Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distributie solenza 1.4 MPI
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3
hhd_0
Ma apropri de 60.000 KM si trebuie s-o coafez cu distributie noua !

Rola+curea de origine sunt 200 lei facute de nush ce firma...sa-i zicem firma MIHAI !

Pachetul de origine are holograma si renaul pe el !

Tot firma MIHAI vinde aceasi curea si rola la 150 lei , identice , mai putin cutia !

Sa existe diferentza intre cele 2 curele , desi scrie acelas lucru pe componente ?


2 colegi de ai mei au si ei solenza , si nu au schimbat pompa apa si merg cu ele bine-meci ! ( vreo 2,5 mil pompa )


Acum cred ca as face si eu ca ei , mai ales ca am citit pe aici ca dupa incoluirea pompei nu s-a pus suficienta pasta sau mai stiu eu garnituri si acum pierde lichid de racire !


Ce riscuri am daca nu o schimb ?
vallyyy
Concret nu ma pricep la ambalajul distributiei , eu am luat originala pe care scria powergrip /MADE IN FRANCE .......pretul pe original stiu ca este intre 185-200 lei difera de la magazin la magazin ....cat despre pompa de apa parerile sunt impartite , multi nu le-au schimbat la 60 000 pentru ca ar tine 120 000 ,multi pentru siguranta sporita au facut si pasul asta ,vezi ca mai sunt topicuri pe aici cu subiectul pompa de apa ......dar sa stii ca si daca ai ghinionul sa inceapa sa curga e nasol , daca nu intervii lichidul de racire se scurge pe rola intinzatoare si o gripeaza rezultand o ruptura de toata frumusetea a curelei de distributie (supape strambate etc). sleep.gif
ramsen
alo...pitestenilor??azi ma duc pe Dumbravei sa cumpar bucsile bara stabilizatoare si intreb de kit distributie...eu de la un singur magazin cumpar piese pentru solenza...
211CFL
inca un topic cu distributia...eu acum am facut fix 83000,si nu o am schimbata.totusi nu te sfatuiesc sa mergi atat cu ea.eu o fac luna viitoare,ca nu mai tine,stau mereu cu gandul la cureaua aia.e recomandat sa schimbi si pompa de apa,dar se poate si fara.eu prefer sa schimb si pompa,am un mecanic f priceput mi-a spus ca am nevoie de doar 350 lei cu tot cu manopera
wheelman2011
@211cfl daca ai mers 83000 km fara sa o schimbi te-ai cam riscat si crede-ma ca nu prea se merita ca daca se rupe poti sa faci praf motorul
@hhd daca tot umblii la distributie e bine sa schimbi si pompa nu de alta dar daca te lasa dupa aia trebuie iar sa platesti manopera ca si cum ai face distributia si oricum de gasit sigur o gasesti undeva la 150 lei.
211CFL
wheelman stiu foarte bine.cred ca am avut noroc pana acum biggrin.gif peste 3 zile imi expira dovada de 15 zile.deci masina o sa stea sad.gif si pana la salariu... atunci o sa o schimb si o sa imi iau si permisu inapoi smile.gif
wheelman2011
da pai chiar ai avut noroc, ca eu am vazut curele rupte la 70000 de km, deci sfatul meu e sa nu mai mergi cu masina pana nu faci rost de bani sa-i schimbi distributia, ca daca se rupe e nasol, un prieten la un 16v de Opel din 16 supape a strambat 15 si a avut totusi noroc ca nu a distrus chiuloasa, deci mare grija cu distribuita ca te costa dupa aia de te usuca.
DjAngelvsSatan
A implinit si-a mea 120mii! wub.gif
A luat pt distributie asa:
-Kit distributie Power Grip (aceeasi care fac si pt Renault - sunt identice si cureaua si rola) cu 165 Ron fata de 190 cel in cutie Renault...asta are cutia rosie,
-curea alternator 25 Ron - originala,
-curea accesorii (AC) 32 Ron originala,
-antigel de la Renault 20 Ron/litru (3 litri si bidonasul este albastru inchis)
.....iar pompa de apa nu am luat-o originala...dupa mult ''research'' m-am lasat convins sa iau HEPU 160 Ron fata de cea originala de 280 Ron...sunt nemtesti si fac cel mai mult pt Audi si VW....dar nu vine cu garnitura aceea rosie cu care vine cea de fabrica si are palele de metal; sper sa fie buna cum am citit in review-uri...inca nu le-am montat, dar daca sunt probleme....SI SPER SA NU biggrin.gif ...va anunt!
Si revizie: Ulei Castrol Magnatec 10w40 31 Ron/litru sau bidon de 4l la 110 Ron, filtru aer combatibil 23 Ron, filtru ulei original 17 Ron, filtru polen 26 Ron
-distributia -442 Ron
-revizia -410 Ron
211CFL
de kit-ul asta ce spuneti? http://pieseauto.bizoo.ro/vanzare/870542/K...inal-Renaultsa sa ma incred in el? scrie "reno" pe toata cutia,dar or fi originale si bune ?
abc
vezi ca ce a recomandat DJ eu zic ca e foarte bun....pret/calitate..am cautat firmele pe net si nimeni nu se plange...

