Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: aripa spate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Andrei_pack
Stiti cumva pretul pentru aripa spate supernova? M-ar interesa magazinele din Bucuresti. Se vinde cu tot cu contraaripa sau separat? Si m-ar interesa si pretul pentru stopul pe spate(cel din stanga) , complet , cu tot cu sticla. Multumesc
Relu_GTT
e asa greu sa mergi la niste magazine sa intrebi si vezi exact cat costa si daca gasesti
Maskatu
Bun si ce ai vrea ma rog? Sa facem o lista cu 20 de magazine si cu pretul fiecarui magazin? Nu ti se pare ca esti cam comod? Ai facut macar "efortul" de a merge la 2-3 magazine sau in vitan, si sa intrebi de curiozitate?

Contra-aripa nu are nici o legatura cu aripa. Sunt piese total diferite. Plus de asta nu prea se mai gasesc, la fel cum am avut si eu probleme cu gasirea cadrului motor si pana la urma am luat sh. Daca ai aripa ruginita jos la buza, pentru ca banuiesc ca de aceea vrei sa o schimbi, iti sugerez sa repari zona. Mergi la un tinichigiu bun, iti decupeaza zona ruginita si iti sudeaza alta tabla in loc.

Ai idee cat de greu se scoate aripa? Trebuie sa ciopartesti un sfert de masina. Aripa este prinsa sus aproape de plafon, la mijloc de partea cu portbagajul, in stanga, inspre usa, jos la contra aripa si prag. Iti ia cel putin 1-2 zile sa o dai jos, plus de asta nu iti garanteaza nimeni ca noua aripa va veni fix in cote. Ultima oara o aripa noua costa 200-300 ron, asta pentru ca este o bucata foarte mare de tabla. Si nu prea se mai tine asa ceva pe stoc. Manopera pentru demontarea celei vechi si montarea celei noua costa cel putin 200-300, mai pui si vopsitul, inca 200-300 si sare de 1000. La o masina care nu mai valoreaza nici 2000 de euro, sincer... nu merita ! Si eu ar trebui sa fac cam acelasi lucru cu aripa spate stanga , insa decat sa dau 1000 ron, prefer sa o repar de 2-3 ori pe an singur, cu chit de fibra, smilgher, vopsea si aia e. Am incercat tot felul de solutii minune "anti-rugina" insa nu prea au efect.

Tripla spate costa 80-100 ron, complet echipata. Atentie insa sa fie inscris pe ea "made in romania" si nu "made in ayram", pentru ca cele din urma sunt turcesti.

Spor! wink.gif

Andrei_pack
QUOTE(Relu_GTT @ 5 Jan 2011, 19:06)
e asa greu sa mergi la niste magazine sa intrebi si vezi exact cat costa si daca gasesti
*



Tu esti de o inteligenta remarcabila. Sunt in canada , geniule, motiv pentru care nu pot sa dau o fuga pana in vitan.Cum imi rezolv eu problemele nu e problema ta , eu am intrebat doar daca stii cat costa , dar tu vrei neaparat sa mai faci un post. Te rog nu mai raspunde pe acest topic.Daca vreau pareri de la semeni de-ai tai ma duc in statiile de metrou, dar nu la cei care-l asteapta.Mersi

QUOTE(Maskatu @ 5 Jan 2011, 19:33)
Bun si ce ai vrea ma rog? Sa facem o lista cu 20 de magazine si cu pretul fiecarui magazin? Nu ti se pare ca esti cam comod? Ai facut macar "efortul" de a merge la 2-3 magazine sau in vitan, si sa intrebi de curiozitate?
*



Daca sunt comod sau nu nu este treaba ta.Ar fi frumos sa faci o lista...;poti sa te apuci de pe acum. Ideea topicului despre piese este (Daca doriti sa discutati despre piesele pentru Dacia Supernova, aici este locul potrivit.) Eu am vorbit de ferme de melci ? Sau de filme care imi plac ?? Era mai bine sa intru pe "Daca va intereseaza preturi " si sa ma apuc sa intreb pe acolo , cum vad ca mai faceti voi in ultimul timp? Cate exemple de pe acest forum vrei sa-ti dau cu mesaje despre piese in care se intreaba pretul ??

