Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: din ciclul unde gasesc - mouse wirless cu fir
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
zax
M-am tot ferit de mouse-urile wireless ca sa nu stau cu grija incarcarii acumulatorilor, erorilor de comunicare intre mouse si stick-ul din calculator, etc (lucrez cu programe grafice, mouse-ul mi-e indispensabil).
Acum insa am primit un mouse care are o mufa usb si un cablu retractabil pentru cazul in care n-as vrea sa-l folosesc wireless. Cand e conectat prin cablu la calculator se incarca si acumulatorii din el.
Problema ca e minimouse si e prea incomod de folosit toata ziua... nu stiu nici de cine e facut, e un produs promotional si e inscriptionat numai cu numele firmei de la care l-am primit... Are cineva idee unde as putea gasi asa ceva (de preferat) la dimensiuni normale, ca gogu n-a prea fost de ajutor?!

Multumesc
corbex
Am vazut la chioscurile astea de pe strada, care vind rahaturi de doi lei, exact ce spui tu. Firmele mari n-au in oferta? Folosesc unul bluetooth, cu baterii normale, de vreo doua luni nu da semne de oboseala, n-am probleme cu functionarea, inclusiv precizia, care se pare ca e importanta pentru tine. E Verbatim si mi l-a luat fi-miu de pe net. Dimensiuni normale.
bmwh548
Petardele astea ieftine consuma rapid acumulatorii si nici nu sunt precise. Am avut unul care mergea pe 27MHz, folosea 2 acumulatori R3 (un set de 1000mA bucata ma tinea cateva zile). De cateva zile mi-am luat un Microsoft care merge pe frecventa blustutz, foloseste o singura baterie R6 si producatorul se lauda ca bateria rezista maxim 10 luni, daca rezista si doua luni eu sunt mai mult decat multumit; precizie destul de buna, nu am vazut sa "sara" cursorul cum mai facea la celalalt cand probabil interfera cu alte deviceuri...
Marty
QUOTE(bmwh548 @ 23 Jan 2011, 22:29)
nici nu sunt precise
*

Ia-ti o marmota!
Danny_bb
Microsoft am si eu. E vrajeala maxima aia cu 10 luni dar totusi bateria tine decent: 2-3 luni daca il folosesti relativ intens. Eu am dat cam mult pe el totusi...
Poti sa-ti iei orice mouse wireless numai sa fie de la o firma mai rasarita (gen Logitech, Microsoft, etc.) Alea ieftine sunt energofage.
kxz
http://www.emag.ro/mouse/mouse-optic-a4tec...usb--pNB-50DUSB
uite un mouse wireless fara baterie deloc.

oricum la un mouse bun tine bateria mult. am avut un logitech v500 care avea un an cand am calcat si rupt receiverul si inca nu schimbasem bateria. acum daca as mai cumpara unul wireless as lua unul cu receptor nano. de exemplu: http://www.emag.ro/mouse/mouse-microsoft-m...ess--p2CF-00004. la asta producatorul se lauda ca tine bateria 10 luni.
Shush
Mouse adevarat ! (din asta am eu si bateria tine suficient de mult + te atentioneaza cu cateva zile inainte sa se consume de tot, deci e greu sa ramai fara baterie)

Cel mai adevarat mouse ! (nu m-am indurat sa dau atatia bani pe un mouse happy.gif )
Markos
QUOTE(kxz @ 23 Jan 2011, 23:02)
http://www.emag.ro/mouse/mouse-optic-a4tec...usb--pNB-50DUSB
uite un mouse wireless fara baterie deloc.

Genial comentariul:
QUOTE
Pacat ca atunci cand mouse-ul nu mai este pe pad nu mai functioneaza.

radmasa.gif
cdadan
Io folosesc mousi din astia de cativa ani. Sunt foarte multumit, nu am nimic de reprosat. Dupa un timp indelungat de folosire (2-3 ani) suportul se cam lasa. Se cumpara altul, ca nu sunt scumpi deloc. Recomanda varianta cu suport rotund.
kxz
QUOTE(Shush @ 23 Jan 2011, 23:11)
Mouse adevarat ! (din asta am eu si bateria tine suficient de mult + te atentioneaza cu cateva zile inainte sa se consume de tot, deci e greu sa ramai fara baterie)

Cel mai adevarat mouse ! (nu m-am indurat sa dau atatia bani pe un mouse happy.gif )
*



Genial comentariul:
QUOTE
-bun, dar doar pentru laptop, si doar daca nu ti se strica clickurile.


Probabil cel mai adevarat mouse e XAI. Lansat asta toamna, http://www.mygarage.ro/powered-pc-garage/3...inzu-mouse.html este considerat de multi cel mai bun mouse gaming la ora actuala.
5000 dpi, 12.000 frames per second, suporta acceleratii 30g...
C a t a l i n
Mouse adevărat = cât mai scump din gama Logitech. Cele 2 de top, adică MX Performance și G700 se încarcă prin cablul USB din pachet, însă nu au o autonomie foarte mare.