la distributie eu am klaxcar...pompa/curea..si nu am nici o problema pana acum.doar ce am pus apa distilata si antigel..dupa ce am schimbat
Bogdan90
117500km si azi am sesizat ca imi curge pompa de apa. Nivelul din borcan nu se observa ca e scazut tare, dar nu ma mai plimb cu ea asa. Maine ma duc la shopping si luni o schimb. NAsol ca numai ce i-am bagat antigel. Daca ii dau drumu de la furtunul radiatorului si il recuperez, se mai pierde ceva cand schimb pompa de apa?
alexandrusiri
poti incerca sa recuperezi cat poti pe la furtunul de la radiator si pe la termostat.eu cand am schimbat termostatul pe acolo am scus ca 1,5 litri de antigel fara sa mai scot prin alta parte.poti incerca si asta sa vezi cat scoti si apoi mai cumperi diferenta pt ca pe la pompa din cate stiu daca e sa curca nu ai cum sa il salvezi.
Bogdan90
Mai am aproape 2l de antigel amestecat cu apa. Am cumparat 3l de antigel si 3l de apa. Mi-a intrat 4l si inca putin din astia 2l. Am mai facut cu masina in seara asta vreo 25km. Cand am ajuns acasa, m-am uitat la nivelul antigelului si nu era scazut. Oricum incerc sa evit sa mai merg cu ea pana luni. Poate sa prelinga antigel pe cureaua de distributie (cel mai probabil a prelins deja daca arunca si afara) si sa o manance antigelul, sau sa o inmoaie cumva si e grav. Sau pot sa pierd tot antigeul si sa ma lase in camp fara lichid de racire. ohmy.gif
djasu82
schimbi distributia pompa de apa si golesti tot antigelul , faci rost de cel G20 ala rosu rozaliu si nu mai ai probleme. Eu am de un an jumate G20 in instalatie si nu are nici pe draqu. Temperatura in primi 2-3km ajunge la optim si pe timp vara - iarna.
Riscul intradevar e sa iti cada pe curea si faci praf distributia si vei plange de 11 -12 milioane pe putin.
Bogdan90
Nu am de gand sa cumpar alt antigel ca numai ce l-am pus. Vreau sa il recuperez cat pot si mai completez daca e cazul. Am cumparat azi kit distributie powe grip cu 95ron. Pompa de apa Global cu 125 ron. Scrie pe cutie made in ECC. Stie cineva ceva despre firma asta? Global auto parts. Pe cutie scrie pompa de apa renaul clio symbol. Pun si cateva poze cu pompa de apa.
bogdanelkva
Din pozele tale se vede ca sunt diferite,doar prima pare ca se potriveste pe Solenza. wub.gif
Bogdan90
Pai a2a e poza din spate. Are paleti din fonta. De ce sa nu se potriveasca?
bogdanelkva
Da,scuze,m-am grabit,eram obisnuit cu paletii tot de aluminiu cum sunt la cea originala... rolleyes.gif
Bogdan90
Pe surubul de langa rola pompei ce vine montat? Asta e prima distributie care o voi monta rolleyes.gif
bogdanelkva
Rola de intindere a curelei de distributie.
Bogdan90
Am schimbat distributia! Nu doresc la nimeni ce distractie am avut eu azi. Pompa de apa era pentru reno clio symbol si nu se potrivea.

