Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: poze boxe
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
madarfacar
bun...am cautat de mi-a venit rau topic unde sa vad si eu niste poze cu boxe de 13 montate pe usile din fata....am gasit doar idei si sfaturi....

asadar...va rog frumos...daca aveti posibilitatea....sa ma ajutati...cu 1 leu...(glumesc biggrin.gif ) cu niste poze la boxele de pe fata (diametru de 13 cm ma intereseaza)...
daca aveti si cu difuzorul desfacut sa vad cat ati taiat din plastic ar fi parfum...

va multumesc!

AdiZ
Tai din plastic pana incape structura metalica a difuzorului, cate putin, sa nu tai prea mult dintr-o data. Fara frica, e moale plasticul.

Data viitoare da un search in loc sa rasfoiesti pagini smile.gif)

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...=difuzoare+fata
madarfacar
merge taiat cu cutterul?
daca tai protectia aia anti apa...risc la prima ploaie sa le prajesc? difuzoarele pe care le-am luat (ieftine, poloneze, o firma necunoscuta) au conul si magnetul destul de mare si cred ca trebuie sa tai si oala aia dar si putin din marginea exterioara....

mi-e cam frica sa nu fac tiganisme...
Iulikk
Nu risti nimic. taie acolo fara frica. Eu am boxe de 13 in fata de vreo 6 luni si merg ceas. wink.gif
ovidiu87
uite un exemplu
Iulikk
Cu mentiunea ca, daca vrei neaprat, poti taia cu grija si poti pastra grilajul original.
shake
de 17 e greu sa pui ?

intreb ca ma bate gandu ... astea de 13 sunt cam slabe
A539
eu am pe 13 de cand mi-am luat masina nici nu m-am gandit sa imi cumpar mai mici de atat am taiat un pic cu cutterul si gata..nu e nici-o filosofie e simplu sunt foarte slabe intr-adevar am de 45 rms fata si 90rms spate alea de pe fata nu se aud acum am pus si un sub si fata consuma curent degeaba...cred ca o sa le scot!
Maskatu
Doctoru avea de 17 la super nova si din cate am inteles, nu decupase din tabla...
AdiZ
Ce facem noi sunt carpeli. Daca vrei sa faci o treaba ca lumea, cu rezultate foarte bune, faci ce a facut free_fiber, aluband pe tabla usii, si confectionata o incinta din chit cu fibra. Rezultatul o sa fie mai mult decat multumitor, un pic de rabdare, si o dupa-masa libera trebuie.
marius80_eugen
Tu iti iei comision la reclama ?

Se pot pune difuzoare de 16,5 cm pe fata fara prea multe modificari . Daca vrei sa se si auda decent trebuie isonorizata usa , intarita fata de usa si adaptate ceva prinderi mai bune ale fetei de usa de plastic pe tabla usii .
shake
pai astea de 13 cand mi le'a montat baietii au decupat din tabla... asa ca de 17 mi'e sa nu le iau degeaba.

aluband o sa primeasca la vara , cu ocazia vecinului care isi face toata daciuta 1310, am si eu cu cine sa muncesc paralel biggrin.gif
marius80_eugen
Degeaba nu le iei . Cu putina munca le montezi . Eu am de 16,5 de multi ani . Se taie/indoaie si din acea tabla din spate . Daca ai chef de munca si crezi ca investitia in acele difuzoare merita , ia de 17 , altfel uita-te bine ce difuzoare cumperi , sa nu fie ele varza si sa te conste modificarile cat nu fac difuzoarele ! O diferenta de 0,5 cm conteaza cand e vb sa modifici o fata de usa ( de plastic ) ! Mai conteaza si adancimea difuzoarelor si puterea lor !
Daca nu stii despre difuzoare / putere / amplificari / marimi ... mai intai citeste , asculta la altii si apoi te gandesti la modificari si investitii ! Oricum acum e vreme oribila , ai inca 2-3 luni sa te gandesti !
ovidiu87
daca aveti difuzoarele de 13 neamplificate , doar pe cd player e normal sa se auda aiurea .Ce sa mai zic de cele mai mari, se vor auzi si mai slab si cu distorsiuni.

