Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se repara pompa servodirectie ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
hhd_0
Salutare ! Sunt nou pe forum si as avea nevoie de cateva sfaturi ! De cateva zile se aude un zgomot ciudat de la motor ! Mi-am invatat lectia si am fost la un service dacia pt constatare !

Au gasit de vina pompa de servodirectie , solenza 1.4 benzina !

Ea functioneaza perfect dar ma omoara zgomotul ala si nu o mai suport !
Lichid servo este ok !

Se poate repara sau are cineva o pompa in plus , ca prin magazine este o galagie de bani !

YM : swat_Dan1

0765.428.404
pskint25
ai umplut bazinul cu lichid de servo? ca scartaie de regula cand nu mai ai destul lichid si cu cat tragi mai tare de volan...
hhd_0
Lichid are , fara probleme ! Cand am fost la service mi-a demontat cureaua aer conditionat + pompa servo + rola intinzatoare ! Rola a zis ca este ok , dar am mai sunat pe cineva si 2 optiuni mi-a dat !

Ori lichid servo ( ceea ce mi-ai recomandat si tu ) ori rulmentul rola defect !

NU pierd deloc lichid si el este curat ca lacrima !

Tipul care mi-a dat optiunile lucreaza in service . Sincer nu stiu ce sa mai cred , ca daca te duci la 5 mecanici fiecare iti da cate o solutie diferita !


As schimba rulmentul de la rola , costa 10 lei , dar nu am cu ce si nici nu sunt in domeniu !


Alte idei mai ai ?

Ms frumos !
dienutza1991
Aceiasi Problema o am si eu ca tine imi scoate un zgomot pompa servo nu pierd lichid , totul este la nivel, totusi cineva mi-a recomandat sa scot absolut tot lichidul din instalatie si sa pun unul nou + aditiv in el , incerc si asat oricum nu am nimic de pierdut, incearca sa tii masina pe loc la relanti si sa ei directie maxim maxim sa vezi daca se aude zgomotul mai tare la mine asa face, imi dai un raspuns.
hhd_0
Deja am gasit pompa servo , o cumpar maine ( sambata ) si o s-o schimb ! Am ascultat-o , dar nu prea pot sa-mi dau seama.....

Cred ca ceva se intampa cu ea ...... merge mai usor directia in anumite momente sau poate mi se pare mie ! Normal ar fii fost sa mearga din ce in ce mai prost .... !

Intrebare de 1000 de puncte : se poate bloca pompa ? ===>>> rupere curea sau mai stiu cu ce minunatii ?

Pe cine am intrebat de ZGOMOT , mi-a zis ca apare doar daca nu prea mai este lichid servo , sau problema cu rola intinzatoare ! Nimeni nu a zis ca poate sa fie pompa ! Am fost la 2 service , si nu si-a dat nici unul seama de problema ( nu cred ca se mai intalnisera cu asa ceva) pana nu a dat jos cureaua sa vada !

Dupa ce au dat jos cureaua , au invartit de rola si pompo.....nimic deosebit ! Dar amandoi au zis ca este pompa !

Sa-i fereasca d-zeu sa fie rola si eu sa dau banii pe pompa ca s-au nenorocit !
Nu degeaba am platit "constatarea" !


Daca esti din bucuresti poate ne vedem maine sa le ascultam ! O Doamneeee ce mi-as dori sa fie si la mine doar lichidul servo !


Lasa aici un nr de contact ..... si azi te contactez (sambata) ! As muri de necaz sa cumpar pompa , si dupa ce ne vedem sa-mi dau seama ca lichidul este de vina !
wheelman2011
pai in primul rand daca poma e dusa si incepe sa faca zgomot si nici presiune nu prea mai baga, deci s-ar putea sa nu fie pompa de vina oricum merita incercat sa schimbi tot uleiul de servo si sa te uiti mai atent la rola intinzatoare ca in 99% din cazuri ea face zgomot cand ii se duce rulmentul.
hhd_0
Nu imi mai trebuie mecanici !

