Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Viteza maxima la Audi A4
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Daedalus
Ma adresam catre free_fiber. Si mie imi e greu sa cred, dar vreau pe demonstrate. O sa fac si eu chestia asta cu taica-miu o data cand om avea timp (el are audi a4 care duce spre 250, deci gresit nu are cum ca.. naiba.. e a4 nu e solenza. E masina din semnatura mea mai exact)
MoneyTalks
QUOTE(Daedalus @ 15 Apr 2005, 13:04)
el are audi a4 care duce spre 250

Ce fel de A4 e ala? Daca are motor de 3L sau mai mare, atunci are limita 250, daca are motor mai mic atunci NU merge cu mai mult de 220! excl.gif Si asta in functie de motor (adica la motorul de 2.5L TDI ai aceasta viteza)
Daedalus
Are motor de 1.9TDI, 130 de cai si a prins 235 pe autostrada si mi-a spus ca se mai ducea. Daca se mai ducea sau nu, asta nu stiu, dar 235 a prins.
Scuze de off-topic
MoneyTalks
QUOTE(Daedalus @ 18 May 2005, 09:47)
Are motor de 1.9TDI, 130 de cai si a prins 235 pe autostrada si mi-a spus ca se mai ducea. Daca se mai ducea sau nu, asta nu stiu, dar 235 a prins.

Off-topic: Si tu chiar ai crezut? laugh.gif E ca si chestia aia cu Solenza cu 200 km/h... tongue.gif Nu prinde nici macar 220km/h acel A4...
Adrian_Solenza
OFF: Tdi -ul, cel cu i rosu are 110 cai... Cum naiba a scos 130 din 1.9? I-a pus alta turbina, care e faza? Eu unul m-am saturat de astfel de povesti cu TDI-urile astea.. La demaraj au intre 11.5-13 sec .. Care e marea figura?
Daedalus
Off.. gresit ce spui. La alea vechi am impresia ca asa era. Deci si in talon scrie clar 95KW care inseamna 130 de cai si chiar ii are. Motorul asta prinde suta in 9.9 secunde din cate am vazut pe net. Adica tot 10 secunde, nu conteaza asta, dar am vazut si eu cu ochii mei cum e la 220 si se mai ducea sigur. Nu cred totusi sa fie aceeasi treaba ca si la SLZ adica sa aiba mai putin decat arata, dar daca asa e.. asta e. Da' eu totusi zic ca se apropie de 250. In fine, sa nu continuam cu off-topicul ca suparam pe moderatori plus ca incarcam topicul aiurea. Daca vreti sa dezbatem treaba haideti pe PM.

Si ca sa completez, mai e o varianta (ce-i drept nu am vazut prin oras cu D si I rosu, pare-mi-se ca la masinile de la inceput am vazut mai demult, nu imi amintesc sigur) si are 160 de cai, tot din motorul asta de 1.9TDI. E o chestie de chip cred eu si implicit marketing, dar de avut ii are, am vazut in oferta pe net.
MoneyTalks
QUOTE(Daedalus @ 30 May 2005, 15:27)
Deci si in talon scrie clar 95KW care inseamna 130 de cai si chiar ii are. Motorul asta prinde suta in 9.9 secunde din cate am vazut pe net.

Asa, si de ce nu spui ca viteza MAXIMA la masina asta e de 210 km/h? Nu aveai cum sa vezi ca a mers cu 220 km/h, daramite cu mai mult de atita! Hai sa fim totusi seriosi si sa nu scriem neadevaruri!

Spre umila ta informare, A4 cu motor de 3L si 205 CP, care prinde 100km/h in 7.7 s, are viteza maxima de 235 km/h. Deci nici la asta nu poti prinde 250km/h... tongue.gif

Cind te informezi, informeaza-te complet.
GeorgeB
TDI ul cu I rosu de la audi are fix 130 cp tongue.gif

si viteza maxima vreo 210 asa smile.gif

pana si opelul meu de 125 cp are viteza maxima mai mare laugh.gif

si mai prindea pana la 250 daca mai avea loc in prapastie .
AND
@Adrian_Solenza : Un TDI de 130 cai prinde suta in 10.8 secunde pe un Passat. A4 e ceva mai usor decat Passat , deci... tongue.gif Oricum in nici un caz 11.5-13 cum ai zis tu ! Inchipuieti ca doar Toyota Yaris 1.4 D-4D 75 cai prinde suta in 12.9 wink.gif Punto 1.3 70cp Multijet in 12.2 sec ... wacko.gif
Ant
Doar de curiozitate de ce discutati asa de aprinsi despre performantele unui A4 la diverse modele Dacia ? Ca daca au bagat modelul asta vreau si eu 2 ...
Andrei da-le link-ul de la VW forum ...
AND
Toleranta asta... smile.gif Daca facea topic-ul la cafenea era ok?
Ant
Pentru mine e ok si aici, doar ca ma oftic ca n-am si eu A4 (macar 3 wub.gif ) sa ma laud si eu cu 250 aici ...
Adrian_Solenza
QUOTE(AND @ 2 Jun 2005, 15:29)
Inchipuieti ca doar Toyota Yaris 1.4 D-4D 75 cai prinde suta in 12.9  wink.gif Punto 1.3 70cp Multijet in 12.2 sec ...  wacko.gif
*




