Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan 1.5dCI E4
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
vet
Am deschis acest topic pe aria Logan....la problema tehnice. In 24 de ore am avut 157 vizualizari si un singur raspuns. Poate aici am mai mult noroc ...



QUOTE(vet @ 10 Feb 2011, 09:53)
M-am decis sa fac o "mica" revizie....odata cu implinirea a 150.000 km.
M-am gandit sa schimb urmatoarele:
1) Distributie+pompa apa (distributia a fost schimbata la 60.000, pompa apa nu) Distributia actuala si cea viitoare : Flenor
2) Curea accesorii+rola intinzatoare (cureaua a fost schimbata la 60.000, rola nu)
3)Bujiile incandescente
4)Filtrele
5)Uleiul de transmisie
6)Lichidul de racire
7)Lichidul de frana
8)Rulmenti fata (cu ABS)
9) Bucsile si bieletele antiruliu
10)Capetele de bara (au fost schimbate la 60.000km) - ETS parca
11)Discuri frana - am schimbat 3 seturi de placute - o sa le masor inainte de a decide schimbarea lor
12)Saboti frana.

Rulmentii ii schimb pentru ca unul din ei a inceput sa urle....iar capetele de bara pentru ca cel de pe dreapta bate ca la balamuc.
Un pret...asa la prima vedere pentru tot ce e enumerat mai sus? Doar piesele.
Credeti ca e cazul sa mai schimb ceva?
*




QUOTE(vasile82 @ 10 Feb 2011, 12:15)
Nu ar fi rau sa verifici freonul si uleiul din instalatia de climatizare, iar cu ocazia asta se inlocuieste si uleiul din instalatie.
Citeam pe forum ca se recomanda inlocuirea lichidului din servodirectie.
Bafta
*


Danny_bb
Mai verifica si bieletele (dintre capatul de bara si caseta de directie), bratele inferioare (pivoti+bucse). Altceva nu-mi vine in minte.

Cat despre preturi:
1) Distributie+pompa apa - cam 100 lei cureaua si vreo 200 rola
2) Curea accesorii+rola intinzatoare (cureaua a fost schimbata la 60.000, rola nu)
3)Bujiile incandescente. 40 lei/bucata BERU ca cele originale. Gasesti si BOSCH la aceeasi bani.
4)Filtrele (170-180 lei cu tot cu cel de motorina)
6)Lichidul de racire (vreo 25 lei/L)
7)Lichidul de frana (30-40 lei/L)
8)Rulmenti fata (cu ABS) (vreo 150 lei)
9) Bucsile si bieletele antiruliu (50-60 lei ambele)
10)Capetele de bara (au fost schimbate la 60.000km) - ETS parca (100 lei/buc Lemforder)
11)Discuri frana - am schimbat 3 seturi de placute - o sa le masor inainte de a decide schimbarea lor (de la 100 si ceva de lei/buc)
12)Saboti frana (100-150 lei).

LE: am postat in topicul gresit.
klaus
Aici se inchide. Aici este alta sectiune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.