Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se pot pune ceasuri de dsn pe nova?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Virusux
am si eu o intrebare care stiu ca sa mai discutat ,vreau sa imi pun ceasuri de dsn pe nova .vreau sa stiu daca se potriveste si ce modificari trebuie aduse pentru a functiona. Detaliati va rog.
Stima tuturor care ma sfatuiesc si nu numai.
harry
Salut.
Din cate stiu, nu se prea pot pune ... DAR daca-mi aduc bine aminte, exista nove cu bord de SN... ultimul lot parca a iesit din fabrica cu modelul asta de ceasuri...
vallyyy
Am un tovaras de are ceasuri de supernova pe o nova carburatie ,concret este ca turometru si kilometrajul merg ,insa ceasurile de apa, ulei si benzina degeaba sunt puse , cel putin cand aprinde farurile urca ceasul la antigel de zici ca fierbe.....el a si patit-o din cauza ceasurilor ,a fiert motorul nu a stiut si a ars garnitura ,parerea mea e sa le tii pe ale masinii ,sa-ti indice apa ,uleiul si benzina pana la urma astea sunt critice
Virusux
vroiam sa imi pun modelul de dsn ca am suport de ceasuri pe stalp si nu vreau sa le anulez pe cele de benzina si voltmetru.Teoretic este aceiasi instalatie electrica ca novele care au ceasuri de dsn din fabrica.Stima
x.fun
se poate pune.

Nova GTi si GLi au ceasuri modele care sunt si pe supernova.

Impropriu spus "daca se poate pune ceasul de supernova pe nova"...nova e aparuta inainte la supernova smile.gif

deci....supernova e cu elemente de nova...
BLUE R 19
QUOTE(Virusux @ 22 Jan 2011, 15:45)
am si eu o intrebare care stiu ca sa mai discutat ,vreau sa imi pun ceasuri de dsn  pe nova .vreau sa stiu daca se potriveste si ce modificari trebuie aduse pentru a functiona
*



Se poate ca doar a fost intai pe Nova din '99...dar este un tablou inferior cu mai putine ceasuri, fara presiune ulei, fara voltmetru. iar daca e de la SN de baza are doar vitezometru radmasa.gif.Plus ca la Nova martorii importanti sunt chiar la indicatorul cu pricina. Si aspectul general la Nova este unul reusit... cu cele doua indicatoare principale clar conturate. minusurile celui de nova sunt ca are finisajul mai grosolan si iluminarea cam deficitara, dar astea se rezolva.

Mai sunt si niste aspecte de mandrie: cel de SN este turcesc(takosan) iar pe Nova romanesc; la Nova turometrul indica maxim 8000 rotatii pe cand la SN 7000.
Virusux
adica sa inteleg ca nu o sa-mi indice corect turatia motorului?
danciusergiu84
in primul rand turometrele de pe motoarele cu injectie nu merg pe carburatie si vice-versa

cred ca sunt nove cu bord tip sn care sunt pe carburatie, acelea au turometru bun
b 45 bwy
sa vad eu ca ajunge una la 8000 rpm si idau foc la a mea radmasa.gif ,apropo eu am ceasuri ca la supernova si sunt marfa cred ca se potrivesc,in afara de injectie ce diferente ar fi?

25 Jan 2011, 00:36:
firul de la turometru parca nu vine p carburator ci pe bobina,si cred ca si sn are bobina nu?deci?
danciusergiu84
la carburatie turometrul se leaga la ruptor (platina), la injectie la ecu, astfel ceasurile au rezistenta de intrare diferita si sunt etalonate in alt fel...
x.fun
QUOTE(danciusergiu84 @ 25 Jan 2011, 14:14)
la carburatie turometrul se leaga la ruptor (platina)
*



parca se leaga la minusul(-) de la bobina de inductie...si e firul maro...asa stiu biggrin.gif sau cel putin acolo era prins la mine biggrin.gif
b 45 bwy
parca se leaga la minusul(-) de la bobina de inductie...si e firul maro...asa stiu sau cel putin acolo era prins la mine




acolo e si la mine
danciusergiu84
pai minusul vine de la ruptor (platina)

doar plusul e permanent prin contact
Virusux
si vine si la suruburi sau tre sa ii fac modificari ca sa prind bordul?
Virusux
nu ma mai ajuta nimeni?
bogdy87tds
io am un GTi si am pus ceasu fara improvizati

toate merg corespunzator

inclusiv becurile
Virusux
da,dar eu am modelul de ceasuri ala normal.Tu de care ai avut de sau potrivit?
nova tuning
salut, ceasurile de dsn intra in bord fara modificari, eu vreau sami pun si am ceasurile de dsn, asa ca am probat si intra in bord, dar ii contrazic pe multi care au zis k merg fara modificari la mufele ce intra in ceasuri, ptr ca la nova, sau nova gti cum este a mea am 4 mufe ce intra in ceasuri si la bordul de ceasuri de dsn ai doar 3 mufe, daca era sa fie ambele cu 3 mufe imi puneam demult ceasurile de dsn pe a mea, k sincer cunosc foarte bine masina si numai eu o repar, da aici la instalatia de la ceasuri mam blocat nu mai stiu. oricum , ajung cat de curand acasa si te sun virusux, poate o rezolvam amandoi cum ai zis u. stima.
Virusux
k. astept nova tuning.ajut si eu cu ce pot
nova tuning
ok, mersi mult, sper pe joi sa ajung acasa ca imi este dor de masina laugh.gif

app, daca vrei lasami si id tau prin privat sau aici cum vrei sau da add la vyorel_bayat_finutz sa mai vb. stima.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.