Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: amenda din senin
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
disaster
acum o saptamana s-a dus maica-mea sa plateasca impozitul pe casa dar cand a ajuns acolo a aflat ca este o amenda de circulatie neplatita(amenda datata 7-01-2005).dupa o saptamana de alergat a reusit sa gaseasca procesul verbal.intr-adevar amenda e pe numarul masinii noastre pentru o parcare neregulamentara(am parcat de n ori acolo fara probleme,nu sunt semne,tot timpul sunt 10-11 masini acolo,nu incurca pe nimeni)dar daca ei asa vor asa sa fie:sunt vinovat.
"distinsul" domn mlitian nu a lasat nici o instiintare pe parbrizul masinii(ba chiar specificat asta in procesul verbal:nu a avut cui sa i-l lase)
si nici nu am primit prin posta vreo instiintare care sa ateste existenta acestei amenzi.amenda care initial era 350.000lei acum este 1milion de lei.
intrebarea mea este cum pot sa "atac" aceasta amenda pentru ca nu mi se pare corect sa platesc pentru "comoditatea" unui functionar public care nu si-a facut datoria pana la capat.
thunder
Sunt curios daca pe procesul verbal este trecut si un martor ? ca de semnat sigur nu l-ai semnat. Probabil o contestatie ... dar cred ca e prea tarziu ... ramane probabil doar sa-l dai in judecata pe respectivul functionar ... adica militian ... pt. abuz de functie.

Oricum mi se pare interesant, il si vad pe nenea militianu cu c**u pe scaun la birou : "Oare cum sa cresc bugetu politiei rutiere" ... si se apuca de scris amenzi la toate masinile care ii trec prin cap ... probabil fara nici o dovada ca respectivul a incalcat legea.
asarban
Proceeesul veeeerbaaaal necomunicat in termen de 1 luna de la intocmire contravenientuluuuuui...
Ce mama dracului ma..noi batem gura de pomana pe aici?
bogdan_o
Orice instiintare trebuie sa-ti vina prin posta cu confirmare de primire. Altfel e apa de ploaie. Ei nu or sa poata dovedi niciodata ca la tine a ajund respectiva bucata de hartie. Si cum tu nu stii de ea, ghinionul lor. Eu m-am certat cu BRD-ul pe o faza ca asta. Ei cica mi-au trimis o scrisoare in care mi se comunica cresterea ratei dobanzii dar la mine nu a ajuns nimic. Ca nu a ajuns din cauza postei, ca mi-au furat-o vecinii din cutie, naiba stie, dar nu m-a interesat. Cand m-am dus la banca am aflat. Ei cica au trimis, iar "dovada" e un program de calculator care arata ca instiintarea respectiva a fost tiparita. Asa si... de la a o tipari pana la a ajunge la mine e cale lunga. Am refuzat sa platesc cei 50.000 in plus (nu era vorba de bani ci de principiu). Dupa ce ca in contract 98% sunt obligatiile mele si doar 2% drepturile nici macar de alea sa nu beneficiez? Asa ca mi-au trimis frumusel peste o luna scrisoare cu confirmare de primire. Eu nu am castigat material decat cei 50k pe care nu i-am mai platit. Dar macar am beneficiat de dreptul meu.
disaster
ma scuzi daca par cam aiurit 256.gif dar asta inseamna ca procesul e nul in cazul de fata?au trecut 5 luni si nu am fost anuntat.chiar nu stiu care e faza. 1zhelp00.gif
horsewhisperer27
asarbane, zii si tu clar, ca nu toata lumea citeste toate topicurile...
paulp
Ce Dumnezeu, fratilor, ce nu e clar... si nu sint jurist wink.gif
Procesul verbal necomunicat in termen de 1 (o) luna contravenientului este NUL.
Adica, daca mama ta, sora, fratele, bunica, pisica, nu au semnat de confirmare de primire a PV, atunci nu exista comunicarea contraventiei!.

Asa domnu avocat, sau ma duc sa fac niscai cursuri de juridica smile.gif
Cib
vezi ca se poate afisa la poarta domiciliului si se considera comunicat.
asarban
QUOTE(horsewhisperer27 @ 7 Jun 2005, 01:24)
asarbane, zii si tu clar, ca nu toata lumea citeste toate topicurile...
*




QUOTE(paulp @ 7 Jun 2005, 09:10)
Ce Dumnezeu, fratilor, ce nu e clar... si nu sint jurist wink.gif
Procesul verbal necomunicat in termen de 1 (o) luna contravenientului este NUL.
Adica, daca mama ta, sora, fratele, bunica, pisica, nu au semnat de confirmare de primire a PV, atunci nu exista comunicarea contraventiei!.