1: avea paletii mai inalti decat cei originali si nu intra in bloc
2: niste varfuri agatau in chiuloasa.

Prima data am inspectat ochiometric paletii, mi s-au parut la fel, asa ca am taiat cu flexu varfurile care atingeau in chiuloasa. Nu influenta cu nimic functionarea.

Dupa am constatat ca nu intra in blocul motor! huh.gif Am luat pompa, m-am dus la magazin si le-am zis ca nu se potriveste si ca vreau alta. Cu speranta sa nu observe adaptarile ph34r.gif laugh.gif . Mi-au schimbat pompa, de aceiasi firma, doar ca alt model. Au zis ca doar astea 2modele le au. Asta s-a potrivit. Am schimbat si simeringul palier pentru ca pierdea ulei serios, si daca tot l-am schimbat pe asta, l-am schimbat si pe cel de la axul cu came. Aici surpriza. Fulia nu avea nici o tesitura sau santuletz in care sa intre pana care vine pe axul ei, si pana aia rupta. Era atat de slaba, parca era fonta. Am facut eu in santuletz cu bormasina si am pus alta pana acolo. Deci pana la urma am reusit.

Ce nu sunt lamurit. Dupa ce am adus fulia mare si roata dintata de pe axul cu came la punct, am pus cureaua, am intins-o si am invartit motorul. Semnele de pe curea nu mai vin pe semnele de pe fulii. Am scos si am mai pus o data cureaua. Exact la fel. Si nici cureaua veche nu era pe semne. Motorul functioneaza exact ca inainte.
bogdanelkva
Nu ai dat jos fulia de pe roata dintata a arborelui cotit?
Bogdan90
Ba da! Am schimbat si semeringul.
george_scala_2004
QUOTE(Bogdan90 @ 13 Nov 2011, 12:48)
... Am cumparat azi kit distributie powe grip cu 95ron...
*



Salut,

Da, intr-adevar probleme...Totusi, cum de ai obtinut un asemenea scorla kitul power grip ? Rola ce marca este ?

