Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cu ce ne furajam si adapam?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
bion
Ce se poate face din resturile de carne si cum se pot combina sortimente modificate cu cele bio. Cumparati cu incredere fleicile din supermarket icon_mrgreen.gif tongue.gif
http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/vid...r-in-der-Kritik
Shush
Nu stiu germana sad.gif
Lostboy
Sunt resturi de carne care, amestecate cu nu știu ce substanță, dau o culoare de ”proaspăt” cărnii și le permite să facă din mai multe bucăți o fleică delicioasă după care salivezi în market. Eu cam asta am înțeles... blush.gif
Shush
Daca e buna la gust si arata si bine nici nu imi pasa din ce sau cum e facuta radmasa.gif
corbex
Oi avea ceva sorginte chinezeasca icon_mrgreen.gif
rodi
Ne hranim cu ce vrem. De baut bem numai de sete. Asa fac si animalele in natura.
radian
Bai ia vorbeste in nume personal. Eu nu beau de sete, eu beau fiindca imi place, si daca vreun animal vrea sa-mi urmeze exemplul, e liber s-o faca.
Victoras2001
QUOTE(rodi @ 10 Feb 2011, 21:32)
Ne hranim cu ce vrem. De baut bem numai de sete. Asa fac si animalele in natura.
*


Si aia de la Ajutatoare emit teze mai valoroase.
ady77
QUOTE(rodi @ 10 Feb 2011, 21:32)
De baut bem numai de sete.
*


Asta tot de sete o baut?


Numai prostii spui. Ejti degeaba. Cap ai, minte ce-ti mai trebuie?
garlic_dog
QUOTE(Lostboy @ 10 Feb 2011, 20:15)
Sunt resturi de carne care, amestecate cu nu știu ce substanță, dau o culoare de ”proaspăt” cărnii și le permite să facă din mai multe bucăți o fleică delicioasă după care salivezi în market. Eu cam asta am înțeles... blush.gif
*




Substanta folosita pentru a lega bucatile de carne este tranglutaminaza, o enzima care catalizeaza producerea de legaturi incrucisate la nivelul proteinelor...

asta dupa diferite dex-uri.

Deci adeziv pentru carnitza, tata!!
rodi
Ne-am exprimat parerea in nume propriu si comentariile sunt absurde.

2 situatii : Fiecare se hraneste cu ce vrea, unii insa numai cu ce pot. Unii beau numai cu masura, altii... (nu sunteti voi)
corbex
QUOTE(radian @ 10 Feb 2011, 22:36)
Bai ia vorbeste in nume personal. Eu nu beau de sete, eu beau fiindca imi place, si daca vreun animal vrea sa-mi urmeze exemplul, e liber s-o faca.
*


by Metacafe

/animale_betivane/
Pe astea le-ai convins dejaq.
ady77
QUOTE(rodi @ 10 Feb 2011, 21:50)
Fiecare se hraneste cu ce vrea, unii insa numai cu ce pot.
*


Bre, tu stii limba romana?
Marty
Mare atentie ce mincati!!!!
DragosP
QUOTE(rodi @ 10 Feb 2011, 21:32)
Ne hranim cu ce vrem. De baut bem numai de sete. Asa fac si animalele in natura.
*


Sofismele lu' rodi sunt din ce în ce mai asemănătoare cu ale lu' vijelie! Sau invers? nedumerire.gif
bion
Sinergismul ce sa-i faci...
Cata_B
Rodi, las-o asa... Vad ca ai cap, da' nu prea ai drivere la el... Acu', ia-ti cartea de colorat in brate si mars la teme.


