Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se deschid usile in mers
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
limodriver
salutare tuturor sunt nou si e prima oara cand postez. am o problema despre care nu am vazut sa scrie nimeni. in mers peste viteze de 70 km/h la gropi sau denivelari se intampla sa se deschida cate o usa din fata, mai exact nu de tot doar scapa primul scat si zdrangane usa. nu a mai patit nimeni asa ceva ?
se va rezolva daca schimb incuietorile sau e din alta cauza ?
bogdanelkva
Nu am mai auzit de treaba asta.Eu as slabi cuiul de pe stalpul masinii,l-as ridica si apoi strans la loc.E posibil sa se fi uzat.Si vezi poate s-au slabit suruburile care strang incuietoarea pe usa,eu asa am patit. smile.gif
fastbot
Eu am mai auzit de treaba asta! (mai exact la mine) Cauza a fost broasca aplicata lateral pe usa, care agata cuiul de pe stalp. Deci schimba broasca...
limodriver
multumesc pt raspunsuri. banuiam ca e de la incuietori dar voiam sa mai aud daca au mai patit si altii aceeasi treaba la solenza. eu mai pateam asa la munca cu un renault master (maxi-taxi)
alexsandu
QUOTE(fastbot @ 22 Jan 2011, 09:15)
Eu am mai auzit de treaba asta! (mai exact la mine) Cauza a fost broasca aplicata lateral pe usa, care agata cuiul de pe stalp. Deci schimba broasca...
*




Si cam cat costa brasca aia. Sunt proprietar proaspat si vad k am si io beleaua asta, pe langa altele......ca m-au omorat astia cu preturile la piese. Nu mai pot.
La mine face doar la sofer....k a fost masina de un om....restu' sunt ca si noi.
B.06.DAN
suruburile care tin brosaca fixata de usa, in timp se slabesc (mai ales ca sunt supuse la socuri de usi trantite).
Solutia este sa se unga partea filetata a fiecaruia din ele cu solutie de asigurare filete Loctite 262, sau alt adeziv pebtru fixare asamblari filetate (Nu Picatura sau din cele permanente, ca mai demontezi pe urma cu dalta).
Se desurubeaza complet unul din suruburi (nu amandoua odata) celalalt ramanand sa tina broasca pe usa, se degreseaza gaura cu un betigas inmuiat in solvent, se degreseaza si filetul surubului, se pune o picatura de Loctite pe filet si se baga surubul la locul lui, strangandu-l. Se repeta operatia cu al doilea surub (primul ramanand sa tina broasca pe usa).
Adezivul polimerizeaza rapid iar suruburile nu se vor mai slabi accidental. In schimb, ele vor putea fi desfacute, normal cu surubelnita.
ATENTIE! Sa nu desfaceti amandoua suruburile odata (cum am facut eu, din greseala) ca broasca nu se mai poate pune la loc decat cu ceva mai mult efort si migala.
GL 01 NJL
La dacie te astepti la absolut orice smile.gif)
DFA46
ia un imbus si stringe broasca de pe usa ,nu stringe foarte tare dar cat iti permite ,ai sa vezi ca apoi nu se mai deschid in mers,vezi ca daca pui vasilina sau alceva intar praf in ele si pe urma cand o speli la rece iti ingheata ,costa foarte mult sa cumperi noi cu respect dfa46
matesan adrian
poate e de la balamale . Boltu de la balamale sunt uzate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.