Pentru cine vrea difuzoare neamplificate sa caute cu o putere RMS de aprox 20-25W ca sa se auda cum trebuie. Cu cat difuzoarele au mai multi watti se vor auzi din ce in ce mai slab montate doar pe cd player

Cred ca stie toata lumea asta , dar am vrut sa precizez inca odata .

Ps : Puterea reala la majoritatea playerelor e de 20-25 rms pe canal , dar pe ele scriu "4x45 w".Va luati boxe de ex de 50 w si va mirati de ce dupa un anumit volum baraie de le iau dracii.
madarfacar
a venit dimineata si o sa cobor la solenza din dotare sa ma apuc de modificat...
sa vedem ce o iesi...revin cu poze..

LE: am fost jos...n-am putut sa tai cu cutterul plasticu ala neam...tre sa dau fetele de usi jos...

e complicata treaba? mi-e ca nu mai pot sa pun maneru ala de deschis usa la loc si cum se scoate manivela de la geam? :| trag de ea?
AdiZ
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jan 2011, 01:59)
Tu iti iei comision la reclama ?

*



Nu inteleg la ce ai facut referire, dar trebuie sa recunosc ca asta faci cel mai bine, sa enervezi lumea. Nu am facut reclama la nimic, dar daca te referi la aluband, e cea mai ieftina modalitate de a-ti insonoriza usile, avand in vedere preturile la dynamat si spl.


Eu v-as sfatui sa luati 2 tweetere, pe care sa le puneti pe bord, si sa achizitionati un woofer. DIfuzoarele care sunt pe masina, se descurca cu mediile cu ajutorul unor crossovere.

Ca si costuri, difuzoarele(decente) + aluband+Chit fibra+Munca depusa > Woofer(activ)+ tweetere+crossovere.

alex_DNK
e complicata treaba? mi-e ca nu mai pot sa pun maneru ala de deschis usa la loc si cum se scoate manivela de la geam? :| trag de ea?



trage tare si cu incredere. e foarte simplu, ai sa vezi
madarfacar
am taiat protectia ptr apa ... si nu intra...ar mai trebui taiat din margine dar se loveste in tabla orium...asa ca le-am dus inapoi la magazin si mi-am luat niste petarde ptr spate...
le-am montat in locasurile originale si aia e....se aud cam prost...dar macar se aud...nu am pretentii prea mari...dar totusi...duc lipsa de bass...
Iulikk
Pune ovale mari in polita si asta e... 04.gif
madarfacar
cam riscant...mai ales ca stau intr-o zona nu prea prietenoasa biggrin.gif
djasu82
QUOTE(ovidiu87 @ 18 Jan 2011, 09:40)
daca aveti difuzoarele de 13 neamplificate , doar pe cd player  e normal sa se auda aiurea .Ce sa mai zic de cele mai mari, se vor auzi si mai slab si cu distorsiuni.

Pentru cine vrea difuzoare neamplificate sa caute cu o putere RMS de aprox 20-25W ca sa se auda cum trebuie. Cu cat difuzoarele au mai multi watti se vor auzi din ce in ce mai slab montate doar pe cd player

Cred ca stie toata lumea asta , dar am vrut sa precizez inca odata .

Ps : Puterea reala la majoritatea playerelor e de 20-25 rms pe canal , dar pe ele scriu "4x45 w".Va luati boxe de ex de 50 w si va mirati de ce dupa un anumit volum baraie de le iau dracii.
*


Sa o crezi tu , doar in cele mai frumoase vise o sa scoata 45W acel amplificator , deci se cumpara difuzor de 45W maxim ca sa se auda perfect clar si fara distorsiuni.
Vrei ceva mai puternic se intercaleaza si un amplificator , oricum in fata iti poate distrage atentia de la condus.
Vedetica sunt difuzoare pe 13 de bass cu conul prelungit si bate la fund pe cele de 17 nu trebuie neaparat difuzor de 17 .
ovidiu87
djasu82 -daca citeai atent fraza mea, poate intelegeai ca am zis exact ce ai explicat tu .


