Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu merge semnalizarea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mexicanu32
sal tuturor si la multi ani.sunt nou pe aici dar trece toate.colegi am si eu o rugaminte daca se poate sa ma ajutati.sunt si eu incepator adica,meam luat o dacie din 1994 berlina pe banzina.nam treaba cu ea merge ceas dar problema e ca semnalizarea nu merge de nici o culoare doar faza lunga si scurta dar si va dati seama incepator si nu poti merge cu ea ca are toate asig si itp merge dar?o faceam la un meserias dar stiti cum e cautam sa reducem si noi cheltuielile plus ca si invatam nu?va multumesc. sad.gif
Magnum_Baracuda
de care releu ai electro-precizie electronic carcasa de plastic alba sau neagra scrie EP pe ia,sau cu capsula de aluminiu cilindrica alea au fir bimetal ,incearca cu un alt releu si vezi sa nu fie problema din releu
adaniel69
semnalizarea nu merge, dar avariile merg?
poate fi din butonul de avarii sau releul de semnalizare!
tynn
Salut! Am si eu o problema cu semnalizarea la o Dacie 1310 Li din 2000, mai precis nu functioneaza de nicio culoare, nici stg/ dr., nici pe avarii, practic e moarta complet. Am desfacut prin bord la maneta si am constatat ca nu primeste curent cu contactul pus. Siguranta nr.5 este buna, vine si pleaca mai departe curentul. Sa fie din releu (eu pe el il suspectez...)? Daca da, unde este pozitionat ??? Ca m-am tot chinuit sa-l reperez, dar n-am reusit... Cum as putea sa-l verific ca sa nu dau banii degeaba pe unul nou?
ghitza
Releu de semnalizare este sub b ord in stanga ,cum te uiti pe la usita de la sigurante dar sus ,dreapta sus cum te uiti la sigurante ,negru de culoare si cu o mufa infipta in fundu lui,sigur il gesesti,daca zi verificat cele zise de tine sigur el este vinovat
panter1
scrie si pe el "releu de semnalizare, made in romania" si este de culoare neagra sau albicioasa wink.gif) si mai verificati tabloul de sigurante, cat si mufele butonului de avarii, si daca e in regula totul.. puteti da vina pe releu defect, mufe scoase sau papucei de mufe care nu fac contact si care ies din maneta aceia de semnalizare.. deci cam asta ar fi..
GL 01 NJL
Verifica toata sigurantele si cu releul de semnalizare wink.gif
bygy007
eventual si butonul de avarii (alimentarea releului trece prin el)
nestaro
eu am patit cu sigurata de la semnalizare. Patesc asta cam din 2 in 2 ani la ea...
dan supernova
misca de mufele de la sigurantele din compartimenul motor ,probabil ca nu fac contact ..asa mia facut si mie si cum miscam acolo mergea pana la prima groapa smile.gif) acum leam curatat si leam strans ,numai am probleme
tynn
Am depistat problema. Dupa cum banuiam, era din releu... Dupa indelungi cautari cu capul pe sub bord, am descoperit ca releul lipseste cu desavarsire, soclul sau atarna liber printre nenumaratele cablaje. Masina am luat-o de curand, deci e clar ca vechiul o proprietar si l-a insusit...
Multumesc oricum celor care au raspuns!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.