Bafta multa,
Bogdan90
Rola este koyo made in japan parca si cureaua gates made in france.
george_scala_2004
Foarte interesant...pretul...nu de alta da' pe la noi prin sat, si aici, la bursa, pretul unui asemenea kit - curea Gates + rola Koyo - se invirte pe la 140 - 150 lei...
Bogdan90
Eu atat am dat pe el. La acelasi magazin am vazut ulei de motor elf evolution ST, bidon de 4litri 75ron. Cand eu la ultimele 2schimburi am dat 100ron smile.gif
aliosha
fratilor luminati-ma si pe mine... numai reprezentanta dacia ofera garantie de 3 luni la manopera si 1 an la piese, sau la alte service uri e altfel??? treaba cu 60000 km sau 4 ani perioada de garantie pentru kit distributie e un basm sau la ce se refera, ca nu mai inteleg!!!?? am patit necazuri mari cu distributia asta si vreau sa ma "destept" macar acum, dupa ce am bagat o gramada de bani! wacko.gif blink.gif
EUGEN2008
Tu amesteci garantia data prin lege (3 luni manopera- 1 an piese) cu termenele recomandate pentru revizii. Fabricantul recomanda schimbarea lor la 60 mii sau 4 ani ca atata considera ei ca sigur rezista cureaua in conditii normale de utilizare. Dar daca de exemplu se rupe cureaua la 1 an jumate de la schimbare si 10.000 km de folosinta , atunci esti bun de plata. E pur si simplu ghinion si nu-si asuma nimeni nici o vina, nici fabricantul si nici cel ce-a montat cureaua.
mecanicosu
A schimbat cineva distributia pe cont propriu intrebare.gif (nu la servis) La mine se apropie de 120000 si vreau sa o schimb eu
aliosha
toate sunt facute cu cap bag de seama, insa in defavoarea cretinului, adica eu... mi a fost data garantie 100 000 km dar in limita a 1 an (nr de km care poate doar un tir ii poate face in decursul asta de timp, eu in nici un caz). este a 3 a oara cand schimb pinionul de la arbore, si tocmai din aceasta cauza m am dus la reprezentanta, satul fiind sa tot arunc banii pe fereastra. am crezut ca o sa mi se ofere o garantie corespunzatoare, din punctul meu de vedere de 60000km sau 4 ani, dar se pare ca m am inselat. inca o zi care ma face mandru de tara mea blink.gif
bogdanmardare
@ mecanicosu: Da, exista si topic dedicat: asta. Spor la citit, sunt multe informatii interesante acolo. Sunt descrise si problemele specifice aparute, feed-back de la cei care au facut operatiunea urmand tutorialul, diverse intrebari si raspunsuri.
klaus
aliosha: ai putea sa spui (poate chiar sa si pui pe aici documentul) unde ai citit tu ca distributia are garantie 60.000 sau 4 ani?
shade4free
eu am schimbat intr-un garaj la un baiat(el a muncit,eu am privit)
hai sa spun,parca am mai spus
prima data am schimbat doar rola si cureaua,nu erau de origine,parca facute in germania.nu am schimbat pompa .Masina avea pe bord 80 de mii,cat de adevarati numai bunul D-zeu stie
Intr-un an jumate,am facut cam 70 de mii
Tot in acelasi garaj,acelasi baiat,am schimbat cureaua,rola si pompa,de aceasta data toate de origine
Pompa veche,numai eu am mers cu ea 70 si ceva de mii,era beton,nu joc,nu huruit,nu picata,deci sigur pompa ar merge la doua schimburi
Cureaua pe care am dat-o jos dupa 70 de mii,era aproape noua,nu crapata,nu imbatranita,curata,curata
Acum trageti voi concluziile
Stiti cum este producatorul, spune ce spune, ca trebuie sa vanda,
Dar daca nu schimbi si se rupe? mad.gif
Eu tot la 60 de mii sau un pic peste am sa schimb
Bafta si multi km
aliosha
QUOTE(aliosha @ 29 Feb 2012, 12:00)
... am crezut ca o sa mi se ofere o garantie corespunzatoare, din punctul meu de vedere de 60000km sau 4 ani...
*