Puterea [/B]reala la majoritatea playerelor e de 20-25 rms pe canal , dar pe ele scriu "4x45 w"



La fraza asta faceam referire
"Sa o crezi tu , doar in cele mai frumoase vise o sa scoata 45W acel amplificator"
bolidu
Cauta lucrarea lu free_fiber de la "imbunatatiri solenza" a intarit cu fibra, izolat cu aluband iar rezultatul era ca de fabrica, pacat ca a vandut solenza aia sper ca a ajuns pe maini bune. Eugen e invidios ca pe el nu il idolatrizeaza nimeni ...
marius80_eugen
QUOTE(madarfacar @ 18 Jan 2011, 09:29)
a venit dimineata si o sa cobor la solenza din dotare sa ma apuc de modificat...
sa vedem ce o iesi...revin cu poze..
LE:  am fost jos...n-am putut sa tai cu cutterul plasticu ala neam...tre sa dau fetele de usi jos...
e complicata treaba?  mi-e ca nu mai pot sa pun maneru ala de deschis usa la loc si cum se scoate manivela de la geam? :|  trag de ea?
*


Tu cu un cutter si banda adeziva eventual vrei sa-ti instalezi niste difuzoare ? Romanu' tot roman ! Toti spunem ca trebuie munca si inspiratie , documentatie si multa rabdare ... tu faci exact invers !
Continua asa , o sa iasa o varza , vei fi dezamagit , ajungi la concluzia ca tot o coaja de maisna ramane Dacia si pe viitor te vei lasa pagubas cu gandul la vestice cu Bose si Haman-Kardon pe ele ! Bafta !
QUOTE(AdiZ @ 18 Jan 2011, 14:14)
Nu inteleg la ce ai facut referire, dar trebuie sa recunosc ca asta faci cel mai bine, sa enervezi lumea. 
Ca si costuri, difuzoarele(decente) + aluband+Chit fibra+Munca depusa > Woofer(activ)+ tweetere+crossovere.
*


bolidu - uite vezi ca te inseli ! Am deja idoli care recunosc ce fac eu cel mai bine ! radmasa.gif

dar :

difuzoare decente + aluband + alte materiale si ceva munca => NU este nevoie de subwoofer !
- difuzoare decente inseamna un kit de difuzoare care inseamna medii , twetere si filtre , set caruia nu-i trebuie amplificare !
Wooferul este pentru altfel de instalatie audio si acolo ori baga bani gramada , ori arunca un butoi in portbagaj care ii ia mai mult de jumate din el si zdrancane numarul si tot ce are prin masina ! Totul depinde de gusturi si omul a spus ca vrea doar sa instaleze niste difuzoare , adica trebueisc costuri reduse , nu dublate ! Subwooferul doar subliniaza sunetele joase , nu imbunatatesc calitatea sunetului de la difuzoare ! Niste zgomotecuri cu woofer , tot zgomote vor fi si nu sunet !

Inainte sa va apucati sa va nenorociti fetele de usi , masina , instalatiile audio/traseele electrice si tot ce va sta in drumul vostru virtual catre Mecca sunetului , mergeti si vedeti , asculati , pipaiti , intrebati , cereti pareri din magazine , expozitii si de la oameni care au mai facut ce vreti voi sa faceti ( reinventarea sunetului in masina ) ! Ascultati anumite difuzoare / marci / idei de amplasare inainte sa va apucati voi sa o faceti ! Nu sunteti primii si nici ultimii care veti investi niste bani in instalatiile audio ale masinilor voastre , incercati sa nu fiti printre cei care au pierdut niste bani degeaba !

Topicuri despre instaltii audio pe SLZ erau destule , asta se numeste "Poze boxe" si nu vad ca nu apar prea multe poze boxe !

P.S. Nu imi cer scuze ca enervez ! Asta inseamna ca ganditi ! Oare ar trebui sa o fac mai des ? blush.gif
bolidu
Eugene omu` nu vrea sa faca hi-end in muzica, vrea si el sa instaleze niste boxe in usile din fata si atata tot, nu cred ca o sa obti mare bas daca pui boxe mai mari pentru ca presiunea o sa se piarda prin multele crapaturi din use.

