Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Subiect serios
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
OAP
Fara caterinca, please. Detaliati raspunsurile. Succesuri
radian
Ma tu il pui pe Rodi in discutie?

Fara caterinca!
OAP
nu numai...pot sa fie peste tot... icon_mrgreen.gif
b76bgaarh
eu nu cunosc acets termen. ce votez?
radian
tu votezi cu arabii... biggrin.gif
b76bgaarh
gresit eu votez contra interventie de kkt, nu pentru arabi.
OAP
@arhi: sunt o gramada care nu cunosc termeni mult mai cunoscuti da tot voteaz...asa ca spor..

8 Feb 2011, 12:30:
arabii nu sunt nici mai buni nici mai rai decat oricare altii...e un interes in a fi aratati cu degetul...da aici vorbim de moroi...
bolidu
Mie nu imi este frica de nimeni si de nimic !
Merced
Dadeam cu usturoi pe la usi inainte de sfantul Andrei. Sa fi avut vreo 4 ani.
De atunci nu-mi mai e frica. mad.gif
FLP
MORÓI ~ m. 1) (în superstiții) Sufletul unui mort despre care se crede că iese noaptea din mormânt în chip de fantomă pentru a pricinui rele celor vii; strigoi. 2) pop. rar Om închis la suflet. /cf. sl. mora



Ca sa stie lumea

8 Feb 2011, 12:44:
QUOTE(bolidu @ 8 Feb 2011, 12:31)
Mie nu imi este frica de nimeni si de nimic !
*




Nici mie ca port cutitu dupa mine
Merced
Eu am renuntat de cativa ani, il mai iau doar cand plec in natura, in caz ca tre sa tai o conserva, un copac, chestii d-astea.
ady77
HSBP, trebuie sa-mi schimb ochelarii, am citit de vreo 3 ori noroi in loc de moroi.

On: nu mi-e frica de rodi tongue.gif
OAP
rodi este pluralul de a rodie?... unsure.gif
kxz
La ce topicuri apar in ultima perioada, ma intreb daca nu cumva s-a tras net in saloane la spitalu' de psihiatrie...
OAP
ba da, vrei si tu?
C@talin
QUOTE(FLP @ 8 Feb 2011, 11:44)
MORÓI ~ m. 1) (în superstiții) Sufletul unui mort despre care se crede că iese noaptea din mormânt în chip de fantomă pentru a pricinui rele celor vii; strigoi. 2) pop. rar Om închis la suflet. /cf. sl. mora
Ca sa stie lumea

<span class='edit'>8 Feb 2011, 12:44:</span>
Nici mie ca port cutitu dupa mine
*



bre cutitare doar braileni fac dastea tongue.gif blush.gif
eXtenSion
OAP - tu voiai sa ne inveti un cuvant nou, ca prea ne-am americanizat. biggrin.gif
Alex4u
imi este foarte frica...daia nici nu ies noaptea din casa...:-s
OAP
QUOTE(eXtenSion @ 8 Feb 2011, 13:15)
OAP - tu voiai sa ne inveti un cuvant nou, ca prea ne-am americanizat. biggrin.gif
*


yap...urmeaza <pociumbele>...
Markos
mie mi-e frica doar de prosti frustrat.gif
DragosP
...că-s neînfricați...
OAP
hopa...braileanu nu ma poate ignoraaaa... tongue.gif...iaca si pe topicul cu moroi...
corbex
QUOTE(FLP @ 8 Feb 2011, 12:44)
MORÓI ~ m. 1) (în superstiții) Sufletul unui mort despre care se crede că iese noaptea din mormânt în chip de fantomă pentru a pricinui rele celor vii; strigoi. 2) pop. rar Om închis la suflet. /cf. sl. mora
Ca sa stie lumea
*


Inexact!
MOROI = suflet de oltean ros de nempliniri fiindca avea de gind sa-si ia pantofi inainte de a muri, n-a apucat si l-au ingropat descult.
C@talin
bre dau si io un subiect serios, Styiati ca la biblioteca generala bucuresti,in sala de internet e plina de Imac-uri da plina plina laugh.gif

