Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme arc-amortizor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
b 45 bwy
salutare,am si eu o problema cu masina,adik de cand am schimbat amortizoarele fata pe partea stanga fata unde am avut amortizorul curs sta mult mai ridicata. Acum ma intreb oare au fost amortizoarele diferite,sau arcul de la amortizorul curs a lucrat mai mult si s-a mai intins.ideea e ca arata urat rau.Oare care sa fie problema?O trebui sa schimb arcurile?
BLUE R 19
Intai pune si tu doua amortizoare lafel, nu ?
b 45 bwy
am pus noi,bilstein ulei!
BLUE R 19
Verifica daca arcurile sunt asezate in pozitia corecta si au amandoua acelasi furtun la capete, daca piulita din capatul amortizorului este stransa complet, daca ai acelasi tip de rulment pe ambele parti. Si chiar lungimea si rezistenta ambelor arcuri.
b 45 bwy
deci cand am schimbat amortizoarele am pus rulmentii noi de uzina,toate sunt prinse ok,doar diferenta de inaltime ma supara(si amortizoarele pe ulei,mai bine puneam de slz pe gaz)ma gandesc ca nefunctionand amortizorul functia a fost preluata de arc care a lucrat si sa mai intins.
x.fun
in cel mai rau caz, arcul se comprima.

deci acolo unde zici tu ca sta ridicata eu as zice ca ar fi ok.

verifica in partea opusa..sa nu fie lasata de acolo, adica arc rupt.
b 45 bwy
am verificat e ok,
PH-06-BOA
Cat a stat demontat arcul si cat ai mers sau a stat pe roti, dupa ce l-ai montat? Arcul stand liber, numai dupa 2 zile, cand il montezi e mai lung, dar dupa alte doua revine. Si pe butuci daca o pui si o ti vreo cateva zile, cand o vei da-o jos, e mai inalta dar revine in scurt timp.
b 45 bwy
arcul nu a stat liber mult nici jumatate de ora,doar cat am scos amortizorul vechi si l-am inlocuit cu cel nou.insa am mers cu el curs vreo 3-4 luni.cand luam o groapa sarea masina in sus pe partea aiacu amortizorul curs. de aceea tind sa cred ca sa mai intins de sa inaltat masina.
x.fun
nu cred ca are cum.doar acel arc suporta aceeasi greutate si cu amortizorul curs si cu el nou.doar ca e apasat(comprimat) mai greu cu un amortizor bun.

eventual, ai fi putut sa zici ca l-a mai comprimat.

ceva nu e montat bine la tine.
PH-06-BOA
Masoara distanta de la suruburile de prindere la portfuzeta (de la cel de sus) pana la talerul arcului, sa vezi daca e egal la amandoua, cel vechi si cel pus nou.
b 45 bwy
o sa masor dar nu cred ca e de acolo,amortizoarele pe fata sunt noi ambele bilstein,tind sa cred ca e de la arc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.