu m-am gandit sa fac un srl, permis am categoria b. o sa ajung pe la un avocat sa ma interesez sa vad cum e.
tatabobu
Si o sa poti, legal, sa cari masini de cate kile? Cat scrie-n talonul papucului la masa maxima remorcabila cu dispozitiv de franare? Cat de grea e platforma?
Cred ca poti sa ajungi la vreo doua-trei sute de kile.
Paco_il
Masa maxima a remorcii (remorca cu sistem de franare) : 1095
Masa maxima admisibila a ansamblului : 3225
Masa maxima a remorcii (remorca fara sistem de franare) : 450
tatabobu
Daca vrei sa fie totul legal, scade din alea 1095 de kile cam cat crezi tu ca trage la cantar platforma pe care vrei s-o cumperi. Ce ramane e masa maxima a masinii pe care o vei putea cara. Deci in cel mai bun caz te uiti la Trabant si alte de-astea de vreo 6-7 sute de kile.
corbex
Papucul e prea mic pentru ce vrei tu, un ARO ti-ar fi de folos, daca ti-l poti permite.
Paco_il
QUOTE(tatabobu @ 5 Jan 2011, 15:44)
Daca vrei sa fie totul legal, scade din alea 1095 de kile cam cat crezi tu ca trage la cantar platforma pe care vrei s-o cumperi. Ce ramane e masa maxima a masinii pe care o vei putea cara. Deci in cel mai bun caz te uiti la Trabant si alte de-astea de vreo 6-7 sute de kile.
*


cum zici tu 600-700 de kg, daca masa maxima admisibila a ansamblului este 3225
corbex
Ansamblu inseamna masina ta+remorca+ce ai in remorca. Si nu te scuteste sa te incadrezi in conditia privind masa maxima autorizata a remorcii.
ady77
Ca sa faci o firma de tractarii, iei o firma de tractari si ii mai pui un i.
Paco_il
QUOTE(corbex @ 5 Jan 2011, 15:56)
Ansamblu inseamna masina ta+remorca+ce ai in remorca. Si nu te scuteste sa te incadrezi in conditia privind masa maxima autorizata a remorcii.
*


Masa masina: aprox 1000kg nu stiu sigur + 600 remorca si restul e incarcatura
tribunul
QUOTE(ady77 @ 5 Jan 2011, 16:08)
Ca sa faci o firma de tractarii, iei o firma de tractari si ii mai pui un i.
*


si te plangeai ca esti pe lista lui Schindler.... happy.gif
ady77
Nu ma plangeam
























ma miram tongue.gif radmasa.gif
neumann
pentru tractari i, nu stiu cum se face.

Insa am vazut multi intreprinzatori in domeniu, deci concurenta e acerba. Nu stiu daca renteaza.

corbex
Corect e "tractari-i", asta "-" fiind stanga.
Paco_il
va multumesc pt corectarea ortografica, voi parca sunteti perfecti
corbex
Nu te supara, frate! Observatiile sint o taxa amicala pe informatii, care-s valabile, autentice si adevarate. Ai impuscat doi iepuri dintr-un foc. Esti mai informat in doua domenii diferite. Supararea-ti trece, cunostintele ramin !
Paco_il
multumesc!
oricum cazul este aproape rezolvat wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.