Asa, revenind la subiect, chestia cu BIO, ECO, etc, mi se par sofisme. Si personal prefer sa cumpar carne si mezeluri de la firmele cu abator propriu si puncte de desfacere la poarta abatorului. Pretul e sensibil mai mic decat in supermarket si parca ai si o oarecare garantie ca ce cumperi este proaspat.
corbex
Cercetatorii britanici au stabilit ca E-urii mai vechi de o saptamina dauneaza.
vet
QUOTE(rodi @ 10 Feb 2011, 21:32)
Ne hranim cu ce vrem. De baut bem numai de sete. Asa fac si animalele in natura.
*



Offff....cand credeam ca ai inceput sa elimini eurile inhalate din prenadez.....ai dat cu mucii in fasole iar.
O sa incerc sa-ti explic frumos cum sta treaba cu bautul....si daca nu intelegi poti sa pui intrebari suplimentare.
1) Oamenii (aici vorbesc de cei normali)...nu beau doar atunci cand le e sete. De fapt...este recomandat ca in anumite situatii sa nu astepti sa ti se faca sete ci sa ingeri mici cantitati de lichide in mod regulat. Un om normal o sa bea de sete ...apa, bere, ceai, suc, un sprit subtirel....dar nu cred ca o sa vezi pe cineva band de sete o tarie sau o lesinatura de lichior. Tu chiar nu ai stat la "un pahar de vorba" niciodata? Aaaaa....nu ai avut cu cine. Inteleg.
Animalele ... desi aici esti ceva mai aproape de adevar....totusi esti pe aratura. Daca exista un animal (caine sau pisica) care sa reziste mai mult de 5 minute in prezenta ta...te rog sa faci urmatorul experiment: da-i sa bea apa....si cand esti tu convins ca nu-i mai este sete....pune intr-un castron un lichid atractiv ( o supa de exemplu ). O sa o bea sau nu? Daca vrei si te incumeti...te las o ora cu un rottweiler (tot fetita...asa cu nu risti mare lucru) .... si dupa ce ii dai cata apa vrei tu....vezi daca nu cumva bea si putina bere. Si berea iti garantez ca o bea de placere....nu de sete.
Markos
QUOTE(vet @ 11 Feb 2011, 11:29)
te las o ora cu un rottweiler (tot fetita...asa cu nu risti mare lucru) .... si dupa ce ii dai cata apa vrei tu....vezi daca nu cumva bea si putina bere. Si berea iti garantez ca o bea de placere....nu de sete.
*


o bea rodi pana sa apuce cateaua s-o miroasa.
Garett
QUOTE(bion @ 10 Feb 2011, 20:01)
Ce se poate face din resturile de carne si cum se pot combina sortimente modificate cu cele bio. Cumparati cu incredere fleicile din supermarket icon_mrgreen.gif  tongue.gif
http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/vid...r-in-der-Kritik
*


Instructiv! biggrin.gif
Da' oare la noi se complica astia cu transglutaminaza sau le lipesc direct cu super-glue ca-i mai ieftin? tongue.gif
Marty
Bre, care va mai aduceti aminte de carnea chinezeasca ce se gasea pe la noi prin '82-'83?
Cata_B
Carnea de porc sau vita la cutii? Cam cauciucata, dar buna. Mereu caram pe munte cateva conserve din alea. De parca ii pasa cuiva de E-uri... Si cum era un pic sarata, se cerea stropita din belsug cu bere.
Victoras2001
QUOTE(Marty @ 11 Feb 2011, 13:37)
Bre, care va mai aduceti aminte de carnea chinezeasca ce se gasea pe la noi prin '82-'83?
*


Ba da-te drecu' cu amintirile tale, ca erai in clasa a II-a. laugh.gif

Acum am vazut. "Bre". Mama ce urat suna din gura ta. radmasa.gif
Marty
Nu, nu aia, aia era buna! Era "proaspata". Adica proaspat congelata. 04.gif
yhattori
QUOTE(vet @ 11 Feb 2011, 12:29)
Si berea iti garantez ca o bea de placere....nu de sete.
*



offtopic, aveam un airedale (a murit saracu') care-si trada originea irlandeaza: bea bere pina pica in fund, se apuca sa urle ca lupii si sa-s alerge oole si in final cadea pe spate cu picioarele tepene in sus si ochii deschisi de ziceai ca-i mort de o saptamina. portia uzuala era de o sticla de bere duminica dar mai primea suplimente si de citeva ori si-a facut de cap urit de tot cu borituri si mahmureala a doua zi de-i vedeai cearcanele de la zece metri.
rodi
Va spun eu ca este bine sa beti cand va este sete nu de pofta biggrin.gif

