Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
edy_albastru@yahoo.com
salutare. am observat o pata de ulei pe capacul din dreptul pompei de apa de la distributie, insa pe exterior! mentionez ca distributia am schimbat,o de curind , la fel si acel simering de la arborele cotit! stie cineva de unde ar putea fi acea pata de ulei din zona capacului de la pompa de apa? ulei din motor nu pierd absolut deloc, insa ulei de servodirectie pierd puti pe la pompa de servodirectie! multumesc.
ramsen
s-ar putea sa il arunce pe cel de la servodirectie pe acolo pe unde iti pierde si ajunge picatura exact in dreptul ala...
edy_albastru@yahoo.com
si eu m,am gindit la asta insa acel capac de plastic di zona distributiei este deaspra pompei de servodirectie.......insa ar fi mai bine asa decit sa fie de la acel simering de la arborele cotit(pe care oricum l,am schimbat acum 5mii de km) si pricum pata de ulei este pe exteriorul capacului.......deci ma gindesc ca daca ar fi de la acel simering uleiul ar fi pe interior.......
cristyjas
Salut,eu am avut aceasta problema cu simeringul de la arborele cotit, si pot sa-ti spun ca fix pe acel capac de plastic se vedeaa uleiul pe exterior ,la fel era si pe interior si pe cureaua de distributie. Masina avea 3ani si 40000km.Am rezolvat prin inlocuirea distributiei si a simeringului cu probleme si curatata bine zona distributiei si capacul cu un spray pt degresat.Vad ca si tu ai inlocuit piesele respective dar capacul si ce mai e p e acolo le-ai curatat bine?P.S. Nici la mine uleiul nu scadea pe joja cat sa-ti dai seama si totusi era multa mizerie pt ca se imbiba si cu praf.
edy_albastru@yahoo.com
nu am curatat capacul atunci cind am inlocuit acel simering si distributia(nici nu mai stiu daca era murdat de ulei atunci) insa ma gindesc cum naibi sa ajunga ulei de la distributie tocmai pe partea exterioara a acelui capac chiar in acea zona unde el este putin iesit in relief intr,o forma rotunda?! sad.gif
ramsen
QUOTE(edy_albastru@yahoo.com @ 12 Feb 2011, 01:07)
si eu m,am gindit la asta insa acel capac de plastic di zona distributiei este deaspra pompei de servodirectie.......insa ar fi mai bine asa decit sa fie de la acel simering de la arborele cotit(pe care oricum l,am schimbat acum 5mii de km) si pricum pata de ulei este pe exteriorul capacului.......deci ma gindesc ca daca ar fi de la acel simering uleiul ar fi pe interior.......
*


daca ti-ar curge ulei pe la simeringul de la pinion practic trebuia sa ai uleiul aruncat pe fulia de la alternator...asa ceva am eu la solenza daca pun 3 L de ulei in motor...de 3 schimburi cind pun numai 2,8 L ulei motor nu imi mai arunca deloc uleiul pe la simering...deci parerea mea este curata bine locul ala unde spui tu si urmaresteo sa vezi cum se prezinta...eu zic ca nu ai probleme pe la simering si sa il arunce tocmai acolo...mai repede arunca uleiul de la pompa de servodirectie acolo decit pe la simeringul pinionului...asta este parerea mea...cum am spus de 3 schimburi de ulei nu mai am aceasta problema,ca incepuse sa ma enerveze ca aveam ulei si pe capota si pe conductele aer conditionat cele care intra in aeroterma etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.