QUOTE(Maskatu @ 5 Jan 2011, 19:33)
Contra-aripa nu are nici o legatura cu aripa. Sunt piese total diferite. Plus de asta nu prea se mai gasesc, la fel cum am avut si eu probleme cu gasirea cadrului motor si pana la urma am luat sh. Daca ai aripa ruginita jos la buza, pentru ca banuiesc ca de aceea vrei sa o schimbi, iti sugerez sa repari zona. Mergi la un tinichigiu bun, iti decupeaza zona ruginita si iti sudeaza alta tabla in loc.

Ai idee cat de greu se scoate aripa? Trebuie sa ciopartesti un sfert de masina. Aripa este prinsa sus aproape de plafon, la mijloc de partea cu portbagajul, in stanga, inspre usa, jos la contra aripa si prag. Iti ia cel putin 1-2 zile sa o dai jos, plus de asta nu iti garanteaza nimeni ca noua aripa va veni fix in cote. Ultima oara o aripa noua costa 200-300 ron, asta pentru ca este o bucata foarte mare de tabla. Si nu prea se mai tine asa ceva pe stoc. Manopera pentru demontarea celei vechi si montarea celei noua costa cel putin 200-300, mai pui si vopsitul, inca 200-300 si sare de 1000. La o masina care nu mai valoreaza nici 2000 de euro, sincer... nu merita ! Si eu ar trebui sa fac cam acelasi lucru cu aripa spate stanga , insa decat sa dau 1000 ron, prefer sa o repar de 2-3 ori pe an singur, cu chit de fibra, smilgher, vopsea si aia e. Am incercat tot felul de solutii minune "anti-rugina" insa nu prea au efect.

Tripla spate costa 80-100 ron, complet echipata. Atentie insa sa fie inscris pe ea "made in romania" si nu "made in ayram", pentru ca cele din urma sunt turcesti.

Spor!  wink.gif
*




Cine ce a zis de rugina? Tu ai citit ce am scris eu ? Sau vrei sa ma faci sa cred ca esti o adevarata enciclopedie? Am zis eu ca am rugina pe aripa? Am derapat pe autostrada si am intrat cu aripa spate si cu stopul in parapet. Trebuie schimbata aripa pentru ca este praf . De asta intrebam si de contraaripa. Vroiam sa stiu exact ce piese trebuie sa cumpar. Oricum sunteti de un real ajutor..fara voi nu ajungeam asa depart. Numai bine.
Maskatu
Daca esti din Canada ai fi putut sa completezi la profil, sa stim si noi, pentru a te putea indruma mai bine. Nu aveam de unde sa ghicim treaba asta. In al doilea rand in postul tau ai scris DOAR ca ai nevoie de o aripa si de un stop. De unde era sa stim ca ai avut un accident?