nu am mentionat ca am citit nicaieri treaba asta, pur si simplu am crezut ca asa este normal sa se ofere.
klaus: dar poate imi poti explica si mie de ce mi s-a oferit o garantie in limita a 100 000 km in decurs de un an si nu mi s-a putu oferi o garantie de 60 000 km in limita a 4 ani?
klaus
Asta nu-ti pot explica, intreaba-i pe aia de la Dacia, ca ei ti-au facut "oferta" asta, nu eu.
EUGEN2008
aliosha , masina de noua a avut 1 an jumate garantie si tu vrei 4 ani la piesa de schimb? radmasa.gif ce-i mult e mult! Garantia la piesele dacia e prin lege 1 an de zile , lucru care probabil il scrie si pe factura si deviz de lucrari sau ce-ai mai primit tu pe acolo si care probabil le-ai si semnat , deci nu inteleg ce pretentii ai acum , apropos: dupa ce-ai facut lucrarea ai inceput sa te interesezi? Daca asa e legea pieselor de schimb pentru toata lumea tu ce-ai putea sa faci? Sau ce-ar putea sa faca aia la care ai fost tu cu masina ? Sa-ti faca o garantie speciala in functie de dorinta ta?
aliosha
daca citesti cu atentie primul meu post din acest topic, poate ai sa intelegi ce "pretentii am acum", daca ai chef de mistouri la adresa mea mai bine nu posta. pur si simplu am intrebat daca aceasta perioada de garantie care mi a fost data mie se aplica si in alte service uri sau e altfel si am mai intrebat de asemenea daca 60000 km sau 4 ani reprezinta o garantie sau nu. alte "pretentii" la momentul asta nu am si sunt constient ca legea lor nu se schimba in functie de "dorinta mea", insa speram sa aflu care sunt legile si prin alta parte...
BoomPunk
Am schimbat eu distributia unei supernove,ajutat de inca un baiat,sub directa supravaghere\indrumare a unui mecanic auto batran si priceput.Nu-ti trebuie decat ceva scule,si cred ca vreo 2 cricuri si o bucata de lemn pentru a fi pusa intre motor si cric cand e nevoie.Nu am avut nevoie de rampa,elevator sau altceva dotari de service.Nu e greu deloc,as putea sa zic ca e chiar destul de putin complicat,mai greu e prima data,pe urma merge ca unsa treaba.M-am julit un pic pe maini,m-am murdarit,dar am avut satisfactia lucrului facut cu mainile mele,iar tot atunci am descoperit ca distributia veche la acea masina fusese montata gresit,era cu un dinte inainte de semn.Mergea bine si asa,dar a mers mai bine ulterior cu distributia montata la semne.
Daca se doreste schimbarea de unul singur a distributiei,se poate citi si invata cu succes tutorialul de la sectiunea DaciaClub\Tutoriale .

Bafta!
bogdanelkva
QUOTE(aliosha @ 29 Feb 2012, 14:21)
si am mai intrebat de asemenea daca 60000 km sau 4 ani reprezinta o garantie sau nu.
*


Nici pe departe o garantie.E mai degraba un interval recomandat de producator pentru folosinta pieselor respective,la fel cum e pentru antigel,lichid de frana...O placuta de frana o schimbi cand a ajuns la limita de uzura,daca nu se uzeaza poti sa o tii si zece ani (daca te tine si ea tongue.gif ).
Si eu m-am saturat de platit manopere la service-uri,am studiat tutorialul cu distributia si in ianuarie,am schimbat si distributie si pompa de apa in garaj,doar un vecin m-a ajutat cand am intins cureaua,el mi-a strans rola.Garantie?Ce garantie dom'le? radmasa.gif Sunt destule cazuri cand s-a rupt cureaua montata in service,deci nu sunt ei perfecti.Daca o sa am "norocul" sa mi se rupa distributia in drum,o sa strang motorul de gat si oi baga mana adanc in buzunar. tongue.gif
In loc de garantie,am semnat pe o eticheta pe care scria "Timisoreana 2,5L". blink.gif
Maskatu
Sunt destui care au schimbat-o singuri insa trebuie sa ai un minim de habar despre scule si desfacut suruburi. Mare inginerie genetica nu este, insa exista riscul sa nu o intinzi cum trebuie si sa sara de pe punct, si sa faci muci motorul.

@aliosha: ai fost la service? Cat ti-au cerut pentru manopera inlocuirii distributiei?
aliosha
200 lei
Maskatu
Mhmm, ca de obicei, mai mult decat piesele in cauza. La un service de cartier probabil costa 100-150.
EUGEN2008
aliosha - nu fac nici un misto , ba chiar ti-am raspuns foarte clar si precis la primul tau post. Dar am senzatia ca tu esti putin "contra" , ca nu vrei sa accepti faptul in sine si ca ai vrea un fel de garantie peste garantia legala ce o are toata lumea.