Apropo de sisteme de sunet vezi la audi A7(si altele) sistem Bang & Olufsen de 3000 W parca oricum ceva fenomenal. Instalatia este optional si costa vre-o 7000 de euro ...
madarfacar
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jan 2011, 22:45)
Tu cu un cutter si banda adeziva eventual vrei sa-ti instalezi niste difuzoare ? Romanu' tot roman ! Toti spunem ca trebuie munca si inspiratie , documentatie si multa rabdare ... tu faci exact invers !
Continua asa , o sa iasa o varza , vei fi dezamagit , ajungi la concluzia ca tot o coaja de maisna ramane Dacia si pe viitor te vei lasa pagubas cu gandul la vestice cu Bose si Haman-Kardon pe ele ! Bafta !



eu m-am luat dupa topicurile de pe aici...toata lumea scrie ca se taie putin plasticu cu cutterul....am incercat asa...nu merge....am luat o bormasina si am taiat protectia ptr apa cu un burghiu subtire....nu am avut disc mic....si freza dentara de care as fi putut sa dispun nu era acasa...deci...m-a dus capu mai mult decat "cutter si banda adeziva"

in plus, am intrebat cum se desfac fetele de usi, daca risc sa rup ceva? de ce am intrebat asta? ptr ca intentionam sa la dau jos, sa le iau in casa si sa le fac calumea...

in fine...nu mai stau sa explic ptr tine...sanatate si virtute !
ovidiu87
merge taiat cu Cutter ul dar trebe sa fie plasticul mai caldut , ideal e sa se faca treaba asta vara, nu acum pt ca se intareste plasticul din cauza frigului.Si eu le am taiat si a mers usor.Incearca sa incalzesti plasticul putin cu un uscator de par si o sa mearga.

Sunt niste braduti de plastic la fetzele de usi care se mai rup din cand in cand. Vreo 2 sau 3 pe fiecare usa parca.In rest nu are ce sa se rupa.
madarfacar
multumesc all...cand o sa am bani o sa-mi iau niste difuzoare tip sistem pe 13, le iau la curte undeva...dau fetele de usi jos si mi le fac eu brici...asta mai la vara...
AdiZ
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Jan 2011, 23:45)
bolidu - uite vezi ca te inseli ! Am deja idoli care recunosc ce fac eu cel mai bine !  radmasa.gif

dar :

difuzoare decente + aluband + alte materiale si ceva munca => NU este nevoie de subwoofer !

P.S. Nu imi cer scuze ca enervez ! Asta inseamna ca ganditi ! Oare ar trebui sa o fac mai des ? blush.gif
*



O iau cu inceputul, nu te flata, ca nu e cazul.
Daca ai fi citit cu atentie, ma refeream la costuri. cost difuzoare( componente)+aluband+ chit fibra+ munca depusa > ( e mai mare!) decat achizitionarea unui subwoofer activ +tweetere+crossovere.


Ar fi de asteptat un alt grad de maturitate din partea ta, avand in vedere ca ai ceva ani in spate, dar, de altfel, fiecare cu ce-l doare.

In ceea ce priveste rationamentul tau despre un woofer in portbagaj, eu, de exemplu, am un blaupunkt mk1200 in portbagaj, pe fata se componente ground zero, pe spate boxele originale si pot sa spun ca sunt foarte multumit de ce a iesit.
Ce am vrut sa obtin : - La un volum decent( rezonabil, fara sa zboare luneta de la loc) sa fie prezente toate frecventele ( inainte era lipsa bas).
Sunt constient ca e un woofer sub entry level smile.gif), dar in ceea ce ma priveste, isi face treaba cu brio! smile.gif.

Relu_GTT
QUOTE(madarfacar @ 18 Jan 2011, 16:15)
cam riscant...mai ales ca stau intr-o zona nu prea prietenoasa biggrin.gif
*


iti pui si folie pe geamuri biggrin.gif
pician90
QUOTE(Maskatu @ 17 Jan 2011, 23:26)
Doctoru avea de 17 la super nova si din cate am inteles, nu decupase din tabla...
*


si eu am pe 16,5 mm si imi incape fara probleme.(chestia e ca daca pui grilaj ..sa fie cat de subtire pentru a nu freca manivela in grila.
djasu82
geamuri eletrice tongue.gif si elimini o mica problema.
tuti
si eu am de 16.5 si sunt cu capacele originale.
incap, trebuiesc 4 distantiere mici sub difuzor daca nu ma insel.
marius80_eugen
QUOTE(AdiZ @ 19 Jan 2011, 13:47)
In ceea ce priveste rationamentul tau despre un woofer in portbagaj, eu, de exemplu, am un blaupunkt mk1200 in portbagaj, pe fata se componente ground zero, pe spate boxele originale si pot sa spun ca sunt foarte multumit de ce a iesit.
Ce am vrut sa obtin : - La un volum decent( rezonabil, fara sa zboare luneta de la loc) sa fie prezente toate frecventele ( inainte era lipsa bas).
Sunt constient ca e un woofer sub entry level smile.gif), dar in ceea ce ma priveste, isi face treaba cu brio! smile.gif.
*