Si de greutate nu zici nimic? Normal ca la nici o tona cu un motor de 75 de cai alegi mai tare decat intr-un Passat (de ex) la 1.4 tone si 90-110 cai!
Cel putin cele cu 90(TDI simple), sunt mai lente decat motoarela astea de Renault ale noastre (DSN/SLZ) - in ceea ce priveste demarajul, nu si viteza maxima! cool.gif
AND
Faza cu DSN vs. TDi de 90 cai la demaraj e folclor rolleyes.gif Daca o calca ala cu TDi-ul cum o calci si tu , te face.
SorinTSI
Nope.DSN face fara probleme Octavia 1.9 TDI 90 de cp,cel putin pana la 130 km/k.
asarban
Daca ala cu O1 nu are frica si o calca la 4000 rot te pierde pe la 80!
Daedalus
Dom'le deci e posibil sa fie aceeasi treaba ca la Solenza ca asa si la SLZ zice ca viteza maxima e 160 si de fapt multi s-au dus "180" care dupa calcule ar insemna 165, care oricum e mai mult decat 160. Mai mult de atat nu stiu ce sa zic ca nu cunosc. O sa incercam cu radarul candva.

PS Si am si eu o rugaminte. Ca tot mi-ati creeat topic, macar faceti-l cu bun simt. Eu n-am pomenit de chestia asta ca sa ma laud si cu atat mai putin sa fiu luat la misto. Am vrut sa vad daca se poate face o analogie cu "viteza maxima" la Solenza.
horsewhisperer27
e ceva diferenta de la 160 pana la 165-ul de la solenta,
fata de 190-235 de la A4....


passat-ul de 130 de cai nu prea mai vrea asa de tare de la 190 incolo,,,,,
prietenii stiu de ce:)
Lucian123
Fiecare cu pasarica lui.
Unii au impresia ca daca mint oamenii sunt gata sa-i creada.
Sau ca prin minciuni gogonate sunt mai jmecheri.
kata uli
iata ce zice audi de 2.0 tdi de 140CP

Audi

...212km/h ...pana la 250 charge.gif
kata uli
QUOTE(kata uli @ 7 Jun 2005, 15:10)
iata ce zice audi de 2.0 tdi de 140CP

Audi

...212km/h ...pana la 250  charge.gif
*



sry, vad ca mi-a luat linku' de la A2.. dati si voi pe A4
St
Asta e ca si cu loganul care a ajuns la 200km/h
SYL
QUOTE(Adrian_Solenza @ 29 May 2005, 12:32)
OFF: Tdi -ul, cel cu i rosu are 110 cai... Cum naiba a scos 130 din 1.9? I-a pus alta turbina, care e faza? Eu unul m-am saturat de astfel de povesti cu TDI-urile astea.. La demaraj au intre 11.5-13 sec .. Care e marea figura?
*



Adriane, exista motor 1.9TDI si de 150cp (asta e puterea motorului din fabrica, la care prin ciptuning ii mai poti adauga 30-33cp).
tre
da deci la orice masina are eroare indicatorul de bord. chiar si la bmw sau audi. la bmw s-a intamplat sa fie eroare negativa, indicatorul aratand mai putin decat in realitate. puteti verifica cu un gps receiver.

ar mai fi o varianta dar trebuie vazut ce eroare are turometrul si raportul treptei de viteza finale, viteza putandu-se determina prin calcule.

am mers cu un hyundai getz (1,3, 82 cp, benzin) si am prins 178 km/h, turatia fiind putin peste 5k rpm. viteza maxima constructiva a getzului este 160. la fel si la megane la fel si la toate. am mers si cu tico cu 160 (adica cat avea gradatie cadranul) si la fel, viteza constructiva maxima este 143 parca (da a fost cam inconstienta treaba asta dar orcum, dn1 era liber si era zi biggrin.gif).

