Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A treia revizie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
vic24
Am onoarea sa deschid topicul cu revizia a treia. Doar ce am venit de la Star Service Tulcea. Revizia a treia, la 2 ani si jumatate, 46.000 km, le-am facut cam la 15.000, din precautie.
Deci:
ulei dacia 5w30 - 3l - 86 ron
filtru ulei - 38 ron
garnitura - 13 ron
filtru aer - 63 ron
bujie - 4 buc - 96 ron
colier plastic - 1 ron
manopera - wub.gif (pt constanteni)
total - 295 ron

Minusuri - uleiul este mai nou.... vrac. si vrac pun la toate (inclusiv renaulturi). au butoi din care pompeaza in niste bidoane din plastic. in fine.

Plusuri - restul toate biggrin.gif adica super profesionisti. am urmarit cu deosebita placere cum au fost verificate toate surubelele (inclusiv cuiele de usi, limitatoarele de cursa la usi, tot, tot). gresate toate balamalele, inclusiv la deschiderea capotei, f. fain.

Bujiile le-am cerut eu schimbate, dupa documentari pe net din care reiese ca per global se recomanda schimbarea lor la 45.000, indiferent de marca masinii. Le-am spus ca vreau sa schimb lichidul de frana, dar... au spus ca nu il schimba daca nu trebuie. Au verificat continutul de apa din lichid, si au spus ca nu are modificari si nu il schimba. la fel cu antigelul - concentratie ok, ambele lichide "le vom schimba abia peste un an, prin aprilie" - nu stiu cum au determinat data... biggrin.gif
Placutele de frana au uzura 30% blush.gif

Per total: MULTUMIT DEPLIN !!!
mosser
Curand trebuie sa fac si eu revizia, a treia, la Sandero. Nu le-am facut eu pe celelalte 2 asa ca sunt tare curios cum o sa decurga treburile.
Pana la jumatatea lui iunie revin cu detalii.
coco485
Ai scapat ieftin cu 295.eu la revizia 2-22000km,am dat 350lei,au schimbat uleiul si filtrul de ulei+filtru de aer,in rest au dat cu pixul ca au verificat tot dar in realitate nimic.Nu tu balamale,desfacut roti,verificat placute suruburi,rulmenti.era sa uit au reglat frana de mana,dar usa tot asa a ramas cum am dus-o adica nu se inchide perfect.Daca ajungeti prin Sibiu feriti-va de Emilian dealerul Dacia.ia bani si atat,prestari servicii ioc.La a3 verificare nu ma mai duc si imi fac eu la un alt service,macar daca dau un ban sa stiu pe ce.
bobo77
La majoritatea service-rilor dacia se bifeaza pe hartie o gramada de operatiuni care nu se fac si te miri de ce cand se termina garantia apar problemele.
mosser
Gata, am facut a treia revizie:

- schimb ulei , filtru ulei, filtru de aer. Am asistat la schimbul de ulei. Uleiul a fost Dacia la sticla de 4 litri . A mai ramas ceva si mi-au dat sticla mie. Mi-au dat si filtru de aer.

- verificat masina (nu pot baga mana in foc caci nu am stat langa ei)

- schimbat placute de frana , cele originale mai aveau 2 mm grosime la 41000 KM
facuti.Am facut si verificarea franarii pe stand.

Total 396 RON

Service Caremil Impex din Iasi
bobo77
Pretul este fara placute de frana banuiesc?
miluch
Daca masina tot iese din garantie, cu revizia III, e chiar obligatoriu sa ma duc la reprezentanta Dacia ?
tribunul
Ce intelegi prin obligatoriu?
miluch
@tribunul: adica este vreo problema daca revizia asta nu este consemnata in cartea de revizii a masinii, vreau sa ma duc sa o fac la Dorel-in-Garaj, imi cumpar eu ce trebuie.
Masina iese din garantie pe 15.09.2011.
bobo77
Mergi macar la un service autorizat RAR.
MARCI
Azi am facut revizia de 3 ani si km. f. putini 15.000. Cost total filtre(ulei,motor,habitaclu), 4 litri ulei Elf 5w30 + manopera =460 lei,cu o mica reducere smile.gif . Totul a decurs normal, am fost doar mirat da modul cum se prezinta filtrul de ulei la motorizarea Tce, acesta fiind incorporat in motor si inchis cu un capac ce se demonteaza. Dupa inlocuirea filtrului se curata capacul de uleiul vechi si se insurubeaza la loc, peste filtrul nou. Cam neobisnuit, nu am mai avut in curte motoare turbo. Referitor la atitudinea angajatilor,parca sunt mai cooperanti si mai politicosi.
torquemada
După 3 ani ai văzut și tu filtrul ulei tip cartuș?! La celelalte revizii unde erai?

Se înșurubează și se stânge la 28Nm cu o cheie de 27, dacă strici paharul, unul nou e 78euro
MARCI
Am cumparat masina de 3 luni, cam asta e motivul din cauza caruia nu am vazut pana acum cum arata filtrul de ulei.
bushman
Salut , detin si eu un sandero 0.9 cumparat anul trecut sa zicem ca are un an si cateva luni am cu el 45000 si doua revizii deja , acum o sa schimb si placutele si urmatoara revizie o sa fie peste 12 000, fiind inca in garnatie masina reviziile costa cam 500ron schimbat ulei si filtre la dacia .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.