Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turul Greciei
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
sinaxis
De o saptamana m-am intors dintr-un tur al Greciei. Traseul a fost urmatorul: Hunedoara, Portile de Fier, Nis, Kumanov, Evzoni. Returul la fel. In Grecia in prima zi am vizitat Meteorele, cazare in Igoumenitza, cu feri pe Corfu retur, apoi cazare in Patras, Corintul, cazare in Atena, Pireu, cu feri in Eghina, trecut in Evia, Sf. Ioan Rusul, cazare Cuviosul David, trecut cu feri pe continent, Salonic. Pe drumul de intoarcere am mai facut un popas la sarbi intr-un orasel ff animat Vranje.
Am fost 3 familii, 6 persoane, cu mcv-ul din dotare, bagaje si bomba pe plafon. 3300km cu un consum de 8.8 la o viteza medie de 68 km/h
Taxele de drum de la sarbi si macedoni au ramas la fel dar la greci lucrurile satu ff prost. Insumate (aici intra si podul spre Patra 12,5 eur) costurile se ridica la 68 eur.
Cazarea, in medie, a fost de 15 eur de persoana pe noapte, mancarea ff scumpa pentru buzunarele noastre. Noroc cu Lidl. Am si impresii grozave dar si mai putin grozave. Abia acum am inteles de ce agentiile de turism, la unison, au in oferta de la Patra la Igoumenita traversare cu feri. Benzina ff scumpa (1.58 cea mai ieftina si mai proasta)si nu de cea mai buna calitate. Am oprit si in Scopie. Uimire totala: un oras ff fain in plina dezvoltare dar cu niste preturi de pe alta planeta. Trebuie sa-l sun pe mecanic, la plecarea de pe loc masina scutura, pe la ambreiaj ceva nu-i in regula...
Dan73
Pai trei familii intr-un Logan? smile.gif wacko.gif

Poze si mai multe detalii despre locurile pe care le-ai vazut!!
sinaxis
Am ff multe poze dar cele mai multe au un caracter personal. 6 persoane intr-un mcv de 7 locuri cu bagajele sus in balena de la Neumann, te rog sa ma crezi ca e ff bine.[attachmentid=1627696733] [attachmentid=1627696732] [attachmentid=1627696731] [attachmentid=1627696727] [attachmentid=1627696728]
Victoras2001
Felicitari.

PS. A doua poza e superba. Unde e facuta?
sinaxis
Prima e de pe Ignatia Odos, autobanda care leaga Igoumenitsa de Kavala, o autostrada impresionanta care urca si la peste 1000 de metri, are tuneluri mai lungi de 4 km si viaducte de peste 400m inaltime. A doua e din vechiul Corint, a treia e Catedrala Sf Ap Andrei din Patra, iar urmatoarele: Meteore si Catedrala Sf Dimitrie din Salonic.

14 Feb 2011, 11:17:
Cateva peisaje.[attachmentid=1627696743] [attachmentid=1627696740] [attachmentid=1627696741] [attachmentid=1627696742] [attachmentid=1627696739] [attachmentid=1627696738] [attachmentid=1627696744]
gibonu
Interesanta excursie.
Desi titlul topicului este despre Grecia, poti sa se povestesti mai multe despre Skopije?
In special ce inseamna "preturi de pe alta planeta"?

P.S. Egnatia Odos face legatura intre Igoumenitsa si granita cu Turcia, nu doar cu Kavala.
Asta este intrarea pe Egnatia Odos, chiar la granita cu Turcia.
[attachmentid=1627696839]
sinaxis
Da, ai perfecta dreptate cu autostrada. Anul trecut, cand am fost in Athos, tot pe ea am umblat dar mai departe de Kavala nu am fost. Skopie e foarte interesant. Se construieste mult, pe centru, cu stil, are cladiri istorice, poduri frumoase... si hoteluri de la 4 stele in sus... Nu am gasit, desi ne-am tot retras mai spre periferie, camera dubla sub 115 euro! La fel si celelate preturi, asa ca am preferat sa privim, sa ne plimbam pe centru si apoi sa o roim. Am fi vrut sa stam peste noapte aici, dar am renuntat. La sarbi au fost conditii decente si preturi mult inferioare.
Dan73
QUOTE(sinaxis @ 14 Feb 2011, 09:25)
...6 persoane intr-un mcv de 7 locuri cu bagajele sus in balena de la Neumann, te rog sa ma crezi ca e ff bine.
*


Te cred ca e foarte bine...dar ziceai ceva de ambreiaj smile.gif
Calul Maro
QUOTE(sinaxis @ 14 Feb 2011, 09:25)
Am ff multe poze dar cele mai multe au un caracter personal.  [attachmentid=1627696732]
*


Sunt superbe tomberoanele grecesti! Spre deosebire de ale noastre care nu au acel caracter personal.
Mihai 90
QUOTE(Victoras2001 @ 14 Feb 2011, 09:37)
Felicitari.