oricum, statistic vorbind, pana in 100 km/h eroarea este destul de mica, 2-5 km/h fata de indicatia vitezometrului, eroarea crescand destul de liniar.
BAD_MF
TDI simplu are 90 de cai..cu I rosu are 110 cai..cu D si I rosu are 130 de cai..iar cand toate trei sunt rosii are 150 de cai..asta la motorul 1.9! IAr faza ca dsn face octavia 90 cai ..e pur folclor fratilor..probabil nu a-ti condus..am facut cu octavia un cielo 16 v cu 90 de cai..fara drept de replica..detasat..si omul a dat talpa serios! Asa ca nu vorbiti in necunostintza de cauza! bafta
SYL
Nu neaparat...conteaza si generatia motorului. TDI simplu poate fi de 90 sau 100cp. Cu T si D rosu poate fi de 116 sau 130cp.
Cat despre Cielo 16V...il cam face DSN. tongue.gif
Doru
TDI simplu poate fi si de 140 cp daca e de 2 litri tongue.gif DI rosu inseamna motor pumpe duse si era valabil pt passat si gplf dupa 2000.Audi a4 2001-2004 cu tdI(i rosu) avea motor de 130 cp tot pd.
GeorgeB
dsn ul face octavia de 90cp smile.gif

doar dupa datele declarate de producator si o face . sa nu mai vorbim doar asa . conteaza si soferul ce-i drept smile.gif
BAD_MF
Bine mah fratilor dsn face octavia..e zmeul pe pamant laugh.gif !!!..pun pariu ca face si cielo indiferent de model..si logan 1.6..si orice ..mananca tot in cale! Bine ca am aflat de acum sa ma pazesc de orice DSN din trafic! ...inca ceva..eu am scris expres ca ma refeream la motorul de 1.9 tdi si nu cel de 2.0 care stiu..are 140 de cai si a fost introdus odata cu golf V.
GeorgeB
dsn ul e mai rea si decat loganul de 1.6 smile.gif iarasi testat .

nu stiu de ce te incapatanezi atata smile.gif sunt oameni aici care stiu prea bine , a se citi din experienta, lucrurile astea .

dar daca te face fericit , atunci crede ce vrei smile.gif numai bine .
MAS
Ma, nu stiu care e minunea cu TDI-urile astea, ca in afara de consum mic de motorina la 31.000 lei/litru, nu am vazut... Am mers cu TDI de 130 cp si nu m-a impresionat cu nik, mi s-a parut chiar puturoasa si am facut comparatie: am dat eu cu masina mea(BMW-ul din semnatura) si dup-aia a dat si el pe aceeasi portiune... in locul unde eu aveam cam 180-190, el de-abia se chinuia sa treaca de 150... in sfarsit... e chestie de preferinte...
Doru
Pai tu ce motor ai pe bmw?Chiar daca l-ai avea pe cel de 2000cmc si tot ar fi 150 cp...Ca sa nu mai vb de 525...
neegie
Mai... deci hai sa fim rezon...un dieselake de 130 hp nu trece de 210 ....tata are un volvo s60 2.4T(benzina) si abia ala merge cu 240 mai exact cu 235 max....asa ca no comment mai ales ca e si diesel....wink.gif
dacian10
Nu va mai contraziceti in legatura cu ce scrie pe talon.
De exemplu : daca acolo scrie ca viteza maxima CONSTRUCTIVA 140 (dacia berlina) asta nu inseamna ca masina aceea nu trece de 140km/h.
Eu am condus un Seat Leon (motor 1.8 wv ary, benzina ,jenti aliaj , cauciucuri cu leaderul mic, etc) in talonul caruia scria viteza maxima construiva 229km/h, iar eu am ajuns cu el la 250km/h.
andu911
QUOTE(dacian10 @ 27 Jun 2005, 16:51)
Nu va mai contraziceti in legatura cu ce scrie pe talon.
De exemplu : daca acolo scrie ca viteza maxima CONSTRUCTIVA 140 (dacia berlina) asta nu inseamna ca masina aceea nu trece de 140km/h.
Eu am condus un Seat Leon (motor 1.8 wv ary, benzina ,jenti aliaj , cauciucuri cu leaderul mic, etc) in talonul caruia scria viteza maxima construiva 229km/h, iar eu am ajuns cu el la 250km/h.
*



Pe dacia 1300 cu 4 trepte scrie 147 si sa stii ca asa e.

pai de la talonu ala mic iti arata altceva....
in fine...eu n-am prins mai mult de 230 cu E 320 CDI, din 2004 care are vreo 200 si ceva de cp, nu stiu cum prind unii asemenea viteze cu niste motoare asa mici...

Credeti voi ca aia care testeaza masinile sunt niste idioti care gresesc in defavoarea produsului lor ??? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
neegie
aaaa....uitasem...deci ne referim la viteza maxima reala nu ce arata kilometrajul...ca ala are abateri..si dupa 200 are cam multe cam la orice masina....asa si dacia mege cu 165 cand ea de fapt merge cu 147 cat scrie in carte deci....???
Ciombe
QUOTE
Pai tu ce motor ai pe bmw?Chiar daca l-ai avea pe cel de 2000cmc si tot ar fi 150 cp...Ca sa nu mai vb de 525...