8 Feb 2011, 13:22:


Da de iepurashi cu ochi rosii va e frica ma ? unsure.gif
kum
Nu mi-e frica de bau bau!
yhattori
QUOTE(corbex @ 8 Feb 2011, 14:20)
Inexact!
MOROI = suflet de oltean ros de nempliniri fiindca avea de gind sa-si ia pantofi inainte de a muri, n-a apucat si l-au ingropat descult.
*



cu curu-n sus!
DragosP
Nu'ș ce a scris ignoratu' în poll, da' poll-ul îl văd și nu pot să nu observ că așa cum inventează gramatica limbii române zi de zi, inventează și localități.
bion
Observ cu tristete ca chestia aia de care sufera Rodi a infectat si pe altii. Se pare insa ca tre` sa ai si o anumita predispozitie( o piatra optuza par egzamplu) pentru a contracta virusul ciudat.
klaus
QUOTE(FLP @ 8 Feb 2011, 11:44)
MORÓI ~ m. 1) (în superstiții) Sufletul unui mort despre care se crede că iese noaptea din mormânt în chip de fantomă pentru a pricinui rele celor vii; strigoi. 2) pop. rar Om închis la suflet. /cf. sl. mora
Ca sa stie lumea
*

Strigoii sunt creaturi in carne si oase, sunt strigoi-vii (oameni nascuti strigoi ca a doua natura) sau strigoi-morti (cadavre de morti devenite strigoi, care nu putrezesc si sunt insufletite).
Moroii sunt insa un fel de strigoi de gradul 2, proveniti din prunci morti in conditi anormale sau, aplicat la ortodoxie, nebotezati. Moroii isi chinuie parintii in timpul somnului (in special mamele) cu cosmaruri. Cosmarurile sunt in general legate de chiar copii morti.
Strigoii chinuie si pe altii, nu doar parintii.
cristyz
da
adită
mie imi e frisca dar nu prea!
Andyno
exista moroi, fantome, strigoi ...nu crezi in ele pana cand nu vezi...

eu l a tara am simtit serios ca s a lasat patul...ca si cum cineva s ar aseza...
bion
Aia vii au UCE si aia morti UCH
Desi pare nu lucrez cu moroi
adită
poate s-a lasat de la cordeala!
kxz
tragea lelea veta de el si el nimic, nimic...
corbex
QUOTE(Markos @ 8 Feb 2011, 13:57)
mie mi-e frica doar de prosti frustrat.gif
*


Mincinosule! daca ti-ar fi fost frica, erai mort de inima de mult. Nimeni nu rezista la 1-2 sute de spaime pe zi.
rodi
Ce parere aveti ?
zanzie
Rodi, clipuri de genul sunt destule.
Inca unul:
#docid=5815826804435246301
cristyz
eroare de obiectiv
Lostboy
Un ”fel” de documentar:
http://www.imdb.com/title/tt1117636/
corbex
O metoda garantata de a vedea moroi e sa te duci, dupa miezul nopttii, in cimitirul din caracal. Cu o sticla de vodca.N-apuci s-o golesti mai mult de jumate pina sa intri in piine.
zanzie
Vezi de la doi in sus, minim. Chestia e; ce le zici cand ii vezi?
Lostboy
phuck!
ady77
QUOTE(corbex @ 8 Feb 2011, 19:45)
O metoda garantata de a vedea moroi e sa te duci, dupa miezul nopttii, pe strada invierii in cimitirul din caracal.
*


rodi
Acuma ce sa zic, in bezna noptii , ochiul de obicei irumpe cu iluzii intunericul dens.
Inchide ochii si vei vedea stele verzi biggrin.gif si ALTE FIGURI...
OAP
QUOTE(DragosP @ 8 Feb 2011, 18:16)
inventează și localități.
*


Gogule ia de vezi pe harta asta ca respectiva localitate exista...da daca tu nu stii decat pana la Valea Canepii, nu-i vina mea...
ady77
Iar ai probleme cu i tongue.gif radmasa.gif
OAP
unde bre?
Lostboy
Ady77, să presupunem că a fost ironic.

8 Feb 2011, 21:27:
QUOTE(OAP @ 8 Feb 2011, 21:26)
unde bre?
*




QUOTE(OAP @ 8 Feb 2011, 21:20)
Gogule ia de vezi pe harta asta ca respectiva localitate exista...da daca tu nu stii decat pana la Valea Canepii, nu-i vina mea...
*


ady77
QUOTE(OAP @ 8 Feb 2011, 21:26)
unde bre?
*


Pe harta e Moroeni fara i, in titlu e Moroieni wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.