TU ai asa ceva si esti multumit ! Respectivul paote nu are aceleasi gusturi cu tine si nu vrea sa puna woofer numai ca sa se auda decent !
Daca ai fi facut isonorizarea decenta de care se tot vorbeste ai fia vut medii si joase decente din difuzoare , fara woofer . Este normal ca 4 difuzoare normale instalate corespuznator sa-ti dea destul bas pentru o masina ca SLZ ! Daca nu le faci nici o isonorizare , izolatie cu aluband si alt material normal ca nu ai bas .
Se va auzi decent si al tine cand vei face difuzoarele sa se auda decent si abia peste ele , wooferul sa dea o putere SPL mai mare . Odaca ce mi-ai spus ca nu ai bas fara woofer iti spun sigur ca vocea la tine in masina se aude aiurea si daca opresti wooferul e doar galagie , nu sunet !
Am trecut si eu prin asta , am mai muncit , am mai schimbat difuzoarele , am mai scos bani din buzunar , iar modificari si intr-un final sunt multumit .

Pentru Bolidu sau ceilati : un difuzor cu o diagolana mai mare intotdeauna se va auzi mai bine/clar/fidel decat unul cu un diametru mai mic ! Vorbesc despre aceeasi marca/model , iar trecerea de la 10 - 13 - 16,5 se simte imediat !

Daca nu intra difuzorul , inseamna ca trebuie sa folosesti un distantier , daca nu se taie masca de plastic cu cutter-ul si altii au reusit totusi sa o taie , folosesti un "soricel" incet si cu rabdare ! Nu uita ca acel plastic este estetic si taieturile si lipiturile se vad foarte aiurea !
Te deranjeaza ca fata de plastic nu se fixeaza corect pe fata de tabla ? Foloseste holsuruburi sanatoase si fixeaza fifuzorul direct in TABLA , nu numai in plastic !
Nu ai bas , medii , sunet care sa-l auzi ? Isonorizeaza usa , intareste suprafata pe care este montat difuzorul , intareste plasticul fetei de usa , lipeste si sigileaza fata de plastic de cea de tabla . Daca folosesti distantier , fa-l in unghi astfel incat difuzoarele sa nu mai fie indreptate la picioare , ci spre om , cat mai in sus . Daca montezi corect nu ai treaba cu macaraua si manivela . Difuzoarele de 16,5 intra ecat in locul difuzorului normal , NU mai poti folosi grila originala care oricum era o porcarie , dar o folosesti pe cea originala a difuzorului care arata oricum mai bine .
Daca folosesti twetere pe bord , NU mai folosi difuzoare pe mai multe cai pentru usile fata , acele cai suplimentare nu iti iau decat din putere , tu avand sunetele inalte in twetere , cele din usi nu trebuie sa dea decat mediile si cel mult joasele , cat permit .
Folositi alte cabluri audio pentru difuzoare , cele originale fiind prea subtiri pentru 50-80 W rms .
Folositi traseu separat pentru alimentarea playerului , minus de la bord , plus de la baterie , inseriat cu o siguranta de 10-20A ( depinde de consumul / puterea lui ) .
Puteati avea difuzoare de 60-80 W pe player , dar acestea trebuie sa aiba sensibilitatea cat mai mare , astfel incat sa fie gandite de producator ca sa lucreze neamplificate ! Sensibilitatea sa fie mai mare sau egala cu 93 dB .
Nu va aruncati la marci scumpe numai pentru marca , cititi cu atentie specificatiile tehnice ale difuzoarelor ! Un difuzor de 60-70W 93dB se aude MULT mai tare decat unul de 120-150 W la 91 dB pe player !
O instalatie audio decenta NU are nevoie de woofer ! Daca dupa toata munca nu aveti bas in masina , mai aveti de lucru , mai intrebati , mai lucrati !
Nu uitati ca playerul are si el o functie destul de importanta , mai ales la selectarea filtrelor . Sunetul trebuie sa se auda OK cu filtrele pe FLAT , modificarea lor nu trebuei decat sa adauge un nuanta de personalizare a sunetului , altfel sunetul trebuie redat corect de player si difuzoare .
Difuzoarele din spate sunt numai pentru cei de pe bancheta din spate , dar "scena" trebuie creata in fata de catre cele 2 medii si twetere ! Mai multe difuzoare nu inseamna o calitate mai mare , nici macar o putere mai mare , cel mult distorsiuni mai multe , de asta insist sa puneti un sistem audio decent pe usile fata si renuntati la woofer !