Mouse-urile Microsoft, spre deosebire de tastaturi - zise și claviaturi, sunt praf, nu merită banii.
zax
hmmm, deci un wireless cu fir nu stiti? ala "fara baterii" iese din discutie, nu suport padurile de nici un fel, niciodata nu e acolo unde vreau sa fie.

Pana acum (ma rog, in ultimii multi ani) am folosit numai mouse-uri microsoft. Imi place forma lor, si felul in care se misca (distanta miscarii pe masa/distanta parcursa pe ecran) dar cred ca pot accepta si un alt model (o sa ma duc intr-un magazin sa vad si ceva logitech, eventual verbatim...

M-am cam saturat de cabluri (mereu se agata de ceva) dar parca nici in wireless nu am curaj sa ma incred asa ca poate totusi stie cineva unul in genul celui pe care l-am primit.
Problema mea e ca ma obisnuiesc greu cu un mouse si trecerea la altul foarte putin diferit (precizie, viteza, greutate, forma) ma oboseste f mult intr-o zi de munca, altfel mi-as lua un wireless si inca unul pe fir ca back-up. In mod normal nici nu as schimba mouse-ul dar cel vechi a fost la locul nepotrivit cand ma grabeam si imprimanta a decis ca vrea o zi libera.
corbex
QUOTE(zax @ 24 Jan 2011, 12:10)
Imi place forma lor, si felul in care se misca (distanta miscarii pe masa/distanta parcursa pe ecran) dar cred ca pot accepta si un alt model (o sa ma duc intr-un magazin sa vad si ceva logitech, eventual verbatim...
*


La Verbatimul de care am amintit eu aceasta distanta e variabila, reglabila de la un buton aflat imediat in spatele rotitei de scroll. Bateriile sin 2, tip Ion_R6 icon_mrgreen.gif
zax
poti sa-mi dai te rog un link cu mouse-ul in cauza? Multumesc


am gasit ceva ce pare a fi ce vreau doar ca nu e in romanica: link
cristyz
Mai bun decat asta nu gasesti.
b76bgaarh
asta e mai scump decat calc.
Marty
QUOTE(zax @ 24 Jan 2011, 11:41)
poti sa-mi dai te rog un link cu mouse-ul in cauza? Multumesc
am gasit ceva ce pare a fi ce vreau doar ca nu e in romanica: link
*


Pe cuvintul tau de oroare?
corbex
Uite-l aici ca descriere, ma uit si dupa magazine
http://www.verbatim.ro/ro_27/product_wirel...65_0_15523.html
Uite si vinzatorul: http://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-Mouse/V...ntiu-60620.html
S-a conectat din prima la Win7.
zax
QUOTE(Marty @ 24 Jan 2011, 12:02)

emotionat.gif nu chiar de onoare...
multumesc.

multumesc corbex pentru link-uri

Multumesc tuturor pentru sfaturi...
corbex
Vezi ca am gasit si pravalia, dar e cam scumpicel.
Are si mai ieftine, dar colorate in roz si cu floricele, pentru metrosexuali. icon_mrgreen.gif
zax
ie-n buget... si avand in vedere alternativa data de tine e chiar ieftin 04.gif


merci inc-odata
adrian.paul
Eu am un Logitech M705 si dupa 1 an de folosire zilnica la servici (cel putin 8 ore pe zi) cica mai tin bateriile 872 zile (baterii Duracell AA). Si in plus micro-receiverul ala nu a mai fost scos din USB-ul de la laptop tot de atunci, laptopul il car zilnic dupa mine.
Maskatu
Eu am un logitech de 70 lei fara fir de vreo 3-4 luni si are aceeasi baterie. L-am scapat si de cateva ori pe parchet si nu are nici pe naiba.
Markos
QUOTE(Maskatu @ 24 Jan 2011, 22:34)
Eu am un logitech de 70 lei fara fir

la banii astia s-au calicit la un fir? sad.gif
Maskatu
Stai linistit, ca si ala de 200 roni face acelasi lucru... are tot 2-3 butoane si un scroll. Diferenta este ca ala rupe mai repede bateria. Asta are o singura baterie care tine si 6 luni, ala are 2 baterii care intr-o luna deja necesita inlocuire. smile.gif
R19/16v
Asculta la Catalin! G700 up.gif

Foarte precis, acumulatorul e R6, poti pune ce acumulator vrei tu, merge si cu si fara fir, foarte confortabila forma. Cu acumulatorul original tine vreo 2 zile folosit intens la rezolutie maxima.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.