Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare CEAS , Aplicare Folie si Becuri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Wizard5
stiu ca sa mai discutat despre lucrul asta si imi cer scuze moderatorilor !

efectiv de 2 zile stau si citesc pe aici ..si inca nu am gasit lamuririle necesare !

astazi mi-am luat inima in dinti si am inceput sa desfac bordul ceasul meu de supernova ! taote bune si frumoase ...am scos ceasul am desfacut geamul ..am scos pe rand fiecare ecas in parte !

intrebarea mea ? la ce trebuie sa fiu atent atunci cand dau limbile jos ca sa nu le decalibrrez ??am auzit ca sunt intrumente fff sensibile ? care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a schimba in siguranta acea folie ?


are cineva ? sau imi poate da un sfat mai detaliat putin , la cum se aplica lumina mai puternica la ace ???


mai jos atasez o poza la cum arata masina mea in momentul de fata ! biggrin.gif
boditza
trebuia sa faci nistepoze cu procesul de demontare al bordului daca tot te-ai apucat smile.gif
Wizard5
uite ca nu mi-a trecut prin cap .pot spune detaliat daca este cazul !

in primul rand te apuci sa scoti masca aceaa din fata ceasului ! care este prinsa in 2 shuruburi ! scoti tot ce inseamna capac sub bord !

tragi intr-o parte apoi de ceas .... (parta stanga ) si o sa vezi in capatul dreapta sus al ceasului un shurub !

scoti butoanele din partea stanga ..(proiector si ceata ) si o sa vezi alt shurub !
mai sunt inca 2 shuruburi care ai acces ushor la ele ....in partea de jos !

scoti mufele din spate de la ceas (3 la numar ) apoi cu 2 shurubelnite scoti cablu de la kilometraj !

ATENTIE ! se poate scoate in 2 moduri cablu de la kilometraj , ori cu 2 surubelnite de la partea metalica .. ori te chinui sa apesi capetele alea de plastic si sa tragi !care sunt mai jos putin !


dupa ce ai dat jos ceasul .totul este destul de ushor ! geamul iese imediat ..fiind prins in 2 capse ! ceasurile la la fel ....sunt prinse in 6 shuruburi .. 2 pe fiecare ceas ! o sa incerc de acum incolo sa fac si cateva poze la ceea ce voi face !
and_rei
pai sa faci ca eu unu vreau sa schimb ledurile din ceasuri si imi trebuiesc pasii biggrin.gif
Maskatu
Poate vrei sa schimbi becurile cu leduri, nu ledurile cu leduri.
Wizard5
maskatu , din cate am vazut in posturile trecute ! tu ai schimbat ceasurile ...nu imi poti da un sfat ?cum sa scot acele ?fara sa le stric ?
Maskatu
Eu am scos tot ansamblul de ceasuri si am pus de logan dar am revenit la cel original din mai multe considerente. Tabloul se scoate destul de greu pentru ca este prins foarte prost. Pe langa asta mai are si cablul de kilometraj care se scoate la fel de greu avand doua cleme proaste rau, care trebuiesc trase simultan. In rest mai are doua sau 3 mufe, dupa caz care se scot usor. Daca nu ai mai desfacut ceasurile niciodata, iti ia cam 2-3 ore sa le scoti si sa le pui la loc. Eu unul nu recomand. De cand am scos ceasurile am probleme cu kilometrajul, acul de la kilometraj vibreaza usor de tot si nici nu am reusit sa il pun la loc la fel cum era inainte.
Wizard5
de desfacut le-am desfacut ! eu intrebam cum sa fac sa le desfac limbile de la ceas in asa fel incat sa nu pateasca nimic !
djasu82
riscul tau biggrin.gif de obicei acele se aduc aproape de 0 si de baga o folie de plastic subtire in asa fel sa nu lase urme pe folia cu inscrisuri km etc si dupa aceea o furculita pentru extragerea acului . E cam riscant indifirent ca acul e comandat eletronic sau mecanic , se pot deplasa rotitele. Si eu am patit la cel de logan , dar l-am reglat zic eu bine ... asul s-a deplasat de pe rotita care era angrenata de motoras biggrin.gif ce sa zic lucru turcesc.
ramsen
eu de obicei scot acele prin invirtire si tragere invers acelor de ceasornic...asa nu ai cum sa il scoti de pe rotitele alea...daca scoti acul obligatoriu iti trebuie recalibrare ace...
Wizard5
QUOTE(ramsen @ 13 Feb 2011, 11:38)
eu de obicei  scot acele prin invirtire si tragere invers acelor de ceasornic...asa nu ai cum sa il scoti de pe rotitele alea...daca scoti acul obligatoriu iti trebuie recalibrare ace...
*




cred ca o sa las balta scosul limbilor , si o sa ma multumesc doar sa le schimb lumina ! cu niste leduri macar !