Hai sa-ti zic cum e cu BMW-ul biggrin.gif - ca do-ar i-am dat de mi-au sarit mie capacele de pe creier... Prin Germania mi-am batut propriul record de viteza maxima si viteza medie pe 400 de km blink.gif

Masina, un BMW seria 5 cu motor de 2000, cam 158 de CP, avea data viteza maxim de 229 km/h in cartea tehnica. Si intr-adevar, la viteza aia eram cu turometrul in zona rosie, aproape de limitarea de turatie. Am tinut piciorul in podea ca disperatul, pret de muuuuti kilometri. Maximul maximului l-am atins pe o coborare, am intrat in limitare de turatie... adica 239 Km/h - Asta e viteza mea maxima cu care am circulat vre-odata... iar media a fost cam 185 km/h pe 400 de km.

Dar cred ca viteza aia a fost numai pe vitezometru, posibil ca viteza reala sa fie ceva mai mica (10 - 15 km/h).

Audi A4 de ca re se vorvea nu prinde 235 real nici la vale!

Numai bine!
Radduu
clio 1,4 16 v , 200km ohmy.gif , asa mi-a zis un prieten
MoneyTalks
Te-a mintit prietenul ala al tau... Sau poate era Clio in cadere libera din avion... icon_mrgreen.gif
driverx
Domnilor, iar imi faceti treaba? Ia cititi titlul topicului.

251.gif
Smudo
Ba eu cred ca prinde cit zice baiatu. Daca nu se rupe funia cu care e legat de avion sau "belciugu" ala de remorcare poate sa prinda si mai mult. Unde ai loc pe linga bucuresti sa duci masina la 200-220 km/h???? Si cum au zis si baietii mai sus, ce arata pe bord nu e ce e real peste anumite viteze. Si totusi e doar un amarit de 1,9, ok are 130 de CP dar trebuie sa-l mai ajute si caroseria putin totusi. In rest, vorbim discutii post-336-1110552489.gif
AND
Clio 1.4 16V 200 la ora? Eu cred , pentru ca motorul are 98 cai ..parca tongue.gif
Daedalus
Vad ca din cand in cand acest topic mai primeste cate un "up". Terminati cu bataia de joc domnilor moderatori si editati titlul topicului sau inchideti-l si stergeti-l. Eu nu am discutat despre Audi A4 ca sa ma laud, eu am spus doar ce stiu si ce am vazut. Nu am nici o cunostinta despre vitezometre, cum ca arata eronat, mai mult sau mai putin, iar cei care spun lucrul asta ar trebui sa aduca dovezi mai exacte despre cat si de ce arata eronat masinile viteza. Mai degraba ar trebui intrebati producatorii, daca ne-ar putea spune.
andu911
QUOTE(Smudo @ 8 Aug 2005, 19:37)
Unde ai loc pe linga bucuresti sa duci masina la 200-220 km/h????
*



Ai loc si in Bucuresti s-o duci si la 250km/h blush.gif , numai sa ai ce...

E posbil ca Audi';ul despre care vorbea el sa se duca in 235, prima oara nici eu n-am crezut, dar m-am interesat cum sta treaba.

Producatorul iti da o viteza maxima pe carte, sa zicem 215 km/h, el isi asigura o marja de eroare, desi masina se duce la 230km/h....De ce ? Pai tu te duci maine si cumperi Audi A4, te uiti prin brosuri si vezi viteza maxima 215 km/h...il iei la un test, sau chiar il cumperi. Daca ar fi scris 230, e posibil ca tu sa nu ajungi sa atingi viteza asta....din cauza multor factori, cum ar fi vant, incarcatura, carburant, etc...si sa te duci la ei la Audi si sa le dai cu masina in cap ca te=au mintit. Asa ei s-au asigurat ca 215 poti prinde indiferent de circumstante.


MoneyTalks
QUOTE(BAD_MF @ 26 Jun 2005, 16:59)
TDI simplu are 90 de cai..cu I rosu are 110 cai..cu D si I rosu are 130 de cai..iar cand toate trei sunt rosii are 150 de cai..asta la motorul 1.9!

Asta e la VW... La Audi NU exista motor sub 102cp, indiferent daca e pe benzina sau diesel, asta incepind de prin 2000 incoace.

Deci un tdi simplu are 105cp, un tdI (I rosu) are 130cp, asta la motoarele de 1.9 L

Nu am vazut Audi cu DI sau TDI rosu excl.gif Am vazut TDI (toate rosii) doar la VW si la Seat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.