Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ambreaj?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
edy_albastru@yahoo.com
salutare. de ceva vreme am observat la solentza mea ca atunci cind plec de pe loc si dau drumul mai repede pedalei de ambreaj masina trepideaza destul de tare! mentionez ca daca plec usor si iau piciorul lent dp pedala de ambreaj nu am nici o problema! sa fie dus ambreajul?
ovidiu87
da , asta e inceputul .Incearca sa mai slabesti un pic cablul ca sa prinda mai jos .
edy_albastru@yahoo.com
merci frumos. oare de cind incep aceste simptome se deterioreaza rapid ambrajul? asta sa stiu daca trebuie sa pun bani deoparte pt unul nou! apropos ce marca de ambreaj are solenta din fabrica? multumesc
cristianrobert
ambreiajul original este valeo.
edy_albastru@yahoo.com
si ar mai fi o problema!tot de curind mi s,a intimplat sa sara schimbatorul din treapta a 2a, in timp ce frinam si ajunsesem la o viteza mica! oare care sa fie cauza? multumesc.
tessan
cati km are masina?
canea_dragos
Salut Edy, sunt Dragos, cel cu slz de PH care ne-am vazut la Cheia vara trecuta la gratar.

Din ce-mi aduc aminte atunci iti mergea ceas masina, doar o mica problema cu scutul ce lovea in cutie de cand ai trecut prin apa aia. De, daca erai grabit!

Eu zic ca ambreiajul este la tine de vina si verifica nivelul uleiului din cutie, deoarece e posbil din cauza lui sa-ti fi sarit din viteza.

Poti pune kit de ambreiaj LUK, SACHS sau VALEO ca cel original, dar nu te sfatuiesc sa mai pui tot VALEO!

Bafta!

edy_albastru@yahoo.com
merci frumos dragos. si eu tot la ambreaj ma gindesc! il am deja cumparat (am luat valeo made in france), dar inca nu il montez, pt ca trepidatiile le am doar cind ridic repede piciorul de pe pedala de ambreaj la plecare. am sa plec mai batrineste ca asa vad ca nu sesizez nimic! oricum ma tot asteptam la ambreaj pt ca am 125000 de k si nu a f schimbat niciodata! bafta si tie.
canea_dragos
E bine ca ai luat made in France si nu made in Turcia ca alea sunt praf.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.