nu de alta dar nu am chef sa stau sa le stric ! :)acele cum le pot face culoarea mai puternica ? fara sa fie nevoie sa dau limba jos ?
djasu82
led super flux tongue.gif nu inteleg ce vrei tu sa spui sa fie puternic ...
Vrei sa faci o magarie mica , sti cum functioneaza acul de vitezometru ...
Daca vrei sa-i scoti acul il duci trei sferturi de la o spre 70km introduci ceva sa nu afecteze placuta neagra cu inscrisul cifrelor si introduci furculita usor si ridici acul.
Dupa aceea daca vrei sa-l montezi la loc nu-l introduci de la 0 ci il intrduci modificand pozitia axului spre vreo 30 km/h pentru a reveni spre betisor tensionat .
Inca o chestie am vazut acuma se poate monta leduri smd sub acee , ledurile smd nu sunt cele super flux ci normale smd care sunt mai micute mai inguste si dreptunghiulare la aspect genul celor de la telefoanele mobile de pe placa cu taste.
De ce mentionez acele ace fiindca nu va atinge acele de ele fata de cele smd superflux
Si acele leduri smd de telefon se prind cu super glue si le inseriezi pe toate cu o rezistenta de cativa 10 de ohmi parca 100 de ohmi -200 de ohmi 0,5W si le alimentezi pe circuitul de pozitii de la becuri de pe placa.
Daca nu se monteaza acolo ar trebuie dupa aceea data o gaura mai mare in placa transaparenta pe unde trece acul si dupa aceea facut un platan pe care se monteaza 3-4 leduri si acel platant in mijloc trebuie perforat pentru a trece acul de la vitezometru.
Asa le poti face la toate acele iar restu la numere , pe verso pe plasticul transparent cu un marcar negru insemnezi unde pica numarul si acolo poti da gaura cu bormasina cel putin unde vrei sa-ti indice cu o alta culoare .. iar in acea zona indrepti un led sa lumineze.
Eu am pus tablou de logan si e misto sunt acele mai mari .
Wizard5
multumesc pentru rabdarea acordata ! m-am lamurit oarecum !

in afara de leduri SMD nu exista vreo alta posibilitatea sa luminez acele mai puternic ?fara a fii nevoie sa le dau jos ?

btw , ma bate si pe mine gandul la tabolul de logan . dar deocamdata nu am gasit pe cineva care sa mi-l monteze. .si ma refer la instalatia electrica !
Maskatu
Exista... bagi 15 v pe instalatie, or sa lumineze mai puternic 1 secunda, si se ard. Nu prea ai cum sa faci modificari fara sa le dai jos.
Wizard5
nu mai bine le bag in priza ? icon_mrgreen.gif
djasu82
sa luminze mai puternic multiplici ledurile iar fluxul creste .
ramsen
QUOTE(Wizard5 @ 14 Feb 2011, 01:26)
multumesc pentru rabdarea acordata ! m-am lamurit oarecum !

in afara de leduri SMD nu exista vreo alta posibilitatea sa luminez acele mai puternic ?fara a fii nevoie sa le dau jos ?

btw , ma bate si pe mine gandul la tabolul de logan . dar deocamdata nu am gasit pe cineva care sa mi-l monteze. .si ma refer la instalatia electrica !
*


colegule te ajut cu cea mai mare placere...daca vrei si ledurile ti le schimb...lumina mai puternica daca vrei la ceas logan iti trebuie led SMD cu luminozitate mare...alb neon,albastru neon etc etc...din astea folosesc eu la ceas logan...
Wizard5
ramsen te-am adaugat in lista de mess ! discutam acolo detalii !

pana la urma varul meu mi-a adus un ceas de logan ! acum am o intrebare !revin ca la nova ....ceasulnu se imbina la fix ...ramane oarecum o spatiu mare ! intre bord si ceas ! cum se poate acoperi ??
harry
Se rezolva... uite aici sau cum e la mine.
Wizard5
da am vazut ca se poate rezolva . insa nu m-am prins si cum sa fixat ceasul in bord !
deocamdata astept pe ramsem sa imi faca legaturile la mufe biggrin.gif sa vedem ce iese ! o sa postez pozele ...
ramsen
dupa ce ai facut rost de acea masca de nova GT te ajut cu omul care face montajul...la schimbarea luminei o fac eu cind vrei tu...kilometrii daca vrei sa ii pun pe cei reali te ajut si aici...deci
Wizard5
mai jos va prezint varianta provizorie care a fost montata la mine pe masina !

inca nu am gasit o masca de Dacia Nova ! aceea se va imbina perfect si va acoperi gaurile acelea care se vad !
luminiile insa nu vor ramane asa !as vrea pe limbii ceva rosu , iar pe cadrane un albastr deschis ..gen luminiile de VW.
djasu82
ca la je tongue.gif
and_rei
mie mi se pare ca l ai pus stramb si prea aplecat
91_CTL
A zis ca le-a montat provizoriu, cand v-a face rost de masca de nova le v-a monta definitiv. Am gasit si eu ceasuri de logan la 150ron, dar sun praf la montaj, si sa vin la Bucuresti sa mi le monteze cineva, ma ajunge prea mult investitia, asa ca raman la cele originale.