Am cumparat alta pompa servo-directie ( second hand ) si am inlocuit-o ! Nu s-a schimbat absolut nimic ! Zgomotul era identic si la fel sad.gif( Nu mai spun cat m-a dus afacerea ca nu are rost !

Problema era intr-adevar rola intinzatoare accesorii ! Am rezolvat problema la un service din pitesti ( de acolo sunt ) cu doar 35 lei ! In pretul acesta a intrat rulmentul rolei 6203 si manopera !

Ma bucur ca am rezolvat problema si ca mai am o pompa servo de rezerva smile.gif))
vladut88
cat ai dat pe pompa ca nu e chiar asa scumpa in magazin ,aici la mine e 350 lei de uzina
george_scala_2004
QUOTE(vladut88 @ 11 Feb 2011, 09:56)
cat ai dat pe pompa ca nu e chiar asa scumpa in magazin ,aici la mine e 350 lei de uzina
*



http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2860663
sky79ct
Am o problema la pompa de servo si mi s-a spus ca e semeringul ala care cedeaza .
Recomandarea este shimbarea pompei dar din pacate una noua e prea scumpa pentru a face achizitia asta.
Am inteles ca se poate repara semeringul dar nu e prea recomandata operatia.
La ce pret ajunge o pompa second?
hhd_0
QUOTE(sky79ct @ 17 Mar 2011, 09:00)
Am o problema la pompa de servo si mi s-a spus ca e semeringul ala care cedeaza .
Recomandarea este shimbarea pompei dar din pacate una noua e prea scumpa pentru a face achizitia asta.
Am inteles ca se poate repara semeringul dar nu e prea recomandata operatia.
La ce pret ajunge o pompa second?
*




Dupa cum vezi mai sus , eu am schimbat-o degeaba ! Deci am o pompa second hand ! Daca esti interesat ma poti contacta ! swat_dan1 sau 0765.428.404.

O pompa este in jur de 9 milioane noua ! Second probabil undeva sub juma de pret !
AdrianT
O pompa de sevodiretie este 350lei am intrebat eu zilele terecute pe Dumbravei.
Si pompa mea a inceput sa supure.
Dan89
Buna ziua tuturor,

Si a mea curge chiar pe la ax, la fulie, deci a reparat cineva, sa o dau jos si sa ii caut simering ceva? se gaseste, se poate repara? Pompa merge brici doar ca are pierderi mici.

Pls niste idei? sad.gif

Numai bine!
ionik_e4
Aceeasi problema am avut-o si eu,si am dus-o la un nene in constanta care a fost singurul care a zis ca se repara.Mi-a schimbat simeringul,a curatat-o,mi-a schimbat si lichidul,toata afacerea costand 250 ron(cam mult dar nu am avut incotro,nimeni nu se baga).
Dan89
Multumesc de raspunsul prompt, in 250 ron presupun ca a fost mai mult manopera si nu simeringurl, nu?
ionik_e4
E...in mod sigur manopera.Omul asta se ocupa numai cu casete servo,pompe,hidraulice..etc,nu mecanica.Simeringul mai mult de 20-30 de lei nu cred ca a costat.
Chiritza
Stie careva daca pot sa pun pe Solenza 1.9D cu directie mecanica servo? Sau macar electrica asistata si cat costa?
alex_DNK
merge pusa. au mai pus si altii..caseta gasesti de la 150 ron la 100 euro..pompa e un pic mai scumpa, conductele..si nu mai stiu eu ce. cauta pe forum , s-a vorbit mult despre asta
hhd_0
QUOTE(AdrianT @ 2 Apr 2011, 23:10)
O pompa de sevodiretie este 350lei am intrebat eu zilele terecute pe Dumbravei.
Si pompa mea a inceput sa supure.
*




Vezi ca aia au condundat pompa de ulei cu aia de servo . Cand am vrut sa iau dupa Dumbravei era vreo 8 milioane la comanda .
alex_DNK
asa e..e scumpa rau. o gasesti la dezmembrari cu 250 -300 ron
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.