<span class='edit'>11 Feb 2011, 15:56:</span>
QUOTE(Cata_B @ 11 Feb 2011, 10:08)
Rodi, las-o asa... Vad ca ai cap, da' nu prea ai drivere la el... Acu', ia-ti cartea de colorat in brate si mars la teme.

*


Cata_B sa-i zici te rog mars lui cutu tau sau lui cuta lui vet pe care au obisnuit-o sa bea bere (al lui Yathori a murit)

PS., si apropo, fiecare cu capul lui ca drivere destule...
Cata_B
Hopaaa, s-a turat leguma. Doar atat poti? Ia mai screme-te un pic, poate reusesti mai mult. Da' nu te forta prea tare, sa nu iti crape vreo vena, da?
rodi
Nu. Dar ce drivere ai ! E bine sa faci repede ceva up-date biggrin.gif cf. regulamentului.

On:
Este bine sa ,,mestecam" apa cand o bem. E bine sa nu bem apa decat la temperatura camerei. Alcoolul deshidrateaza, nu ,,tine" de sete...

Saracul, (lui Yattori) a murit de batranete, imi pare rau.
yhattori
QUOTE(rodi @ 11 Feb 2011, 16:50)
(al lui Yathori a murit)
*



a murit de batrinete la paispe ani canini in conditiile in care speranta medie de viata la rasa asta e de unspe ani. tac-su a sucombat la doispe ani de cancer la colon, ficatul mergea inca desi era betivan si ala.
bion
Martinezu` nu era vorba de conservele d-alea patartoase indiene din vaci sfinte unsure.gif ( alea sigur o mierlisera de batranete)ca ale chinezesti cu tocatura si grasime de porc post-336-1110552483.gif
Mai ereu copanele si fleicile americane de prin `90 alea de pe vremea lui Roosevelt care facusera inconjurul lumii de 10 ori cu barcazul frigider icon_mrgreen.gif
bucatzel
QUOTE(rodi @ 11 Feb 2011, 16:07)
Este bine sa ,,mestecam" apa cand o bem.
*



Rodicule, apa are continut caloric 0. Habar n-ai cate calorii se gasesc intr-o sticla de bere.

Desi probabil pe tine te-au invatat sa mesteci orice bagi in gura, sa fie siguri ca nu te axisfiezi.
Marty
Neica bioane, vezi ca alea copane erau importate de mandelu'. Nu stiu de fleicile alea de zici talica, da' copanilii era "noi".
rodi
Bucatzicule...

Stie cineva ce aditiv se pune pe bucata de carne de la market ca sa para mereu proaspata si sa aiba aspect frumos in vitrina ?
bucatzel
Zeama de rodie rosu carmin
Merced
QUOTE(Marty @ 11 Feb 2011, 17:59)
Neica bioane, vezi ca alea copane erau importate de mandelu'. Nu stiu de fleicile alea de zici talica, da' copanilii era "noi".
*



Cum, nu erau ramase din razboiul din Irak?
Pana una alta, inca se mai gasesc pulpe congelate de dimensiunile alea, am dus eu un bax la tara cand a fost culesu' de porumb. Plm, doua sunt cat un pui normal. Bine ca nu prea mi-a placut puiu'.
De fleici nu-mi aduc nici eu aminte, da' pulpele "americane" erau moda prin '92-'93.
bion
QUOTE(Marty @ 11 Feb 2011, 17:59)
Neica bioane, vezi ca alea copane erau importate de mandelu'. Nu stiu de fleicile alea de zici talica, da' copanilii era "noi".
*