De acum chiar astept poze ale vostre , nu de la concursuri internationale sau alte chestii facute acum cativa ani de nu stiu cine ! Macar sa vb pe ce ati facut si nu va reuseste ! Scrieti ce difuzoare vreti sa puneti , ce player aveti ....
madarfacar
marius_eugen, lasand "altercatia" de mai-nainte la o parte, poti sa pui niste poze cu difuzoarele tale?
shake
Marius , ajuta'ma si pe mine la un sony Xplode GT620U , ce combinatie de boxe sa pun astfel in cat sa nu'mi distorsioneze volumu , momentan am primele modele de sony xplode pe fata de 13 , pe spate ovale , volumu se duce undeva la 34 , dar deja la 22 se aude infect.

211CFL
daca vrei sa ai sunet puternic si clar pe usile din fata poti sa faci ce am facut eu...foarte usor cu un "soricel" si o bormasina biggrin.gif
daca nu te multumesti cu "print-urile" am pus si video asta...
ma astept si la pareri de gen "ce taran de bucuresti"...da nu ajungeau doar doua tongue.gif
madarfacar
al doilea set, puse pe buzunar ce dimetru au?
211CFL
nu stiu...sunt la fel ca cele de pe spate... 16-17 cred
AdiZ

Marius, nu ai cum sa insonorizezi usile, si sa nu faci incinta la difuzoare( te rog sa ma contrazici daca gresesc), pentru ca un difuzor nu o sa redea sunetul la potential maxim, prins in fata de usa( din nou, te rog sa ma corectezi daca gresesc). Te asigur ca daca opresc wooferul, am medii si inalte, si nu numai galagie. Astept sa vad ce solutii ai adoptat tu in solutionarea problemei. Vorbeam de solutii convenabile si ca pret dar si ca rezultat.
A539
QUOTE(211CFL @ 21 Jan 2011, 00:18)
daca vrei sa ai sunet puternic si clar pe usile din fata poti sa faci ce am facut eu...foarte usor cu un "soricel" si o bormasina biggrin.gif
daca nu te multumesti cu "print-urile" am pus si video asta...
ma astept si la pareri de gen "ce taran de bucuresti"...da nu ajungeau doar doua tongue.gif

*




ai incercat pe cele ovale sa le pui in locul celor rotunde?as vrea sa le scot si eu pe cele de pe spate (am ovale pe polita) si sa le pun pe usile fata pentru ca cele de pe fata ale mele de 13 sunt slabe rau.In plus ovalele pe spate nu se mai aud pentru ca rupe subwooferul ...cele de 13 rotunde nu se pot pune pe portierele spate?
Scaunele fata nu acopera sunetul dat de acele boxe ovale puse pe portierele fata?
211CFL
n-am incercat si nici nu o sa incerc,nu se potrivesc deloc invers,acopera o parte din sunet...simti vibratii pe scaun,dar totusi...fac o mare diferenta.te-ai gandit sa lasi basu mai usor,si sa dai inaltele mai tare?fa niste reglaje la cd player sau casetofon,sau pick-up ce ai in masina tongue.gif
marius80_eugen
In usile fata trebuie difuzoare fara twetere in ele , pentru ca tweterele trebuei sa stea pe bord , cat mai sus , nu jos la picioare . Nu ma apuc sa fac poze pentru nimeni . Fiecare poate sa citeasca si are destula imaginatie sa-si faca propriile instalatii la difuzoare .
Daca toti copiam unul de la altul nu ajungeam nicaieri , nici un progres ! Improvizati , incercati , modificati , progresati , ajustati !
shake - am mai spus ca iti trebuie difuzoare cu sensibilitate mare , mai mare sau egale cu 93dB ! Ce ai tu sunt cam "nesimtite" si vor putere mai mare decat poate da playerul . Nu sunt fan Sony , dar nu el este de vina in primul rand , ci difuzoarele . Scapa de marca Sony din masina ! Ce e bun e foarte scump si ce e ieftin e foarte prost . ( asta e Sony )
Se aude infect pt ca difuzoarele de la un anumit volum incep sa primeasca distorsiuni mai mari decat semnalul curat , pt ca difuzoarele necesita putere mare , iar playerul nu are de unde sa le-o dea . Cand difuzoarele se vor multumit cu putere mai mica ( sensibilitate mare a lor ) atunci vor merge perfect si clar pana la puterea lor maxima ( indiferent daca este de 40 de W rms sau 80 W rms )

