Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
ORIJINAL21
salutari domnilor!!!

fac o intrebare pt cei care au facut aceasta operatiune...

cum se demonteaza corect cutia de viteze??(intreaga/adica nu sparta))
se demonteaza roata din stanga fata pt a avea mai mult loc?
se scoate planetara? sau doar nitul/cuiul care o tine..

pt cei care au facut aceasta operatiune as vrea sa ma ajute cu ceva sfaturi / poze daca au cumva..

ms fain.

3 Feb 2011, 19:43:
am eu idee cam despre ce ar fi vorba acolo..dar, pana sa ma apuc as vrea sa fiu bine informat. ms frumos smile.gif
Iuli
se da motoru cu cutie jos ,se desparte cutia de motor .....dar te pricepi sa demontezi cutia bucati
ORIJINAL21
ma intereseaza sa dau jos doar cutia fara motor
Iuli
nu poti sa o dai fara motor
PH-06-BOA
Cum ai sa lasi motorul intr-un tampon? Ca doar atat are. Restul sunt pe cutie.
ORIJINAL21
pai am auzit pe altii mai demult acum 2 ani ca si au reparat cutia de viteze dand doar aceasta jos fara a misca motorul din locul lui.
problema este ca el nu este in tara... si mai mult ma interesa daca se poate pune cutia innapoi fara a deteriora ceva....placa disc.daca exista spatiul necesar de manevrare.

Iuli".....dar te pricepi sa demontezi cutia bucati"
aici voilucra cu aparatul foto in manuta smile.gif poze din diferite unghiuri
BLUE R 19
Am scris intr-un topic mai vechi cum am dat-o eu jos. Topicul se numeste ''Cutie de viteze Nova. Caut cutie de viteze nova carburatie'' .
ORIJINAL21
am sa ma uit ms:)

3 Feb 2011, 21:25:
QUOTE(BLUE R 19 @ 8 Oct 2010, 00:40)
Salut posesorii de nove! Am si eu o GT din 98, chiar daca in profil este trecut doar R19 am initiat contul inainte la forumul renault
Sa va spun cum am dat eu jos cutia la Nova, pt repararea ambreiajului(disc, placa, furca). Opertiunea am executat-o absolut singurel si pt prima data in fata blocului.
Initial credeam ca se poate, la limita scoate cutia singura  fara a cobori cadrul. Este evident ca se poate ridica impreuna cu motorul, dar nu avem cu ce si nici cativa prieteni la dispozitie.
Dupa ce am desfacut cablurile, planetarele, electromotorul, tamponul central, cele din fata ale cutiei, saxofonul de galerie etc, am separat cutia de motor incercand sa o scot, dar o puteam misca foarte putin ca nu imi permitea un lonjeron de pe stanga. Am incercat in consecinta cu o teava sa deplasez motorul mai in dreapta ca sa pot scoate cutia dar am renuntat, ca sa nu rup vreun tampon (l-am lasat prins de cadru sa nu cada)si sa nu zgari lonjeronul din dreapta. Totusi cred ca se poate asa dar cu niste ajutoare sau cu un vinci pt suspendare.
In continuare am renuntat la metoda asta si m-am hotarat sa cobor cadrul.In partea din spate l-am sprijinit pe niste pietroaie babane din beton, iar fata am coborat-o cu cricul si cu multa grija si diferite cale de lemn. Am urmarit sa nu deplasez prea mult cadrul pt ca la sfarsit sa-l por ridica prin pivotare pe acele pietroaie f mari (le-am deplasat prin rostogolire-ramasite de la demolari de pereti) Motorul a ramas prins de cadru, am scos si radiatorul, bara etc, iar masina suspendata de fata pe cate doua roti plus o blana groasa la capatul fiecarui prag. M-am chinuit ceva la montajul cutiei datorita centrajului dar operatiunea mi-a reusit.
*




era neaparat necesar sa desfaci:.... ??
"electromotorul, tamponul central, cele din fata ale cutiei, saxofonul de galerie et"
apropo: motorul a ramas pe locul lui nemiscat.nu?
BLUE R 19
Motorul l-am coborat cu cadrul in jos si a mai ramas prins doar in tamponul din fata stanga(singurul doar al lui), deci cam desfaci tot ce impiedica (tine) coborarea ansamblului motor-cutie. Celelalte tampoane sunt comune sau ale cutiei.

Citeste bine ce scrie acolo.

Asa ca o gluma pot spune ca ar fi foarte usor de dat jos numai cutia daca lonjeronul din stanga de la capatul cutiei ar fi transformat intr-unul demontabil partial prin taiere si prindere solida cu suruburi (pentru curse chiar este recomandabil).
ORIJINAL21
ms mult pt sfaturi smile.gif
luni cred ca ma apuc de ea.
(maine este sambata si cum zice un prieten drag mie:"este un frig de crapa pietrele"cu siguranta nu ma voi ocupa maine de masinuta..)
ghitza
hai sa traiesti deci totusi nu renunti la ea asa usor, smile.gif bafta
ORIJINAL21
cum sa renunt tata..cand am atatea amintiri frumoase cu ea... smile.gif
Iuli
ma pricep sa o demontez daca vrei cateva sfaturi de ajutor iti las nr de tel 0740 500 828 iuli
ORIJINAL21
mai bine ai descrie putin ce ai facut tu cand ai demontat cutia de viteze alaturand cateva poze daca ai facut cumva.
poate vor fi si altii care vor mai avea nevoie vreodata de cateva informatii.
ms. smile.gif
Iuli
atunci asteapta dupa data de 15 ca am de facut cv a unui prieten care nu intra in vit 3,cand vine cu nova am sa pun poze cu tot ce demontez ca sa te lamuresti
ORIJINAL21
frate...eu ma apuc de ea luni sau cel tarziu marti.
probleme cu orientarea nu am.
dar, voi lucra si cu aparatul foto.
deci,nu mi fac griji ca nu voi sti sa o montez innapoi.
ms orikm bafta. smile.gif
Iuli
imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu poze pana pe15
Iuli
cum merge te-ai descurcat
ORIJINAL21
am demontat motorul si cutia momentan.maine, ma voi apuca de schimbat furca.
ORIJINAL21
furca/furcile au fost bune. smile.gif a fost blocata in 2 trepte si au fost uzate si pinioanele3 si 4.
Acum, functioneaza perfect smile.gif

12 Feb 2011, 18:43:
s-au inlocuit piesele uzate.
poza cu dovada...[attachmentid=1627696329]

cum arata dupa ce a fost montata la loc....(si vopsita)
[attachmentid=1627696330] smile.gif
ghitza
sa ai noroc de ea
Iuli
data ai rezolvat problema
ORIJINAL21
ms smile.gif
s-a rezolvat problema tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.