Da puii de cand erau biggrin.gif Pai daca facusi gheseft cu monstri americani cum de nu te-ai procopsit ca io stiam un bastan in TM care facu` avere cand cu criza cartofilor in `92.
Merced
Acum mi-am dat seama ca am scris o prostie. Vroiam sa zic razboiul din Vietnam, din Irak nu era asa mare problema, erau chiar prea proaspete. blush.gif
bion
Inainte de mascarada din `89 am fost cu oaresce treaba la fabrica de mezeluri a Comtim.Aia mi-au arata cu mandrie o masinarie din Shpania care injecta un fel de pelicanol(apa amidon etc. ) in zisa sunca de Praga si se facea aia ca Schwartzeneger.Atunci am inteles ca am batut degeaba cainele ca nu mi-a furat soanca( am vrut sa-mi fac ham and eggs si a iesit mare sfaraiala aburi dar in tigaie n-am gasit decat ouale si-o pastila de carne cat piramidonul) icon_mrgreen.gif
Merced
Nu ca vreau sa fiu rau, dar si acum sunt multe mezeluri de genul asta pe piata. In ultima perioada chiar n-am mai luat decat rar, cand mai fac cate o pizza in casa. Dar prefer sa iau cantitati mici de chestii d-alea crud-uscate de 40 de lei kilu'. Desi sunt si alea nasoale pentru sanatate, da' macar vad ca-i din bucata de carne, nu cine stie ce chestii dubioase tocate si paratocate.
Si-mi aduc aminte cand eram copil ca o luasem razna dupa niste parizer. Prin '90 ii ziceam "salam de cal". radmasa.gif Prin '95 se gasea unu' unguresc cu niste pui pe el si initialele "PP". Tare bun mi se parea si ala. Acum daca-mi dai sa gust parizer mi se face rau. Totusi citeam prin Catavencu ca ar mai fi unele bune, dar prin Dobrogea, facut prin Tulcea[?].
Marty
Nea bioane, nu era ghesheftu' meu, io eram doar prostu' care alerga prin vami si pe la ministere dupa avize, ba ma mai ocupam si de descarcare si depozitare.
Pulpe de pui americane am mincat destul de putin, alea veneau pe vapor si erau depozitate-n Frial Constanta, da' aduceam unele de curcan care erau cel putin ciudate. Majoritatea box-urilor contineau pulpe normale (citeva sute de grame), da' printre ele erau box-uri care contineau pulpe de peste un kil jumate. Io nu maninc curcan pentru ca mi se pare cam fad si-n plus de asta a fost un concediu in care ne-au dat aia de la Cozia sa mincam numa' curcan dimineata, la prinz si seara. Ma nene, da' curcanu' ala gigantic era bun rau de tot, mincam ca disperatu' Mai nasol e ca dupa ce mincam din el ma umpleam de bube intr-un mare stil.
Neica bioane, am auzit si eu faza cu "Ceva"-ul injectat in muschiuletul de porc, da' nu i-am dat crezare. Esti al doilea pe care-l aud vorbind despre acelasi lucru, deci devine f. credibil brusc.
Mercede, "chestie crud-uscata" = prosciuto crudo din Kaufland? Pachetele alea de cite juma' de kil, depozitate alaturi de capetele de salam?
Merced
Nu domnul meu, d-alea de Aldis la 5 lei 80 de grame.
bion
Chinezu tot chinez biggrin.gif wacko.gif http://stranger-worlds.blogspot.com/2009/0...d-in-china.html
Victoras2001
QUOTE(Merced @ 11 Feb 2011, 18:33)
Si-mi aduc aminte cand eram copil ca o luasem razna dupa niste parizer. Prin '90 ii ziceam "salam de cal".  radmasa.gif Prin '95 se gasea unu' unguresc cu niste pui pe el si initialele "PP". Tare bun mi se parea si ala. Acum daca-mi dai sa gust parizer mi se face rau. Totusi citeam prin Catavencu ca ar mai fi unele bune, dar prin Dobrogea, facut prin Tulcea[?].
*