Contra aripa costa cam cat aripa adica 200-300 ron + aripa inca 200-300, ajungi undeva la 500-600 ron. In vitan nu cred ca mai au asa ceva, probabil ca ai avea noroc mai mult la magazinele "oficiale" Dacia de pe mihai bravu (venind dinspre Sos. Stefan Cel Mare prin pasaj sau pe langa de pe Colentina sau Mosilor spre Sos. Mihai Bravu, sau alte magazine dacia. Adrese nu stiu pentru ca nu frecventez asa ceva. Au preturi mult prea piperate, si adaosuri de neam prost. Prefer targul pentru piese scumpe de genul asta sau dezmembrarile, dar cand vine vorba de piese de caroserie, mai greu du dezmembrarile...
Andrei_pack
Nu sunt din Canada sunt IN Canada , momentan , pentru cateva luni. Cat despre " In al doilea rand in postul tau ai scris DOAR ca ai nevoie de o aripa si de un stop. De unde era sa stim ca ai avut un accident? " - tocmai, am scris doar atat si ma astept la un raspuns simplu. Accidentul l-am avut chiar inainte sa plec , in drum spre buc. (aeroport) deci nu am avut timp sa ma interesez ce trebuie si cat costa! E posibil sa fie contraaripa intacta? Tripla spate e tot una cu stopul ? Un service accesibil in Bucuresti stiti? Nu vreau sa fie de cartier , dar nici la Cobalcescu nu ma duc . Ideea e sa ma lase sa vin cu vopseaua mea (Si nu , nu te pun sa faci o lista, intreb in cazul in care a fost cineva recent in vreun service pt tinichigerie.) Mersi
Relu_GTT
QUOTE(Andrei_pack @ 5 Jan 2011, 20:20)
Tu esti de o inteligenta remarcabila. Sunt in canada , geniule, motiv pentru care nu pot sa dau o fuga pana in vitan.Cum imi rezolv eu problemele nu e problema ta , eu am intrebat doar daca stii cat costa , dar tu vrei neaparat sa mai faci un post. Te rog nu mai raspunde pe acest topic.Daca vreau pareri de la semeni de-ai tai ma duc in statiile de metrou, dar nu la cei care-l asteapta.Mersi
*



Daca erai baiat destept ai fi specificat in post ca nu esti in tara, cum ai scris in primul post mai sunt multi asa care asteapta mura-n gura nu se duc sa se intereseze si sa-si rezolve singuri

Eu te-am indrumat la bine cand am zis ''sa mergi la niste magazine sa intrebi si vezi exact cat costa si daca gasesti'' fiind cel mai sigur mod de a afla
Maskatu
Daca spui ca aripa a fost lovita, contra-aripa cu siguranta nu mai este intreaga. Problema mare este insa alta. Din cauza impactului se poate sa fi fost afectata si oala in care este prins amortizorul. Te-ai uitat la oala sa vezi daca este intreaga? Ar trebui sa te uiti atent in portbagaj si sub aripa (la roata) sa vezi exact ce a fost lovit. Dupa cum am spus, aripa se scoate foarte greu, fiind sudatape toata lungimea, in comparatie cu aripa fata care este prinsa doar in cateva suruburi.

Vopseaua oricum trebuie sa o iei la cod, asadar te va costa 100-200 de lei. Ai nevoie de 100-150 ml. Cand am spus tripla, da m-am referit la tot stopul. Stop gasesti mai la toate magazinele mari de piese auto. Insa daca schimbi doar unul se va vedea diferenta de culoare dintre cel nou si cel vechi. Asadar iti recomand sa le schimbi pe ambele, sau macar sticla de la celalalt.

Cat despre service chiar nu stiu ce sa mai recomand. Cand a trebuit sa o repar pe a mea am fost la unul din cele mai "de fite" service-uri de prin baneasa si am ramas cu un gust amar, asadar daca la cele mai scumpe treaba este facuta la misto, despre cele de cartier nici nu mai se pune problema. Trebuie sa cauti si sa vorbesti cu cineva de la service sa vezi exact ce zice, cat iti ia pe manopera si cat dureaza.

Dupa mine un pret corect pentru manopera (inlocuit aripa si contra aripa, daca doar ele sunt afectata) ar fi undeva la 300-400 ron fara componente si fara vopsit. Vopsitul este alta mancare de peste si te duce la 300-400 cu tot cu vopsea la cod.

Problema ar mai fi ca masina este destul de veche si meseriasii de prin service-uri nu prea te mai baga in seama daca nu ai cel putin logan, considerand super nova ca fiind "urmasa lui 1300".

bafta
Andrei_pack
QUOTE(Relu_GTT @ 5 Jan 2011, 21:17)
Daca erai baiat destept ai fi specificat in post ca nu esti in tara, cum ai scris in primul post mai sunt multi asa care asteapta mura-n gura nu se duc sa se intereseze si sa-si rezolve singuri

Eu te-am indrumat la bine cand am zis ''sa mergi la niste magazine sa intrebi si vezi exact cat costa si daca gasesti'' fiind cel mai sigur mod de a afla
*



My friend , eu te-am intrebat cat costa , si tu mi-ai zis sa ma duc sa caut. Nu am spus ca sunt multi care asteapta mura-n gura, am spus ca sunt multe topicuri de genul asta(ceea ce mie mi se pare ok avand in vedere ca e topic pt piese).Ai fost pe langa subiect , puteai sa nu scrii nimic , tot aia era. Bine ca nu mi-ai zis sa-mi iau si fesul ca e frig afara . Hai s-o lasam asa.