Asa domnu avocat, sau ma duc sa fac niscai cursuri de juridica smile.gif
*



Nu Paule..nu e nul..e..altceva!
Dar pentru ca nu toata lumea citeste toate topicurile...folositi cu incredere SEARCH
tarzy
QUOTE(disaster @ 6 Jun 2005, 22:31)
acum o saptamana s-a dus maica-mea sa plateasca impozitul pe casa dar cand a ajuns acolo a aflat ca este o amenda de circulatie neplatita(amenda datata 7-01-2005).dupa o saptamana de alergat a reusit sa gaseasca procesul verbal.intr-adevar amenda e pe numarul masinii noastre pentru o parcare neregulamentara(am parcat de n ori acolo fara probleme,nu sunt semne,tot timpul sunt 10-11 masini acolo,nu incurca pe nimeni)dar daca ei asa vor asa sa fie:sunt vinovat.
"distinsul" domn mlitian nu a lasat nici o instiintare pe parbrizul masinii(ba chiar specificat asta in procesul verbal:nu a avut cui sa i-l lase)
si nici nu am primit prin posta vreo instiintare care sa ateste existenta acestei amenzi.amenda care initial era 350.000lei acum este 1milion de lei.
intrebarea mea este cum pot sa "atac" aceasta amenda pentru ca nu mi se pare corect sa platesc pentru "comoditatea" unui functionar public care nu si-a facut datoria pana la capat.
*




incearca sa arunci o privire pe aici www.amenda.ro sunt sigur ca o sa gasesti ceva asemanator

PS:
ptr plata impozitelor cred ca este de ajuns sa le arati celor de la administratie ca ai contestat PV-ul in cauza si in aceasta situatie o sa-ti primeasca malaiul


klaus
Sa-mi permit sa va recomand sa mai cititi si alte topice? ca de ex:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...indpost&p=10322
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=1665
crintea1949
Trebuie verificata data postei. A fost trimis la domiciliu prin posta normala.
Termenul de inaintare a plangerii la organul ierarhic a trecut. Poti sa te adresezi judecatoriei pentru repunerea in termen.
Chiar daca mai erau oprite , parcate alte masini, nerespectarea tacita a inidcatorului de circulatie oricand poate fi sanctionata si pe baza unei foto transmisa chiar pe net
Vezi Ordonanta 2 din 2002 cu modificarile ulterioare privind regimul juridic al contraventiilor
Bafta



QUOTE(disaster @ 6 Jun 2005, 20:31)
acum o saptamana s-a dus maica-mea sa plateasca impozitul pe casa dar cand a ajuns acolo a aflat ca este o amenda de circulatie neplatita(amenda datata 7-01-2005).dupa o saptamana de alergat a reusit sa gaseasca procesul verbal.intr-adevar amenda e pe numarul masinii noastre pentru o parcare neregulamentara(am parcat de n ori acolo fara probleme,nu sunt semne,tot timpul sunt 10-11 masini acolo,nu incurca pe nimeni)dar daca ei asa vor asa sa fie:sunt vinovat.
"distinsul" domn mlitian nu a lasat nici o instiintare pe parbrizul masinii(ba chiar specificat asta in procesul verbal:nu a avut cui sa i-l lase)
si nici nu am primit prin posta vreo instiintare care sa ateste existenta acestei amenzi.amenda care initial era 350.000lei acum este 1milion de lei.
intrebarea mea este cum pot sa "atac" aceasta amenda pentru ca nu mi se pare corect sa platesc pentru "comoditatea" unui functionar public care nu si-a facut datoria pana la capat.
*


klaus
Asta cu poza transmisa chiar si pe net eu zic sa o lasam jos ca macane...
Probele aduse la un eventual proces de contestatie trebuei sa fie credibile, legale, databile etc.
Eu de-abia astept sa-mi dea politia o amenda pe baza unei poze transmise pe internet, sa vedeti voi apoi show si distractie...
paulp
La intrebarea din titlu, iata ce spune legea (postat de Klaus in alt topic):

QUOTE
Ordonanta 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, modificata prin OG 61/2002 si OUG 16/2002, si aprobata si modificata prin legea 180/2002, prevede la art 14:
"Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.


Nu e NUL, ci se prescrie... asa e bine Andrei? smile.gif
asarban
Foaaaaarte biiineee.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.