Ba, prin 83-84, inainte sa intru in curtea scolii, ma oream la alimentara in Amzei si-mi luam paine proaspata si cateva felii de parizer. Mancam in clasa de ma tavaleam pe jos. Era bun de nu e voie.
Ca sa nu mai spun cat de buna era branza de burduf sau sunca de praga. Acum nimic nu mai are gust. Dupa Revolutie n-am mai reusit sa gasesc branza de burduf ca aia. Bine, p-aia o primea tata de la Radauti, da acum nici la stana n-am mai gasit ceva bun.
Marty
Bai vaca, in AMzei erau 15 alimentari in '83. Despre care plm vorbesti ? Era una linga biserica, in dreptul benzinariei (evident, daca-ti mai amintesti benzinaria din Amzei, betiv abrutizat tongue.gif ), una vis-a-vis de intrarea-n teatru si una pe colt, cum te duceai spre Romana, peste drum de teatru. Adica teatrul avea alimentare in ambele laterale si vis-a-vis de intrare.


11 Feb 2011, 19:56:
L.E.: Apropos, numa' fraierii faceau la 5, adevaratii faceau la 186!
Victoras2001
Aia vizavi de teatru. Ca intram prin gang si eram la scoala.
Cum sa nu-mi amintesc benzinaria aia cand stateam cu tata la coada, tocmai pe Calea Victoriei, in dreptul statuii de la CSP. laugh.gif
Boule. Mai era una si vizavi de benzinarie. Ca acolo beam chefir. Mai era pe colt o patiserie de unde mancam niste pateuri minunate si langa ea chiscu' cu vafe. icon_mrgreen.gif
Ce vremuri...
bmwh548
Ti-ar vafele sa-ti fie... Mi-ai facut pofta de-o inghetata din aia "Vafe" cum era pe vremuri sad.gif
Marty
QUOTE(Marty @ 11 Feb 2011, 19:55)
Era una linga biserica, in dreptul benzinariei (evident, daca-ti mai amintesti benzinaria din Amzei, betiv abrutizat tongue.gif )
*



QUOTE(Victoras2001 @ 11 Feb 2011, 20:13)
Boule. Mai era una si vizavi de benzinarie. Ca acolo beam chefir.
Si io ce-am zis, manual ambulant de studii psihiatrice? Eu acolo m-am dus si le-am cerut alora sare "vinjoasa", de s-au kkt cucoanele alea pe ele de ris.

QUOTE
Mai era pe colt o patiserie de unde mancam niste pateuri minunate si langa ea chiscu' cu vafe. icon_mrgreen.gif
*

Mbre, merdenelele erau bune. Si covrigii. Da' covrigi mai buni decit aia de linga beraria Turist, nu gaseai nicaieri. Faza cea mai haioasa e ca si azi e covrigarie acolo.
Victoras2001
Da da da, ce tari erau covrigii aia. Si ami e si azi covrigaria. In schimb nu mai e beraria mea draga. sad.gif Acolo am cerut o ciorba de burta si-o ceafa si mi-a adus ala o ciorba si-o ceapa. Si tot acolo, dupa ce-am luat proba de sport la bac, am baut 12 beri una dupa alta. Un coleg s-a pisat in 368 ca n-a mai putut pana-n statie.

Ba tanpitu-le. Erau 4. Aia de vizavi de benzinarie. Tot vizavi de benzinarie, pe latura dreapa a teatrului mai era una (stai ca-s bou, asta era macelarie - de, varsta sad.gif ) si cele doua Nik-uri. Aia din gura gangului, de la scoala si aia de pe colt, inspre Mendeleev.

Ala cu covrigaria, dupa Revolutie isi mai deschisese un barulet ciudat langa pasapoarte, vizavi de Canada.
ady77
QUOTE(Victoras2001 @ 11 Feb 2011, 20:21)
am baut 12 beri una dupa alta.
*



de sete?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.