Maskatu - aici vorbeam de garantie , de faptul de a circula linistit macar 1 an de zile . Ca asa oricine poate sa mearga la un service de cartier , sa plateasca (de multe ori fara factura ) jumate pretul de la dealer si in final sa nu aiba dreptul la nici o garantie, poate una verbala sau de "bun simt" in caz ca se intampla ceva. Sa-l vad eu pe patronul ala de service de cartier care-ti da distributie-supape- garnitura chiulasa pe banii lui , in caz ca s-a rupt distributia pusa de el si tu nu ai nici o factura cu care sa-l "santajezi" , in cel mai fericit caz o sa-ti dea distributia , nicidecum celelalte piese care s-au defectat. Iar despre reparatia in parcare nici nu mai pomenesc...
marius80_eugen
Corect , diferenta nu este mare , dar problema cea mai mare este de fapt ce scule folosesc .
Eu la distributie , accesorii si alternator , merg sa-mi stranga / tensioneze curelele exact cat trebuie , atfel exista riscul sa se intample altele mult mai rele decat a pierde 50 ron la manopera . Eram sa schimb si rulmentii de la alternator si compresor din cauza unui idiot care tensionase prea tare curelele ... asa ca merita sa dai un ban in plus daca are scuelle nesesare si face totul ca la carte .
Razvan81
Ca veni vorba de distributie, eu am schimbat-o la un service dacia undeva la Delfinului (pt cine e din buc) ca si costuri manopera a fost 200.88RON iar kit-ul de distributir plus cureaua de la alternator 381.57 in care au intrat si 3 lavete( probabil au sters ceva pe acolo)
Ca veni vorba de garantie iata ce zice pe factura:
Garantia lucrarilor de service si reparatie auto este de 90 zile(3luni)
Garantia pieselor de origineeste de 12 luni in conformitate cu declaratia producatorilor
Deci fiecare intelege ce vrea din asta, eu prefer sa merg la service pt lucrari mai complicate tocmai pt aceasta garantie plus ca acei mecanici au in dotare toate sculele necesare si te mai si lasa sa te uiti la ei in timp ce-ti lucreaza la masina, chiar daca este ceva mai scump decat un service de cartier sau la mecanicul din colt, macar stau linistit ca nu mi se rupe cureaua dupa nu stiu cati km si f**t motoru!
O sa incerc sa atasez factura daca pot!
Pana atunc bafta tuturor si la cat mai multi km linistiti!
Razvan
marius80_eugen
kitul de distributie si cureaua de alternator nu trebuiau sa depaseasca 2 mil ... de acolo si pretul umflat .
Masina nu este noua si in caz de rupere si f....e a motorului , nu se apuca nimeni sa-ti schimbe nimic , cel mult doar kitul distributie , restul te costa tot pe tine .
Uita-te pe la topicurile de Sandero sa auzi patania unui coleg cu Sandero , caruia i s-a rupt cureaua si s-au dus multe prin motor , iar la reprezentanta si s-a spus ca nu a folosit corespunzator masina , omul precizand ca nu a facut altceva decat o frana de motor pe la 3000 rpm , fapt care nu putea oricum fi dovedit.
Daca tu vrei sa dormi linistit e una , eu personal n-as dormi de oftica , ca am dat 6 mil in loc de 3, in banii aia putand sa intre si un ambreiaj , cu tot cu schimbat , chiar daca nu era de origine. Si cu toate astea nu am auzit nimic de pompa de apa si cureaua de accesorii ( adica cealalta , nu cea de alternator ) , care sunt separate si in mod normal trebuiesc schimbate la 60.000 km . Oare acum mai dormi la fel de linistit ? icon_mrgreen.gif
Razvan81
M-ai calmat de tot, sincer doh.gif Dar spune-mi si mie te rog unde schimbi tu kit-ul de distributie cu 300ron cu tot cu manopere?
Nu de alta dar daca tot am fost tampit, macar sa nu raman asa, mai evoluez si eu!
Stiu ca sunt afon la masini, si sincer de cureaua de accesorii...hm...habar nu aveam de ea, pompa de apa stiam ceva, acum am in plan sa o schimb si pe aceea!
Ms de info;)
klaus
QUOTE(Razvan81 @ 5 Mar 2012, 18:55)
unde schimbi tu kit-ul de distributie cu 300ron cu tot cu manopere?
*

Si eu sunt curios. Da'sa fie cu garantie si tot tacamul, nu in canalul din colt.
Iulikk
Schimbati-le ma in reprezentanta. Macar distributia. Si asa o schimbati o data la 3-4 ani...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.