Aripa e lovita doar pe jumatatea din spate, inspre usa nu e lovita . Am vrut sa ma uit la oale dar am uitat, nu cred oricum ca a ajuns acolo avand in vedere ca nu e lovita in zona aia pe dinafara.nici macar bara nu a fost lovita. Parapetul a fost exact de aceeasi latime cu aripa in dreptul haionului. Stopul il schimb doar pe cel de pe stanga. Poate sa arate si ca o tabla de sah ca nu ii mai fac nimic in plus. Daca contraaripa e lovita/sparta doar pe jumatatea unde e lovita si aripa e ok sa n-o schimb? Nu stiu care este rostul ei de asta intreb . Cod pentru culoare am , am vopsit o usa asta vara si as vrea sa folosesc vopsea identica. Mersi
Maskatu
Contra-aripa este buza in buza cu aripa. Daca schimbi doar aripa si lasi contra-aripa lovita, in cateva luni o sa o ia rugina, plus de asta tot noroiul, apa, zapada si praful vor ajunge in portbagaj, pentru ca, contra-aripa si oala sunt singurele "bariere" dintre exterior si interior.
bobomaster
Am cumparat eu asta vara aripa spate de la distribuitor, nu din vitan, de origine 550 lei stanga, iar dreapta, adica aia cu usita pt rezervor e umpic mai scumpa. Nu vine cu contra aripa, ansamblul contraaripa vine cu prag si oala amortizor, e destul de mare ansamblul si costa vre-o 2800 lei....nu mia venit sa cred. la aripa spate s-ar putea a te coste mai mult manopera decat aripa in sine ca are f multe puncte de sudura si tre sa stai sa tai la ele de iti vine acru, asta daca vrei sa o schimbi cu totul. multa bafta.
catalin06
550 Ron mi se pare prea scump . Eu am cumparat aripi spate ( de fapt denumirea corecta a acestei piese este panou lateral ) in vara lui 2009 cu 260 ron / buc.
bobomaster
Presupn ca inca mai am factura pe undeva, insa repet ca nu e de conex iasi sau mai stiu eu. Daca mi-am luat teapa e teapa mea, insa eram la magazinul pritenului care a comandat-o cand a venit distribuitorul acolo cu piesa.
Andrei_pack
Am gasit la dezmembrari aripa noua480 / sh250 , aripa+contraaripa sh 280 ! La ce preturi imi ziceti voi astea mi se par chilipir ; cred ca nu mai trebuie sa stau pe ganduri. Daca iau aripa si are un pic de rugina , atunci cand o duc la vopsit cel care o vopseste banuiesc ca o si curata si o reface nu ?
catalin06
Nu cred ca o astfel de piesa poate fi de Conex sau alt SRL ... Toate piesele de schimb gen capote , aripi ... le face uzina . Nu vad cine ar putea avea astfel de prese ca sa faca asa ceva . Poate ma insel . Eu lucrez la firma care vopseste prin cataforeza ( grundul acela negru ) toate aceste piese schimb ( berlina , break , pick-up , nova , supernova , solenza ) si toate piesele vin de la uzina Dacia . De la noi pleaca la CPS Bradu .Poate ca preturile au crescut mult din 2009 cand am cumparat eu .N-am intrebat la un magazin in Mioveni ca sa ma conving .
Mr_Devil83
aripa stanga spate de supernova ai sa gasesti extrem de greu. Pe dreapta au toti.
Dezmembrari - 100 - 150ron. Unii samsari din bucuresti mi-au cerut si 300 ron pe o aripa ruginita si coapta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.