Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme tehnice solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
valyy
Salut. am o solenza cumparata de 3 ani de zile si din luna decembrie a aparut o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Pistoanele care tin usa portbagajului ridicata nu mai functioneaza iar atunci cand am de luat ceva din portbagaj trebuie sa o sprijin sa nu cada. Care este rezolvarea?
cristianrobert
schimba-le cu unele noi
ramsen
mie era sa imi cada in cap cind s-a dus un amortizor hayon...am fost si am cumparat de ASAM...dar nu te-as sfatiu ca sint proaste si cumpara de Bilstein sau Renault
bogdanelkva
De fapt,ce se intampla cu ele cand se strica?ale mele inca nu s-au stricat niciodata,dar sa stiu la ce sa ma astept.Astea nu se mai pot repara?
ramsen
nu mai au presiune in ele sa tina hayonul in sus si iti cade in cap...nu se mai repara ci se inlocuiesc...dar cu precizarea din postul de sus la cumparare
canea_dragos
Aveti mare grija cu acele pistoane ca daca se duc intr-adevar cum zice si ramsen iti cade in cap hayonul care este destul de greu incat sa-ti sparga capul. Mie mi-a cazut in cap hayonul de la opel astra 2 caravan al lui varamiu, noroc ca la ala e drept nu ca la solenza si m-a bagat aproape cu totul in portbagaj:)) si are ceva material moale pe interior.
bogdanelkva
Eu mai pun din cand in cand ulei pe pistonasele alea,cred ca de asta inca nu mi-a cazut hayonul in cap.Da' nu-i tarziu... icon_mrgreen.gif
Maskatu
QUOTE(bogdanelkva @ 15 Jan 2011, 20:17)
De fapt,ce se intampla cu ele cand se strica?ale mele inca nu s-au stricat niciodata,dar sa stiu la ce sa ma astept.Astea nu se mai pot repara?
*


Acelasi lucru ce se intampla si cu amortizoarele de la roti. Pierd din presiune si curg.

Un telescop nou bilstein costa (daca imi aduc bine aminte) aproximativ 70-100 roni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.