PS. A doua poza e superba. Unde e facuta?
*


da,foarte frumoase pubele..în România nu găsești așa ceva,de aia,noi,maneliștii,dăm năvală în Grecia..în România e de porc
Dan73
Exact...chiar asa si e. In Romania nu prea gasesti tomberoane asa ca romanu' s-a obisnuit sa arunce pe unde apuca.
Lasand la o parte tomberoanele alea a caror prezenta e fireasca in locuri foarte frecventate de turisti, si trecand si peste neispiratia colegului de a le poza, eu iti spun ca in Romania nu prea dai de asa situri istorice. Ori nu exista, ori nu au fost descoperite inca biggrin.gif..
In Grecia aia despre care crezi tu ca e foarte cautata de manelisti gasesti o gramada de locuri linistite, cu lume civilizata, cu plaje curate, apa curata samd. Eu cand am fost acolo nu mi-a fost greu sa gasesc asa ceva. Mancam la un restaurant aflat imediat langa plaja, pe care il tineau doi frati. Dimineata ieseau cu barca la pescuit si haleam ce le cadea la aia in plasa...si painea era facuta de ei la cuptor. Nu exista plastic, numai lemn si stuf iar aranjamentul in mod evident era gandit de cineva priceput. Muzica pe terasa era doar in surdina, nu ca la noi, unde abia te intelegi om cu persoana. Pana iti aduceau felul principal dura ceva mai mult, dar astia erau singuri si ei centrau, ei dadeau cu capul..adica si gateau si serveau. Nu era nici o problema pt ca intre timp stiau ei ce sa-ti recomande si sa-ti puna pe masa ca antreu. Sa-ti mai povestesc cat de amabili erau si cum stiau sa te faca sa te simti bine? Nu are rost. Oamenii aia chiar meritau banii in plus pe care ii dadeam fata de un restaurant din Romania.
Uite aici, sa nu zici ca vorbesc prostii:
http://www.reno.ro/galerie/displayimage-2109-40.html
http://www.reno.ro/galerie/displayimage-2109-84.html

Asa ca eu, prefer sa strang ceva mai multi bani si sa ma duc acolo unde ma simt bine, unde ospatarul nu stramba din nas ca nevasta hotaraste mai greu ce vrea sa manance. Pe acolo nu ma asalteaza gunoaiele, manelele, nu vad in orice parcare de pe marginea drumului rahati si hartie igienica decolorata de soare.
Sunt si in Romania cateva locatii din astea...cum e Sfantu Gheorghe din delta..de ex, dar foarte putine, nici nu incape comparatie cu Grecia. Daca te duci in Retezat, la Bucura, o sa vezi cum lumea isi baga gunoiul in saci si il duce jos pana la Pietrele, la tomberon, dar asta se intampla pt ca acolo nu ajunge orice grataragiu de weekend care arunca bidonul de Noroc alaturi. Deh...tre' sa tragi al dracului de greu sa urci acolo. laugh.gif ..Si apoi care mai e distractia daca nici masina nu o poti duce acolo sa-ti etalezi prin ea valoarea, sa ii deschizi portierele si portbagajul sa se auda subwooferu' tongue.gif
Intelegi ca multi romani fug din tara in concediu tocmai ca sa scape de manele date la maxim, fumul de gratar, mizerie samd? Asa ca situatiunea se prezinta cam pe dos fata de ce pretinzi tu...eu nu prea am vazut manelisti prin Grecia laugh.gif Vad in schimb la tot pasul aici. tongue.gif
pmariushd
@Dan73 - Ai perfecta dreptate si sunt sigur ca-n timp tot mai multi vor prefera concediile cat mai departe de litoralul romanesc .
@sinaxis - Se mai poate intra in Macedonia cu buletinul ? Pasaportul sotiei a expirat si prefer sa bag motorina de 300 de lei .
george_slz
Banuiesc ca ati indurat un frig. Pe vremea asta bate un vant pe ferry-boat-ul ala si... norii aia amenintatori. La cum imi amintesc eu Corfu in iulie si august...ce am vazut imi poze m-a facut sa tremur de frig instant.
Totusi tu ai cam facut turism ecumenic si de data asta!
cotyso
QUOTE(sinaxis @ 13 Feb 2011, 18:08)
De o saptamana m-am intors dintr-un tur al Greciei. Traseul a fost urmatorul: Hunedoara, Portile de Fier, Nis, Kumanov, Evzoni. Returul la fel. In Grecia in prima zi am vizitat Meteorele, cazare in Igoumenitza, cu feri pe Corfu retur, apoi cazare in Patras, Corintul, cazare in Atena, Pireu, cu feri in Eghina, trecut in Evia, Sf. Ioan Rusul, cazare Cuviosul David, trecut cu feri pe continent, Salonic. Pe drumul de intoarcere am mai facut un popas la sarbi intr-un orasel ff animat Vranje.
Am fost 3 familii, 6 persoane, cu mcv-ul din dotare, bagaje si bomba pe plafon. 3300km cu un consum de 8.8 la o viteza medie de 68 km/h
Taxele de drum de la sarbi si macedoni au ramas la fel dar la greci lucrurile satu ff prost. Insumate (aici intra si podul spre Patra 12,5 eur) costurile se ridica la 68 eur.
Cazarea, in medie, a fost de 15 eur de persoana pe noapte, mancarea ff scumpa pentru buzunarele noastre. Noroc cu Lidl. Am si impresii grozave dar si mai putin grozave. Abia acum am inteles de ce agentiile de turism, la unison, au in oferta de la Patra la Igoumenita traversare cu feri. Benzina ff scumpa (1.58 cea mai ieftina si mai proasta)si nu de cea mai buna calitate. Am oprit si in Scopie. Uimire totala: un oras ff fain in plina dezvoltare dar cu niste preturi de pe alta planeta. Trebuie sa-l sun pe mecanic, la plecarea de pe loc masina scutura, pe la ambreiaj ceva nu-i in regula...
*




Ati innoptat cumva in Vranje? Daca da, poti sa-mi dai te rog niste detalii (hotel, preturi)?
Multumesc
Mihai 90
maneliști nu găsești în Grecia?Parcă văzui peYoutube un clip cu români asscultând manele în Grecia..cu toate că majoritatea cocalarilor se duc în Italia și Spania...dar se duc mulți parveniți și în Grecia,stai tu liniștit,domnule DAN73
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.