211CFL - intotdeauna vor fi carcotasi , deci nu-i baga in seama . Daca tu esti mandru ca ti-a reusit e f bine . Totodata daca stii ca se poate sa arate ca aspect si mai bine , atunci lucreaza la asta . Cauta gliza difuzoarelor , imprivizeaza si totul va arata MULT mai bine . Incearca sa folosesti holsuruburi lungi sa prinzi macar 2 direct in tabla , nu doar in plastic ! Pe viitor cauti difuzoare pe o singura cale , fata twetere incluse , pui separat twetere cu filtre sau chiar fara daca ai la player filtre si vei ramane uimit cum se poate auzi de la acelasi player sunetul !

Adiz - ideal ar fi ca din incinta usii sa faci o incinta la difuzoare , problema mare este ca acea incinta este mai mare decat are nevoie acel difuzor si mai mult este o "incinta" variabila , pentru ca se modifica odata cu miscarea geamului . Poti face din usa o incinta , dar este mult de modificat la ea , ingreunezi usa foarte mult si o dai in diverse complicatii .

A539 - NU are rost sa strici aspectul usii cu difuzoare ovale ! NU are rost nici sa pui difuzoare in usile spate ! Scaunele chiar acopera acele difuzoare suplimentare de pe usile fata montate la extremitatea usii ! Greseala asta este aproximativa cu ce vrei sa faci tu ...
Daca puneti maximul puterii playerului intr-un set audio de difuzoare pe fata ( 2 medii , 2 twetere si filtrele corespunzatoare ) NU este nevoie de alte difuzoare in usile fata sau usile spate ! Mai multe difuzoare nu inseamna mai multa putere reala ( SPL ) in masina !
Mai mult de 2 difuzore de 16,5 fata si 2 x 16x9 polita spate NU are rost sa puneti pe un player ! Daca nu ati auzit ce se paote scoate din aceste difuzoare "maxime" atunci cautati si ascultati , dar bagati banii in difuzoare calitative , NU in mai multe difuzoare proaste !
A539
tot ce am pe masina e o linie xpload plus amplificator si subwoofer blaupunkt singura problema e ca boxele de pe fata nu le mai aud deloc..dar de loc.chiar daca scot subwooferul (la inceput nu il aveam) cele de pe spate acopera total..cred ca le-am luat prea puternice,diferenta e prea mare(45w fata si 90w spate)
211CFL
ai incercat sa vezi daca e vreun fir scos?


marius am si doua tweetere care vin pe bord,da a fost problema cu firele,nu mai stiam unde sa mai leg...si asa pe fata am doua boxe pe un canal,deci se aud cam la jumatate.ce spui tu am vazut la un prieten care are o 1310 din 2000 a cumparat'o foarte intretinuta cu sistem audio bine pus la punct.tweetere pe bord,boxele de 13 pe fata si doua ovale pe spate,se auzea super smile.gif.si daca o vezi acum zici ca e tomberon pe roti,lovita piese lipsa,jegoasa...
marius80_eugen
A539 - difuzoarele tale sunt puse numai ca sa iasa la numar , nu ca le-ai calculat cumva sau le-ai gandit ca sa se "inteleaga" intre ele . Probabil ca cel de pe spate au sensibilitatea mai amre si , desi au putere RMS mai mare, tot pot sa beneficieze mai mutl de puterea reala a playerului , apoi e clar ca difuzoarele de pe fata nu sunt instalate corespunzator , usa nu este isonorizata si nici playerul setat astfel incat sa se auda normal in masina .

211CFL - Nu vad ce legatura are audio cu starea acelei masini . Daca primul proprietar a avut grija de masina si a doilea nu a avut ... asta e , se mai intampla .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.