P.S. @maskatu tu de ce ai renuntat la ceasurile de logan in favoare celor originale?
djasu82
De ce esti ma praf la tras de sarme cat de explicit vrei sa fie .... pe topicul legat de tablou logan pe sn ... Ce naiba nu poti sa tragi vreo 25 de sarme , iti trebuie doar un pistol de lipit sau letcon , dal draqu ca nu e cine stie ce doar sa fi atent eu am dat detaliii pe forum explicit pin la pin de la mufele de la sn la mufele de la logan.
Pini se pot folosi de la mufele mama de la serial pc .
Maskatu
Am renuntat pentru ca ma seca afisajul carburantului. Bagam de 50 de lei benzina (10-12 litri) si se aprindeau 3-4 liniute (15-20 litri). La plin imi arata ba 39 litri, ba 42, iar lniutele "scadeau" necorelat, adica mergeam 50 km scadea o linie, apoi scadea dupa 30 km sau dupa 80 km, si tot asa. In rest era impecabil, mergeau toti martorii de pe el, pana si cel de usi deschise il facusem. Iar kilometrajul era electronic, nu ca basina asta pe cablu care merge sacadat. Daca reusiti treaba cu afisatul corect al carburantului, face toti banii.
and_rei
QUOTE(91_CTL @ 23 Feb 2011, 19:53)
P.S. @maskatu tu de ce ai renuntat la ceasurile de logan in favoare celor originale?
*



a facut un UPdate biggrin.gif
djasu82
biggrin.gif si a gresit , s-a corectat si carburanti am spus si cum se face in fina calculand ce si cum .
Mie unu mi-ar place tabloul de clio , ceasurile sunt cu ace cele de apa si combustibil evident controlate eletronic de microprocesor ... daca as gasi la 50-100 de lei poate m-as incumeta biggrin.gif
Oricum asta de logan e misto cel putin acele mari si ca indica corect viteza turatia si mai nou combustibilul.
91_CTL
Nu sunt chiar praf cred ca m-as descurca daca as citi topicul dar mi-a fost urat intotdeauna de treaba asta cu fire, cu lipit, ce apartine de curent in general, o sa ma documentez mai intai, sa vad daca sunt capabil sa fac "transplantul" biggrin.gif ,dupa aceea ma apuc de treaba.
Maskatu
Nu e chiar asa usor. Daca le legi aiurea o sa iei foc. In primul rand cea mai mare bataie de cap este cu mufele care trebuiesc confectionate, apoi cu firele ce trebuiesc legate pentru martori. Daca nu te pricepi, nu te baga.
91_CTL
Tocmai din acest motiv am zis sa ma documentez intai, sa vad daca sunt capabil, daca nu sunt sigur pe mine ca pot face modificarea nu ma bag.
Respect!
ramsen
daca aveai solenza iti faceam rost de un set de adaptoare si nu te mai durea capul deloc...
91_CTL
Pacat ca n-am solnita sad.gif e mai frumoasa ca DSN, dar ma multumesc si cu atat deocamdata. Multumesc oricum ramsen happy.gif
ramsen
QUOTE(Wizard5 @ 23 Feb 2011, 10:49)
mai jos va prezint varianta provizorie care a fost montata la mine pe masina !

inca nu am gasit o masca de Dacia Nova ! aceea se va imbina perfect si va acoperi gaurile acelea care se vad !
luminiile insa nu vor ramane asa !as vrea pe limbii ceva rosu , iar pe cadrane un albastr deschis ..gen luminiile de VW.
*


eu ti-am spus ca iti trebuie masca de nova GT...dar cind o gasesti ma contactezi si o sa le aranjez eu mai frumos si mai pe spate un pic ceasul...poate le schimbam si lumina
Wizard5
intr-un final am reusit sa le prind si sa le aranjez cum trebuie ! ieri am fost la dezmebrari si am reusit sa gasesc masca de nova gt !


bineinteles ca au fost si intamplari .....gen ca am reusit sa rup un supor de prindere la ceas ...spre norocul meu ..doar shurubul de sus ... !insa am reusit oarecum sa fac o adaptare la shurubul de jos ! sta perfect acum !

merg toti martorii ..am reusit sa mi-l fac si pe cel de usa deschisa !! o sa revin cu poze mai tarziu

p.s : ramsem cu prima ocazie cand o sa fac rost de niste banii ..direct la tine vin ! precizez ca o sa iti aduc si vreo 2-3 clienti pentru leduri ! biggrin.gif
ramsen
multumesc...este bine ca ai reusit si cu masca sa o pui tu...te ajutam cu mare placere si eu daca ma sunai...succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.